Dat exterierove zaluzie alebo nie?

Dat exterierove zaluzie alebo nie?

Poslaťod opus » Str 24. Aug 2011 21:55:16

Ahojte potrebujem poradit ohladom exterierovych zaluzii, som tesne pred zateplenim a zvazujem ci dam zaluzie alebo nie (cena...) nozaj zabrania prehrievaniu interieru domu? obavam sa ze ked na nich bude svietit slnko dlhy cas, tak aj tie zaluzie budu horuce a teplo z nich pojde aj tak do domu alebo mam zbytocne obavy? Mate niekto odskusane o kolko je v izbe chladnejsie ked su zaluzie staihnute oproti tomu ked su vytiahnute?
Naposledy upravil emkac dňa Štv 25. Aug 2011 16:07:43, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy z "Exterierove zaluzie"
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat




Re: Exterierove zaluzie

Poslaťod mendo » Str 24. Aug 2011 22:30:19

Tuto otazku som dlho riesil, ale nakoniec to padlo na finaciach. Elektricke na cely som by vela stali a ani nemam spravenu predpripravu a ked som sa bol poiformovat co a ako s manulnymi tak mi to vyslo tak ze by som musel mat tu kluku zavesenu niekde na stene a to sa mi uz moc nepacilo.Ale dal si mi chrobaka do hlavy a este sa skusim ist poinformovat do inej firmy, ja by som hlavne chcel z predu a tu stenu som este nestihol zateplit tak by sa dalo este zachranit:)
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: Exterierove zaluzie

Poslaťod MartinH » Str 24. Aug 2011 22:35:38

Viem, že otázka bola na praktické skúsenosti, hádam sa nenahneváte na trochu teórie. Tá hovorí v prospech exteriérových žalúzií, resp. v prospech hocijakého zatienenia okna zvonku.

Pri výpočte chladenia sa orientačne počíta:
nezatienené okno = 100% tepla, čo je podľa svetovej strany cca až do 300W/m2 pre dvojsklo a 160 pre trojsklo
vnútorné žalúzie = 70%
markíza = 30%
vnonkajšie žalúzie = 15%

opus píše:obavam sa ze ked na nich bude svietit slnko dlhy cas, tak aj tie zaluzie budu horuce a teplo z nich pojde aj tak do domu alebo mam zbytocne obavy??

Tepelné žiarenie zo žalúzií bude mať dlhšiu vlnovú dĺžku ako lúče zo slnka a preto ho okná oveľa lepšie zachytia. Pri vnútorných žalúziach sa tento efekt prejaví v neprospech obyvateľov. Žalúzie sa zohrejú a teplo neprejde cez okno von.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
tomas g
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Exterierove zaluzie

Poslaťod _luky_ » Štv 25. Aug 2011 7:50:14

opus píše:obavam sa ze ked na nich bude svietit slnko dlhy cas, tak aj tie zaluzie budu horuce a teplo z nich pojde aj tak do domu alebo mam zbytocne obavy? Mate niekto odskusane o kolko je v izbe chladnejsie ked su zaluzie staihnute oproti tomu ked su vytiahnute?

Mám zkušenost s žaluziemi v práci - necelé dva roky stará kancelářská budova. Venkovní hliníkové žaluzie. Letní slunce odstiňují perfektně. Klimatizace potom skoro vůbec nechladí. Bohužel to má ten efekt, že je pak v místnosti zase trochu tma - chce si to pak vyhrát s natočením lamel, aby bylo světlo ale ne teplo. Tady je to ještě navíc udělané tak, že sjíždějí podle slunce a při velkém větru se vytáhnou, aby se nepoškodily. No výsledek je, že za slunného a větrného dne s pár mraky to jezdí nahoru a dolů jako zběsilý.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Exterierove zaluzie

Poslaťod mendo » Pia 26. Aug 2011 7:27:03

mendo píše:Tuto otazku som dlho riesil, ale nakoniec to padlo na finaciach. Elektricke na cely som by vela stali a ani nemam spravenu predpripravu a ked som sa bol poiformovat co a ako s manulnymi tak mi to vyslo tak ze by som musel mat tu kluku zavesenu niekde na stene a to sa mi uz moc nepacilo.Ale dal si mi chrobaka do hlavy a este sa skusim ist poinformovat do inej firmy, ja by som hlavne chcel z predu a tu stenu som este nestihol zateplit tak by sa dalo este zachranit:)


toto si dovolim pozmenit. Nedalo mi to tak som znova isiel do predajne a stou klukou je blbost, to ma asi len mila pani odbila , asi sa jej malila 2500€ zakazka a chcela aby som dal s motorom.
Len tak zo zaujimavosti som skusil povrchovu teplotu skla pri tej najvetsej palave na obed a 3-sklo bolo len mierne vlazne. Stavbu mam vyhriatu z vetrania tak neviem posudit ci treba ext. zaluzie, ale chcem:)
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: Exterierove zaluzie

Poslaťod borko » Pia 26. Aug 2011 8:02:21

mendo píše:Len tak zo zaujimavosti som skusil povrchovu teplotu skla pri tej najvetsej palave na obed a 3-sklo bolo len mierne vlazne. Stavbu mam vyhriatu z vetrania tak neviem posudit ci treba ext. zaluzie, ale chcem:)


Ja by som skor povedal ze neskumat povrchovu teplotu skla, ale celu plochu napriklad podlahu, nabytku... kam dopada slnko koli chybajucim zaluziam. Ked mas pod oknom kus cierneho stola, to musi spravit tiez pekny tepelny vykon
borko
 
Príspevky: 82
Registrovaný: Pon 16. Mar 2009 10:08:24
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Dat exterierove zaluzie alebo nie?

Poslaťod opus » Pia 26. Aug 2011 8:02:24

No ja vetram len na poschodi mam vsetky okna na vetracku ale teplo mam v celom dome aj na prizemi, je pravda ze nemam zatial zateplene steny. ja zaluzie chcem z dovodu sukromia, mam dom na miernom kopci tak je dost vidno do izieb preto riesim zaluzie z predu a zo zadu je zapad tak tam mi slniecko svieti poriadne.
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Dat exterierove zaluzie alebo nie?

Poslaťod MartinR » Pia 26. Aug 2011 9:29:37

Mne stroskotali exterierove zaluzie rovnako na financiach, ale skusenosti su viac ako dobre.
Mam zatepleny dom a 3-skla. Dom orientovany na juh a nemam problem s prehrievanim. Kupil som si len interierove "drevene" zaluzie kvoli sukromiu.
Stresne okna nemam zatienene vobec a nepocitujem to.
fotovoltaika, aktivna rekuperacia ... bez otazok nie su odpovede ;)
www.aktivnydom.eu
MartinR
 
Príspevky: 107
Obrázky: 12
Registrovaný: Uto 12. Máj 2009 15:20:02
Bydlisko: Pezinok
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Dat exterierove zaluzie alebo nie?

Poslaťod pepa » Pia 26. Aug 2011 11:50:05

Vnutorne zaluzie su na nic. Mam 3 skla, ale ked priblizim ruku k tym zaluziam, tak su uplne zerave. Funguju ako paradne vykurovanie priestoru. Bezproblemov mi vyhreju prizemie, kde je vela juznych okien az na 28C. Poschodie, kde je menej okien a navyse prekryv strechy odtieni slnko, ma iba 25C. Okna su velky problem v horucich slnecnych dnoch. Budem musiet aj ja nieco jednoduche na to vymysliet.
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko

S týmto príspevkom autora pepa súhlasili - 2
danob, tomas g
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Dat exterierove zaluzie alebo nie?

Poslaťod mendo » Pia 26. Aug 2011 12:21:29

Dnes mi to znova nedalo. Presah strechy aby zatienil slnko by musel byt este asi 1/2metra a tak mi pekne cez okno svieti na dlazku. Skusal som aj poter , kde sviteti slnko ten tiez nieje neako extra zohriaty. Ja ext. zaluzie chcem riesit aj kvoli dizajnu, kedze vedla domu bude zimna zahrada a ta musi mat ext. zaluzie tak nech to neako vizera. Dnes mi pride technik ceknut osobne , ako by sa to dalo namontovat .
V tychto dnoch sa cez den neoplati vetrat , lebo hlavne tym sa prehreje interier, takto som si aj ja zohrial stavbu
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: Dat exterierove zaluzie alebo nie?

Poslaťod danob » Pia 26. Aug 2011 13:38:22

tiez mam problem s miernym prehrievanim interieru v letnych mesiacoch na zapadne otocenych oknach, tak uz som bol nahlodany, ze si spravim nejake tienenie na toto obdobie. Zhanal som textiliu (siet) ktora je podobna ako pouziva napr Velux na vyrobok vonkajsia markiza ale na nej som aj stroskotal a nejaku plotovu tienovku uz nepovazujem za vhodne riesenie... tak ak mate nejaky typ budem rad.
Obrázok užívateľa
danob
 
Príspevky: 160
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 19:45:47
Bydlisko: PK
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Dat exterierove zaluzie alebo nie?

Poslaťod bladerunner » Pia 26. Aug 2011 15:51:49

od akého výrobcu/predajcu uvažujete ext. žalúzie?
mám okná prevažne na JV a JZ, minimum na SZ a SV. JV okná nie sú problém, ale cez JZ okná /navyše veľké francúzske/ sa prehrieva interiér. predpokladal som, že to bude trocha problém, ale žena nechcela počuť o tom aby sme tie JZ okná urobili menšie - niekedy rozumné argumenty nepomôžu :roll: prízemie čiastočne kryje presah balkóna /aspoň na niečo je ten balkón dobrý :mrgreen: /,ale na poschodí nie. okná sú zarovno vonk. hrany múru, zateplenie ešte nie je, čiže by sa dali ešte riešiť ext. žalúzie, aspoň na tie JZ okná /fixy/. Schovali by sa potom do izolácie - 20 cm EPS.
Ak ich nedám, budem to musieť riešiť nejak ináč - vnút. žalúzie + ešte nie čo iné /markíza???, slnolam???,..../
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Dat exterierove zaluzie alebo nie?

Poslaťod peter1001 » Str 07. Sep 2011 14:47:58

Mam exterierove zaluzie na JZ, kde mi az do zapadu slnka pecie. nemozem ti poskytnut ziadne meratelne veliciny, ale pocitovo je rozdiel znacny. Okamzite ako zacne palit slnko stahujem na ploche 6x1,6 zaluzie. Clovek priamo citi ako sa odraza teplota smerom von. Inac, zaluzie sa nestahuju na doraz, zohriaty vzduch sa musi medzi oknom a zaluziami odvetravat. zohriaty vzduch ostava vonku.
peter1001
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Sob 31. Okt 2009 17:27:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Okná, dvere, garážové brány

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron