Betonovanie polkruhovych schodov

Betonovanie polkruhovych schodov

Poslaťod mima » Uto 23. Mar 2010 10:07:17

ahojte, prosim poradte, kedze v tomto som uplny zaciatocnik :(
tento tyzden by ssme chceli betonovat terasu, chodnik, vstupne schody.
no ja som sa rozhodla pre polkruhove a netusime ako ich vybetonovat, viete dat niekto radu, ako sa to betonuje, saluje, nejaky presny postup ako pre laika, pripadne i s obrazkami ? a ako sa to potom napojit na terasu, chodnik dookola ?
vseobecne ma este napadlo, dava sa medzi terasu a steny / chodnik a steny nejaka izolacia, ci sa to len lepi ?
dik za kazdu radu
mima
 
Príspevky: 50
Registrovaný: Pon 23. Feb 2009 13:24:56
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Betonovanie polkruhovych schodov

Poslaťod Kokxo » Uto 23. Mar 2010 19:32:45

http://www.bubo.estranky.sk/fotoalbum/0 ... vba/schody

tu som videl nieco polkruhove, mozno ti to pomoze :ano:
Kokxo
 
Príspevky: 554
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 21:46:05
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Betonovanie polkruhovych schodov

Poslaťod MiroM » Str 24. Mar 2010 8:53:10

Takymto schodom sa radsej zdaleka vyhnut, ak sa da. Bude to pomerne narocne. Ak maju byt tie schody zo spodnej casti pohladove, tak to uz bude riadne sado-maso.
Spodok bude musiet byt robeny z trojuholnikovych dosiek-cim mensie trojuholniky, tym oblejsi a krajsi spodok. Bocne steny sa daju robit z dosiek, ktore su napilene v hrubke- potom sa daju ohnut. Alebo pouzit nejaky ohybny material a poriadne ho vystuzit , aby ho nevytlacil beton.
Zhrniem to slovami - nezavidim ti a pokial si to nikdy nerobil(a), tak mas len pramalu sancu na uspech.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Betonovanie polkruhovych schodov

Poslaťod mima » Str 24. Mar 2010 9:18:42

diki za odkaz, ja som mala na mysli vstupne schody, co to mozno este viac komplikuje, kedze polomer je tam este mensi.
nieco ako na obrazku, sory za ubohu uroven :(
Prílohy
schody.gif
schody.gif (3.28 KiB) Zobrazené 2265 krát
mima
 
Príspevky: 50
Registrovaný: Pon 23. Feb 2009 13:24:56
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Betonovanie polkruhovych schodov

Poslaťod stevo79 » Str 24. Mar 2010 10:02:53

mima píše:diki za odkaz, ja som mala na mysli vstupne schody, co to mozno este viac komplikuje, kedze polomer je tam este mensi.
nieco ako na obrazku, sory za ubohu uroven :(



ak sa jedna len o tri schody ku terase tak to nie je problem zasalovat aj do obluka, ale treba viac info, rozmery oblukov, inak aj v skutocnosti chces tie schody len taky vysek s uhlom 45 stupnov?- zda sa mi to dost neprakticke, nakresli nacrtok aj s terasou aj s chodnikom
stevo79
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:34:15
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Betonovanie polkruhovych schodov

Poslaťod sigma » Str 24. Mar 2010 10:31:04

Vyratajte si polomer obluka, k nemu spocitajte 1/4 obvodu + zahnutie plechu. Plech priskrutkujte do bocnych stien. Na podklad nakreslite obluk, nabite zelezo, aby plech kopiroval obluk. Asi betonovanie po jednom schode bude presnejsie. Nezabudajte na ocistenie povrchu a aj penetracia pomoze.
+ dilatacia od stien
+ armovanie
+ strk miesajte s preosiatym strkom 1:1, dosiahnete lepsie zatecenie.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Betonovanie polkruhovych schodov

Poslaťod mima » Str 24. Mar 2010 10:33:21

doplnam nacrtok o co nam ide :)
Prílohy
scan20100324083350_001.jpg
scan20100324083350_001.jpg (46.13 KiB) Zobrazené 2250 krát
mima
 
Príspevky: 50
Registrovaný: Pon 23. Feb 2009 13:24:56
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Betonovanie polkruhovych schodov

Poslaťod MiroM » Str 24. Mar 2010 11:13:50

Tak to sa jedna len o taketo prdky? Som myslel, ze ide o interierove schodisko.
Mam pre teba riesenie. Schody urobit rovne. Z akeho dovodu tam chces dat obluk? Rovne schody sa tam podla mna viacej hodia(aj ked je to iba nakres, foto by napovedalo viacej). Ciste rovne linie su krajsie. Ja obluky velmi nemusim.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Betonovanie polkruhovych schodov

Poslaťod Maxo » Str 17. Aug 2011 23:26:11

Neviem si rady s takymito vstupnymi schodami. Ako sa reze "nosova" dlazba 25x33 cm na taketo schody ? Potrebujem si nakresllit kladacak ale neviem ako zacat . Poradi niekto aspon s vrchnou podestou ? Svetlozelena ma byt polozena do diagonaly a tmavozelena rovno. Dik. :netusim
Prílohy
s3.JPG
s3.JPG (6.85 KiB) Zobrazené 2045 krát
Maxo
 
Príspevky: 446
Registrovaný: Str 29. Sep 2010 20:56:50
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 23 krat

Re: Betonovanie polkruhovych schodov

Poslaťod Jookie » Štv 18. Aug 2011 9:09:38

Maxo píše:Neviem si rady s takymito vstupnymi schodami. Ako sa reze "nosova" dlazba 25x33 cm na taketo schody ? Potrebujem si nakresllit kladacak ale neviem ako zacat . Poradi niekto aspon s vrchnou podestou ? Svetlozelena ma byt polozena do diagonaly a tmavozelena rovno. Dik. :netusim


Nerozumiem celkom co ti na tom nie je jasne, mozno by si to mal lepsie rozpisat coho sa obavas alebo co ti unika... Ja by som bud skusil vypocitat rozmery, na ktore bude treba zrezat tie 'svetlozelene' dlazby aby vznikol vhodny obluk a bola medzi nimi pekna rovnobezna spara, alebo ak by mi to nevadilo (v najhorsom pripade oddrbanych par kusov), tak to skusit prelozit cez seba a takto si primerat, ako tie dlazby zrezat. Samotne rezanie by som bud skusil sam uhlovou bruskou a kotucom na beton / kamen, ale tu moze byt nerovnomerny rez (nie dokonale rovny), alebo potom to podla vykresu nechat vyrezat vodnym lucom - v KE a okoli su aspon 3 firmy ktore taketo veci robia, v BA ich bude este viac.
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Betonovanie polkruhovych schodov

Poslaťod yoyo » Štv 18. Aug 2011 14:24:58

mima píše:ahojte, prosim poradte, kedze v tomto som uplny zaciatocnik :(
tento tyzden by ssme chceli betonovat terasu, chodnik, vstupne schody.
no ja som sa rozhodla pre polkruhove a netusime ako ich vybetonovat, viete dat niekto radu, ako sa to betonuje, saluje, nejaky presny postup ako pre laika, pripadne i s obrazkami ? a ako sa to potom napojit na terasu, chodnik dookola ?
vseobecne ma este napadlo, dava sa medzi terasu a steny / chodnik a steny nejaka izolacia, ci sa to len lepi ?
dik za kazdu radu


firma Tebau ma original salovacie dielce na obluky. Staci ked tam zajdes a povies co a ako a bude to brnkacka.
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Betonovanie polkruhovych schodov

Poslaťod Maxo » Sob 20. Aug 2011 22:31:36

Jookie píše: Ja by som bud skusil vypocitat rozmery, na ktore bude treba zrezat tie 'svetlozelene' dlazby aby vznikol vhodny obluk a bola medzi nimi pekna rovnobezna spara


Mas napad ako sa to da matematicky vypocitat ? Nerad by som to nechal na odhad majstra. Rozmyslam ze najlepsie bude si asi vyrobit kartonove kopie ci sablony 1:1, prekladat ich cez seba a nakreslit si rezy.
Maxo
 
Príspevky: 446
Registrovaný: Str 29. Sep 2010 20:56:50
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 23 krat

Re: Betonovanie polkruhovych schodov

Poslaťod Jookie » Sob 20. Aug 2011 23:42:15

Maxo píše:Mas napad ako sa to da matematicky vypocitat ?


Skusal by som to ako pomer kruhov :) Tzn.:
- vonkajsi kruh, ktory licuje s betonom a teda bude licovat s vonkajsou stranou kachlicky
- vnutorny kruh, ktory by licoval s vnutornou stranou kachlicky (rozhranie svetlozelena a tmavozelena)

Treba zvazovat cely kruh, odhadom (po nakresleni v pomere) my vysiel priemer toho vonkajsieho na 7.3 metra (vidno z neho len vysek), vnutorny bude mat priemer 'vonkajsi - 2*dlzka schodovej kachlicky', teda 7.3 - 2*0.33 = 6.64 m. Obvod vonkajsieho kruhu je 22.92 metra, obvod vnutorneho kruhu je 20.85 metra. V takomto pomere by som vyskusal zuzit schodovu kachlicku, tzn. ze zvonku ostava plna sirka - 25 cm, a zvnutra... 20.85 / 22.92 = 0.909, takze 25 * 0.909 = 22.74 cm, teda na vnutornej strane odobrat 1.13 cm z kazdej strany. Vyzerat by to malo teda nejak tak:

kachlicka.jpg
kachlicka.jpg (8.25 KiB) Zobrazené 1989 krát


V tomto mojom vypocte su nejake nepresnosti (odhad vonkajsieho priemeru z kruhoveho vyseku), zanedbanie toho ze dlzka kachlicky (25 cm) nepokryje rovnaku dlzku kruhu, samotna kachlicka moze / musi precnievat ponad schod par cm, cize presnejsie to budes musiet odmerat, 'vypocitat' a odmerat ty ;) Toto skosenie kachliciek sa tyka len toho predneho obluka, este je tam hacik v podobe dvoch rohov (obluk vs. rovna plocha ktora je kolma na steny) - tam bude treba vypocitat uhol, pod ktorym rezat poslednu kachlicku z obluka a prvu kachlicku z rovnej casti, toto zrejme cez dva trojuholniky ktore maju rovnaku / spolocnu jednu stranu - pre aky uhol vyjde spolocna strana rovnaka. Alebo by to slo zase 'odsimulovat' na pocitaci / na papieri - nakreslit si, pomalicky prekryvat a zistit, kedy to najlepsie pasuje (pauzaky v mierke 1:1 ? )

S týmto príspevkom autora Jookie súhlasil
sigma
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat





Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron