Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod MiroM » Uto 30. Aug 2011 13:19:20

emkac píše:dom 30cm tehla, 15cm sedy EPS
strecha netusim, asi 30cm vaty
rekuperacka zatial v nedohladne
interierove zaluzie, z juznej strany zatiahnute
v noci sa vetra na vetracky hore, dole sa "z bezpecnostnych dovodov" okna zatvoria
cez den stale otvorene okna a dvere, deti behaju dnu/von

tolko fakty, teraz vysledok

pocas najvacsich hicov bola vnutri rekordna teplota 28-29 myslim (obyvacka)
pocas horucav je bezne 26-27
na poschodi (najma vdaka juznemu smerovaniu spalne) o stupen az dva viac
prednocne vetranie to znizi na 25-26 (nenechavame na noc otvorene, iba ked este niekto nespi)


Emkac, klobuk dole. Malokto prizna taketo teploty. Tuna maju vsetci vnutri 22°C aj pocas tropov, ved maju akumulacnu hmotu :D Ale zaujimave, ze akumulacia funguje iba jednym smerom :netusim

S týmto príspevkom autora MiroM súhlasil
Jarka
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat




Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod tomas g » Uto 30. Aug 2011 14:23:20

U nas v drevostavbe (29-32 cm izolacie steny, 34 cm izolacie strecha, 20 cm podlaha) nemam presne odsledovane teploty, popisem to skor pocitovo. Jedina teplota, ktoru som pozeral, bolo vtedy, ked sme mali vonku 37°C - vtedy bolo vnutri nieco nad 28°C, co uz je pocitovo velmi neprijemne.
Celkovo som vsak oproti minulemu a predminulemu roku, ked nebolo vonkajsie tienenie, spokojny. Prve zlepsenie bolo minuly rok, ked sme na stresne okna dali exterierove tieniace markizy a na normalne okna interierove zaluzie, hoci interierova zaluzia je naozaj dvojsecna zbran - odrazi cast lucov, ale dlho potom funguje ako radiator. Tente rok sme spravili vonkajsi slnolam a tieniacu plachtu na terase, rozdiel je naozaj dost velky.

Uvazoval som, ako sa da pocas takych dni zvysit komfort (nemyslim iba dodatocne, ale aj pre buduce stavby), ale daleko som sa nedostal. Takze:

- zvysenie izolacie v konstrukciach by uz nemalo taky efekt

- okna su uz vacsinou z vonku zatienene, co velmi pomohlo - v spalni je len vnutorne tienenie, ked tam zasvieti slnko, je tam fakt teplo, nastastie je pred oknom strom a svieti tam kratsie.

- cela rodina (2 dospeli + 3 deti) sme cele leto doma. Takze sa vari, perie, zehli a v lete hlavne zavara a vari lekvar, takze vnutornych ziskov je vyse hlavy.

- vsetky okna boli cele dni dokoran (mame skoro vsetko iba francuzske s vychodmi von) - my aj deti behame stale dnu a von. Pri tomto stave je tych cca 28,5°C vnutri maly zazrak :) Ked som si dal trochu zalezat a zatvaral som okna, bolo to pocitovo lepsie. To je dan za pocit slobody :D Bol to aj jeden z argumentov, ked sme zvazovali ci dat / nedat rekuperaciu. Nas zivotny styl je taky, ze behame dnu a von, takze by riadene vetranie malo nizssiu ucinnost.

- ak by sme sa "zdisciplinovali" riadene vetranie by malo zmysel, ale na to neboli (a nie su peniaze). Napriek tomu je to asi jednine opatrenie, ktorym by sa dal zvysit komfort (ak neratam hi-tech PCM materialy)
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod -rq- » Uto 30. Aug 2011 16:49:16

MiroM píše:Ale zaujimave, ze akumulacia funguje iba jednym smerom


akumulacia funguje oboma smermi. to znamena, ze umerne k akumulacnej hmote dlhsie trva tak ohrievanie, ako aj ochladzovanie. termoakumulacna hmota teplotu priemeruje, vykyvy den/noc byvaju v lete aj v zime male. jedna sa o povrchovu teplotu stien, nie teplotu vzduchu...
-rq-
 
Príspevky: 322
Registrovaný: Uto 14. Júl 2009 17:50:52
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 31 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod fabka2004 » Uto 30. Aug 2011 17:23:55

povodne som nechcel prispiet, nebolo cim a nebol dovod, ale ked Miro napisal rozumny prispevok, tak pridam svoju skusenost.

fakty>
- malicky bungalov z Ytongu zatepleny (hrubky izolacii si kazdy dohlada) s 20m2 presklenim na juh.
- ZR nepouzivam (nebol cas dokoncit nasavanie - filter)

teploty>
- v najvacsich horucavach 30°C v interieri nebol problem (merane lab. teplomerom),
dokonca teplota v mediu podlahoveho kurenia stupla na 29°C
(sledujem teplotu na kotli)

cez noc som vetral nuitenym vetranim a bypasom,
okna som pouzival az ked sa inac nedalo

Dufam ze ZR buduci rok vyrazne prispeje k znizovaniu teploty

Ak bude cas ZR spojazdnim v priebehu mesiaca

PS> akumulacnej hmoty mam prebytok (mury, priecky a betonovy poter)
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod vklee » Uto 30. Aug 2011 18:46:52

takže ja ešte síce stavba ale robil som omietky tak okná stále nonstop otvorené. Pri tých teplotách 37stupňov vonku som mal v podkroví 24stupňov - v šikmine je 36cm Isover Unirol Profi a v strope 54cm Isover unirol profi. To sa mi všetci smiali že dávam tak veľa ale teraz sa to prejavilo úplne super. Dom je ešte neyateplený a z Ytongu.
vklee
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 12:04:45
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod stevo79 » Uto 30. Aug 2011 21:03:53

pridam sa aj ja, mam stavbu tesne pred nastahovanym takze ziadne vnutorne zisky, akumulacnej hmoty naozaj az az (strop betonovy monolit, tehla, jadrove omietky...), okna zatial bez zaluzii a napriek tomu teploty na konci tych horucav v prizemi neprekrocili teplotu 23 stupnov a v podkrovi 25, prisudzujem to akumulacii ale najme dispoziciii okien, obytna plocha cca 120 m2 a plocha okiem 22 m2 ale na juznej strane s plochou len 2 m2, nemam rekuperaciu
stevo79
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:34:15
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod Majo 2 » Uto 30. Aug 2011 22:32:27

na prízemí a na poschodí mám okennú plochu zhruba takú istú, rovnako orientovanú, relatívne malú.
Teplota v neobývanej a v teplách nevetranej stavbe dlhšie po mokrých procesoch na prízemí 24°C a na poschodí 28°C, čo mi po prerátaní akumulácie na prízemí cca. 70 ton a na poschodí 40 ton, pri izolácii v strope 36 cm plus reflexná fólia s medzerou a izolácii v podlahe 12 - 14 cm EPS jasne poukazuje na kladný vplyv akumulácie.
No dobre v strope som zabudol na dieru pre montovaný komín s ktorej teplo ozaj riadne ťahalo. :)
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod juro_b » Str 31. Aug 2011 23:44:00

bez rekuperacie minuly tyzden max teploty prizemie 25,5,podkrovie 27(vonku 37 den,23 noc).to ale len ked sme neboli doma a nevetrali cez severne okna,vtedy to bolo o cca 1°C menej
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod MareC3k » Štv 01. Sep 2011 9:17:54

Rocna stavba bungalov, ytong 375, bez zateplenia, strop zatial len 20cm vaty a folia, okna 3-skla. V teplych dnoch sa snazim mat co najdlhsie otvorene okna, cely den vetracky a po robote otvorene celkom az do vecera aby bolo vnutri aspon trocha teplejsie, takym sposobom sa vnutro dokazalo nahriat na 24C, inac som stale vnutri mrzol :( Moze to byt tym, ze stavba ma este len rok a nieje uplne vyschnuta? v rodicovskom dome je bez problemov po par teplych dnoch aj 28C, ale ja sa nemozem dostat ani na 25C. Na juh mam orientovanych cca 15m2 okien a na sever cca 3,5m2.
Znami co dosli na kavu si pochvalovali ked vosli dnu, ze ako je tu prijemne chladno, ale po hodine sedenia v obyvacke uz zhanali papuce a isli sa zohriat vonku na terasu... :(
MareC3k
 
Príspevky: 28
Registrovaný: Ned 26. Dec 2010 12:12:45
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod pepa » Štv 01. Sep 2011 13:59:53

MareC3k, snad mi nechces povedat, ze minuly tyzden, co bolo cely tyzden vonku 35C, si mal vo vnutri 25C pri stale otvorenych oknach ???
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod fabka2004 » Štv 01. Sep 2011 21:00:08

a preco nie, obrovsky tepelny most v styku pata muru ma svoje caro, a ked su okna odtienene, tak potom je ta teplota aj realna, sused je na tom podobne, ako bonus ma chladno nielen v lete v najvacsich horucavach, ale vacsinou hlavne na jar a jesen v prechodnych obdobiach ma pomerne slusnu zimu ak nekuri, a cez zimu ked kuri, tak mina vsetky druhy paliva (plyn, drevo, elektrika) a vysledok na teplomere je pod 20°C ...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod MiroM » Pia 02. Sep 2011 7:24:33

MareC3k píše:Znami co dosli na kavu si pochvalovali ked vosli dnu, ze ako je tu prijemne chladno, ale po hodine sedenia v obyvacke uz zhanali papuce a isli sa zohriat vonku na terasu... :(


Mas "slusne" chladenie od spodu. 5cm EPS v podlahe to isti :)
Podla mna je nerealne mat cez den pocas horucav mat otvorene okna a nedostat sa nad 25°C. Takto by si prehrial aj stary hrad s 1m-ovymi kamennymi murmi(troska s nadsazkou) a nie bezny dom z ytongu.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod MareC3k » Pia 02. Sep 2011 8:23:22

V podlahe je 10cm eps, okna su otvorene cely den len na vetracky, a az od cca 17:00 ked pridem domov su otvorene na plno. U nas bolo vonku maximalne 31C a vo vnutri podvecer 25C, do rana sa schladilo na 23C (vetracky su otvorene aj v noci). Mam podozrenie, ze to bude prave oknami (3-skla), bol som u znameho, ktory ma rozmermi podobny domcek, dokonca v podlahe ma len 5cm eps, tiez ytong zatial bez zateplenia ale okna ma euro s 2-sklom a tam mal teplotu okolo 28C a to vravel ze cez den vobec nevetra, az vecer.
MareC3k
 
Príspevky: 28
Registrovaný: Ned 26. Dec 2010 12:12:45
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod MiroM » Pia 02. Sep 2011 8:32:25

MareC3k píše:V podlahe je 10cm eps, okna su otvorene cely den len na vetracky, a az od cca 17:00 ked pridem domov su otvorene na plno. U nas bolo vonku maximalne 31C a vo vnutri podvecer 25C, do rana sa schladilo na 23C (vetracky su otvorene aj v noci). Mam podozrenie, ze to bude prave oknami (3-skla), bol som u znameho, ktory ma rozmermi podobny domcek, dokonca v podlahe ma len 5cm eps, tiez ytong zatial bez zateplenia ale okna ma euro s 2-sklom a tam mal teplotu okolo 28C a to vravel ze cez den vobec nevetra, az vecer.


Ako to moze byt oknami? Ved tym, ze ich mas otvorene, okna akoby si tam nemal. Byvas uz v tom dome? Nemas pivnicu?
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod MareC3k » Pia 02. Sep 2011 10:50:20

Byvam tam uz 4 mesiace, okna su otvorene cely den ale len na vetracky az podvecer na plno. Ked dojdem vecer domov je tam 23-24C, otvorim okna z vetraciek na plno tak sa za 3 hodinky dvihne na 26-27 ale do rana znova klesne na 23. Pivnicu nemam.
MareC3k
 
Príspevky: 28
Registrovaný: Ned 26. Dec 2010 12:12:45
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Rôzne

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron