Parozabrana na betonovy strop v bungalove?

Parozabrana na betonovy strop v bungalove?

Poslaťod Motyliak » Pon 08. Aug 2011 17:17:20

Skusim otvorit diskusiu, ktora tu uz niekolkokrat v roznych formach prebiehala, ale bez nejakych jasnych zaverov.

Moja realna skusenost: Bungalov s betonovym stropom, ktory som zaizoloval 20 cm EPS. Ten bol kladeny 2x10 cm krizom cez seba. Na zaklade roznych diskusiii pred realizaciou som sa rozhodol, ze parozabranu netreba davat, lebo EPS je aj tak parozabranou, rosny bod je OK a pod. Realita - v zime sa objavili lokalne kondenzacie v EPS - tym samozrejme nemyslim priamo v EPS, ale na ich rozhraniach, medzi doskami a pod. Podla mna je problem v tom, ze jednoducho su tam vzdy nejake medzery medzi ktorymi si vzduch z interieru hlada cestu a niekde viac, niekde menej skondenzuje. Nikde sice nevzniklo take mnozstvo vody, aby som mal na strope flak, ale aj tak sa mi to nepacilo. Cize tu je podla mna rozdiel medzi teoriou a praxou. Mozno je jednou z alternativ medzeri medzi EPS zapenit, ale to ma podla mna svoje limity. Takze pokial chcem najcistejsie riesenie, tak je potrebne dat pod EPS parozabranu.

A tu je aj otazka - kedze podkladom je beton, existuje nejaka konkretna parozabrana, ktora ma dostatocnu pevnost a je ju mozne polozit priamo na beton bez toho, aby hrozilo pretrhnutie nejakymi ostrejsimi hranami? Kamarat mi spominal, ze SIKA by mohla mat nieco take v portfoliu. Alebo treba dat pod parozabranu nejaku ochranu (napr. geotextiliu). Mate niekto prakticke skusenosti v tejto oblasti (ci uz ako majitel, alebo dodavatel)?
Motyliak
 
Príspevky: 72
Registrovaný: Štv 26. Mar 2009 9:54:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Parozabrana na betonovy strop v bungalove?

Poslaťod vklee » Pon 08. Aug 2011 21:14:57

je to parozábrana používaná na ploché strechy s označením PT . Pokiaľ má ísť na betón treba použiť pod ňu aspoň 200g/m2 geotextíliu.
vklee
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 12:04:45
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Parozabrana na betonovy strop v bungalove?

Poslaťod jan45 » Uto 09. Aug 2011 7:02:16

ak cez 12 cm žb dosku prenikajú pary, tak to nie je betón, ale sitko na špaghety.Pripúšťam prechod pary cez technologické otvory a siete, ale tie sa dajú utesniť. Kondenzácia tam bude aj potom, to nie je o prieniku pary z interiéru, ale z okolia a o tepelnej zotrvačnosti.neriešil by som to tak zložito.Je niečo ako bilancia, to by sa muselo odsledovať, ale aj to v takom malom priestore pokladám za skreslené.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Parozabrana na betonovy strop v bungalove?

Poslaťod fabka2004 » Uto 09. Aug 2011 7:35:32

cez ZB strop prenika tak zanedbatelne mnozstvo pary ze by som to parozabranou neriesil, ak uz chcete tak sa to da riesit kludne hoci aj penetrakom ...

inac by ma zaujimal dovod preco sa pouzil EPS a nie vata, nakolko vata je lacnejsia a pripadna kondezacia vodnych par sa odvetra, ved strop mate odvetrany ...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Parozabrana na betonovy strop v bungalove?

Poslaťod Motyliak » Uto 09. Aug 2011 8:53:26

Upresnim - nejde o cistu betonovu dosku, ale o skladany z Premac nosnikov, nasledne zaliate betonom. Mozno tato kombinacia nema uplne charakteristiky ako keby to bolo cele vyliate.
EPS/Vata - nakoniec EPS som pouzil preto, aby to bolo pochodzne.
Motyliak
 
Príspevky: 72
Registrovaný: Štv 26. Mar 2009 9:54:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Parozabrana na betonovy strop v bungalove?

Poslaťod edgarx » Štv 25. Aug 2011 10:57:31

EPS je parozábrana :ano: a to od kedy :netusim možno tak do roku 1989
od vtedy sa toho veľa zmenilo a nie len v Republike.
zaujímalo by ma čo znamená rosný bod ok :idea:

Čo som ale chcel povedať je že ako parozábranu na betónový strop môžete použiť celoplošne natavený SBS asfaltovaný pás s ochranným posypom ten sa Vám nepretrhne ani nepoškodí ale pozor nie každý pás Asfaltovaný pás môže slúžiť ako parozábrana - informujte sa u Vášho projektanta 8-)
Konštrukcie pozemných stavieb, Stavebná Fyzika, Projekcia pozemných stavieb
Obrázok užívateľa
edgarx
 
Príspevky: 20
Registrovaný: Pia 04. Mar 2011 21:35:11
Bydlisko: slovensko
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Parozabrana na betonovy strop v bungalove?

Poslaťod boro » Štv 25. Aug 2011 13:04:42

Pred pár dňami som to riešil. Dal som PE fóliu hrúbky 0,2 mm, šírka 6 m, takže iba jeden spoj (páska je sakra drahá). Dával som priamo na betón - mám ho rovný a relatívne hladký, fólia je dostatočne hrubá a fóliu aj EPS sme ukladali opatrne. Čo by človek neurobil pre kľud duše pri cene 0,35 €/m2.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat





Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron