Problem so spiatockou. Mate niekto dobru radu?

Re: Problem so spiatockou. Mate niekto dobru radu?

Poslaťod joko » Sob 12. Nov 2011 18:08:35

Ja taktiež by som chybu v čerpadle nehladal. To , že je tam múdre čerpadlo, to neznamená že je na škodu. Ono proste vypne, ak nemá čo tlačiť. Ešte by som porozmýšľal nad tým, čo reguluje výkon čerpadla, prietok - teplota - že sa jeho výkon pri zmiešanej vode zníži .
VVV píše: " Poloz si otazku, preco trojcestak neprestavi do takej polohy ako to robis rucne, ak su na to uz vytvorene teplotne podmienky v kotli a potrubí, resp su spravne vyhodnotene merania teploty snimacom. " :ano:
Tiež tu by som hladal príčinu. Ak do úvahy berieme, že tms trojcesták by mal mať konštnantný prietok bez ohľadu na teplotu vody, tak tu asi to neplatí. Akonáhle Ti ventil začne zmiešavať zníži sa Ti priepustnosť ventilu a odstaví čerpadlo. Preto sa Ti prehrieva kotol. Prečo Ti neovláda funkciu trojcestného ventilu automaticky teplota výstupnej vody z neho? Obávam sa , že chyba bude v ovládaní a regulácii trojcesťáku, ktorá vo zmiešavacej polohe uzatvorí prietok a vyradí čerpadlo z činnosti.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat




Re: Problem so spiatockou. Mate niekto dobru radu?

Poslaťod -rq- » Sob 12. Nov 2011 19:40:20

hmmm, co reguluje uhol natocenia serva na zm ventile je na strane 193 z 219 stranoveho manualu siemens regulatora rvs 8-)
-rq-
 
Príspevky: 322
Registrovaný: Uto 14. Júl 2009 17:50:52
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 31 krat

Re: Problem so spiatockou. Mate niekto dobru radu?

Poslaťod zivel » Sob 12. Nov 2011 22:52:54

vdaka vsetkym za rady.

najskor doplnujem fotky z kotolne (izolacia akumulacky aj rur je provizorna, nerobim nic napevno kym nefunguje system na 100%):
ObrázokObrázok

ze tam je len jedno nabijacie cerpadlo, ako sekundar cerpa z AN do vyk systemu je asi len naznacene, cerpadlo tam nevidim.

schema zobrazuje iba cast systemu kotol-akumulacka, je to vyrez z pdf-ka. samozrejme system pre podlahovku ma vlastne cerpadlo.

schema je trochu netypicka co sa tyka zapojenia spiatocky, ktora ma ist dolu na na kotol a nie v jeho hornej tretine.

ide samozrejme dolu do kotla

dalsia chyba je poistny ventil, ktory sa dava na vystup z kotla, nie na spiatocku!

hmm, pravda. v skutocnosti je ale poistny ventil na vystupe z kotla

divne je, ze davaju ventil s drahou servoregulaciou tam kde staci obycajny tmst ventil so stabilne nastavenou teplotou 65 stupnov.

pred par mesiacmi ked som daval robit kotolnu som o tom nevedel takmer nic, kotolna je taka ako mi naprojektovali. popravde keby ze mam davat kotolnu znova, tak dam termostaticky ventil.

istu neodbornost naznacuje aj to, ze ako nabijacie dali drahe cerpadlo grundfos alpha 2 tam, kde asi funkcia autoadapt musi byt vypnuta. (ale potom po zaplateni vam ho vymenili :lol: )

suhlasim ze to cerpadlo je tam asi zbytocne. tiez ale nijako neskodi. vymenili mi ho za neregulovane len na vyskusanie ci nepomoze s problemom co mam, daju mi naspat to povodne.

napiste od koho je ta schema, ci to je selfmademan alebo doporucenie vyrobcu. ak vam to robila firma, tak by to mala dat aj do prevadzky, meditovat nad tym nestaci...

schema je od projektanta kurenia. buduci tyzden ma prist ku mne spolu s kurenarmi co to zapajali a bude zasadnutie :) kedze som ale uz dost frustrovany, hladam rady aj tu.

- je zanesena spatna klapka na vstupe spiatocky do kotla...

nemyslim, potom by musel byt prietok zly neustale, ja pozorujem slaby prietok iba v pripade ak sa miesa voda.

- zmiesavaci tmst ventil nie je spravne zapojeny. je viac druhov ventilov navonok tych istych, ktore maju inaksie radenie prietokov...

kontroloval som. su tam nakreslene znacky (stvorec, trojuholnik, kruh). je to v poriadku.

- zmiesavaci ventil ma nevhodnu konstrukciu nizky prietok kvs

musim zistit presne o aky typ ide. jedine co je na nom napisane je:
CW602 N
ESBE
7002 PN10
prezrel som si katalog esbe http://www.esbe.cz/download/ESBE_2010_0 ... entily.pdf a odhadujem to na vrg130 zo strany 36
graf prietoku ktory tam je tvrdi ze prietok by mal byt prakticky konstantny bez ohladu na to v akej polohe je ventil. ak je prietok dobry v "nemiesajucich" polohach, mal by byt dobry aj pri zmiesavani (co sa mi ale zda ze nie je)

- kotol je vyssie ako AN, cim nastava protitlak samotiazou

neprejavoval by sa tento problem rovnako v kazdej polohe zmiesavacieho ventilu? ale aj tak - kotol aj akumulacka su v jednej miestnosti, kotol je na podstavci 6cm, akumulacka na podstavci asi 3 cm, su teda prakticky v rovnakej vyske.

Moze byt mechanicky problem - zle zapojeny trojcestak, alebo riadenie serva.

kontrolovane niekolko krat, vsetko ok.

Este by ma zaujimalo, aka teplota ja na vystupe trojcestaku smerom ku spiatocke kotla, ked je kotol "prehriaty", ak je tam okolo tych 45 stupnov, tak cez trojcestak do kotla nie je urcite takmer ziadny prietok, ked sa kotol neochladzuje. Ako na to pozeram z jednej, druhej, alebo tretej strany ako pachatel mi vychadza trojcestak pripadne jeho "nadriadený"

prave o tom to cele je - nasiel som to raz v situacii kedy bol kotol prehriaty, privod vzduchu zaduseny, teplomer na nom ukazoval 95 stupnov. regulacia mala trojcestak vyladeny do polohy ze uz s nim vobec nehybala a konstantne z neho isla 45 stupnova voda. za 15 minut sa nepohol, pripadne len minimalne. celu dobu som rukou kontroloval teplotu vody za trojcestakom, nijako badatelne sa nemenila. a za tych 15 minut sa kotol vobec neochladil.

Poloz si otazku, preco trojcestak neprestavi do takej polohy ako to robis rucne, ak su na to uz vytvorene teplotne podmienky v kotli a potrubí, resp su spravne vyhodnotene merania teploty snimacom.

to co ja robim rucne je v rozpore s tym ako sa ma s kotlom robit. kedze mne priteka zmiesavana 45-stupnova voda do kotla prilis pomaly a kotol sa prehrieva, musim robit toto:
trojcestak nastavim zhruba do stredu, vychadza z neho (samozrejme strasne pomaly) tepla voda (nespekulujem s akou teplotou, 45 nema ale tiez to nie je 15-stupnova rovno z akumulacky)
ked vidim ze teplota v kotli prekroci 80 stupnov, na chvilu pretocim ventil do polohy ze pusta do kotla nezmiesanu studenu vodu priamo z akumulacky.
ked kotol trochu ochladne, vratim ventil do polohy zmiesavania.
cele to dookolo opakujem az dokym nie je dostatocne vyhriata akumulacka a uz rovno z nej sa taha dost tepla voda na to aby som nechal ventil trvale v polohe ze ide vsetko mez niesania rovno z akumulacky. to trva niekolko hodin.
kotol tym "nicim" ale nie je ina moznost pretoze ak by som chcel pustat len vodu s dobrou teplotou tak pri tom prietoku co mi tam dava by som musel kurit trieskami aby sa kotol neprehrial a tych 1200 litrov vody by som nezohrial nikdy.
regulacia toto podla mna robit nema. z toho co vidim ona funguje ok, snazi sa pustat do kotla 45-stupnovu vodu ale je to nanic, ked ta voda tam ide tak zufalo pomaly.
zivel
 
Príspevky: 26
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 23. Dec 2010 21:29:58
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Problem so spiatockou. Mate niekto dobru radu?

Poslaťod mendo » Sob 12. Nov 2011 23:19:35

Moj tusak bol spravny v prvom rade vyhod zmiesavaci ventil za termostaticky ventil. Esbe rada VTC 310 je na to urcena. Vsimni si ze aj miesacie sady LTC 171 , ktore su urcene na skrat spiatocky su toho isteho typu http://www.esbe.cz/download/cenik_esbe_2011.pdf str.7. Hned sa mi nezdalo ze to tam riadi RJ, je to uplne zbytocne. Ty tam mas zmiesavaci ventil, ktory sa pouziva na vystupe, cize si miesas vodu do radiatorov,podlahovky, taky mas aj v tej miesacej sade aj ked mozno ineho vyrobcu
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: Problem so spiatockou. Mate niekto dobru radu?

Poslaťod vvv » Ned 13. Nov 2011 0:38:48

mendo píše:Moj tusak bol spravny v prvom rade vyhod zmiesavaci ventil za termostaticky ventil. Esbe rada VTC 310 je na to urcena. Vsimni si ze aj miesacie sady LTC 171 , ktore su urcene na skrat spiatocky su toho isteho typu http://www.esbe.cz/download/cenik_esbe_2011.pdf str.7. Hned sa mi nezdalo ze to tam riadi RJ, je to uplne zbytocne. Ty tam mas zmiesavaci ventil, ktory sa pouziva na vystupe, cize si miesas vodu do radiatorov,podlahovky, taky mas aj v tej miesacej sade aj ked mozno ineho vyrobcu



Uznavam, ze pouzity sposob regulacie je drahsi a komplikovanejsi, ale musi fungovat tak isto spolahlivo ako termostaticky zmiesavaci ventil - rozdiel je len v sposobe regulacie, ale funkcia zmiesavania je rovnaka.

Problem je jednoznacne v slabom prietoku v okruhu :
kotol - vystup - skratovy prepoj - zmiesavač - spiatocka - kotol


kedze pri rucnom otvoreni je prietok v poriadku
kotol -vystup - AN - zmiesavac - spiatocka kotol

ostava problematicka cast

- skratovy prepoj - zmiesavac -

Mozno by stalo za to vyskusat pri vyhriatom kotli rucne prestavit zmiesavac do opacnej polohy a odsledovat, ako rychlo sa vyrovna teplota spiatocky z vystupom kotla a tym vylucit, alebo potvrdit pritomnost velkeho hydrodynamickeho odporu v skratovej casti potrubia. Ak aj to bude v poriadku, tak potom ten zmiesavac je vadny. (cerpadlo vzdy pre istotu na maximm)
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat

Re: Problem so spiatockou. Mate niekto dobru radu?

Poslaťod zivel » Ned 13. Nov 2011 0:55:19

aj ja si myslim ze sucasne riesenie je sice zbytocne prekomplikovane a stacil by len obycajny termostaticky ventil ale musi fungovat tiez, ved je to ventil na to urceny.

Mozno by stalo za to vyskusat pri vyhriatom kotli rucne prestavit zmiesavac do opacnej polohy a odsledovat, ako rychlo sa vyrovna teplota spiatocky z vystupom kotla a tym vylucit, alebo potvrdit pritomnost velkeho hydrodynamickeho odporu v skratovej casti potrubia. Ak aj to bude v poriadku, tak potom ten zmiesavac je vadny. (cerpadlo vzdy pre istotu na maximm)


moj "test prietoku" som robil pre obe extremne polohy trojcestneho ventilu. uplne otocenie zo stredovej polohy ci uz na jednu alebo druhu stranu sa prejavuje rovnako rychlo a bud studena voda z akumulacky alebo horuca voda prichadzajuca priamo z kotla "prechadza" potrubim za ventilom rovnako dobre. pomalu zmenu teploty (a teda slaby prietok) pozorujem vylucne pri zmiesavani.
zivel
 
Príspevky: 26
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 23. Dec 2010 21:29:58
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Problem so spiatockou. Mate niekto dobru radu?

Poslaťod vvv » Ned 13. Nov 2011 1:05:03

Ako tu uz pisal myslim JOKO, smiešavač by mal mat konstantny prietok v celom rozsahu zmiesavania. Ako pises, v obidvoch krajnych polohach je to OK, pri zmiesavani uz nie, takze treba sa pozriet na creva toho ventilu.

S týmto príspevkom autora vvv súhlasil
joko
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat

Re: Problem so spiatockou. Mate niekto dobru radu?

Poslaťod zivel » Ned 13. Nov 2011 1:06:32

mendo píše:tu spiatocku je lepsie napojit tak aby nesla z AN ale aby bola priamo spojena s aj kotlom. Prikladam prvu schemu co gugl nasiel http://forum.tzb-info.cz/docu/diskuze/1 ... 001001.jpg aj v tejto scheme je to tak aj v mnohych inych co som uz vide. Tiez som to mal nakreslene tak ako ty a bol som na to upozorneny ze takto je to lepsie. Na vsetky dôvody som sa nepital, kedze chalan ma uz cosi instalacii z AN za sebou. Mam tusaka co ti to moze robit , len si pockam na foto

velmi by ma zaujimalo preco je taketo zapojenie lepsie. podla mna je uplne ekvivalentne s mojim zapojenim, neviem si predstavit v com by sa mohlo zmenit spravanie systemu ked sa zapoji ako na tom obrazku.
jedna jedina vec ktora mi napada je, ze v pripade ak sucasne bezi kurenie a zaroven sa kotlom nabija akumulacka, bude vratna voda z kurenia menej narusat stratifikaciu v nadrzi. podla mna je to ale absolutne zanedbatelna vec.
dam si ale poradit a ak to ma skutocne velky vyznam, aj kotolnu dam prezvarat :)
zivel
 
Príspevky: 26
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 23. Dec 2010 21:29:58
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Problem so spiatockou. Mate niekto dobru radu?

Poslaťod zivel » Ned 13. Nov 2011 1:10:43

vvv píše:Ako tu uz pisal myslim JOKO, smiešavač by mal mat konstantny prietok v celom rozsahu zmiesavania. Ako pises, v obidvoch krajnych polohach je to OK, pri zmiesavani uz nie, takze treba sa pozriet na creva toho ventilu.


no ja si toto myslim uz dost dlhu dobu ale kurenari sa tvaria ze take daco hadam ani nie je mozne. ked sa naseriem, zajtra to tam pojdem osobne rozobrat.
zivel
 
Príspevky: 26
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 23. Dec 2010 21:29:58
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Problem so spiatockou. Mate niekto dobru radu?

Poslaťod mendo » Ned 13. Nov 2011 9:30:55

Preco X montazi co poznam s AN funguju bez problemov s klasickym termostatickym ventilom na vystupe a tebe nie? Dufam ze si im este neprebral dielo, kedze to sa robi az po vykurovacej skuske. Nech sa pani majstri snazia, je to ich pruser
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

tak som na to asi prisiel...

Poslaťod zivel » Pon 21. Nov 2011 17:54:07

myslim, ze som na to prisiel. nasiel som konecne papiere od toho ventilu a ukazalo sa, ze nie je zmiesavaci ale prepinaci. mal tam byt vrg130 ale v skutocnosti to bol vrg230. kurenari skontrolovali faktury od materialu a podla nich im vydali vrg130. takze pri vydaji zo skladu sa niekto pomylil a ja som to vyzral. stalo ma to kopu nervov a casu ale tiez chapem ze nikto nie je neomylny.

musim povedat, ze uz pred asi dvoma tyzdnami ked som studoval prospekty esbe a zistil som, ze vrg130 aj vrg230 vyzeraju zvonka identicky tak som mal podozrenie ci sa nahodou nestal takyto omyl.

dohodol som sa tiez, ze mi to nebudu menit za vrg130 ale rovno za termostaticky ventil a nebude sa to teda regulovat servom. pevne verim, ze potom to konecne pojde normalne...

dakujem vsetkym co si to tu precitali a snazili sa mi poradit.

S týmto príspevkom autora zivel súhlasil
joko
zivel
 
Príspevky: 26
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 23. Dec 2010 21:29:58
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Predchádzajúci

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron