Skladba izolácie: dom s plochou strechou

Skladba izolácie: dom s plochou strechou

Poslaťod filipino » Ned 26. Dec 2010 11:09:42

Máme projekt prízemného domu s plochou strechou s takouto skladbou izolácie:

Obvodové murivo: 20 cm EPS ( + 25 cm porobeton)
Podlahový polystyrén Baumit PSE 25: 10 cm
Strecha: XPS 28 cm + montovaný strop z Ytongu 250 cm (prípadne iný porobetón)

Chcel by som sa spýtať či v tej podlahe toho polystyrénu nie je málo.

Tiež či môže zodpovedať tepelná strata domu na cca 7 kW. Zdá sa mi, že to projektant vykurovania zle spočítal. Potom som mal aj primerane silnejší kotol a predimenzované podlahové kúrenie. Je to dom do L a má na vnútornej strane toho L-ka všade vysoké okná 240 cm (izolačné trojsklá).
Ytong 25+20EPS/14EPS podlaha/26-36 spadovy EPS v streche+25 ŽB strop/rekuperácia/trojsklá
filipino
 
Príspevky: 269
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 14:38:58
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 11 krat




Re: Skladba izolácie: dom s plochou strechou

Poslaťod hipi » Ned 26. Dec 2010 11:15:54

ked by som uz mal pridat, tak do strechy. Daj aspon na 40cm. Na tu strechu ti bude priamo palit slnko, povrch bude mat kludne aj 70 stupnov. To nie je ako na Ackovej streche, kde mas v podkrovi 50stupnov. 30cm dla mna nestaci, aj ked to je podla dnesnych standartov a norma hovori dokonca ete menej.
Ta podlaha, to je uz najmensi problem, ak sa rozhodnes zvysit na 15cm, tak dobre, ale tam mas najmensie straty.
Kolko m2 bude mat dom?
Tepelne straty budes mat vyssie aj koli tym oknam, ale aj koli Lkovemu domu a zaroven aj preto, lebo to je bungalov. Ked budes porovnavat spotrebu, tak s podobnymi domami. Jednoduchy obdlznikovy a poschodovy dom s malymi oknami bude mat pri rovnakom zatepleni mensie straty.
Mont.bungalov138m2(vyk. plocha115m2) ,Samorin,zly tvar do L 1,8, 32cm strop, 5cm podlaha, 3skla
hipi
 
Príspevky: 167
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 2:05:07
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 12 krat

Re: Skladba izolácie: dom s plochou strechou

Poslaťod filipino » Ned 26. Dec 2010 11:25:50

V streche je XPS nie EPS. Tiež je tam oproti šikmým strechám ešte samotný porobetónový strop 25 cm. Keď niekto dá 40 cm medzi trámy v podkroví, tak je to asi iné ako keď je ten polystyrén XPS položený na 25 cm masívnom strope.
Ale na streche nie je problém pridať - len sa zvýši atika.

V podlahe to už bude mať náväznosť na ďalšie veci.
Ytong 25+20EPS/14EPS podlaha/26-36 spadovy EPS v streche+25 ŽB strop/rekuperácia/trojsklá
filipino
 
Príspevky: 269
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 14:38:58
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Skladba izolácie: dom s plochou strechou

Poslaťod izy rajder » Str 29. Dec 2010 2:55:47

Tvoja otázka je dosť komplexná. Začnem od konca. Vyjadriť sa k tepelnej strate je dosť ťažko. Nedal si rozmery ani orientáciu domu. Taktiež chýbajú údaje o oknách a ich U. Stratu domu si môžeš vypočítať orientačne aj sám. Na stránke Rehau sa dá stiahnúť RAUCAD-TechCon, v ktorom si môžeš po troche štúdia zadať svoj dom, skladbu konštrukcií a on ti na základe týchto údajov zráta stratu domu a dokonca sa v ňom dá projektovať aj podlahovka (okrem iného). Aj na tzb-info.cz sa dá nájsť obálková metóda na výpočet tepelných strát.

Čo sa týka podlahy. Dnes je pri dobre izolovaných domoch akýsi "štandard" 15cm EPS. 10cm však nie je až taký problém. Je však potrebná dobrá izolácia základov z vonkajšej strany z dôvodu odstránenia tepelných mostov. Potom je možné považovať za výpočtovú teplotu pre tepelné straty podlahy teplotu 12 stupňov C. A to nie je nič hrozné.

Vedie sa tu taktiež debata o streche. Väčšina tu diskutujúcich má, aspoň mám taký pocit, šikmé strechy a z toho vyplývajúce prístupy. Je pravda, že čím lepšia je izolácia, tým lepšie, termodynamika proste nepustí. Tepelný spád pri výpočte -12 C - +22 C je skutočne dosť brutálny. Ako často však nastane v reály. Teda ak namiesto globálneho oteplovania nenastane globálne ochladenie a nejdeš stavať v horách. No sám si správne písal, že budeš mať dosť hrubý masívny strop a ten je potrebné zohľadňovať. To šikmé strechy nemajú. Pri plochej streche existuje jedna finta, aj keď za pridané náklady, ktorá zlepší jej všetky parametre. A to je extenzívna zelená strecha. Ak to statika dovolí, tak ňou sa dajú markantne zlepšiť jej tepelné parametre a tepelné pomery v rôznych ročných obdobiach. A stačí na to aj malé pôdne krytie cca 6cm.

S týmto príspevkom autora izy rajder súhlasil
jan45
izy rajder
 
Príspevky: 40
Registrovaný: Pia 04. Sep 2009 16:27:32
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Skladba izolácie: dom s plochou strechou

Poslaťod Miro Ke » Str 29. Dec 2010 8:21:51

len jeden drobny detail ku streche, je jednoznacne ze lete bude povrch extremne horuci a viem ze pripade zateplovania EPS su zakazane tmavsie farby omietky kvoli nahriatiu EPS a z toho vyplyvajucim problemom. Tu je sice XPS ale nebude mat podobny problem???
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Skladba izolácie: dom s plochou strechou

Poslaťod filipino » Pon 03. Jan 2011 20:51:16

vďaka za odpovede. Zelené strechy poznám, ale budem mať zelene okolo domu až až, tak za toto si nechcem priplácať. Ak tam dám viac izolácie, tak efekt bude možno podobný, ale bude to lacnejšie.

Základy budú tiež zaizolované.

Čo sa týka tepelných strát, tak mi išlo len o približné čísla. Väčšinou som videl pri podobnej skladbe izolácie straty cca 4 kW a ja mám spočítané 7 kw. To je dosť veľký rozdiel a preto ma zaujímalo či sa len tak od brucha nedá povedať, že je to normálne, alebo to vyzerá príliš veľa atď. Skúsim pozrieť tie programy a uvidím.
Ytong 25+20EPS/14EPS podlaha/26-36 spadovy EPS v streche+25 ŽB strop/rekuperácia/trojsklá
filipino
 
Príspevky: 269
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 14:38:58
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Skladba izolácie: dom s plochou strechou

Poslaťod filipino » Str 03. Aug 2011 15:14:23

teraz už definitívne staviam a chcel by som poradiť ohľadom zateplenia ešte kým začneme murovať.

Skladba izolácie v projekte:

1. základy z vonkajšej strany 6 cm. Budem riešiť na konci, doladím podľa skladby ostatne izolácie.
2. podlaha 10 cm podlahového EPS
3. steny 250 porobetón + 20 cm EPS
4. Strecha 250 montovaný strop + 20 cm XPS (v projekte som mal chybu a nie je tam 28, ale 20 cm XPS)

Pri murovaní musím vedieť či dvihnem podlahu a teda o koľko zvýšim izoláciu v podlahe. Aktuálne mám výšku stropov 265 cm. Ak zvýšim izolácia a zároveň dám znížený SDK strop, tak prídem o 10-15 cm výšky. Oplatí sa kvôli tomu meniť výšku muriva a pridať jednu tvárnicu? Prinajhoršom by som do podlahy dal o 5 cm viac (teda 15 cm EPS) a SDK strop nerobil (kvôli inštaláciám a rekuperácii).

Steny mám 20 cm čo je veľa oproti podlahe, základom a streche. Môžem na stenách ubrať, alebo všade ostatné zvýšiť. Na murovanie to ale nemá priamy vplyv.

Strecha je naprojektovaná s atikou vo výške jednej tvárnice. Tomu zodpovedá aj izolácia 20 cm XPS. Strop bude niektorý montovaný systém (v projekte Ytong, ale asi dám nejaký lacnejší). Oproti šikmým strechám niečo málo izoluje aj tento strop. Ak by som chcel pridať na izolácii, tak musím zvýšiť atiku. POvedzme na dve rady tvárnic. Potom by som ani nedával XPS, ale dajme tomu 40 cm EPS. Mám k tomu otázku - má XPS na streche nejaký význam? Cenovo je drahší, ale ak by kvôli vlastnostiam bolo lepšie dať na strechu XPS, tak ho tam kľudne dám.
Ytong 25+20EPS/14EPS podlaha/26-36 spadovy EPS v streche+25 ŽB strop/rekuperácia/trojsklá
filipino
 
Príspevky: 269
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 14:38:58
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Skladba izolácie: dom s plochou strechou

Poslaťod filipino » Sob 13. Aug 2011 15:23:27

tak som sa dozvedel, že to XPS je tam kvôli tomu, že strecha je bez parozábrany a XPS nenasiaka vodu. Čiže kľudne tam môže ísť napr. podlahový EPS + parozábrana.
Na izoláciu na streche mi väčšina ľudí povedala, "daj 24-26" a podobné čísla viac menej z brucha. Zvýšim atiku o jednu tvárnicu a dám tam cca 35-40.

Do podlahy "10 cm" stačí. Ok stačí, ale vzhľadom na 20cm múry je to málo. Buďto na múroch ubrať, alebo v podlahe pridať. Tak aby bola izolácia celého domu vyvážená.

Základy - ešte raz som si pozrel projekt a je tam 16 cm izolácie na sokel.

Môj návrh je na murive nechať 20cm, na strechu dať 35-40cm, do podlahy 15cm a základy (sokel) 16 cm. Ak by som sa náhodou pomýlil a do strechy dal menej, tak to v lete pri prehrievaní oľutujem. V zime sa dá prikúriť, ale v lete by som si so slabou izoláciou nepomohol.
Ytong 25+20EPS/14EPS podlaha/26-36 spadovy EPS v streche+25 ŽB strop/rekuperácia/trojsklá
filipino
 
Príspevky: 269
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 14:38:58
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Skladba izolácie: dom s plochou strechou

Poslaťod boro » Sob 13. Aug 2011 22:21:26

filipino píše:Môj návrh je na murive nechať 20cm, na strechu dať 35-40cm, do podlahy 15cm a základy (sokel) 16 cm. Ak by som sa náhodou pomýlil a do strechy dal menej, tak to v lete pri prehrievaní oľutujem. V zime sa dá prikúriť, ale v lete by som si so slabou izoláciou nepomohol.


Riešim niečo veľmi podobné, zatiaľ to mám takto: plochá strecha v spáde 37-45 cm, podlaha 20, základy/sokel 10/15, steny 20 (možno ešte pridám 5 cm). Hydroizolácia priťažená štrkom.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Skladba izolácie: dom s plochou strechou

Poslaťod filipino » Sob 13. Aug 2011 22:25:32

teraz som čítal, že ľudia majú stropy v pohode 240-250 cm vysoké, tak v podstate nemusím nejako strašne riešiť, že sa mi zníži strop (pôvodne 265cm).

Boro - u teba sa mi zdá presne naopak ako u mňa, že máš všade viacej izolácie oproti obvodovým múrom :-)
Ytong 25+20EPS/14EPS podlaha/26-36 spadovy EPS v streche+25 ŽB strop/rekuperácia/trojsklá
filipino
 
Príspevky: 269
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 14:38:58
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 11 krat





Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia