Hrubka obvodoveho muru

Re: Hrubka obvodoveho muru

Poslaťod mPeto » Str 13. Máj 2009 12:51:16

fabka2004 píše:1. vysunutie obvodoveho muriva smerom vonku ma svoje stacicke opodstatnenie a nesuvisi s nosnou castou
a na zaklade toho nemozeme prehlasit ze nosna cast je XY- 7,5cm


Ja si myslím, že áno aj nie, určite nie je jedno či 40ku stenu postavíte na základ šírkou 20, 30 alebo 40 cm. Napr. pri Ytongu lambda, ktorý nie je problém "nechtom rozobrať". Pri nižšej styčnej ploche sa musí zvyšovať tlak (chlap sa do asfaltu nezabori, žena v ihličkách bez problémov). Priblížte mi prosím tú poznámku, že má statické opodstatnenie, myslím, že zo statického hľadiska to stene nepomôže (ak sa bavíme o vysunutí), skôr naopak .... (širšia stena je menej náchylná na vybočenie, ale s predsadením to nič nemá)

Tak isto hrúbka steny neznamená vyššiu pevnosť, nie som statik, ale z bežne dostupných materiálov sa dá zistiť že 38ka stena zo zvisle dierovaných tehál má výpočtovú pevnosť cca 1,5 MPa, stena z betónových tvárnic šírky 20 cm ma 2,5 MPa ....
mPeto
 
Príspevky: 265
Registrovaný: Sob 20. Dec 2008 21:12:10
Bydlisko: Záhorie
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Re: Hrubka obvodoveho muru

Poslaťod fabka2004 » Str 13. Máj 2009 13:37:58

mPeto píše:
fabka2004 píše:1. vysunutie obvodoveho muriva smerom vonku ma svoje stacicke opodstatnenie a nesuvisi s nosnou castou
a na zaklade toho nemozeme prehlasit ze nosna cast je XY- 7,5cm


Ja si myslím, že áno aj nie, určite nie je jedno či 40ku stenu postavíte na základ šírkou 20, 30 alebo 40 cm. Napr. pri Ytongu lambda, ktorý nie je problém "nechtom rozobrať". Pri nižšej styčnej ploche sa musí zvyšovať tlak (chlap sa do asfaltu nezabori, žena v ihličkách bez problémov). Priblížte mi prosím tú poznámku, že má statické opodstatnenie, myslím, že zo statického hľadiska to stene nepomôže (ak sa bavíme o vysunutí), skôr naopak .... (širšia stena je menej náchylná na vybočenie, ale s predsadením to nič nemá)

Tak isto hrúbka steny neznamená vyššiu pevnosť, nie som statik, ale z bežne dostupných materiálov sa dá zistiť že 38ka stena zo zvisle dierovaných tehál má výpočtovú pevnosť cca 1,5 MPa, stena z betónových tvárnic šírky 20 cm ma 2,5 MPa ....


vasa reakcia plynie z nepochopenia co som napisal ... vysunutie muriva smerom vonku ma svoje staticke opodstatnenie, ktore mozete dolozit vypoctom.
avsak na zaklade vyssie uvedenej vety nieje mozne tvrdit ze nosna stena je uzsia o to vysunutie.

Plne suhlasim s tym ze nieje jedno aku siroku stenu na aky siroky zaklad a z coho postavite (da sa ja to ak sa dodrzia podmienky roznasacich uhlov) ...
nikde som neuviedol ze to stene pomoze, len tvdrim ze to ma staticke opodstatnenie a to spociva vo vypocte ktory ukaze ze toto je dovolene tolko a tolko cm vysunut
Co sa tyka hrubky a pevnosti je to snad jasne ...

preto ako som napisal tento prispevok prameni z nepochopenia mojej vety a osptravedlnujem sa ak som ju napisal nezrozumitelne
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Hrubka obvodoveho muru

Poslaťod Miro Ke » Str 13. Máj 2009 17:21:16

fabka 2004, bol to zjednoduseny pohlad na vec a mozna zo statickeho hladiska je to skutocne rozdiel, nie som v tejto oblasti expert ale ked uz to bolo spochybnene tak by ma skutocne zaujimalo vysvetlenie rozdielu
k bodu 1.
aky staticky dovod ma predsunutie muriva o povedzme tych 6-7 cm oproti zakladu, pripadne aky je rozdiel ked prve dva rady dam 30cm a nasledene murujem 37.5 cm, alebo pri tehle, ked sa robi 44 bez zateplenia tak prve dve rady sa daju 38 cm tak aby sa mohol zateplit zaklad a sokel a nasledne ide 44cm tehla.
Ak to ale prezeniem a mam povedzme mur siroky 40cm a z toho 20 cm je polozeny na zaklade a 20 cm je vo vzduchu tak aky zmysel z pohladu statiky a nostnosti ma ta cast ktora je v lufte.?

k bodu 2 rozdiel ked robim veniec/deku sirky 28.5 na murive hrubky 30cm a aky je rozdiel ked robim ten isty veniec o tej istej sirke na murive 37.5 cm
k bodu 3 mrzi ma to ale neviem preco je v rozpore z bodom 1 a 2, mozna som sa zle vyjadril ale jednoducho povedane ak dam betonovy preklad o sirky 30cm na murivo 30 tak podla mna nemoze nastat ziaden problem ak povodne bolo uvazovne s prekladom o sirke 27,5 cm alebo ano?
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Hrubka obvodoveho muru

Poslaťod Majo 2 » Pon 24. Máj 2010 21:30:29

murár mi dnes rozprával o jednej 4 bytovke poschodovej, pultová strecha.
nosná stena 14 cm tehla plus 25 cm EPS.
v stene betónový pilier asi každých 5 metrov.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Hrubka obvodoveho muru

Poslaťod bladerunner » Pon 24. Máj 2010 23:31:56

to bude skôr nosný železobetónový skelet a tie tehly sú len na výplň obvod. sien, čiže nemajú nosnú funkciu :idea:

S týmto príspevkom autora bladerunner súhlasili - 2
emkac, janopo
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Hrubka obvodoveho muru

Poslaťod day » Ned 25. Júl 2010 0:39:54

opus ako si sa rozhodol a preco?

dakujem
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Hrubka obvodoveho muru

Poslaťod opus » Pon 26. Júl 2010 8:09:44

day píše:opus ako si sa rozhodol a preco?

dakujem


rozhodol som sa pre 30cm tehlu, teraz by som nad 25cm nesiel, cize max hrubka steby by bola 25 cm :|
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Hrubka obvodoveho muru

Poslaťod day » Ned 24. Apr 2011 23:13:42

ahojte,

vela stavitelov ma skusenosti so stavbou 250 Ytong, ale ma niekto skusenosti so stavbou 250 tehla? myslim nosne obvodobe mury.

dakujem
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Hrubka obvodoveho muru

Poslaťod MadaC » Ned 24. Apr 2011 23:52:43

Ja so staval z 25 PD myslim z Poltaru. Kvalita dobra, pevnost tiez, ma to proste este vlastnosti tehly. Cena vyborna, este mi zostalo 1,7 palety. Kto je z BA moze si prist zobrat. :D

Problem to nie je ziadny. Rozvody treba premysliet dopredu. Na strankach vyrobcov su povolene hlbky a dlzky zasekavania. Hlboke a dlhe drazky treba zohladnit uz pri murovani. Da sa ist do vacsej hlbky a sirky ako pri zasekavanych. Jednu kanalizaciu mam vedenu po anglicku v zatepleni (20cm) (nechcel som ju mat v obyvacke)

Murarov treba platit od hodiny. Musel som ich brzdit, lebo za den boli 4 schopny vytiahnut takmer cely mur poschodia (16x6,5) co nie je idealne.
Treba ich cepovat aby vyplnali celu sparu maltou. (skor naucim chodit psa na zachod) Pouzival som unimalt, profimalt atd., co bolo na sklade, koli vyssej a stabilnej pevnosti.

Dalsi dom bude zelezobetonovy skelet, a vyplnou bude hlina. Alebo drevodom. :D
MadaC
 
Príspevky: 185
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:34:39
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Hrubka obvodoveho muru

Poslaťod filipino » Ned 25. Sep 2011 9:29:07

Day - ja už mám 250 porobetón. Ak to nebudeš robiť svojpomocne, tak je porobetón pre murárov škoda. 250 (240) tehla je pevnejšia, statik sa určite poteší. Je lacnejšia čo poteší aj teba. A máloktoré murárske partie robia veľa s porobetónom. Robia povedzme 80% s tehlou a 20% s porobetónom. A potom sa im tie tehlové návyky prenášajú aj na porobetón. Ty zaplatíš drahý, presný materiál, ale murári ti nechajú zbytočne veľa odpadu, väčšie špáry a podobne. A cenu ti nedajú nižšiu (aj keď sa im s porobetónom ľahšie robí).
Aby som to upresnil, s porobetónom urobia určite menej odpadu a menšie špáry ako s tehlou, ale neurobia to dokonale. Teda stále im pri murovaní zostávajú tie "zlozvyky" z tehly.

Čiže ak si to budeš robiť sám, tak kľudne porobetón. Aj tak je práca drahšia ako rozdiel ceny tehla vs. ytong. Ale ak ti to budú murovať "odborníci", tak radšej osvedčenú tehlu. A žiadne brúsené a podobné vychytávky - aj tak to páni murári neocenia :)
Ytong 25+20EPS/14EPS podlaha/26-36 spadovy EPS v streche+25 ŽB strop/rekuperácia/trojsklá
filipino
 
Príspevky: 269
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 14:38:58
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Hrubka obvodoveho muru

Poslaťod day » Ned 25. Sep 2011 20:06:48

filipino píše:Day - ja už mám 250 porobetón.


od minuleho tyzdna aj ja, 250 ytong, obvodove mury partia murarov, ostatne svojpomoc, preto ytong
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat




Predchádzajúci

Späť na Obvodové múry

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron