Poznate niekto tzv. superdosku?

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod Team Superdoska » Pon 22. Aug 2011 12:39:15

majko píše:"Medzi jednotlivými hranami susediacich Superdosák® je potrebné nechávať dilatačnú medzeru 4mm". Fakt super :D.


Dobry den,

odpovedam na otázku tzv dilatačných medzier Superdosky. V prípade veľkoplošných materiálov ako Sadrokartón, Sadrovláknité dosky, Cementotrieskové dosky, OSB dosky je otázka dilatácie viac menej samozrejmosťou. Ide o nasledovné hodnoty:

Sadrokartón: 1-2mm
Sadrovláknité dosky: 5-7mm
Cementotrieskové dosky: 5mm
OSB dosky: 3mm (pri podlahe a perodrazke 25mm od okrajov plôch s obv. stenami)

SUPERDOSKA: 4mm

Neexistuje alternatívny veľkoplošný materiál, ktorý by mal schopnosť dilatácie blížiaci sa nule. (možno sklo). Dilatačná špára Superdosky 4mm je kompromisom práve pre jej výnimočnú schopnosť re-emitovania získanej vlhkosti späť do prostredia. Superdoska na rozdiel od iných obdobných materiálov dokáže absorbovať prípadnú zvýšenú vlhkosť extrémne rýchlo, čím dokáže dokonca chrániť okolité materiály pred poškodením vlhkosťou. Každý materiál so sebou prináša súbor výhod a prípadných nevýhod. Výber stavebníka alebo projektanta je týmto postavený na tzv. celkovom čístom prínose tohto materiálu vzhľadom na cieľ, ktorý použitím daného materiálu chce dosiahnúť. V prípade SUPERDOSKY je táto podpriemerná hodnota dilatácie určite ospravedlnená množstvom ďalších výnimočných vlastností, ktoré tento produkt má. Dokazuje to predovšetkým mimoriadne vzrastajúca obľuba a dopyt v rámci EU, kde sa takýto výrobok presadzuje žiaľ až v tomto období ale o to viac.

Team SUperdoska
Team Superdoska
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Pon 22. Aug 2011 10:19:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod Team Superdoska » Pon 22. Aug 2011 12:59:38

tomas g píše:Magnezitove dosky poznam, je to hlavne azijska zalezitost - na zapadnom trhu su cca 8 rokov. Neviem sa vyjadrit ku kvalite, v Cine sa pouzivaju obrovske mnozstva tychto dosiek, zapad stale funguje viac na sadre.
Celkom by ma zaujimalo, ako ma dovozca vyriesene vyhlasovanie zhody pre europsky trh, kedze cinanov to evidentne netrapi - ale podla urovne tej stranky by som predpokladal, ze to velmi netrapi ani dovozcu. Uz len podla toho, ako sa vyjaduje o poziarnej odolnosti "superdosky" odhadujem, ze ani netusi, ako sa urcuje a skusa poziarna odolnost konstrukcie.


Oxid Horčíkové dosky majú svoju vyše viac ako 1000-ročnú históriu aj ked v inej podobe. Žiaľ viac ako polovica svetových zásob horčíka sa nachádza práve v Číne, ktorá (vedomá si tohto nerastného bohatstva) uvalila na export tejto suroviny embargo. To znamená, že výroba takéhoto produktu je v iných krajinách znemožnená a všetci distribútori po celom svete sú nútený tento produkt importovať práve z Číny. Zaujímavosťou je, že Slovensko vlastní tiež túto surovinu (aj keď v zlomkovom množstve) o čom svedčí aj produkcia tzv žiaruvzdorných magnéziových téglikov pre metalurgiu slovenského výrobcu Magnezitové závody. Samotný oxid horčíka sa dá vyrábať napríklad aj z morskej soli prípadne iných hornín ale limitujúcou otázkou sú práve náklady na jeho výrobu.

Vyhlásenie zhody a CE certifikát sú nutnou podmienkou obchodovania tohto produktu. Odkaz na CE certifikát ako aj na európsku certifikačnú spoločnosť, ktorá superdosku certifikovala sa nachádzajú na zadnej strane každého produktového katalógu Superdosky (sú k dispozícii na stiahnutie aj na webstránke). Aj na základe tohto príspevku umiesťujeme požadované Vyhlásenie zhody na webstránku do sekcie "Na stiahnutie", kde si to môžete nájsť do 24hodín od uverejnenia tejto odpovede.

Údaj o požiarnej odolnosti Superdosky, ktorý je uvedený aj v produktovom katalógu vychádza z príslušných protipožiarných certifikátov, ktoré výrobca zrealizoval v cieľových krajínach exportu (Rusko, USA atd). Slovensko kde sa táto doska dováža od začiatku roka 2011 je v komunikácii so slovenskou certifikačnou spoločnosťou, u ktorej si v najbližších dňoch objedná testy pre získania protipožiarneho certifikátu platného v EU. V súčasnosti prebieha rokovanie o podmienkach a cene.

Team Superdoska
Team Superdoska
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Pon 22. Aug 2011 10:19:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod Team Superdoska » Pon 22. Aug 2011 13:11:00

Maxo píše:tiez sa mi nezda kontakt na "@gmail" ale aspon do exterieru by som ju vyskusal aj ked mam pocit ze zivotnost nik asi nezaruci ....

Superdoska ma email pre obchodnych partnerov: mgo.slovakia@gmail.com, ktory bol vytvoreny v case ked este neexistovala znacka superdoska. V sucasnosti pre zakaznikov, a zaujemcov je tiez platna emailova adresa: xxxxxxxxxxxx


emkac: zmazanie mailovej adresy (mimochodom, nemala uz gmailovy ale normalny firemny tvar :) )
Team Superdoska
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Pon 22. Aug 2011 10:19:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod Team Superdoska » Pon 22. Aug 2011 13:13:52

Maxo píše:
majko píše:cez vsetky teoreticke prednosti ak treba naozaj podla navodu nechavat medzi doskami 4mm diletacnu sparu, tak je to podla mna nepouzitelne vnutri...


Volal som chlapikovi - 4 mm dilatacia je z dovodu pohybov podkladu ( hlavne krovu ...).

p.s. Pytal som sa aj na sposob lepenia na fasadu a vraj netreba ziadny rost ....

Skoda ze nema europsky certifikat ( zabudol som spytat).


CE certifikat - vyhásenie zhody, je k nahliadnutiu na stranke superdoska.sk
Team Superdoska
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Pon 22. Aug 2011 10:19:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod Team Superdoska » Pon 22. Aug 2011 13:22:52

Londoner píše:Skusal som cez uja G najst nejake info,az tak vela tam toho nie je... BTW, hladany vyraz je "magnesium silicate board". Skusal som pozriet nejake firmy tu v UK, par je v Belfaste, v Irsku, nic na okoli. Vyzera to, ze s tym postavili pol Ciny a celu olympiadu, v Europe minimum info. Teda okrem vseobecnych stranok predajcov a odkazov na cinskych vyrobcov... :nie:


Hladany vyraz by mal byt spravne: Magnesium oxide board, aj ked superdoska je sice na tomto zaklade (sorelov cement), filozofia superdosky sa lisi predovsetkym inovaciami ci uz zosilnenou pevnostou na zaklade specialnych sklovlaknitych vystuzi, alebo povrchovych uprav ako je superdoska Wood atd..
Team Superdoska
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Pon 22. Aug 2011 10:19:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod Team Superdoska » Pon 22. Aug 2011 13:34:37

majko píše:cez vsetky teoreticke prednosti ak treba naozaj podla navodu nechavat medzi doskami 4mm diletacnu sparu, tak je to podla mna nepouzitelne vnutri...


K dilatacii som sa uz vyjadril v predchadzajucom prispevku. Samozrejme superdoska je aj podla spotrebitelov inych krajin EU momentalne zidealizovanym obkladovym materialom. Svedci o tom aj zaujem na Slovensku a dynamika predaja za pol roka existencie. Na stranke pribudaju kazdym dnom aj referencie z konkretnych stavieb. Pozriet si je ich mozne v sekcii Inspiracie.
Team Superdoska
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Pon 22. Aug 2011 10:19:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod emkac » Pon 22. Aug 2011 14:53:54

vzhladom na zaujem clenov fora a na seriozne odpovede danej firmy som sa rozhodol vsetky prispevky (skoro bez editovania) schvalit

pokial bude diskusia prebiehat v korektnom duchu a pokial sem nebudu vkladane oslavne ody od jednoprispevkovych pouzivatelov, ponecham ju bez zasahov

2 team superdoska: poprosim Vas, ziadne emailove ani webove ani telefonne kontakty
a ak sa da, skuste napisat jeden vacsi odpovedajuci prispevok namiesto viacerych
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod majko » Pon 22. Aug 2011 18:03:43

Team Superdoska píše:odpovedam na otázku tzv dilatačných medzier Superdosky. V prípade veľkoplošných materiálov ako Sadrokartón, Sadrovláknité dosky, Cementotrieskové dosky, OSB dosky je otázka dilatácie viac menej samozrejmosťou. Ide o nasledovné hodnoty:

Sadrokartón: 1-2mm
Sadrovláknité dosky: 5-7mm
Cementotrieskové dosky: 5mm
OSB dosky: 3mm (pri podlahe a perodrazke 25mm od okrajov plôch s obv. stenami)

SUPERDOSKA: 4mm

Ono je ale trochu rozdiel v technickom predpise dilatovat raz za 10-15m a diletovat kazdy spoj dosky...
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod tomas g » Pon 22. Aug 2011 21:26:39

Team Superdoska píše:
Údaj o požiarnej odolnosti Superdosky, ktorý je uvedený aj v produktovom katalógu vychádza z príslušných protipožiarných certifikátov, ktoré výrobca zrealizoval v cieľových krajínach exportu (Rusko, USA atd). Slovensko kde sa táto doska dováža od začiatku roka 2011 je v komunikácii so slovenskou certifikačnou spoločnosťou, u ktorej si v najbližších dňoch objedná testy pre získania protipožiarneho certifikátu platného v EU. V súčasnosti prebieha rokovanie o podmienkach a cene.

Team Superdoska

Tak prajem vela stastia. FIRES (predpokladam, ze to budu skusat oni) je pruzny a ustretovy, ale aj prisny - co je dobre. O skusky vykonane mimo EU pravdepodobne nebude mozne sa opriet - ich metodika je prilis odlisna od europskej, ale o tom uz pravdepodobne viete. Iba na dokreslenie - pri jednej skuske sa spali cca tolko plynu, kolko minie bezny rodinny dom za celu jednu sezonu, preto aj ceny skusiek zodpoveda nakladom.
Prechadzal som si to vyhlasenie zhody - samozrejme, je v poriadku, aj smernice na ktore sa odvolava. Trochu som vsak zostal zaskoceny, ked som patral po skusobni, ktora vykonala pociatocne skusky typu. Konkretne ma prekvapilo to, ze spolocnost uz neexistuje. Jej sidlo bolo v Londyne a podla vydanych certifikatov skusala takmer vyhradne produkty z Ciny, Tchaiwanu a pod. Nic to nemusi znamenat, ani na nic nenarazam, iba ma to ako cloveka od fachu udivilo (samozrejme viem, ze to nie je vasa zalezitost)

majko píše:Ono je ale trochu rozdiel v technickom predpise dilatovat raz za 10-15m a diletovat kazdy spoj dosky...


Aj kazda sadrokartonova doska sa dilatuje, ani o tom nemusis vediet. SDK ma sirku vacsinou 1250 alebo 1200 mm - aspon deklarativne. Norma v ramci urcitej tolerancie pripusta uzsie dosky, ale v ziadnom pripade nesmu byt dosky sirsie. Preto maju v reale dosky 1248-1249 mm, pripadne 1198-1199 mm. A kedze dosky nemusia mat rovnaku sirku, je napr. pri prieckach potrebne drzat sa rastra stojok 600 alebo 625 mm a neprisposobovat ich rozostup doskam, ale nechat dilataciu. Moze sa totizto stat ze na jednej strane priecky budu dosky z varky 1198 mm a na druhej 1199 a keby sa raster stojok prisposoboval doskam, uz by to nemuselo sediet.

S týmto príspevkom autora tomas g súhlasil
VirKing
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod majko » Pon 22. Aug 2011 21:51:33

tomas g píše:Aj kazda sadrokartonova doska sa dilatuje, ani o tom nemusis vediet. SDK ma sirku vacsinou 1250 alebo 1200 mm - aspon deklarativne. Norma v ramci urcitej tolerancie pripusta uzsie dosky, ale v ziadnom pripade nesmu byt dosky sirsie. Preto maju v reale dosky 1248-1249 mm, pripadne 1198-1199 mm. A kedze dosky nemusia mat rovnaku sirku, je napr. pri prieckach potrebne drzat sa rastra stojok 600 alebo 625 mm a neprisposobovat ich rozostup doskam, ale nechat dilataciu. Moze sa totizto stat ze na jednej strane priecky budu dosky z varky 1198 mm a na druhej 1199 a keby sa raster stojok prisposoboval doskam, uz by to nemuselo sediet.
Ale ja netvrdim ze nedilatuje !!! Ale ty mas medzi kazdou doskou pruzny spoj ?
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod tomas g » Pon 22. Aug 2011 22:19:17

majko píše:Ale ja netvrdim ze nedilatuje !!! Ale ty mas medzi kazdou doskou pruzny spoj ?

A preco myslis, ze medzi superdoskami je trvale pruzny spoj? V letaku som sa o tom nedocital (ano, aj tu mi vadi slabe technicke spracovanie) a pokial vychadzas z tej odfotenej tuby, ja som ju povazoval za lepidlo na baze PU, ake sa pouziva na sadrovlaknite dosky - ale mozem sa mylit.
Inac ma prekvapilo aj kladenie dosiek na krizove skary, ktore vacsina vyrobcov plosnych materialov neodporuca. Naozaj by to chcelo nejake technicke listy, lebo takto je dost veci nejasnych.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod majko » Uto 23. Aug 2011 8:37:45

Preco myslim ? No ked vyrobca pise o 4mm dilatacnej medzere medzi doskami co ine ako pruzny tmel tam moze byt ? Ake dilatacne vlastnosti by malo na tom mieste PU lepidlo ?
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod tomas g » Uto 23. Aug 2011 9:33:10

majko píše:Preco myslim ? No ked vyrobca pise o 4mm dilatacnej medzere medzi doskami co ine ako pruzny tmel tam moze byt ? Ake dilatacne vlastnosti by malo na tom mieste PU lepidlo ?

"Dilatacia" znamena v preklade "medzera". Zvykli sme si akukolvek dilataiu chapat ako trvalu. Ale aj ine dosky (napr. Aquapanel outdoor) sa montuju s dilataciou a medzera sa nasledne vyplni tmelom, ktory nie je pruzny. Teda dilatacia moze byt iba montazna, nemusi byt trvala. Domnievam sa, ze podobne je to aj pri superdoske, hoci mam o nej malo informacii.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod majko » Uto 23. Aug 2011 9:42:48

Dilation (or dilatation) refers to an enlargement or expansion in bulk or extent, the opposite of contraction. It derives from the Latin dilatare, "to spread wide". IMHO dilatacia znamena zvacesenie, roztiahnutie. Dilatacna medzera sluzi na kompenzaciu takehoto zvacsenia.
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod tomas g » Uto 23. Aug 2011 11:35:45

majko píše:Dilation (or dilatation) refers to an enlargement or expansion in bulk or extent, the opposite of contraction. It derives from the Latin dilatare, "to spread wide". IMHO dilatacia znamena zvacesenie, roztiahnutie. Dilatacna medzera sluzi na kompenzaciu takehoto zvacsenia.

OK. suhlasim, pouzivanie vyrazu dilatcia je casto v nespravnych suvislostiach.
To ale nemeni nic na fakte, ze pozname "medzery" montazne, ktore sa neskor vyplnia nepruznou hmotou a trvale, ktore sa vyplnia trvale pruznou hmotou.
Myslim, ze by bolo fajn keby sa vyjadril niekto z teamu superdoska, ako to u nich s medzerami a tmelenim funguje.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron