Nasávenie rekuperácie zo strechy

Nasávenie rekuperácie zo strechy

Poslaťod KoMiKo » Ned 21. Aug 2011 20:20:22

Pôvodne som mal vymyslené nasávanie do rekuperácie cez bočnú (severnú) stenu TM a výfuk som riešil prechodom cez strop a strechu (bungalov). Vedľa TM sa však nachádza kuchyňa a optimálne riešenie odťahu digestora sa mi javí cez bočnú stenu, čím sa však toto vyústenie odťahu dostalo do blízkosti nasávania rekuperácie.
Odťah z digestora nechcem dávať nad strechu, pretože sa obávam že mi bude kondenz stekať do hrncov a taktiež tam môže aj napriek spätnej klapke vznikať komínový efekt.
Preto zvažujem nasávanie do rekuperácie umiestniť nad strechu a na jeho miesto na bočnú severnú stenu dať výfuk.

Má toto riešenie nejaký zádrhel ?
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Re: Nasávenie rekuperácie zo strechy

Poslaťod majko » Ned 21. Aug 2011 20:32:01

No ak mas komin videl by som urcite riziko. Mimochodom aj pri vyfuku z rekuperacie sa ti bude tvorit kvantum kondenzatu.
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat

Re: Nasávenie rekuperácie zo strechy

Poslaťod bladerunner » Ned 21. Aug 2011 21:45:45

ja vidím ďalší /asi dosť podstatný/ "zádrhel", dokonca dva - obidva súvisia s kombináciou rekuperácia + digestor s odťahom von.
pri vypnutom digestore zbytočná diera v stene domu, ktorá ako sám naznačuješ, sa nebude dať dobre utesniť.
pri zapnutom digestore bude tento vytvárať veľký podtlak v dome, čo opäť bude vplývať na rekuperáciu. digestor pracuje s oveľa väčším objemom vzduchu ako rekuperácia v dome pri bežnej prevádzke.
takže riešenie cirkulačný digestor /odstránenie mastnoty zo vzduchu/ + odťah rekuperácie do kuchyne

S týmto príspevkom autora bladerunner súhlasili - 2
bulko_, MartinH
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Nasávenie rekuperácie zo strechy

Poslaťod KoMiKo » Pon 22. Aug 2011 7:29:39

majko píše:No ak mas komin videl by som urcite riziko. Mimochodom aj pri vyfuku z rekuperacie sa ti bude tvorit kvantum kondenzatu.

S kondenzátom z výfuku rekuperácie by sa vysporiadala RJ ktorá s tým počíta a odvedie ho do kanalizácie. Ak bude výfuk cez stenu, tak vytečie von. Ako písal Shampoo: "Robí to krásne a dlhé cencúle" :D http://www.ostavbe.sk/ako-riesit-vyfuk-z-rekuperacie-t3278.html#p32746
Skôr ten komín by mohol byť problém, ale ten je zase kusisko vyššie ako by bolo nasávanie.
bladerunner píše:ja vidím ďalší /asi dosť podstatný/ "zádrhel", dokonca dva - obidva súvisia s kombináciou rekuperácia + digestor s odťahom von.
pri vypnutom digestore zbytočná diera v stene domu, ktorá ako sám naznačuješ, sa nebude dať dobre utesniť.
Odťah digestora plánujem viesť vodorovne s miernym spádom smerom von a musí viesť cez špajzu, ktorá má vnútorné steny izolované EPS-kom. Tam mi mierne ochladenie vadiť nebude, skôr naopak. Pri tomto riešení by dve spätné klapky mohli urobiť svoju robotu. Ja som naznačoval skôr problém komínového efektu keby bol odťah vyvedený zvislo hore nad strechu.
bladerunner píše:pri zapnutom digestore bude tento vytvárať veľký podtlak v dome, čo opäť bude vplývať na rekuperáciu. digestor pracuje s oveľa väčším objemom vzduchu ako rekuperácia v dome pri bežnej prevádzke.
takže riešenie cirkulačný digestor /odstránenie mastnoty zo vzduchu/ + odťah rekuperácie do kuchyne
Samozrejme viem, že v NED a PD by mal byť použitý iba recirkulačný digestor. Ja ho však jednoducho nechcem, pretože:
1/ je menej účinný
2/ je potrebné často meniť filtre
3/ je podstatne hlučnejší, Hluk digestora mi vadí až tak, že uvažujem ventilátor digestora umiestniť na potrubie pri vývode z domu
Tých 700 m3 vzduchu za hodinu pri varení rád doohrejem ak sa tým vyhnem horeuvedenému. A navyše varí sa aj v lete, kedy mi odťah von nevadí už vôbec.

Zabudnite na digestor, skôr mi ide o fakt, či má niekto riešené nasávanie do RJ zo strechy a či s tým zaregistroval nejaký problém, ako napríklad už spomenutý problém s komínom.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Nasávenie rekuperácie zo strechy

Poslaťod majko » Pon 22. Aug 2011 8:21:00

KoMiKo píše:Tých 700 m3 vzduchu za hodinu pri varení rád doohrejem ak sa tým vyhnem horeuvedenému. A navyše varí sa aj v lete, kedy mi odťah von nevadí už vôbec.

No len aby si tych 700m3 za h mal cim dohriat. Zavisi od domu, ale takato "strata vetranim" moze kludne byt rovnaka ako strata prestupom samotneho domu.
Co sa tyka kominu, uz som videl ako dym z komina za urcitych okolnosti "tecie" dole strechou. Na druhej strane neviem co budem robit ked bude cela dedina zacmudena. Ale to je asi potom jedno ci otvorim okno alebo pustim rekuperaciu.
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat

Re: Nasávenie rekuperácie zo strechy

Poslaťod opus » Pon 22. Aug 2011 8:26:22

KoMiKo píše:Samozrejme viem, že v NED a PD by mal byť použitý iba recirkulačný digestor. Ja ho však jednoducho nechcem, pretože:
1/ je menej účinný
2/ je potrebné často meniť filtre
3/ je podstatne hlučnejší, Hluk digestora mi vadí až tak, že uvažujem ventilátor digestora umiestniť na potrubie pri vývode z domu
Tých 700 m3 vzduchu za hodinu pri varení rád doohrejem ak sa tým vyhnem horeuvedenému. A navyše varí sa aj v lete, kedy mi odťah von nevadí už vôbec.

Zabudnite na digestor, skôr mi ide o fakt, či má niekto riešené nasávanie do RJ zo strechy a či s tým zaregistroval nejaký problém, ako napríklad už spomenutý problém s komínom.


ak sa mozem vyjadrit k tymto bodom:
1. zalezi od ceny digestora tie lacne su na ... tie lepsie su rovnako dobre ako obycajny (nie recirkulacny) digestor
2. ja mam filter ktory dam do umyvacky raz za 2 mesiace a je cisty
3. robia sa uz digestory co maju pouzity brush less DC motor ktory nepocut, pocut je iba vzduch ak Vam vadi tento zvuk tak potom ano je hlucnejsi
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Nasávenie rekuperácie zo strechy

Poslaťod bukshi » Pon 22. Aug 2011 8:56:20

ak mam dobre informacie nasavanie nad strechu sa neodporuca davat kvoli prehrievaniu stresnej krytiny pocas slnecnejsich dni. Ak mas pripadne este aj tmavsiu krytinu napr. antracit tak to moze platit az 2x ... tak isto s tym kominom by som to asi tiez neriskoval ja som tiez uvazoval nad tymto riesenim ale nakolko v okoli miesta kde by bolo nasavanie su 3 kominy som to rychlo zavrhol ;) nakoniec sa nasavanie umiestni do podbitia na severnu stranu ...

a este k tomu recirkulacnemu digestoru asi tolko ze sestra ma takyto digestor uz 3 rok a filter este necistili ani nemenili :) ( tymto nechcem povedat ze filter netreba cistit! ) zatial si ale nevsimli ze by odsaval menej pripadne by bol hlucnejsi ...
bukshi
 
Príspevky: 69
Obrázky: 1
Registrovaný: Ned 16. Aug 2009 19:04:26
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Nasávenie rekuperácie zo strechy

Poslaťod MiroM » Pon 22. Aug 2011 12:08:49

Nedam ti konecne riesenie , len zopar mojich postrehov:

1./700m3/h , za hodinu vymenis v celom dome vzduch 2x. Tymto uplne potlacas filozofiu rekuperacie. Vyprodukovane teplo z varenia trestuhodne "vyhodis von oknom". V zime sa tesim, ked manzelka vari ako pekne tym vykuri barak. S odtahom von si to teda este rozmysli a preorientuj sa na cirkulacny digestor.

2./Sanie zo strechy neodporucam. V lete je nad povrchom skridle slusne vysoka teplota a naozaj si chces taketo "peklo" tahat do domu? V zime by to malo maly prinos , ale naozaj len maly, kedze v zime tych slnecnych dni nie je tolko ako v lete.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Nasávenie rekuperácie zo strechy

Poslaťod bladerunner » Pon 22. Aug 2011 12:09:51

ad recirkulačný digestor + rekuperácia:
v recirkulačnom digestore sú 2 filtre - prvý na zachytenie mastnoty v odsávanom vzduchu /taký perforovaný plech/, potom uhlíkový filter na zachytenie pachov.
prvý sa len občas umyje saponátom ručne alebo v umývačke, druhý sa mení.
ak máš rekuperáciu, táto odsaje pachy, takže teoreticky môžeš uhlíkový filter vyhodiť.
čo sa týka neutesnenej diery v obálke domu ako som písal vyššie to platí.
ak chceš prevádzkovať vetranie s rekuperáciou, dom by mal byť čo najviac tesný. čiže vyrobiť si zbytočnú dieru do steny asi nie je najlepší nápad.
ad 700 m3 vzduchu- ak ho digestorom odsaješ, musíš ho potom nejak do domu dostať- rekuperácia zvyčajne taký objem nedodá, čiže :
1. buď máš "deravý" dom /netesný/ a nasaješ to netesnosťami
2. otvoríš okno
3. ak je dom tesný, vzniká ti v dome podtlak, čo môže byť problém ak máš napríklad spotrebiče s otvoreným ohňom /pec, krb, kotol/ :!: :!: :!:
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Nasávenie rekuperácie zo strechy

Poslaťod MiroM » Pon 22. Aug 2011 12:22:42

bladerunner píše:ad recirkulačný digestor + rekuperácia:
v recirkulačnom digestore sú 2 filtre - prvý na zachytenie mastnoty v odsávanom vzduchu /taký perforovaný plech/, potom uhlíkový filter na zachytenie pachov.
prvý sa len občas umyje saponátom ručne alebo v umývačke, druhý sa mení.
ak máš rekuperáciu, táto odsaje pachy, takže teoreticky môžeš uhlíkový filter vyhodiť.


Presne tak, uhlikovy filter som v digestore nikdy nemal a nevidim dovod ho tam davat (nehovoriac o tom, ze uhlikovy filter daco aj stoji a zanesie sa pomerne rychlo).
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Nasávenie rekuperácie zo strechy

Poslaťod majko » Pon 22. Aug 2011 13:08:08

A este jedna malickost, maloktory digestor je tesny ked je vypnuty. Potom sa rychlo moze stat ze nim vetras a rekuperacia straca absolutne zmysel.
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat

Re: Nasávenie rekuperácie zo strechy

Poslaťod koso » Pon 22. Aug 2011 14:30:15

kedysi to spominal prispievatel s nickom: esde, ze ma nasavanie na streche pod stresnou krytinou (medzi krytinou a foliou) ... kukni starsie diskusie - mozno to ale bolo preberane este na e-filipovi
(bola to velmi zaujimava diskusia...)
a uz som to nasiel: http://www.e-filip.sk/Default.aspx?cont ... 1#messages
koso
 
Príspevky: 178
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:54:40
Bydlisko: Čadca
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Nasávenie rekuperácie zo strechy

Poslaťod KoMiKo » Pon 22. Aug 2011 16:11:26

Vďaka Koso, tak tá diskusia na e-filipovi bola asi predchodcom tejto kde-umiestnit-centralny-privod-vzduchu-do-rekuperacie-t2139.html#p20486.
Ako píše Esde, zdá sa, že mu toto riešenie funguje celkom dobre (aj keď to vôbec nevyrieši môj problém).

No nepotešili ste ma, ale vďaka za inšpirácie. Budem na tom ešte duševne pracovať, len mám obavu, že v týchto horúčavách zapečiem aj tie zvyšky mozgových závitov, čo mi ešte zostali :D.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron