Projekt Aktual 020

Re: Projekt Aktual 020

Poslaťod fabka2004 » Ned 11. Sep 2011 20:31:21

najmensiu izbu co mam ma 9,5m2 a to je pracovna, a kedze v tomto projekte vidim izbu o 10,4m tak to bude malicke, ako pre jedno dieta preco nie, je to OK ... a naopak mam spalnu 14m2 a ked vidim 8,8m2 spalnu tak to jedine ze tam bude iba postel a dve stoliky, potom ano, akurat ze sa tam zmesti iba uzsia postel a rychle vydychate vzduch pokial nebudete mat VZT ... izba o 8m2 sice neviem na aky ucel bude ale ak ako detska tak to je uz male, chapem snahu o kompaktnost, ale ak to ma byt pracovna ci satnik, ci nudzove prespanie raz za cas navstevy OK, inac to nie je OK ... na 8m 2 je kupelka chabo riesena ... dole je vcelku hluchy komunikacny priestor a chyba mi tam akosi vstup do domu, nie je tam ani zadverie, ani kde sa vyzut ani odlozit bundu ci kabat ci vetrovku ci topanky, ci dazdnik, ani to kde sa prezut, skratka ste rovno v obyvacke, teda niekde medzi kuchynou a obyvackou, v kuchyni je, teda nieje kde odkladat, takze minimalna plocha kuchynskej linky, nedostatocne odkladacie priestory, zato barove stolicky maju svoe miesto, schody bez podesty ...

cena za individualny projekt je individualna, zalezi co chcete od projektanta tam mat a o aku stavbu ide, moze to byt od 700€ a kludne aj cez 7000 € ... ked pisem ze individualna tak individualna, bezne je to okolo 1500-2500€ (zalezi od obsahu)
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat




Re: Projekt Aktual 020

Poslaťod mimo » Pon 12. Sep 2011 13:03:06

aktual 020 je extrémne malý, podľa mňa je to chata nevhodná pre trvalé bývanie, najmä s deťmi nie. jej detailné prezeranie som skončil keď som neuvidel žiadne miesto na topánky a kabáty hneď po vstupe do chaty

cena individuálneho projektu závisí od ceny projektanta a veľkosti domu (predpokladanej ceny realizácie). čiže čím väčší tým drahší, plus mínus. skúsim povedať svoj príbeh tvorby projektu na inšpiráciu:

1. najskôr bolo treba rozhodnúť či dom či byt (bol pozemok, ale jemne ďalej od mesta)
2. ok dom, pozháňal som všetky katalógy na trhu a listoval a prezeral, veľa sa o všetkom ohľadne toho rozprával s polovičkou. táto fáza trvala asi tri intenzívne mesiace, kedy sme navzájom zisťovali, čo sa nám páči, na čom trváme, čo iste nechceme - tu je nutné sa zladiť
3. po troch mesiacoch sme zistili, že naše predstavy nespĺňa ani jeden dom v katalógoch
4. šli sme teda za projektantom už s vycibrenými predstavami o dome, tie mu predložili v xls - kvantifikované požiadavky na dom (30 základných bodov)
5. tri mesiace sme s ním tvorili indi projekt
6. za veľmi významnej pridanej hodnoty od kamaráta interiérového architekta - mali sme ho na kontrakonzultácie
7. vznikol dom šitý na mieru

pár teplých slov na záver:
1. cena za indi projekt je jedna vec, pocit z plne uspokojivého bývania druhá - čo je teda dôležitejšie?

2. rozhodnutia nemôžu vznikať cez hlasovania (5 bodov za, 3 proti), to je na dve veci. rozhodnutia musia do teba "prísť", musíš si byť rozhodnutím istý bez zaváhania. ak v takom stave ešte nie si, počkaj si

3. každá kompromisná dohoda s polovičkou je na nič (ok, ja sa vzdám tohoto, ale chcem toto). zmysel má iba konsenzus - dáme si tú námahu a budeme hľadať také riešenie, pri ktorom nik nebude mať pocit, že sa niečoho vzdal
Obrázok užívateľa
mimo
 
Príspevky: 367
Registrovaný: Pon 30. Mar 2009 18:59:39
Bydlisko: Kvetoslavov
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Projekt Aktual 020

Poslaťod Jookie » Pon 12. Sep 2011 14:35:12

mimo píše:aktual 020 je extrémne malý, podľa mňa je to chata nevhodná pre trvalé bývanie, najmä s deťmi nie. jej detailné prezeranie som skončil keď som neuvidel žiadne miesto na topánky a kabáty hneď po vstupe do chaty


Podla mna to nie je take zle :) Mam podobny dom, jeden z ktorych som na zaciatku zvazoval, bol aj tento Aktual 020, akurat ze som na prizemi v mojom vyhodil a popresuval par priecok. To iste by sa dalo urobit aj tu aby vzniklo nejake miesto na kabaty a topanky.

Myslim ze tu to chvilami zachadza uz do filozofickych rovin a rovin vlastnej potreby, zavisti (co ma sused), ale aj 'postavme to vacsie lebo mi vsetci hovoria ze je to male'. Da sa na to pozriet aj tak, ze ludia byvaju v panelaku aj v podstatne mensich priestoroch a aj s detmi (a niekedy nie len s dvoma) a vyziju vpohode. Vzdy je lakave postavit vacsie, mohutnejsie, drahsie, luxusnejsie, ved kto by nechcel predsa obrovsku spalnu ako v casopisoch o byvani (miestnost vyzera na fotkach takych 6 x 8 metrov a v strede stratena postel); tak isto kto by nechcel izbu aj na biliardovy stol, stolny futbal ci ping-pong. Ale ked potom pride na peniaze, pozicky, setrenie, tak sa casto zisti, ze takto vysoko skakat nemozem(e). Mam(e) si preto kupit byt v takej cene, v akej mozeme mat maly dom? No, to uz je na kazdeho rozhodnuti, my sme radsej sli do maleho domu. Mozno keby som prisiel z velkeho domu, tento domcek by sa mi zdal maly. Prisiel som vsak z bytu, oproti ktoremu je to takmer o 50% vacsie (64 m2 byt vs. 95 m2 dom).

Dalsia vec co sa uzivania tyka je, ze ako planuje clovek vyuzivat dom? Mne v mojom malom domceku priestory postacuju, ak deti budu sportovo aktivne tak ich v dome bude pomenej, ak budu pasivne (ako ja), tak im tie izby budu az-az velke (budu sediet cele dni za pocitacom...), alebo nieco medzi tym a vtedy vymyslime, co s tym. Dalsia vec je, ze cez tyzden som doma najskor o 17:00 a to nasleduje vecera a sedenie pred telkou a PC, kde vela miesta nespotrebujem; cez vikend sa snazime s manzelkou vypadnut prec a dom je vtedy tiez nevyuzity.

Tolko moj nazor, v ktorom sa nenachadza nic objektivne :)

PS: obaval som sa prispiet do tejto temy kvoli moznym kritikam od moderatorov / uznavanych clenov fora - nechcem totiz aby niekto posudzoval moj dom v ktorom som spokojny a nedajboze ma presvedcil o opaku a ja som s nim zacal byt nespokojny. Snazil som sa vsak prezentovat to, ze aj v takomto dome moze byt clovek spokojny a nemusi stavat dom 150 m2 a viac...

S týmto príspevkom autora Jookie súhlasil
WYSIWYG
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Projekt Aktual 020

Poslaťod emkac » Pon 12. Sep 2011 14:43:30

Jookie píše:PS: obaval som sa prispiet do tejto temy kvoli moznym kritikam od moderatorov / uznavanych clenov fora - nechcem totiz aby niekto posudzoval moj dom v ktorom som spokojny a nedajboze ma presvedcil o opaku a ja som s nim zacal byt nespokojny. Snazil som sa vsak prezentovat to, ze aj v takomto dome moze byt clovek spokojny a nemusi stavat dom 150 m2 a viac...


prispievat sa bat nemusis
a my moderatori az tak velmi nekritizujeme :mrgreen:

ja osobne razim teoriu a aj ju presadzujem v praxi, ze vsetky nazory su vitane a dotycny clovek si z roznych nazorov vyberie to, co mu najviac vyhovuje
a ja rovnako ako ty tento domcek povazujem za symapticky, kedze nie kazdy si moze dovolit 150m2 a ked do takehoto vojde z bytu, je to pre neho luxus

ano, aj mne by to bolo male.... ale ked si mam vybrat ci toto alebo byt 95m2 za rovnaku cenu, tak by vyhralo toto
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Projekt Aktual 020

Poslaťod Jano82 » Pon 12. Sep 2011 14:59:19

Dovolim si prispiet aj ja.
Podla mna je fakt najdolezitejsia vec co vlastne clovek sam chce a co od domu ocakava. Ja som si tiez presiel vyvojom a riesim projekt uz pol roka, ale mam svoju predstavu a veci na ktorych trvam a ktore nechcem. Byvam v dome takze predstavu aku taku mam a napr. si zivot v panelaku ani neviem predstavit.( ale to je moj problem). Samozrejme som zozal kopu kritiky ( bungalov - velka zastavana plocha, garaz v dome, uzka chodba, oddelena kuchyna atd...), ale ta kritika bola vlastne produktivna a som za nu vdacny, lebo nad kazdou primomienkou som sa zamyslel a prehodnotil ju. Castokrat to boli veci nad ktorym by ma ani nenapadlo uvazovat.
Takze ako pise emkac treba si vybrat co kazdemu vyhovuje...
Ale vypocut si zamozrejme aj nazory inych a dat si poradit.
Jano82
 
Príspevky: 177
Registrovaný: Pon 04. Okt 2010 21:11:44
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Projekt Aktual 020

Poslaťod mimo » Uto 13. Sep 2011 23:26:38

jookie, z celého môjho príspevku si vypichol moju reakciu na veľkosť oného domu, čo vlastne bolo len také antré k podstate príspevku - venovať veľký dôraz na výber projektu. inými slovami, ak by si bol so svojou realizáciou úplne plne spokojný, moje podpichy na "chatu" by si ani nezaregistroval. think it over. kto má potrebu niečo brániť, nie je si tým (sebou) úplne istý

my sme boli dva roky v dvojizbovom prenajatom byte o ploche 60m2 s veľmi zle riešeným úložným priestorom, s dvomi malinkými deťmi a minimalistickou kuchyňou bez vrchných skriniek. boli sme z toho priestoru, kde ak si chcel voľné miesto niekde, musel si preložiť tri veci inam, unavení. preto teraz v priestore, kde toto neriešime, a kde si deti môžu rozložiť autodráhu, sme hodne spokojní a pokojní

to najdôležitejšie je to moje boldové. a ak splnenie tých vecí má viesť k plnej spokojnosti, je úplne jedno, na akom veľkom priestore to bude
Obrázok užívateľa
mimo
 
Príspevky: 367
Registrovaný: Pon 30. Mar 2009 18:59:39
Bydlisko: Kvetoslavov
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Projekt Aktual 020

Poslaťod Jookie » Str 14. Sep 2011 8:26:19

mimo píše:jookie, z celého môjho príspevku si vypichol moju reakciu na veľkosť oného domu, čo vlastne bolo len také antré k podstate príspevku - venovať veľký dôraz na výber projektu. inými slovami, ak by si bol so svojou realizáciou úplne plne spokojný, moje podpichy na "chatu" by si ani nezaregistroval. think it over. kto má potrebu niečo brániť, nie je si tým (sebou) úplne istý


Skor som reagoval na to, k comu som sa vedel vyjadrit :) A na to podpichovanie som alergicky nie preto, ze by som mal malo miesta doma, ale preto lebo taketo poznamky pocuvam stale od ludi, ktori tam byvat nebudu. Kolega vsetko pod 150 m2 vola 'garaz' (a byva v byte), mamina kolegyna nebola schopna prekusnut ze neurobim pivnicu ('kam budete davat vsetky zemiaky a zeleninu na zimu?!'), atd.. Proste ma nebavi to pocuvat, pretoze ti ludia neriesia to ci tam mam dost miesta ja, ale to ze oni si pod pojmom dom predstavuju nieco vacsie.
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Projekt Aktual 020

Poslaťod yoyo » Str 14. Sep 2011 10:46:19

myslim, ze kazdy stavebnik si prejde tym svojim... ked musi pocuvat nazory okolia a vnucujuce nazory. Podstata je ta ci vieme preco je nas dom taky aky je. My sme projekt riesili cca 1rok a mozem teraz povedat ze viem naco je v dome dobry kazdy jeden roh. Vzdy sa najde niekto kto bude hovorit, ze preco stavais taky maly/velky dom, preco s pivnicou ... a pod.
Moja skusenost: my sa prevazne stretavame s nazorom, ze staviame obrovsky dom, pretoze prevazne ludia sa pozeraju na dlzku domu (mame 15m dlhy dom / 108m2) a o sirku doma sa uz nezaujimaju. Ale hold... mna to uci/naucilo pouzivat 'filter' na tieto nazory. Kazdy vie co je pre neho dobre a co si moze dovolit. Ten kto to nevie a napriek tomu stavia tak niekde sa to odrazi (bud v nedostatku financii, alebo v nespokojnosti toho co postavil).
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla

S týmto príspevkom autora yoyo súhlasili - 3
Eval, Jano82, Jookie
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Predchádzajúci

Späť na Posudzovanie návrhov domov

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron