Dve alternatívy kúrenia

Dve alternatívy kúrenia

Poslaťod Radoqe » Pon 31. Okt 2011 14:38:29

Čaute.
V projekte mám plynové kurenie. K pozemku na novotvoriacej ulici je obcov plánovaný plynovod v polovici roka 2012. Myslel som si že to do vtedy stačí, stavat chcem začat na jar. Lenže na stavebnom úrade mi povedali,že mi stavebné povolenie nemozu vydat kvôli plynovému kureniu. Stretli ste sa s tým niekto? Poradte ako to riešit. Ja som dostal radu dat do projektu druhu alternatívu kúrenia a to elektrokotol, alebo tepelné čerpadlo. Bude to náročné a drahé zapracovat do projektu?
Radoqe
 
Príspevky: 81
Registrovaný: Štv 23. Dec 2010 14:08:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Dve alternatívy kúrenia

Poslaťod marko182 » Pon 31. Okt 2011 15:13:24

Poradit ti neviem, ale u nas to bolo takto.
Plynovod bol cerstvo vybudovany, ale nebol este odovzdany do vlastnictva SPP, cize nebol vysporiadany. Takze z pohladu SPP ten plynovod neexistoval a teda dali zamietave stanovisko na pripojenie, co sa dokladalo k stavebnemu konaniu. Nas stavebny urad to vyriesil tak, ze vydal stavebne povolenie na samotnu stavbu + inzinierske siete s vynimkou plynovej pripojky. A to mame tiez projektovane vykurovanie plynom. Takze ked su na stavebnom urade ochotni ludia, tak si cestu najdu.
Co sa tyka tej plynovej pripojky, tak akurat zacinam riesit dodatocne povolenie na plynovu pripojku.
Fire walk with me...
marko182
 
Príspevky: 208
Registrovaný: Ned 07. Jún 2009 13:52:44
Dal súhlas: 19 krat
Dostal súhlas: 16 krat

Re: Dve alternatívy kúrenia

Poslaťod fabka2004 » Pon 31. Okt 2011 15:31:43

co tak lepsie zateplit a kurenie Vas nemusi zaujimat a za usetrene peniaze ist s manzelkou po dostavani na dovolenku ?
... a ako alternativu kurenia si dat krb ?
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Dve alternatívy kúrenia

Poslaťod pepa » Pon 31. Okt 2011 18:12:10

Tiez si myslim, ze sa mozes vykaslat na plyn. Pri tom zatepleni co mam ja je uz plynova pripojka a cela investicia okolo plynu asi nerentabilna. Elektrokotol by asi stacil. A ked urobis vodnu podlahovku tak sa mozes neskor rozhodnut ci das lacny elektrokotol, alebo predrazene tepelne cerpadlo alebo nakoniec dotiahnes ten plyn.
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Dve alternatívy kúrenia

Poslaťod MartinH » Pon 31. Okt 2011 18:31:54

Radoqe píše:V projekte mám plynové kurenie. K pozemku na novotvoriacej ulici je obcov plánovaný plynovod v polovici roka 2012. Myslel som si že to do vtedy stačí, stavat chcem začat na jar. Lenže na stavebnom úrade mi povedali,že mi stavebné povolenie nemozu vydat kvôli plynovému kureniu. Stretli ste sa s tým niekto? Poradte ako to riešit. Ja som dostal radu dat do projektu druhu alternatívu kúrenia a to elektrokotol, alebo tepelné čerpadlo. Bude to náročné a drahé zapracovat do projektu?


Ako bolo napisane, s normalnymi uradnikmi sa da slusne konzultovat. Oni nechcu robit problemy, len chcu mat vsetky papiere v poriadku, aby im kontroly zhora nic nemohli. Existuje napr. zmena stavby pred kolaudaciou.

Hlavny rozdiel medzi TC alebo elektro oproti plynu je, ze plynovy kotol je maly zdroj znecistenia (MZZO) a potrebuje trochu viac papierovania a aj komin potrebuje viac potvrdeni na skolaudovanie.

Inak, ja som sa tiez vykaslal sa na plyn, ale netvrdim, ze to je pre kazdeho ta spravna cesta.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Dve alternatívy kúrenia

Poslaťod Radoqe » Pon 31. Okt 2011 19:28:42

marko182 píše:Poradit ti neviem, ale u nas to bolo takto.
Plynovod bol cerstvo vybudovany, ale nebol este odovzdany do vlastnictva SPP, cize nebol vysporiadany. Takze z pohladu SPP ten plynovod neexistoval a teda dali zamietave stanovisko na pripojenie, co sa dokladalo k stavebnemu konaniu. Nas stavebny urad to vyriesil tak, ze vydal stavebne povolenie na samotnu stavbu + inzinierske siete s vynimkou plynovej pripojky. A to mame tiez projektovane vykurovanie plynom. Takze ked su na stavebnom urade ochotni ludia, tak si cestu najdu.
Co sa tyka tej plynovej pripojky, tak akurat zacinam riesit dodatocne povolenie na plynovu pripojku.


Vdaka za odpoved. Na úrade si len povedal že na plyn povolenie nechceš?, alebo si musel niečo dokladat do projektu?
Radoqe
 
Príspevky: 81
Registrovaný: Štv 23. Dec 2010 14:08:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Dve alternatívy kúrenia

Poslaťod Radoqe » Pon 31. Okt 2011 19:34:04

pepa píše:Tiez si myslim, ze sa mozes vykaslat na plyn. Pri tom zatepleni co mam ja je uz plynova pripojka a cela investicia okolo plynu asi nerentabilna. Elektrokotol by asi stacil. A ked urobis vodnu podlahovku tak sa mozes neskor rozhodnut ci das lacny elektrokotol, alebo predrazene tepelne cerpadlo alebo nakoniec dotiahnes ten plyn.


Ja budem mat zaizolované este viac takže rozmýšlam že sa na ten plyn vykaslem ale teraz chcem rychlo stavebné povolenie a nie som rozhodnutý čím budem kúrit, to chcem riešit v priebehu stavby a zdokladovat to ku kolaudacii.
Radoqe
 
Príspevky: 81
Registrovaný: Štv 23. Dec 2010 14:08:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Dve alternatívy kúrenia

Poslaťod marko182 » Pon 31. Okt 2011 20:03:18

Radoqe píše: Vdaka za odpoved. Na úrade si len povedal že na plyn povolenie nechceš?, alebo si musel niečo dokladat do projektu?


Neviem ti povedat presne, lebo stavebne povolenie za nas vybavoval projektant, ale pochopil som to tak, ze jednoducho celu plynoinstalaciu nezahrnuli do stavebneho konania. Urcite sme tam nic naviac neprikladali, ani neprerabali sposob vykurovania. Teraz, ked plyn zacinam riesit, tak mi na stavebnom urade povedali, aby som podal ziadost o zmenu stavby ako spominal MartinH.
Fire walk with me...
marko182
 
Príspevky: 208
Registrovaný: Ned 07. Jún 2009 13:52:44
Dal súhlas: 19 krat
Dostal súhlas: 16 krat

Re: Dve alternatívy kúrenia

Poslaťod Radoqe » Pon 31. Okt 2011 20:12:19

dakujem.
Radoqe
 
Príspevky: 81
Registrovaný: Štv 23. Dec 2010 14:08:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Dve alternatívy kúrenia

Poslaťod fabka2004 » Uto 01. Nov 2011 7:55:34

Radoqe píše:...ale teraz chcem rychlo stavebné povolenie a nie som rozhodnutý čím budem kúrit, to chcem riešit v priebehu stavby a zdokladovat to ku kolaudacii.


njhorsie mozne riesenie ste si vybrali a to ze najprv zacat stavat a riesit v priebehu stavby, tato volba je najrychlejsia cesta ale nie najlepsia, prave naopak je to najrychlejsia cesta ako mat postavene ale zaroven najrychlejsia cesta na vytiahnutie zbytocnych dodatocnych penazina na zmeny, dodatocne upravy, ktore Vas oberu o ten drahocenny cas co tu nahanate ...

nie nadarmo uz nasi predkovia vraveli ze dva krat meraj a raz rez, ze praca chvatna malo platna a pod ... teraz mate cas tak ho vyuzijte na studium a este pred projektom a pred prvym vykopom si premyslite mnoho veci, neprezenie ak poviem ze cim viacej tym lepsie

ale ak Vam staci iba mat postavene a zdokladovane ku kolaudacii, tak toto nebolo urcene pre Vas

S týmto príspevkom autora fabka2004 súhlasili - 2
bladerunner, joko
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Dve alternatívy kúrenia

Poslaťod Radoqe » Uto 01. Nov 2011 10:58:41

Vôbec sa nikam neponáhlam. Rok som studoval, kreslil projekt, porovnával. Tak to bolo aj s kúrením. Pre plyn som sa rozhodol po dlhom rozhodovaní hoci som bol naklonení aj pre elektriku.Pre za a proti tu toho je popísané dost a nieje tam taký závratný rozdiel, takže som sa rozhodol ako som sa rozhodol. Lenže dostal som podpásovku na stavebnom úrade ohladom povolenia na plyn. Okrem roku plánovania sa vyskytol aj problém z uzemným plánom takže som bol v šachu dalši rok. Preto chcem už zacat stavat a prípojku alebo zmenu kotla riesit potom. Neverím že Vás v priebehu stavby nič neprekvapilo a mali ste to dokonale naplánované.
Radoqe
 
Príspevky: 81
Registrovaný: Štv 23. Dec 2010 14:08:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Dve alternatívy kúrenia

Poslaťod marko182 » Uto 01. Nov 2011 12:51:50

Kedze Radoqe pise, ze zvazil rozne alternativy vykurovania a porovnal si PRE a PROTI, tak nema vyznam kritizovat jeho rozhodnutie. Niekomu sa oplati realizovat plynovu pripojku a niekomu nie. Nie kazdy stava NED alebo PD, aby mu na vykurenie stacilo zasvietit v dome :D

Mna by som skor zaujimalo, ako je to s legislativou. Ci je podmienkou pre vydanie stavebneho povolenia aj riesenie vykurovania alebo nie. V mojom pripade sa to obislo aj bez toho, ale ci to je podla zakona, to som uz neriesil :netusim
Fire walk with me...
marko182
 
Príspevky: 208
Registrovaný: Ned 07. Jún 2009 13:52:44
Dal súhlas: 19 krat
Dostal súhlas: 16 krat

Re: Dve alternatívy kúrenia

Poslaťod fabka2004 » Uto 01. Nov 2011 18:37:53

Radoqe píše: ... Neverím že Vás v priebehu stavby nič neprekvapilo a mali ste to dokonale naplánované.

V tom pripade ak ste vedeli dopredu ze plyn este nie je tak ste mali dat do stavebnej dokumentacie pre schvalovanie elektrokotol :idea:
Ved pocas stavby Vam je jedno ci tam plyn je ci nie je ... prestupky a komin spravte, pripravte si pripojky na plyn a potiahnite tiez kabel na ee, a nechajte si miesto kludne aj na dva kotle, subezne s tym rieste ohrev TUV ... ja vobec nekritizujem, len som chcel dopredu poukazat na to ze je vela ciest ako sa dopracovat k vysledku

Prave naopak prekvapilo ma vela veci a preto som napisal, ze cim lepsia priprava tym lepsi vysledok a za menej penazi viacej muziky ...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat





Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia