Ako upevniť tepelnú izoláciu nadzemnej časti sokla

Ako upevniť tepelnú izoláciu nadzemnej časti sokla

Poslaťod KoMiKo » Pia 09. Sep 2011 12:21:12

Základy sú izolované doskami XPS 10 cm po úroveň základovej dosky. Nad nimi je vytiahnutá horizontálna hydroizolácia Fatrafol 803, ktorá potom je nadpojená a stúpa vertikálne na steny:

Potom nasleduje druhá vrstva XPS, vysoká cca 40 cm, ktorá by mala tvoriť nadzemnú časť sokla, aj tento bude ešte z časti schovaný pod povrchom. Túto druhú vrstvu mi pripevnili podľa mňa nie šťastným spôsobom, keďže:
1/ každý kus XPS drží iba na dvoch kotvách, bez lepenia, takže vlastne nedrží vôbec:
2/ kotvami mi úspešne prevŕtali vertikálnu hydroizoláciu

Ďalej budem pokračovať zateplením EPS 20 cm.

Zvažujem XPS odtrhnúť, zaplátať diery a vyriešiť to nejako ináč.

Viete mi poradiť, ako by ste toto riešili, aby izolácia sokla pevne držala a dala sa omietnuť alebo na ňu nalepiť napr obklad?
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Re: Ako upevniť tepelnú izoláciu nadzemnej časti sokla

Poslaťod bladerunner » Pia 09. Sep 2011 12:30:18

ak tam necháš tu foliu /fatrafol/ tak asi nič lepšie nevymyslíš.
čiže ak to chceš lepiť, folia musí ísť preč a hydroizoláciu vymyslieť nejak ináč.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Ako upevniť tepelnú izoláciu nadzemnej časti sokla

Poslaťod emkac » Pia 09. Sep 2011 20:41:02

cele sa mi to nejako nepaci

a) na kieho anciasa je ta izolacia na spodnom XPS? ved mala ist po stene hore, to horne XPS sa malo polozit na dolne XPS
ale ani to by nestacilo

b) mas vysoko tahanu HI
ak je tam 40 cm XPS, ktory bude cca 10 cm pod zemou, tak nad zemou bude 30 cm XPS, je tak?
ak ano, potom preco nie je HI iba do vysky 20 cm a ten XPS je prilepeny tymi 10cm hore? plus zospodu by bol prilepeny o spodny XPS a navyse pritlaceny hlinou
to by drzalo uplne v pohode
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ako upevniť tepelnú izoláciu nadzemnej časti sokla

Poslaťod emkac » Pia 09. Sep 2011 20:48:08

pozri tu ako-svojpomocne-hydroizolaciu-t417-30.html?#p4415
XPS mam tak, ze uplne dole som dal polovicnu tabulu 5cm, na to som dal celu tabulu 10 cm
a ta 10 cm bola nejakych 10 cm nad HI ale aj cca 30 cm pod HI prilepena o tehlu resp. beton

ty si tam dole dal celu tabulu a na vrch davas kusok
ja som to robil opacne
dole kusok - prichyteny o DTcka
hore cely kus, prichyteny aj pod aj nad HI
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ako upevniť tepelnú izoláciu nadzemnej časti sokla

Poslaťod KoMiKo » Sob 10. Sep 2011 11:00:44

emkac píše:cele sa mi to nejako nepaci

a) na kieho anciasa je ta izolacia na spodnom XPS? ved mala ist po stene hore, to horne XPS sa malo polozit na dolne XPS
ale ani to by nestacilo

Dolné XPS mi urobili vzápätí po vytuhnutí základovej dosky. Izoláciu mi kládla špecializovaná izolatérska firma, ktorí ma dokázali presvedčiť, že sa to musí urobiť takto. Asi je to naozaj tak potrebné, ale hlavne pre ich peňaženku, aby mohli účtovať zvary... :dash
emkac píše:b) mas vysoko tahanu HI
ak je tam 40 cm XPS, ktory bude cca 10 cm pod zemou, tak nad zemou bude 30 cm XPS, je tak?
ak ano, potom preco nie je HI iba do vysky 20 cm a ten XPS je prilepeny tymi 10cm hore? plus zospodu by bol prilepeny o spodny XPS a navyse pritlaceny hlinou
to by drzalo uplne v pohode

Výška nie je problém, v prípad potreby sa dá odrezať, vrchná hrana fólie zatiaľ nie je pritavená na lištu, ale iba prichytená klinčekmi

Emkáč ma inšpiroval a uvažujem to urobiť nasledovne:
1/ strhnúť horné pláty XPS
2/ ohnúť izoláciu tak, aby neležala na spodnom XPS, ale išla hneď hore (tam neviem, čo mi urobí strojená hrúbka zvaru, možno to bude potrebné prevariť)
3a/ skrátiť vertikálnu izoláciu na cca 40 cm (teraz je asi 56), zaplátať diery
4a/ nalepiť nové horné XPS s výškou cca 50 cm, tak, že sa dole prilepí PUR penou o hornú hranu dolného plátu a hore sa 10 cm, ktoré budú presahovať nad fóliu, prilepí a prípadne ukotví o Ytong.
3b/, 4b/ Druhou možnosťou by bolo skrátiť izoláciu na 25 cm a použiť XPS, ktoré tam mám teraz a ktoré má presne 36 cm. Tu mám však obavu, že keď finálna výška povrchu (pri sokel dám asi štrk) bude 10 cm nad spojom obidvoch XPS, výška izolácie bude potom iba 15 cm nad úrovňou terénu. Síce bude do výšky 26 cm prekrytá horným XPS, ale neviem, či to aj tak nie je málo.

Môžete mi potvrdiť, či je tento postup OK? Viem, že mojej peňaženke sa nebude páčiť, ale nič lepšie ma nenapadá.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Ako upevniť tepelnú izoláciu nadzemnej časti sokla

Poslaťod emkac » Sob 10. Sep 2011 13:21:05

KoMiKo píše:Emkáč ma inšpiroval a uvažujem to urobiť nasledovne:
1/ strhnúť horné pláty XPS
2/ ohnúť izoláciu tak, aby neležala na spodnom XPS, ale išla hneď hore (tam neviem, čo mi urobí strojená hrúbka zvaru, možno to bude potrebné prevariť)
3a/ skrátiť vertikálnu izoláciu na cca 40 cm (teraz je asi 56), zaplátať diery
4a/ nalepiť nové horné XPS s výškou cca 50 cm, tak, že sa dole prilepí PUR penou o hornú hranu dolného plátu a hore sa 10 cm, ktoré budú presahovať nad fóliu, prilepí a prípadne ukotví o Ytong.
3b/, 4b/ Druhou možnosťou by bolo skrátiť izoláciu na 25 cm a použiť XPS, ktoré tam mám teraz a ktoré má presne 36 cm. Tu mám však obavu, že keď finálna výška povrchu (pri sokel dám asi štrk) bude 10 cm nad spojom obidvoch XPS, výška izolácie bude potom iba 15 cm nad úrovňou terénu. Síce bude do výšky 26 cm prekrytá horným XPS, ale neviem, či to aj tak nie je málo.

Môžete mi potvrdiť, či je tento postup OK? Viem, že mojej peňaženke sa nebude páčiť, ale nič lepšie ma nenapadá.


no, nechcem aby si kvoli mne prerabal izolaciu :shock:
navyse mna treba brat s rezervou, som laik a amater
ale podla mna je uplne zbytocne tahanie HI medzi tymi dvoma vrstvami XPS a navyse tie nebudu pekne na sebe, ale bude tam fuga s HI, ergo malicky tepelny most
navyse to bude drahe a pracne... lebo to neohnes... tam je zvar a je to urcite tak, ze by si to musel nanovo robit

ja osobne na tvojom mieste by som uvazoval s nasledovnym:

- nechal HI tak ako je
- polozil na to XPS, ktore bude presahovat HI hore o cca 10 cm, aby to pevne drzalo
- vzal si 10 cm pasik XPS (hrubka napr. 5 cm) a tym prekryl spoj XPSiek, aj toho horneho aj dolneho - tym docielis, ze ta fuga s HI bude zakryta a navyse aj horne XPS bude vdaka prekrytemu pasiku zlepene so spodnym XPSkom (tento spoj bude pod zemou, cize by to nemalo vadit)
- hned to zahrnul strkom, nech je to aj zospodu spevnene

otazku by som akurat mal, do akej vysky necham HI a XPS

- neviem do akej vysky chces mat sokel... cize ak sa ti paci, ze by bol do vysky 40 cm nad povrchom terenu, tak tam nechaj 30 cm HI a daj 50 cm XPS
- ak mas pocit, ze 40 cm sokel je vela, tak bude nechaj XPS take ako mas teraz, cize 36 cm.... tych 15 cm HI nad trenom by malo byt OK, najma ak je tam este 10 cm nad tym XPS
- alebo urob poslednu moznost, vezmi 50 cm plat XPS, narez na 40 a 10 cm, tych 10 pouzi ako spojovaci pasik medzi hornym a dolnym XPS a 40 cm XPS pouzi na sokel, tym padom budes mat sokel do vysky 30 cm nad povrchom a HI 20 cm nad povrchom
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ako upevniť tepelnú izoláciu nadzemnej časti sokla

Poslaťod KoMiKo » Sob 10. Sep 2011 23:56:35

Emkac, vďaka za tipy, premyslím to a niečo si z toho určite vyberiem.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat





Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron