Najlepší pomer výkon/ cena pre vetranie NED a ohrev TÚV?

Najlepší pomer výkon/ cena pre vetranie NED a ohrev TÚV?

Poslaťod Yco » Pia 21. Jan 2011 23:15:07

Zdravím všetkých diskutujúcich.

Na tzb-info.cz som založil vlákno, kde sa snažím prísť na to, ktorú "větrací jednotku s aktivní rekuperací s CENTRÁLNÍM přívodem vzduchu" si vybrať?
Mylne som sa domnieval, že viem, čo potrebujem. A to nižšie uvedený bod č. 1. A hľadal som už "len tú" aktívnu rekuperáciu.

Potrebujem vyriešiť vetranie a ohrev teplej vody pre jednopodlažný (prízemie + 1. poschodie) nízko-energetický montovaný rodinný dom s obytnou plochou cca. 180 m2 a 4 trvale obývajúcimi ľuďmi. Pričom som sa už rozhodol, že kúrenie bude elektrické podlahové.

Správne položená otázka ale znie: Ktoré riešenie pri použití elektrického podlahového kúrenia ma lepší pomer výkon/ cena pre vetranie NED a ohrev TÚV?

1. Aktívna rekuperácia + 300 l bojler + solárny systém,
2. Pasívna rekuperácia (+ riešenie jej "nezamŕzania") + tepelné čerpadlo s bojlerom (+ solárny systém (potrebujem ho?),
3. Riešenie all-in-one, napr. Nilan VP18K (+ solárny systém (potrebujem ho?))?

Keď sa dopracujeme k poradiu, zistíme či si môžem dovoliť riešenie s najvýhodnejším pomerom. A rozhodneme, čo ďalej.

Ďakujem všetkým za ich pohľad na vec.
Yco
 
Príspevky: 52
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 18:02:51
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Najlepší pomer výkon/ cena pre vetranie NED a ohrev TÚV

Poslaťod MartinH » Sob 22. Jan 2011 1:10:55

Yco píše:Správne položená otázka ale znie: Ktoré riešenie pri použití elektrického podlahového kúrenia ma lepší pomer výkon/ cena pre vetranie NED a ohrev TÚV?

1. Aktívna rekuperácia + 300 l bojler + solárny systém,
2. Pasívna rekuperácia (+ riešenie jej "nezamŕzania") + tepelné čerpadlo s bojlerom (+ solárny systém (potrebujem ho?),
3. Riešenie all-in-one, napr. Nilan VP18K (+ solárny systém (potrebujem ho?))?

Keď sa dopracujeme k poradiu, zistíme či si môžem dovoliť riešenie s najvýhodnejším pomerom. A rozhodneme, čo ďalej.

Ďakujem všetkým za ich pohľad na vec.


Rozhodnutie o kúrení elektrikou už čiastočne nastavilo vyhýbky. TČ iba pre ohrev TÚV má najhorší pomer cena/úžitok.

Zvyšné možnosti však vidím inak. Aktívna rekuperácia + solár nie je dobrá kombinácia. V zime potrebujú oba iný zdroj energie a v lete sú duplicitné. Vyberal by som z:
A: aktívna rekuperácia
B: pasívna rekuperácia + solár
z ktorých každá ma svoje výhody a nevýhody a zaslúžili by si hlbšiu analýzu.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Najlepší pomer výkon/ cena pre vetranie NED a ohrev TÚV

Poslaťod Yco » Sob 22. Jan 2011 1:32:49

MartinH píše:Rozhodnutie o kúrení elektrikou už čiastočne nastavilo vyhýbky. TČ iba pre ohrev TÚV má najhorší pomer cena/úžitok.

Zvyšné možnosti však vidím inak. Aktívna rekuperácia + solár nie je dobrá kombinácia. V zime potrebujú oba iný zdroj energie a v lete sú duplicitné. Vyberal by som z:
A: aktívna rekuperácia
B: pasívna rekuperácia + solár
z ktorých každá ma svoje výhody a nevýhody a zaslúžili by si hlbšiu analýzu.


Uhm, zaujímavá analýza. Ďakuje za ňu.

Takže:

A: ak použijem aktívnu rekuperáciu s možnosťou využiť "odpadné" teplo na ohrev vody, tak pôjde len o akýsi "predohrev" a zvyšok musím dokúriť elektrikou. ak k systému ešte priradím solár, ten mi v lete zohreje vodu na 60st a odpadné teplo zužitkujem na chladenie domu, v zime sa tepelné zisky oboch sčítajú (?)
B: ak použijem pasívnu rekuperáciu, tak musím riešiť ešte predohrev vzduchu v zime a na chladenie v lete ani nepomyslím.

Ešte raz vďaka za názor a ak tú hlbšiu analýzu ešte skúsite, určite mi pomôžete.
Yco
 
Príspevky: 52
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 18:02:51
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Najlepší pomer výkon/ cena pre vetranie NED a ohrev TÚV

Poslaťod jan janulo » Pon 25. Júl 2011 22:26:38

A: v zime, teply odpadovy vzduch sa ochladi na teplotu blizku nule, pricom sa zuzitkuje aj skupenske teplo a toto teplo sa pouzije na zohriatie sucheho studeneho vzduchu a zvysok energie ide do TUV, v lete sa chladi privadzany vduch a cele ziskane teplo sa vyuzije na TUV, teda dost tepla http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f= ... rt=20#p949
B: predohrev sa vecsinou riesi pasivnym zemnym vymennikom, alebo aktivne el. spiralou, vodnym vymennikom, chladenie ide takties zemnym vymennikom, ale velke vykony neocakavat, popripade chladenie solankovym okruhom

V lete by islo zohrievat TUV solarom, ale v pripade A by uz nebolo co zohrievat, preto je to vhodna kombinacia s B, pricom solarom by sa dalo aj adsorbcne chladit, zatial nie je bezne. Pricom solar v zime je len okrasa a dohrievat treba tak ci tak inym zdrojom.
jan janulo
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Str 29. Dec 2010 12:03:10
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Najlepší pomer výkon/ cena pre vetranie NED a ohrev TÚV

Poslaťod Yco » Pon 25. Júl 2011 23:13:02

@ jan janulo

Ahoj, medzičasom som už svoju dilemu rozlúskol, ale určite to pomôže ďalším, takže super, že si odpísal. :ano:
Yco
 
Príspevky: 52
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 18:02:51
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron