Sachtu na VZT utesnit, alebo nechat prefukovat?

Sachtu na VZT utesnit, alebo nechat prefukovat?

Poslaťod mlaco » Ned 31. Júl 2011 19:17:26

Ahojte,

v technickej miestnosti v pivnici, v obvodovom rohu miestnosti, je prechod pre vedenie VZT. Prestup 90x20cm. Tadial vedie nasavanie a vyfuk v izolovanych penovych Isopipe, plus cca 20 plastovych Flexpipe hadic. Cast z tychto hadic vcetne nasavania vedie dalej hore dalsim stropnych prechodom nad prizemim az na poschodie. Na prizemi a poschodi budu tieho hadice obalene sadrokartonom a tvorit "sachtu".

Predpokladam ze v technickej miestnosti plnej technologii bude teplo, ktore by sachtou mohlo ciastocne stupat hore a prevetravat tuto sachtu.


Mam utesnit stropne prechody (EPSkom a penou) aby boli tesne a zamedzit tak prudeniu vzduchu?


Pre utesnenie hovori: zamedzenie hluku (?) smradu (?) z technickej a zamedzenie potencialnej havedi zaliezat do sachty.

Proti utesneniu hovori: pripadne rosenie trubice nasavania, ktoremu by prefukovanie mohlo pomoct. Dalej odvod tepleho vzduchu od technologii prec je plus.


Co vy na to?
Prílohy
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat




Re: Sachtu na VZT utesnit, alebo nechat prefukovat?

Poslaťod tienik » Ned 31. Júl 2011 19:41:52

Pridam dalsi pohlad. Nedajboze aby sa to stalo, ale co ak by doslo k poziaru? Poziarne nebezpecie v technickej je urcite vacsie ako v obytnych miestnostiach. Ja osobne budem mat prechody z technickej osetrene ako poziarne prestupy - istota je istota.

Viem o jednom RD, co mal takuto sachtu na LAN, SAT a podobnu kabelaz. Jeden server to nevydrzal a po zlihani zdroja vznikol relativne nie velky poziar. Ale tym, ze sachta viedla "vsade" skody od dymu boli viac nez velke. A to neratam cenu kabelaze....
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Sachtu na VZT utesnit, alebo nechat prefukovat?

Poslaťod mlaco » Ned 31. Júl 2011 21:04:53

tienik píše:Pridam dalsi pohlad. Nedajboze aby sa to stalo, ale co ak by doslo k poziaru? Poziarne nebezpecie v technickej je urcite vacsie ako v obytnych miestnostiach. Ja osobne budem mat prechody z technickej osetrene ako poziarne prestupy....


dakujem za dalsi pohlad na vec.

Ake su to tie "poziarne prestupy"?
Utesnit niecim co dobre odolava ohnu? Napr. sklenou/kamennou vatou a vyspravit lepidlom/omietkou?
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Sachtu na VZT utesnit, alebo nechat prefukovat?

Poslaťod tienik » Ned 31. Júl 2011 22:48:07

tak oficialne by som Ti mal povedat- treba kupit cely certifikovany system :-)
Tie su ale hnusne drahe a zlozenie tiez prekvapi.

Takze ako samotna vypln sa pouziva mineralna vlna (tie "tuhsie" dosky) a final na to ide protipoziarny tmel.

Ja osobne, kedze tie orginaly vidim na nasich stavbach casto, dam ako vypln to co tam vzdy je - nobasil.
A ako tmel pouzijem omietku s vacsim obsahom cementu (ten tmel je obycajne biely, takze neviem co tam pchaju).
Myslim ze na dany ucel to bude az az, urcite napriklad dvere budu na tom horsie.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Sachtu na VZT utesnit, alebo nechat prefukovat?

Poslaťod Majo 2 » Ned 31. Júl 2011 23:12:41

Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Sachtu na VZT utesnit, alebo nechat prefukovat?

Poslaťod MartinH » Ned 31. Júl 2011 23:19:58

Ja som utesnit musel, lebo projekt kazal. Suteren mam samostatny poziarny usek. Dal som tam protipoziarnu PUR penu. Dole som najprv docasne dal tenku EPS dosku obalenu igelitom, na tom PUR nedrzi. Po vrstvach som na to zhora nastriekal penu a nakoniec odstranil EPS "salung".
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Sachtu na VZT utesnit, alebo nechat prefukovat?

Poslaťod tienik » Pon 01. Aug 2011 10:26:06

Ano, aj ta pena je dobre riesienie, hlavne ak k tomu fakt treba aj papiere. ONo pre tie poziarne prechody platia sialene predpisy. Len namatkovo - musi to byt certifikovany system (nie len material), musi to robit preukazatelne preskoleny clovek, prestup musi byt obojstranne oznaceny, atd.......
Inac technicky vzate, po praktickej stranke by som tu PUR penu pouzil len na male medzery, alebo cosi podobne. Co som videl testy, tak pri zvysenej teplote zacina byt relativne plasticka a viem si prestavit ze ak je na vacsej ploche, tak sa vlastnou tiazou moze roztrhnut. Preto sa to oficialne riesi vacsinou tou protipoziarnou "nobasilovou" vatou - je to pevnejsie.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron