Ako viazat rohy armovania

Ako viazat rohy armovania

Poslaťod fefe30 » Uto 02. Aug 2011 15:06:55

esde píše:Viazanie vystuze v rohoch.
V zakladovych pasoch to vobec nevadi ale ak budete viazat podobny typ vystuze (vence) tak si radsej pozrite ako sa spravne viazu rohy, tak ako je na fotografiach urcite nie.


Práve viažem vence a viazenie rohov ma zaujíma. Mohol by si dať nejaký nákres ako sa to správne viaže.
Prípadne tiež ako správne previazať obvodovú stenu s nosnou stenou.
V mojom prípade obvodová stena 300mm a na ňu 90 stupňov kolmo 240mm nosná priečka.

Ďakujem


emkac: tema vznikla rozdelenim z inej temy, ako reakcia na prispevok zateplenie-zakladov-t1566-90.html#p51230
Obrázok užívateľa
fefe30
 
Príspevky: 133
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 14:35:19
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 11 krat




Re: Zateplenie zakladov

Poslaťod esde » Uto 02. Aug 2011 15:17:32

Rohy venca. Skusil som pripojit obrazok ale je velky a po zmenseni necitatelny takze slovne:
Ide o viazanie vnutorneho kutu venca. Vystuz sa zviaze nie vnutorny roxor-vnutorny roxor ale vnutorny roxor-VONKAJSI roxor. Z oboch stran.
Je to jednoduche pravidlo. Staci si uvedomit kde bude ukotveny vnutorny roxor pri namahani na tah. Ak sa zviaze s kolmym vnutornym roxorom, bude ho "drzat" len cca 2-3cm povrchova vrstva betonu (naco potom roxor, ked to aj tak nic neurzi?).
Ale ak bude "zakvaceny" za kolmy vonkajsi roxor, potom bude ukotveny cez celu sirku venca a teda pevnost ocele sa vyuzije, nevyjde nazmar.
Snad bude tento popis zrozumitelny.

S týmto príspevkom autora esde súhlasil
fefe30
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Zateplenie zakladov

Poslaťod chagos » Uto 02. Aug 2011 21:59:04

Mna by zaujimalo, ci taketo armovanie, co tam dal embe, dokaze nieco zachranit - podla obrazku je tam asi fi10

A zakladovy zemnic by sa mal obalit betonom a nie volne polozit na zeminu, spojky a postranne vyvody nie su osetrene asfaltom.

pre fefe30: ja som mal v projekte statiky riešené rohy tak, že sú preložené dva roxory ohnuté do tvaru U hore aj dole, kotviaca dĺžka 550 mm, viď obrázok
Prílohy

S týmto príspevkom autora chagos súhlasil
fefe30
chagos
 
Príspevky: 134
Registrovaný: Sob 07. Mar 2009 20:51:53
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Zateplenie zakladov

Poslaťod fefe30 » Str 03. Aug 2011 8:46:40

esde píše:Rohy venca. Skusil som pripojit obrazok ale je velky a po zmenseni necitatelny takze slovne:
Ide o viazanie vnutorneho kutu venca. Vystuz sa zviaze nie vnutorny roxor-vnutorny roxor ale vnutorny roxor-VONKAJSI roxor. Z oboch stran.
Je to jednoduche pravidlo. Staci si uvedomit kde bude ukotveny vnutorny roxor pri namahani na tah. Ak sa zviaze s kolmym vnutornym roxorom, bude ho "drzat" len cca 2-3cm povrchova vrstva betonu (naco potom roxor, ked to aj tak nic neurzi?).
Ale ak bude "zakvaceny" za kolmy vonkajsi roxor, potom bude ukotveny cez celu sirku venca a teda pevnost ocele sa vyuzije, nevyjde nazmar.
Snad bude tento popis zrozumitelny.


No veľmi som to neporozumel. Ja to viažem asi takto. na roxor fi 10 viažem strmienka roxor fi 6 vo vzdialenosti 300mm.
Prekrytie roxoru mám podla PD 400mm.
Rohy a napojenie na nosnu priečku robim, tak ako som to nakreslil na obrázku.

Obrázok

Obrázok

Chcem sa spýtať či je to takto OK. Dakujem
Obrázok užívateľa
fefe30
 
Príspevky: 133
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 14:35:19
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Zateplenie zakladov

Poslaťod Adam » Str 03. Aug 2011 9:16:51

2fefe30:
Tak ako je to nakreslené to nie je Ok. Vnútorná výstuž musí v rohu prebehnúť až k voonkajšej armatúre a tam máš potom ten 90° ohyb. Ak by si to urobil takto a napr. od krovu máš vodorovné sily, tak Ti jednoducho (v extrémnom prípade) vytrhne kryciu vrstvu betónu.
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: Zateplenie zakladov

Poslaťod fefe30 » Str 03. Aug 2011 9:34:57

Adam píše:2fefe30:
Tak ako je to nakreslené to nie je Ok. Vnútorná výstuž musí v rohu prebehnúť až k voonkajšej armatúre a tam máš potom ten 90° ohyb. Ak by si to urobil takto a napr. od krovu máš vodorovné sily, tak Ti jednoducho (v extrémnom prípade) vytrhne kryciu vrstvu betónu.


No už to mám takto poviazané. Ale toto je len prvý veniec, ktorý mi nesie stropné trámy stropu. A tie pravdepodobne takými silami na veniec pôsobyť nebudú.
Medzery medzi stropnými trámami domurujem a nato další veniec, ktorý bude niesť krov a ten už poviažem až k vonkajšej armatúre.
Hadam to bude takto v poriadku.
Obrázok užívateľa
fefe30
 
Príspevky: 133
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 14:35:19
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Zateplenie zakladov

Poslaťod esde » Str 03. Aug 2011 10:10:08

Prikladam narychlo prekresleny obrazok.
Strmienky a vonkajsie roxory zanedbavame, to co preberame je cervenou.
pravidlo o ukotveni je z toho snad jasne. Dalsim pravidlom je vzdy sa snazit napatia co najviac rozptylit, nie koncentrovat. Preto sa muruje na vazbu, preto kotevne dlzky roxorov co najdalej od miest s vysokym napatim alebo tam kde je tlak.
Druhy obrazok je viazanie vystuze ak mame nosnu priecku. Znovu sa snazime ukotvit co najhlbsie a napatia co najviac rozptylit.
Prílohy

S týmto príspevkom autora esde súhlasil
fefe30
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Zateplenie zakladov

Poslaťod PeterHr » Str 03. Aug 2011 10:44:51

Admin by mohol vytvorit temu "viazanie vytuze vo venci" a preniest tam prispevky ktore sa toho tykaju.
Prikladam viazanie ako so to mal vo vykrese statiky ja.
Prílohy

S týmto príspevkom autora PeterHr súhlasili - 5
Adam, day, embe, esde, fefe30
PeterHr
 
Príspevky: 68
Registrovaný: Štv 04. Mar 2010 11:34:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 8 krat





Späť na Osvedčené postupy, pracovné náradie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron