Preco vrzga ?kotol? pri vypinani vody?

Preco vrzga ?kotol? pri vypinani vody?

Poslaťod emkac » Ned 28. Dec 2008 0:31:19

Zdar,
uz nejaku dobu pozorujem, ze ked vypnem prudko (=naraz, rychlo) vacsi prud vody, niekde "to" zavrzga. Vyda "to" taky divny zvuk.
"To" je v tomto pripade kotol, zasobnik alebo nieco medzi tym.

Nestalo sa to niekomu? Co by to mohlo byt? Resp. preco?
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Re: Preco vrzga ?kotol? pri vypinani vody?

Poslaťod joko » Ned 28. Dec 2008 0:45:07

Skúsil laicky na to. Tým, že vo vodovodnom systéme nemáš žiadnu vzduchovú bublinu, tak tým, že voda nie je stlačiteľná, a pri prudkom zastavení nemá možnosť odprúženia "rýchlosti toku" , nárazu vody a jej váhy - kynetická energia-, proste náhle obmedzenie toku , prúdu, vyvolá reakciu, čo nedokonalo ukotvené potrubie môže pohnúť v objímkach, kotvách a to môže vyvolať ten nežiadúci zvuk. Samozrejme vymíšlam, ale isto je to spôsobené kynetickou energiou vody pri prudkom zastavení toku. Skús to nechať zastavovať niekým iným , a Ty hľadaj miesto vrzgania, lebo časom to môže spôsobiť uvoľnenie najbližšieho namáhaného spoja a následnú netesnosť. Predpokladám, že v ukotvení to vrzgá.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Preco vrzga ?kotol? pri vypinani vody?

Poslaťod emkac » Sob 04. Apr 2009 20:02:26

No, takze bol tu nakoniec ten co montoval kotol. Jednako som reklamoval vrzganie, ktore sa obcasne vyskytovalo v okoli kotla, a jednako niekde obcas 100% netesnil spoj.
Podla neho vrzganie sposoboval vysoky tlak v systeme. Ked priskrtil vodu vchadzajucu do kotla, vrzganie prestalo pri rychlom zastavovani teplej vody. Pre zastavenie vrzgania studenej vody mam mierne priskrtit hlavny privod vody do domu. (k tomu sa musim najprv predrat cez haldu veci, cize neviem potvrdit)
A kedze pri tom opravil aj nejake mierne netesnosti, neviem presne povedat, co bola pricina vrzgania. Este overim, ci to vrzga pri studenej (musi byt z verejneho vodovodu pusteny vacsi tlak). Ked to bude vrzgat, priskrtim privod a uvidim reakciu.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Preco vrzga ?kotol? pri vypinani vody?

Poslaťod joko » Ned 05. Apr 2009 18:35:49

Zdravím, vidím že v rámci reklamačnej doby si necháš odstraňovať závady, čo schvalujem a podporujem.(nech sa každý naučí ručiť za svoju robotu, za ktorú si nechal zaplatiť) S tým priškrtením prietoku problém len posunieš, avšak neodstrániš. Ak vrzga, tak podľa mňa sa hýbe. Ak priškrtíš , zníži sa prietok, spomalí sa rýchlosť, zmenšuje sa kinetická energia. S tým posunutím mám na mysli, že priškrtení ventil, najčastejšie začne biť hlučnejší. Znamená to , že uplnom otvorení a pustení vody na plno, priškrtený ventil bude hlučnejší, než keby bol otvorený na plno. Platí to hlave u guľových ventilov. Priemery potrubí už samozrejme neznížiš, ako jedno z riešení mi napadá zníženie tlaku v celom dome pomocou "regulátora tlaku" pri vstupe do objektu. Mohlo by eliminovať hlukové problémy, nakoľko to nie je guľový ventil, no znovu opakujem, že vrzgá len to čo sa pohybuje. :ano:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Preco vrzga ?kotol? pri vypinani vody?

Poslaťod juro_b » Pon 06. Apr 2009 10:04:00

tvoj problem sa nazyva hydraulicky alebo tlakovy ráz- http://www.astralpool.cz/podpora/Tlakovyraz.pdf . jedna z moznosti je namontovat na privode do domu regulator tlaku,ako spomina joko,ale moznosti je viac.
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Preco vrzga ?kotol? pri vypinani vody?

Poslaťod stevo79 » Uto 04. Okt 2011 21:03:54

emkac píše:Zdar,
uz nejaku dobu pozorujem, ze ked vypnem prudko (=naraz, rychlo) vacsi prud vody, niekde "to" zavrzga. Vyda "to" taky divny zvuk.
"To" je v tomto pripade kotol, zasobnik alebo nieco medzi tym.

Nestalo sa to niekomu? Co by to mohlo byt? Resp. preco?



mam podobny problem ako emkac ale vo vacsom rozsahu,
na 1OO%viem, ze to sposobuje bojler (nepriamo vyhrievani plynovyn kotlom, je to 58l bojler od Prothermu), to vrzganie zacalo hned po montazi bojlera ale len ked som pustil teplu vodu(vtedy ale tepla voda bola tiez studena lebo som este nemal kotol), vtedy mi znamy vodar povedal, ze to prestane ked sa ta voda zohreje a v bojleri nebude vzduch, lenze bojler uz dva tyzdne pouzivama a problem stale pretrvava, na vstupe do domu mam redukcny ventil na zaciatku bol nastaveny na 3 bary ale ked ho nastavim na 2.5 ci aj 4 bar stale to vrzga. Sprava sa to tak, ze ked je trvalo na pakovej baterii pustena ciastocne aj tepla voda tak to vrzga cely cas, ked nahle zastavim bateriu tak to este chvilu vrzga (1-2 sekundy), zaujimave je ze ked je tlak nizsi (ľ2.5baru)tak to vrzga dlhsie, pri tlaku 4 bary to pri rychlom zastaveni vrzga len kratko (0.5 sekundy), najviac ma ale hneva ked to vrzga pocas celej doby sprchovania, viete mi poradit co to sposobuje?, ja mam pocit, ze je to konstrukciou bojlera ale netusim ako sa toho zbavit, bojler s plynovym kotlom som pripojil plasthlinikom bez fitingov(obluky vytvarovane rukou), priemer rurky 22mm
stevo79
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:34:15
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Preco vrzga ?kotol? pri vypinani vody?

Poslaťod joko » Uto 04. Okt 2011 22:33:30

stevo79 píše:
emkac píše:Zdar,
uz nejaku dobu pozorujem, ze ked vypnem prudko (=naraz, rychlo) vacsi prud vody, niekde "to" zavrzga. Vyda "to" taky divny zvuk.
"To" je v tomto pripade kotol, zasobnik alebo nieco medzi tym.

Nestalo sa to niekomu? Co by to mohlo byt? Resp. preco?



mam podobny problem ako emkac ale vo vacsom rozsahu,
na 1OO%viem, ze to sposobuje bojler (nepriamo vyhrievani plynovyn kotlom, je to 58l bojler od Prothermu), to vrzganie zacalo hned po montazi bojlera ale len ked som pustil teplu vodu(vtedy ale tepla voda bola tiez studena lebo som este nemal kotol), vtedy mi znamy vodar povedal, ze to prestane ked sa ta voda zohreje a v bojleri nebude vzduch, lenze bojler uz dva tyzdne pouzivama a problem stale pretrvava, na vstupe do domu mam redukcny ventil na zaciatku bol nastaveny na 3 bary ale ked ho nastavim na 2.5 ci aj 4 bar stale to vrzga. Sprava sa to tak, ze ked je trvalo na pakovej baterii pustena ciastocne aj tepla voda tak to vrzga cely cas, ked nahle zastavim bateriu tak to este chvilu vrzga (1-2 sekundy), zaujimave je ze ked je tlak nizsi (ľ2.5baru)tak to vrzga dlhsie, pri tlaku 4 bary to pri rychlom zastaveni vrzga len kratko (0.5 sekundy), najviac ma ale hneva ked to vrzga pocas celej doby sprchovania, viete mi poradit co to sposobuje?, ja mam pocit, ze je to konstrukciou bojlera ale netusim ako sa toho zbavit, bojler s plynovym kotlom som pripojil plasthlinikom bez fitingov(obluky vytvarovane rukou), priemer rurky 22mm

Tiežby som to predpokladal na konštrukčnú chybu no relevantné odôvodnenie nemám. Potrubím to nebude. Ešte prosím prekontroluj uchytenie na stenu, či náhodou nieje bojler volný a prietokom rezonuje. Ak z vonkajšej strany je všetko pevné, tak prúdením vody vo vnútri niečo rezonuje, alebo škrtí prietok a to vydáva neželaný zvuk. Odporúčal by som čím skôr reklamovať u predajcu, alebo zavolať technika výrobcu, nech odstráni závadu v rámci záruky.
Nič múdrejšie ma nenapadá.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Preco vrzga ?kotol? pri vypinani vody?

Poslaťod Cutko » Str 05. Okt 2011 6:49:50

No riešenie je veľmi jednoduché.Mal som rovnaký problém.a išiel som na to logicky.Mne sa vŕzganie ozývalo len keď som pustil teplú vodu.čiže vodu z bojlera.to vrzgenie je sposobené poistným ventilom na vstupe do bojlera.Je v nom aj spätná klapka, ktorá rezonuje.Niekedy stačí tento ventil len pár krát pretočiť, akože "odfuknuť" a je v pohode, no niekedy ho treba vymeniť.Veľa zdaru.

S týmto príspevkom autora Cutko súhlasil
stevo79
Cutko
 
Príspevky: 22
Registrovaný: Štv 12. Feb 2009 11:49:31
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Preco vrzga ?kotol? pri vypinani vody?

Poslaťod stevo79 » Str 05. Okt 2011 7:16:29

dakujem chlapi za rady

upevnenie bojlera je predimenzovane (vlastny vytvor) a nepohne sa ani milimeter,

Cutko píše:No riešenie je veľmi jednoduché.Mal som rovnaký problém.a išiel som na to logicky.Mne sa vŕzganie ozývalo len keď som pustil teplú vodu.čiže vodu z bojlera.to vrzgenie je sposobené poistným ventilom na vstupe do bojlera.Je v nom aj spätná klapka, ktorá rezonuje.Niekedy stačí tento ventil len pár krát pretočiť, akože "odfuknuť" a je v pohode, no niekedy ho treba vymeniť.Veľa zdaru.


podozrenie na poistny ventil mam aj ja, vcera som vstaval este z postele aby som skontroloval, ci som dodrzal smer prudenie vody (ale bolo to OK), teraz som uz v praci ale ked nad tym rozmyslam bude to urcite ako hovori Cutko, lebo pri tom mojom laborovani ked som gulovym ventilom vyrazne priskrtil vstup studenej vody do bojlera tak to rezonovalo menej, a jedinym prvkom, ktory zmensuje priechod potrubia je ten poistny ventil (lebo ostatne ventili su bezne plne otvorene)

vecer vyskusam a dam vedie, este raz Dakujem
stevo79
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:34:15
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Preco vrzga ?kotol? pri vypinani vody?

Poslaťod ifitko » Str 05. Okt 2011 8:03:12

tak ma napadám, ja mám na vstupe studenej vody do zásobníka expanzsku, vŕzganie som zatial (po mesiaci použivania) nepostrehol, myslím že tá expanzska má práve eliminovať tlakové rázy
Obrázok užívateľa
ifitko
 
Príspevky: 74
Obrázky: 9
Registrovaný: Str 15. Júl 2009 12:49:26
Bydlisko: Vinodol
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Preco vrzga ?kotol? pri vypinani vody?

Poslaťod stevo79 » Str 05. Okt 2011 10:36:49

ifitko píše:tak ma napadám, ja mám na vstupe studenej vody do zásobníka expanzsku, vŕzganie som zatial (po mesiaci použivania) nepostrehol, myslím že tá expanzska má práve eliminovať tlakové rázy


expanzku pre bojler mam, expanzka v prom rade zabezpecuje aby nekvapkala voda z poistneho ventilu pri jej rozpinany ked sa zohrieva, a druhy vyznam ma, ze funguje ako vankus pre tlakove razy

u mna ako som pisal vysie, pri vysom tlaku po prudkom zastaveni pakovej baterie bolo vrzganie vyrazne kratsie ako pri tlaku 2,5 bar, teraz si to uz viem aj vysvetlit, ked je tam tlak 4 bary tak cez ten rezonujuci poistny ventil voda do bojlera natecie rychlejsie, cize kratsie preteka rezonujucim poist. ventilom, k vrzganiu dochadzalo pri dlhsom otvoreni teplej vody(sprchovanie niekolko minut) kedy tlakove razy nie su ziadne, lebo voda je v rovnomernom pohybe
stevo79
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:34:15
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Preco vrzga ?kotol? pri vypinani vody?

Poslaťod ifitko » Str 05. Okt 2011 12:41:30

stevo79 píše:
ifitko píše:tak ma napadám, ja mám na vstupe studenej vody do zásobníka expanzsku, vŕzganie som zatial (po mesiaci použivania) nepostrehol, myslím že tá expanzska má práve eliminovať tlakové rázy


expanzku pre bojler mam, expanzka v prom rade zabezpecuje aby nekvapkala voda z poistneho ventilu pri jej rozpinany ked sa zohrieva, a druhy vyznam ma, ze funguje ako vankus pre tlakove razy

u mna ako som pisal vysie, pri vysom tlaku po prudkom zastaveni pakovej baterie bolo vrzganie vyrazne kratsie ako pri tlaku 2,5 bar, teraz si to uz viem aj vysvetlit, ked je tam tlak 4 bary tak cez ten rezonujuci poistny ventil voda do bojlera natecie rychlejsie, cize kratsie preteka rezonujucim poist. ventilom, k vrzganiu dochadzalo pri dlhsom otvoreni teplej vody(sprchovanie niekolko minut) kedy tlakove razy nie su ziadne, lebo voda je v rovnomernom pohybe


moja odpoved patrila hlavne emkacovi ktorý spomínal vrzganie pri zastavení vody, asi to bude spôsobovať v oboch prípadoch ten poistný (napúšťací) ventil tak ako píšeš
mne zase vŕzga termostatická batéria v sprche ked znížim prietok, čím viac ho priškrtím tým je zvuk intenzívnejší, počas dňa to nieje problem človek to až tak nevníma ale ked ide sprcha večer ked už je v dome ticho tak je to hrozný randál, najviac ma štve že bateria je na priečke do detskej izby, kde už synátor spí ked sa sprchujeme...
Obrázok užívateľa
ifitko
 
Príspevky: 74
Obrázky: 9
Registrovaný: Str 15. Júl 2009 12:49:26
Bydlisko: Vinodol
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Preco vrzga ?kotol? pri vypinani vody?

Poslaťod stevo79 » Štv 06. Okt 2011 21:20:31

Cutko píše:Niekedy stačí tento ventil len pár krát pretočiť, akože "odfuknuť" a je v pohode, no niekedy ho treba vymeniť.Veľa zdaru.



tak pretocenie u mna vcera vobec nepomohlo, tak dnes som kupil novy poistak a uz je bojler uplne ticho :D , teraz ked som vybral stary poistak tak som pochopil preco bol taky hlucny, sposobovala to silna pruzina spatnej klapky a nevhodne tvarovana zatka, stary poistak som ustami skoro ani nedokazal prefuknut (samozrejme v smere prudenia vody) pri novom poistaku stacilo fuknut slabucko

diki Cutko
stevo79
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:34:15
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 20 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron