Prasknuta pomurnica - problem?

Re: Prasknuta pomurnica - problem?

Poslaťod tomas g » Pon 15. Aug 2011 12:46:39

Asi je naozaj pro lem aj v pouzivanych pojmoch. Mokre drevo - naozaj viem o stavbach, kde sa robilo z dreva z ktoreho doslova tieklo. Suche drevo neznamena presusene, napr, pri buracke stareho domu, do ktoreho nezatlcies ani kliniec. Preto norma udava vlhkost v %.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat




Re: Prasknuta pomurnica - problem?

Poslaťod opus » Pon 15. Aug 2011 13:04:27

V dnesnej dobe by stavebnik/investor chcel byvat do mesiaca od vykopu zakladu, a tu vidim problem vo vlhkosti dreva mne stavba "stala" koli drevu polroka (mimo plan) dokial drevo "neposchlo".
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Prasknuta pomurnica - problem?

Poslaťod mendo » Pon 15. Aug 2011 13:07:06

Ja som mal drevo vytazene cca v oktobri. Do maja lezalo na pile a porezalo sa. V juni sa previezlo pod strechu a poukladalo jak ma. V septembri sa robil krov. Za tie 3 mesiace co to preschlo tak aby sa dalo hoblovat ( robil som priznani krov) . Jak som si mylne myslel ze drevo sa strasne pokruti a pod. Po ulozeni a vyspandlovani bolo este v lepsom stave ako ked prislo z pily. Keby som robil este raz tak dam hned v marci porezat a do augusta by som to nechal presusit.
Na streche popukalo uz len jemne. Ziadne hlboke praskliny. Nehovoriac o pracnosti, odost bolo drevo lahsie. Klince sa sice zabijali tahsie ale nebolo to nic tragicke
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: Prasknuta pomurnica - problem?

Poslaťod esde » Pon 15. Aug 2011 15:34:59

Ok aby sme si zjednotili pojmy.
1.
Drevo mokre, cerstve... (dalsie nazvy ma nenapadaju)
Tak ako padne v lese a je hned porezane na tramy, dosky, laty,... Obsah vody je maximalny a preto norma hovori ze ma 100% vlhkost. 99% krovov.

2.
Drevo volne susene, vzduchosuche ...(dalsie nazvy ma nenapadaju)
To je to "vysusene" drevo. Obsah vody sa vyrovnal s vlhkostou vzduchu, t.j. nedochadza k vymene vody drevo <-> vzduch.
Pri cca 60% vlhkosti vzduchu tomu zodpoveda cca 20% vlhkost dreva.
Preto sa vsade v projektoch predpisuje taketo drevo. Ale kto by cital projekt, no nie (tym sa projektanti istia)?. V zavislosti od oblasti je to uvedenych 18-22% vlhkost dreva comu zodpoveda mala alebo vyssia vlhkost vzduchu (50 - 75 %). Taketo drevo uz nepracuje (az tak). Vysusit ho dobre (bez prasklin) nie je brnkacka.

3.
Drevo suche.
Vysusene az na 0% az 5% vlhkosti v dreve, t.j. v dreve nie je ziadna voda. Z tohto dreva sa robi nabytok a podobne veci. Uz podla bodu 2. Je jasne, ze z neho robit krov nie je dobry napad, drevo zvysi svoju vlhkost na uvedenych 18-22%, kedy svoju vlhkost vyrovna s prostredim. V nabytkarstve sa taketo drevo musi hned spracovat a niecim napustit. Taketo drevo ma jedinu vyhodu (okrem napustania), pri dobrom procese vysusania nie su ziadne praskliny. A pri spatnom nasavani vody zo vzduchu uz praskliny takmer nevznikaju.


K opracovaniu povrchu.
Drevo je odolne proti skodcom v uvedenom poradi upravy povrchu.
kresane
hoblovane
brusene
s povrchom od rezu (t.j. ako vyjde s pily)

Ono je to logicke, povrch dreva opracovaneho kresanim je najmenej otvoreny, seky idu po vlaknach, cela vlakien su najmenej pristupne.
Hoblovanie je podobne ale samozrejme hoblik uz nemoze kopirovat vlakna tak ako pri kresani.
Brusenie je jasne, povrch nie je taky hladky ako pri hoblovani, vlakna su na povrchu roztrhane.
Drevo z rezu pily ma najviac "rozfrckany" povrch a je to priam dialnica pre hmyz priamo ku zivinam.
T.j. opracovanie povrchu nie je esteticka zalezitost (to je len vedlajsi efekt) ale hlavne ochrana.

A to ze na sr je standardom pouzitie dreva priamo z tazby na krov nepovazujem za smerodajne. Nasi predkovia vedeli pracovat s drevom velmi dobre a pri pohlade na dnesne stavby sa musia v hroboch obracat. Je to vsak nasledok prerusenia tradicie. V krajinach, kde si uchovali znalosti (uvedene nemecko, at, skandinavia, ukrajina, rusko, ale aj usa a kanada ako nepreruseni nositelia ang. znalosti) by si taketo spracovanie dreva nedovolili.

T.j. to ze 99% ludi tvrdi ze 2+2=5 pre mna nic neznamena. Ja sa konzervativne, spiatocnicky a vobec nie friii, kuul a in,(tzv. frikulin) drzim 2+2=4.
To o kazdom ako o strojcovi svojho... a o tej studni snad uz nie je nutne opakovat.
Kto chce, pouci sa, a detaily si najde.

S týmto príspevkom autora esde súhlasili - 2
tomas g, WYSIWYG
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Prasknuta pomurnica - problem?

Poslaťod Maxo » Ned 11. Sep 2011 20:28:02

Nie su tie zavitove tyce volne ? Prave vcera som ich dotahoval a opat som studoval prasliny ci sa zvacsuju ci nie. p.s.Ma vyznam praskliny vypenit pur penou ? Len ako vypln aby sa tam skutocne nikdy nijaky zivocich nezabyval. Na 99,99 % sa tam nema ako dostat ale clovek nikdy nevie. Sice praskliny mam aj na vaznici a ta je na povale a tam uz je vysoko pravdepodobne ze si v praskline nejaky hmyz urobi domcek.
Prílohy
z.JPG
z.JPG (6.57 KiB) Zobrazené 2279 krát
Maxo
 
Príspevky: 446
Registrovaný: Str 29. Sep 2010 20:56:50
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 23 krat

Re: Prasknuta pomurnica - problem?

Poslaťod drotko » Ned 11. Sep 2011 21:35:39

Drevo suche.
Vysusene az na 0% az 5% vlhkosti v dreve, t.j. v dreve nie je ziadna voda


Toto je cisty mytus. Aj "uplne suche" drevo ma v sebe minimalne 10% vody
Obrázok užívateľa
drotko
 
Príspevky: 76
Registrovaný: Pon 23. Nov 2009 9:01:12
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Prasknuta pomurnica - problem?

Poslaťod kalaziattila » Pon 12. Sep 2011 16:30:30

Určite guľatinu rezali stredom a tam najviac praská pri sušení. Je to prirodzená vlastnosť dreva.
kalaziattila
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Uto 08. Mar 2011 21:31:25
Bydlisko: Tvrdošovce okr. Nové Zámky Nitriansky kraj
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Prasknuta pomurnica - problem?

Poslaťod cobra » Ned 06. Nov 2011 13:16:08

Ja som mal susene drevo 2 roky,pekne poukladane a vysparovane,aj tak jemne popraskali aj pomurnice aj dalsie kusy. Proste pracovalo aj ked nie tak ako chcelo.
Mame strechu uz rok a pol a pomurnica co je vpredu na cele sice dalej nepraska,ale ju trochu stocilo a jemne urobilo vlasocnicu na ytongu pod nou.Stastie ze som nedal este omietky zvonku. Kazdopadne od dalsich ludi mam informacie ze drvo pracuje aj 5 rokov. Ide o to najst kompromis. Kazdopadne cerstve drevo by som nedal ani na garaz,ale ked som videl praskliny a jemne stocenie,tak doplacu bolo aj mne. Strechari to vsak zvladli.
[URL=https://datesnow.life]Spontaneous encounters for adults[/URL]
cobra
 
Príspevky: 16
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 22:33:41
Bydlisko: Usa
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Prasknuta pomurnica - problem?

Poslaťod atik » Ned 06. Nov 2011 14:39:22

[quote="Maxo"]Nie su tie zavitove tyce volne ? Prave vcera som ich dotahoval a opat som studoval prasliny ci sa zvacsuju ci nie. p.s.Ma vyznam praskliny vypenit pur penou ?

Tyče sú voĺné práve preto, lebo tam strechárska partia naválala mokré drevo. Treba dotiahnuť. Penu by som nedával, ešte viac by tie praskliny
roztiahla. Pošli čelný pohľad na rez pomúrnice. Na 90 percent ju rezali zo stredu guľatiny. :kill
Obrázok užívateľa
atik
 
Príspevky: 209
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 30. Apr 2009 8:58:35
Dal súhlas: 42 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Prasknuta pomurnica - problem?

Poslaťod mlaco » Ned 06. Nov 2011 16:48:54

atik píše:Penu by som nedával, ešte viac by tie praskliny
roztiahla.


:lol:
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)

S týmto príspevkom autora mlaco súhlasil
mico
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Prasknuta pomurnica - problem?

Poslaťod atik » Pon 07. Nov 2011 13:31:04

To Mlaco: :D
ak nájdem to video - ukážem, že čo všetko dokáže PU pena...
Obrázok užívateľa
atik
 
Príspevky: 209
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 30. Apr 2009 8:58:35
Dal súhlas: 42 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Prasknuta pomurnica - problem?

Poslaťod mlaco » Pon 07. Nov 2011 13:49:32

Ja rozumiem ze jej rozpinavost je silna - dokaze napr. odtlacit od seba dve polozene tehly. Ale drevo aj po prasknuti je pevne "ako slak".
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Prasknuta pomurnica - problem?

Poslaťod MiroM » Štv 10. Nov 2011 9:18:15

atik píše:Tyče sú voĺné práve preto, lebo tam strechárska partia naválala mokré drevo. Treba dotiahnuť. Penu by som nedával, ešte viac by tie praskliny
roztiahla. Pošli čelný pohľad na rez pomúrnice. Na 90 percent ju rezali zo stredu guľatiny. :kill


PUR ma svoju silu, ale s drevom si ani neprdne. Pokial v miestach kde su praskliny nie je pristup UV ziarenia, kludne by som pouzil PUR penu. Osetrenie prasklin ma vyznam ako prevencia proti hmyzu, ktore radi vyhladavaju rozne praskliny.
Praskliny na priznanych tramoch by som vyplnil transparentnym silikonom, alebo ich nechal tak, ved je to prirodzena vlastnost dreva.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Prasknuta pomurnica - problem?

Poslaťod esde » Štv 10. Nov 2011 20:20:23

Medzi podlozku a matku patri este perovka. Potom dotiahnut, pred finalnym zaklopom znova a prebehnut asf. penetrakom aspon vrch zavitovej tyce, ak je odrezana.

Zavriet, zabudnut, radsej nikdy neotvarat. Inac ....

S týmto príspevkom autora esde súhlasil
atik
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat




Predchádzajúci

Späť na Strecha, podkrovie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron