zapojenie termostatu

zapojenie termostatu

Poslaťod Roman10 » Pia 15. Júl 2011 8:36:19

Čaute. Prosím Vás, mám jednu otázočku. Chcem dať do bojlera termostat. Mám teplovodný krb a chcem prednostne ohrievať TUV. Pred bojlerom mám trojcesťák so servom. A včul ten problém. Musím k tomu kúpiť nejakú reguláciu (napr. Adex) alebo stačí do bojléra zakúpiť termostat a spojiť ho so servom na trojcesťaku? Ževraj sa to takto robí... Zo serva mi ide 5-žilový kábel. Nie je mi dosť jasné ako to mám napojiť :o( Dve žiliy na termostat a ostatné na sieť? Samozrejme, že to bude robiť elektrikár. Ale chem vedieť, či to urobí dobre... :o) http://eshop.macekasyn.cz/elektricky-tr ... html?cur=1
DIky.
Roman10
 




Re: zapojenie termostatu

Poslaťod robov » Pia 15. Júl 2011 12:22:30

Takže podľa fotky ide o trojcestný ventil s elektrickým pohonom a vratnou pružinou typu od firmy MUT. 3/4" bude s označením SF20 a bude tam jeden mikrospínač. Funguje to tak, že pri pripojení napájacieho napätia na motor /dva vodiče - modrý, hnedý/ sa rozbehne, počas asi 5 sekúnd presunie guľový ventil do druhej polohy a prepne mikrospínač /tri vodiče/. Spínač môžeš využiť na signalizáciu či na obehovku. Naspäť sa to vracia po odpojení napájania pomocou pružiny.
Ak nebudeš požívať elektrickú špirálu, tak motor môžeš zapojiť do série s prívodom elektro do boileru, potom boilerový termostat funguje ako spínač na motor, odpor špirály je zanedbateľný. Ak aj špirálu, potrebuješ spínač /relé?/, ktorým preklenieš motor ventilu v čase, keď nekúriš v krbe.
Alternatívne môžeš použiť aj samostatný termostat s vyvedeným snímačom - mechanický či elektronický, aj so stupnicou. Do jímky v boileri by mal vojsť, treba overiť.
robov
 
Príspevky: 38
Obrázky: 2
Registrovaný: Uto 14. Júl 2009 9:56:41
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: zapojenie termostatu

Poslaťod Roman10 » Pia 15. Júl 2011 14:29:59

Presne tak som to chcel. Nebudem používať el. špirálu. Do jímky chcem dať samostatný termostat. Ale pravdepodobne do jímky v zadu, nie do tej, kde má byť tá špirála. Takže hnedý a modrý pôjde do napájania a tie zvyšné sa pripoja na termostat? Ten termostat by mal mať asi aj krytie, čo? Lebo bude v priestore, kde je voda...
Diky.
Roman10
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Pia 15. Júl 2011 14:21:53
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia