Je CETRIS nehorľavá podložka?

Je CETRIS nehorľavá podložka?

Poslaťod sigma » Štv 27. Okt 2011 11:52:14

Kde je spomenuté, ktoré materiály môžu byť použité ako nehorľavá podložka pri el. inštalacii? Ide o montáž plastovej rozvodne s max ističom 3F 20A na OSB dosku. Podložku potrebujem medzi rozvodňu a OSB dosku. Je cetris 12mm vhodny? (mám ho po ruke, viem, že je prakticky nehorlavy, ale nechcem, aby sa nejaká norma kôli troche pilín zbláznila). tienik, -rq-, MartinH Ďakujem za pochopenie a odpovede.

http://www.seidl.cz/cz/publikace/problematika-desek-a-deskovych-konstrukci-v-protipozarni-ochrane-staveb-72.html píše:Druhou materiálovou skupinou na cementové bázi jsou tzv. cementotřískové desky, tedy prvky, jejichž struktura je uvedena na obr. 3. Jedná se o směs portlandského cementu a různě dlouhých třísek, vyráběných lisováním za tepla v různých tloušťkách. Desky mají velmi dobré fyzikálně mechanické vlastnosti a jejich jediný výrobce v ČR - firma CIDEM Hranice a.s. dovedla řešení pod obch. známkou CETRIS až do konce a desky jsou jako jedny z mála průkazně odzkoušeny v řadě aplikací i k protipožárním účelům. Výsledky zkoušek byly shrnuty v katalogu a certifikovány podle zákona 22/97Sb. Z požárního hlediska jsou odzkoušeny dřevěné stropy se zavěšeným podhledem Rp, případně s přímým obkladem jako konstrukce REI, požárně dělící příčky a stěny až EI 120 a předsazené stěny a obklady ocelových nosníků a sloupů. Hlavní předností těchto obkladů je možnost jejich aplikací v exteriéru.

http://www.cetris.cz/rady-a-informace/diskuzni-forum/#title-faq-9 píše:Desky CETRIS® se vyrábějí lisováním směsi dřevěných třísek, portlandského cementu a hydratačních přísad. Povrch desek je hladký, barvy cementově šedé.
dřevěné třísky 63%
cement 25%
voda 10%
hydratační přísady 2%

http://www.cetris.cz/rady-a-informace/vlastnosti-desek-cetris/ píše:Odolnost proti ohni
Cementotřísková deska CETRIS® je ohnivzdorná a její klasifikace podle třídy reakce na oheň dle evropské normy EN 13 501-1 je A2-s1,d0 – nehořlavá.
Naposledy upravil sigma dňa Štv 27. Okt 2011 13:47:10, celkovo upravené 2
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat




Re: Je CETRIS nehorľavá podložka?

Poslaťod tienik » Štv 27. Okt 2011 13:11:39

Ja osobne, ako clovek - technik ho povazujem za prakticky nehorlavy - neviem si predstavit tie deje v ramci elektriky, ktore by ho zapalili a pritom by nevyplo predradne istenie.
Ale ako clovek - projektant by som trval na jednom, potreboval by som vidiet podklady od vyrobcu kde mi vyslovene deklaruje pouzitie tohoto materialu na tento ucel s tym ze splna vsetky parametre pozadovane normami.

Takze zhoriet odo toho iste nezhoris, ale ak by sa aj nedajboh stalo cosi ine, nevies dokazat ze je to v sulade s STN - co sa povazuje za dostatocny dokaz ze to bolo urobene spravne.

Musis sa rozhodnut sam.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Je CETRIS nehorľavá podložka?

Poslaťod sigma » Štv 27. Okt 2011 13:39:17

Mozno tam hra rolu aj to, ze po zhoreni sa rozpadne, ale to pri takych podmienkach, ze vsetko ostatne sa premeni na dym, alebo na prach. A nepripada mi lepsia 5mm podlozka z cemwin (neviem presne ako sa to vola) ako 12mm cetris...
Chcel som vediet, ci to niekto riesil/nasiel v normach, alebo inych papieroch. Vdaka.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Je CETRIS nehorľavá podložka?

Poslaťod tienik » Štv 27. Okt 2011 13:41:09

tu nejde o hrubku, atd....
v norme nenajdes taxativne vymenovany zoznam materialov.
Je to naopak, vyrobca musi dat vyhlasenie ze jeho vyrobok vyhovuje prislusnej norme (v tomto pripade o ulozeni el. zariadeni)

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
sigma
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Je CETRIS nehorľavá podložka?

Poslaťod sigma » Štv 27. Okt 2011 13:53:26

No a teraz potrebujem uz len zistit, ci A2-s1,d0 staci.
http://www.cetris.cz/pagedata_cz/vlastnosti-desek.pdf (uplne na konci) píše:Cementotřísková deska CETRIS® vyhovuje svoji
odolností vůči elektrickému oblouku v prostorech
s vedením vysokého napětí (kolektory).

Asi ano :D
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Je CETRIS nehorľavá podložka?

Poslaťod tienik » Štv 27. Okt 2011 14:43:29

no vidis, ked to vyhovuje VN, pre NN musi aj z rozbehom. Mne by toto vyhlasenie (samozrejme origo od vyrobcu) stacilo na pouzitie v ramci projektu.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Je CETRIS nehorľavá podložka?

Poslaťod sigma » Štv 27. Okt 2011 22:39:16

V dnesnej dobe mam strach pouzivat "obycajny rozum", lebo dnes su normy na vsetko, skoda, ze som to nasiel az u vyrobcu a nie na sk stranke.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Je CETRIS nehorľavá podložka?

Poslaťod tienik » Štv 27. Okt 2011 22:45:23

Taaaakkk a presne preto dnes mame ISO.
Nasho auditora skoro rozhadzalo ked som mu na otazku "viete nejak v skratke popisat o com riadnie kvality podla noriem ISO je?"
odpovedal ze ISO na hovori o tom, ze vyrobok je v poriadku len ak ma pri sebe hrbu papiera velakrat atakujucu jeho vlastnu hmotnost, ale nikde ani slovom nespomina, ze ten vyrobok musi aj fungovat.
Ale odvtedy ma pri auditoch radsej neukazuju :-) co ma tesi.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Je CETRIS nehorľavá podložka?

Poslaťod rvko » Pia 28. Okt 2011 20:36:12

Tie ISO certifikáty kvality a celá tá gebudzina okolo toho je akurát o papierovaní okolo ničoho a ich audity sú strata času pri prelistovaní množstva zhôd a nezhôd, výbery a hodnotenia dodávateľov a nakoniec mastná faktúra aby si človek mohol povedať, mám kvalitu ISO.
rvko
 
Príspevky: 17
Registrovaný: Sob 13. Mar 2010 19:09:48
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron