Rekonstrukcia RD-Kurenie vs Izolacie vs Spotreba vs Komfort

Rekonstrukcia RD-Kurenie vs Izolacie vs Spotreba vs Komfort

Poslaťod bag » Uto 18. Okt 2011 22:21:22

Dobry den,

toto je moj prvy prispevok, preto ospravedlnte niektore nepresnosti, ktorych sa urcite dopustim.

Som v procese rekonstrukcie 50 rocneho dvojpodlazneho RD s doluuvedenymi parametrami a pri dalsom rozhodovani by mi pomohli Vase skusenosti. Dom sa snazim zachranit a prerobit na znesitelny z hladiska zivotneho komfortu i nakladov.

Skutkovy stav:
Pivnica: 12m2, S.V.: 1,9m

Prizemie (vyvysene o 1m nad urovnou terenu):
Rozloha: 95m2, S.V.: 2,7m.
Material: 45cm plna palena tehla

Stropna konstrukcia: Premaco (beton)

Poschodie o rozlohe 95m2, S.V.: 2,6m
Rozloha: 95m2, S.V.: 2,6m.
Material: 44cm plna tehla Heluz Family

Celkova kubatura: cca 500m3 (bez povaly a pivnice)

Okna:
3-sklo U=0,7, profil 6 komor
Plocha okien: 22m2 (11m2 okien je orientovanych na juh, 5,6m2 na sever)

Strecha:
Krytina Bramac Max + folia Bramac + plny zaklop z dosak

Planovane izolacie:
Povala: 30cm min. vlny ulozenych medzi osb dosky (vrchna pochodzna, spodna= strop poschodia)
Zem na prizemi: 15-18cm min. vlny / polystyren
Vence: zatial 2cm polystyren

Planovane vykurovanie: Plynovy kotol Protherm Tiger Condens, alebo podobny, s uzavretou spalovacou komorou, s int. zasobnikom na TUV, kondenzacny + 1500VA UPS. Kurenie ciste radiatorove-salave, ziadna podlahovka. V buducnosti alternativne kotol na pevne palivo napojeny na rozvody UK, umiestneny v pivnici.

Planovana fasada: omietka Baumit, bez celoplosneho zateplovania.

Lokalita: Trencin
Pocet obyvatelov: 3-4
Orientacia: J-S (dom nie je nicim tieneny a cely rok naplno oziareny slnkom. predchadzajuci majitel sa stazoval na "prebytok tepla")

Otazky:
Na aku uroven rocnej spotreby plynu sa mam sancu dostat s planovanymi izolaciami? Mozem dosiahnut spotrebu 2200-2500m3 za rok, alebo mam zvazovat celoplosne zateplenie?
Predpokladam, ze objekt bude mat dostatocne straty, aby spodny vykon kotla Tiger Condens nebol problem. S cim by som mal este pocitat pri navrhu a vystavbe kurenia? (rozvody po vnutornych prieckach, rozvadzace na kazdom poschodi, cirkulacne cerpadlo na TUV, odvod kondenzatu, ekvitermika vs. bytovy termostat, atd..)
Ak ste sa dostali v citani az sem a napadne Vas cokolvek, co by ma mohlo v nekonecnej teme izolacie vs kurenie vs spotreba vs komfort spravne nasmerovat, tak nevahajte.

Za Vase racionalne nazory Vam vopred dakujem.
bag
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Uto 18. Okt 2011 21:22:13
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Rekonstrukcia RD-Kurenie vs Izolacie vs Spotreba vs Komf

Poslaťod Ludo » Uto 18. Okt 2011 23:54:40

kurenie:
u teba je to jasne, plyn, lebo rekonstrukcia, takze pripojku uz mas....dokonca si si už aj vybral kotol / to by som teraz neriešil/
izolacie:
ano, slusne čísla, len sa mi zdaju nevyvažené - typu - do podlahy 18 cm a na steny 0 cm...ale asi vieš ty, prečo to tak máš, alebo to vie tvoj projektant, tak sa ho spýtaj, toto by ma celko že zaujímalo....
spotreba:
na spotrebu sa pýtajú mnohí, aj ked nechápem, že prečo sa pýtajú - veď tam je to jasné -dámy a páni, spotrebujete tolko tepla, kolko Vám z domu unikne , ani viac, ani menej...
jaj, že kolko z Vášho domu tepla unikne? jaj, no to ja neviem, to viete Vy, Vám to niekto spočítal...tak mi to povedzte a ja Vám poviem akú budete mať spotrebu....
komfort:
ten je silno individuálny, mne stačí doma 21 st.C, moja žena nadáva, keď klesneme pod 23 st.C...
mne stačí na vozenie sa audina, sused nič iné ako jaguár nevie a ani nechce..sorrry, novinka, prave si zaparkoval nové Maserati Quattroporte, oprava-jeho syn /sakra chlapi, chcel by som mať povolanie také že : syn/....
a čítaj od začiatku do konca toto forum, a potom zasa od začiatku a ešte raz, a aj tak budu veci, ktore budu blbo, ale určite nie zásadné....
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Rekonstrukcia RD-Kurenie vs Izolacie vs Spotreba vs Komf

Poslaťod bag » Str 19. Okt 2011 0:31:42

Dakujem za odpoved Ludo, ja viem co je spatne - polmetrove mury, forum som cital, s tu prezentovanymi nazormi sa vobec nesporim.
Popisovana stavba nebol moj vymysel a ako som uz pisal, snazim sa ten dom zachranit.
Ide o strasne velky dom, aky v ziadnom pripade nemozem vyuzit a este aj so schodami.. :cry:

Prave som tie cisla prehnal cez Hestiu. Len informativne, uplne nezatepleny objekt so spomenutymi oknami by mal mat spotrebu plynu okolo 2500m3 (26500kWh).
So zateplenim povaly a podlahy v prizemi sa situacia docela razantne meni smerom ku 1860m3 (teda 19500kWh), co mi pride ako dost odvazne tvrdenie.
Dalsie zateplovanie 15cm EPS (ak je to vobec pre taku hrubu tehlu este vhodne) prinesie podla Hestie uz iba pomerne maly benefit a sice spotrebu necelych 1800m3 (18864kWh) .

Pokial sa da udajom z Hestie verit, tak som si v principe asi odpovedal sam. Sice nejde o stavbu podla mojich predstav, ale po zatepleni podlahy prizemia 18cm polystyrenom a podlahy povaly 30cm vlnou sa s istymi obmedzeniami (schody) uzivat da a aktualne je to aj zaplatitelne.
bag
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Uto 18. Okt 2011 21:22:13
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rekonstrukcia RD-Kurenie vs Izolacie vs Spotreba vs Komf

Poslaťod pepa » Str 19. Okt 2011 7:10:26

Ludo píše:kurenie:
ano, slusne čísla, len sa mi zdaju nevyvažené - typu - do podlahy 18 cm a na steny 0 cm...ale asi vieš ty, prečo to tak máš, alebo to vie tvoj projektant, tak sa ho spýtaj, toto by ma celko že zaujímalo....


tiez ma to zaujima ... najma v kombinacii s tymi trojsklami ... pretoze ked som si pocital navratnost 3skiel tak to bolo nenavratne aj pre mna co mam zateplene uplne vsetko ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Rekonstrukcia RD-Kurenie vs Izolacie vs Spotreba vs Komf

Poslaťod MartinH » Str 19. Okt 2011 7:55:50

bag píše:Planovane vykurovanie: Plynovy kotol Protherm Tiger Condens, alebo podobny, s uzavretou spalovacou komorou, s int. zasobnikom na TUV, kondenzacny + 1500VA UPS.


Ta UPS-ka ku kotlu je nutna? Vypadky do jedneho dna prezijete vdaka akumulacii a vacsinu poruch do dna opravia. 1500VA je vela a kotol ma len elektroniku a cerpadlo. Samotna UPS nebude lacna a treba este kazdych par rokov vymienat akumulatory. Pri kotle (vzor dub :P) je velmi dolezity sinusovy vystup UPSky, inak budu cerpadla strajkovat. Sinusovku maju tie najkvalitnejsie UPSky.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Rekonstrukcia RD-Kurenie vs Izolacie vs Spotreba vs Komf

Poslaťod bag » Str 19. Okt 2011 9:50:17

Vdaka za odpovede.
to pepa: ano, je to diskutabilne, kedze ide o energeticky nezaujimavy dom. Cenovy rozdiel bol relativne zanedbatelny, medzi dodavatelmi v tn kraji je sialena konkurencia. Podarilo sa mi stiahnut cenu za okna na cca 1/2 povodnej sumy.

to martin: nie, nie je nutna, ale uz ju mam. Ostala mi po jednej akcii. Bud. rok otestujem, ci s nou budu cerpadla spokojne. Cena akumulatorov nie je nijak sialena - cca 70€/5 rokov. mam aj 750VA model, ale vzhladom na bateriu, ktoru pouziva sa priklanam ku 1500VA.

Medzicasom som si opravil chybu v Hestii a s 18cm v podlahe prizemia a 30cm v podlahe povaly mi to vratilo ocakavanu energeticku stratu 23990kWh rocne (cca 2285m3). Kalkulator SPP vratil podobnu hodnotu, co sa pri tarife D3 rovna asi 1400€/rok za plyn na vykurovanie, ohrev TUV i varenie dokopy. Nic moc, ale zit sa s tym da.
Aktualne platim SPP 840€/rok za tehlovy byt o rozlohe 73m2 (vykurovanie i ohrev TUV plynovym kotlom Chaffoteaux MX2-Minima).

Nie som nepriatelom komplexneho zateplovania, prave naopak. Otazne je, co by som zateplenim plasta starej budovy mal sancu ziskat..tepelnu pohodu? Ak by sa vyjadrili "skuseni harcovnici" z tohoto fora, bolo by super..Dakujem.
bag
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Uto 18. Okt 2011 21:22:13
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rekonstrukcia RD-Kurenie vs Izolacie vs Spotreba vs Komf

Poslaťod pepa » Str 19. Okt 2011 10:43:48

bag píše:Vdaka za odpovede.
to pepa: ano, je to diskutabilne, kedze ide o energeticky nezaujimavy dom. Cenovy rozdiel bol relativne zanedbatelny, medzi dodavatelmi v tn kraji je sialena konkurencia. Podarilo sa mi stiahnut cenu za okna na cca 1/2 povodnej sumy.


to sa mi nechce verit, pretoze ked som kupoval okna pred rokom, tak cenovy rozptyl bol od 2800eur do 7000eur ... pricom bezne 5k dvojskla boli cenovo tak tych 2800-5000eur a trojskla boli od 4500eur-7000eur ... co si myslim, ze je dost vyrazny cenovy rozdiel a prinos 3skliel je v tvojom pripadne takmer nulovy ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Rekonstrukcia RD-Kurenie vs Izolacie vs Spotreba vs Komf

Poslaťod bag » Str 19. Okt 2011 10:56:33

to pepa: ano, vravim pravdu. Na okna s 3-sklami s celoobvodovym kovanim, z certifikovanej slovenskej vyroby (ziaden poliak), som mal som 2 rovnocenne ponuky v zhruba rovnakej cene. Ostatni styria dodavatelia boli cenovo uplne mimo.
bag
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Uto 18. Okt 2011 21:22:13
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rekonstrukcia RD-Kurenie vs Izolacie vs Spotreba vs Komf

Poslaťod bag » Str 19. Okt 2011 13:52:42

Nikto nic, ako keby sa s tou stavbou uz nic nedalo spravit..pri prepocte tepelnych strat cez http://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vyp ... na-usporam ma napadlo, ze ma zmysel zateplit aj samotny krov strechy, medzi krokvami 14cm a zaroven podlahu povaly/strop poschodia 30cm. Objekt ma podla vsetkeho sancu sa pri plnom zatepleni dostat az do en. triedy B. No, aspon ze som tu nasiel Hestiu a tzb-info.cz..
bag
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Uto 18. Okt 2011 21:22:13
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rekonstrukcia RD-Kurenie vs Izolacie vs Spotreba vs Komf

Poslaťod Ludo » Str 19. Okt 2011 14:01:32

jasne, že sa s tou stavbou da spravit vela-v podstate sa s nou stále dá spravit cokolvek....
otazkou je, kolko penazi mas na investicie, a kam by si sa chcel dostat za tie prachy - a o tomto sa da rozpravat
skus na zaciatok odpisat na otazky co tu padli - preco trojsklo a 44cm do strechy a na steny nic....
skus si to cele preratat este raz, aj so stenami, aj so stropmi pri roznych hrubkach ...
lebo - ideal by bol dat do strechy meter a na steny pol metra vakuvych panelov a okna štvorskla -a urcite ti vyjde super spotreba energii :idea:
len kto to preinvestuje....
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Rekonstrukcia RD-Kurenie vs Izolacie vs Spotreba vs Komf

Poslaťod k+k » Str 19. Okt 2011 14:19:03

nejako sa mi to nepozdava. tvrdis ze:
- nezateplene (ale 3skla) - spotreba = 26 500 kW
- zateplena podlaha a strop - spotreba = 23 990 kW - neviem aku si mal chybu, ked predtym to bolo 19 500 kW, ale najvacsia strata objektu je cez strechu, okna, fasada, podlaha (samozrejme nezatepleneho), znizil si teda najvacsi unik tepla a tak mala zmena (straty klesli len o 10% dole) ?
- zateplenie fasady ti prinieslo len pokles z 19 500 na 18 864 ? Aky tepelny odpor muriva si dal ? Lebo pises, ze mas plnu tehlu, takze si zdvihol odpor muriva z 0.7 (na tzb som nasiel R 45 tehly ako 0.7 ) na 0.7 + 3.75 = 4.45, cize strata na 1K by mala spadnut z povodnych (ratam fasada ma 200m2) 200/0.7 = 285 W/m2K na 200/4.45 = 44 W/m2K, co je pokles strat cez fasadu na 15%.

skratka, nie je tak asi este nejaka hybicka krasy :)

bag píše:ma napadlo, ze ma zmysel zateplit aj samotny krov strechy, medzi krokvami 14cm a zaroven podlahu povaly/strop poschodia 30cm.

asi nie moc dobry napad, riesilo sa to tu davnejsie
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Rekonstrukcia RD-Kurenie vs Izolacie vs Spotreba vs Komf

Poslaťod pepa » Str 19. Okt 2011 15:41:48

bag píše:to pepa: ano, vravim pravdu. Na okna s 3-sklami s celoobvodovym kovanim, z certifikovanej slovenskej vyroby (ziaden poliak), som mal som 2 rovnocenne ponuky v zhruba rovnakej cene. Ostatni styria dodavatelia boli cenovo uplne mimo.


asi si si dal spravit malo ponuk ... pohladaj lacnejsie 2 skla ... 3skla su u teba vyhodene peniaze ... pre teba musi byt uplne jedno ci mas Rw=0.9 alebo Rw=1.2 ...

v mojom pripade, ked mam odpor steny R=7 (ytong lambda+15cm eps) sa uz da hovorit o tom, ze okna su najslabsie miesto v dome ... ale ked ty mas odpor steny R=1 tak to okno ti tam absolutne nic nepomoze, aj keby si tam dal 4sklo, tak sa ti to nijako neprejavi na celkovej bilancii ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Rekonstrukcia RD-Kurenie vs Izolacie vs Spotreba vs Komf

Poslaťod bag » Str 19. Okt 2011 15:44:30

dakujem za odpovede.
to ludo: 3-skla kvoli vyhodnej cene.
tehla family 440 preto, ze som o tom nerozhodoval ja.
mohutna izolacia min. vlnou na strechu, do stropu povaly a podlahy prizemia preto, ze su to fatalne miesta uniku a viem to spravit relativne sam.
nulove izolacie na obvodove mury preto, ze projektant nepovazoval za nutne objekt zateplovat (do strechy navrhol 20cm nobasil a finito). osobne sa zatepleniu plasta nebranim, ale bude to nakladnejsia zalezitost, pretoze v pripade, ze do nej pojdem, prenecham ju kompletne autorizovanej firme. preto hladam odpovede na horeuvedene otazky.

to k+k: ano tie prvotne cisla nesedia, mas pravdu. hestiu som videl vcera po prvy krat v zivote. nezadal som pri prvotnom prepocitani spravne stresny diel. po jeho (dufam) spravnom zadefinovani vysla spotreba objektu 23990kWh. Na druhej strane mi http://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vyp ... na-usporam vratila pri rovnakych parametroch rocnu potrebu energie na vykurovanie podstatne vyssiu (34300kWh) a do prijatelnych hranic (19800kWh) sa dostava az po zatepleni celeho plasta, hoc aj iba 10cm.

to k+k: preco nie je dobre zateplit samotny krov strechy a zaroven podlahu povaly?

Medzicasom som sa dostal ku jednej projektantke, co energeticke straty budov pocita kazdy druhy den. Snad sa to teda posunie dalej.
bag
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Uto 18. Okt 2011 21:22:13
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rekonstrukcia RD-Kurenie vs Izolacie vs Spotreba vs Komf

Poslaťod MartinH » Str 19. Okt 2011 21:15:19

Navrhujem pocitat v kW tepelnej straty, a nie v kWh rocnych nakladov. Je medzi nimi priama umera, ale to prve je exaktna fyzika, v tom druhom je zahrnute mnozstvo lepsie ci horsie odhadnutych parametrov.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Rekonstrukcia RD-Kurenie vs Izolacie vs Spotreba vs Komf

Poslaťod bag » Pia 21. Okt 2011 10:21:24

to martinH / k+k: ano suhlasim a nevedeli by ste mi s tym pls trochu pomoct? Ku horeuvedenym parametrom by som doplnil, ze plocha fasady (prizemie) so starou tehlou (U=1,4W/m2.K) je 132m2, plocha fasady (poschodie) s novou tehlou (podla katalogu U=0,18W/m2.K?) je tiez 132m2. Stitove mury na povale som neratal. Dakujem.
bag
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Uto 18. Okt 2011 21:22:13
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Ďalší

Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť