(Ne)súhlas seseda so stavbou domu

(Ne)súhlas seseda so stavbou domu

Poslaťod lubo » Uto 14. Jún 2011 1:33:50

Mám pozemok 16x63 m.
Jeden sused má prízemný dom (kocku) so stanovou strechou vzdialený cca 3 metre od môjho plotu. Na môj pozemok má otočené jedno okno z chodby.
Uvažujem však o stavbe poschodového domu 8,5 x 17 m, výška cca 8 m (plnohodnotné dve podlažia + sedlová strecha, žiadne obytné podkrovie), ktorý by mu však takmer celý deň robil tieň na jeho dom a to okno.
(Druhý sused má tiež bungalov s rovnou strechou, ale jemu nijak netienim, a nemá ani okno smerom k nám.)

Otázka: Mal by sused oporu v nejakom predpise/norme, ak by odmietol súhlas s mojim poschodovým domom, kvôli tieneniu? Vzdialenosť môjho domu by bola 2 m od plotu a cca 5 metrov od jeho domu. Všetky pozemky sú rovnaké 16 x 63 m.

Inak mesto nás informovalo (Vyjadrenie k funkčnému využitiu pozemku), že z hľadiska priestorového usporiadania je v predmetnej lokalite stanovená zástavba uličná kompaktná do 6 NP.
lubo
 
Príspevky: 39
Registrovaný: Štv 26. Mar 2009 21:01:03
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: (Ne)súhlas seseda so stavbou domu

Poslaťod sopecmario » Uto 14. Jún 2011 6:38:39

Ja mam bungalow 9x16 na pozemku 15x75m. Od susedovho domu som v najuzsom mieste tusim 4m. Ma tam iba okienko z kupelne. Na moju stranu ma aj okno z obyvacky, preto sme moj dom posunuli viac dozadu, lebo zakon vyzaduje min 7m ak je okno z obytnej miestnosti. Tento dom som zatienil.
Co sa tyka pozemku na druhej strane, mam dom 2m od hranice pozemku (podla zakona). Tam ma sused zasiatu datelinu, ale na stavebnom konani zacal rozpravat ze sa mu to zda malo. Ale s pani so stavebneho uradu sme mu vysvetlili, ze je to v ramci stavebneho zakona. Je to taky rypal, lebo dalsim susedom v noci poprehadzoval koliky, ked mali vymerany pozemok.
So susedmi je fajn byt za dobre, ale aj ja chcem byvat. A ked splnam poziadavaky zakona a uzemneho planu, tak s povolenim problem nebude.
sopecmario
 
Príspevky: 237
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 8:28:02
Bydlisko: PU
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: (Ne)súhlas seseda so stavbou domu

Poslaťod MartinH » Uto 14. Jún 2011 8:14:10

Treba si dobre prečítať vyhlášku Ministerstva životného prostredia č. 532/2002 paragraf 6.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: (Ne)súhlas seseda so stavbou domu

Poslaťod fabka2004 » Uto 14. Jún 2011 17:26:54

ajk dodrzite platne odstupy od hranic pozemku, tak nie je co riesit
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: (Ne)súhlas seseda so stavbou domu

Poslaťod lubo » Uto 14. Jún 2011 18:21:00

Vyhlášku Ministerstva životného prostredia č. 532/2002 paragraf 6:
3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.
(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.


Možno považovať pozemok široký 16 m za stiesnený priestor? Moje parametre sú:
- pozemok je široký 16 m
- pravý sused má dom vzdialený cca 3 m
- ľavý sused má dom vzdialený cca 1,5 m
- od susedov nie sú žiadne okná obytných miestností na môj pozemok

Takže ak by som musel dodržať vzdialenosť 7 metrov od susedných domov, to by bolo drastické - dom by som mohol mať široký max. 6,5 m a v strede pozemku.
Prílohy
lubo
 
Príspevky: 39
Registrovaný: Štv 26. Mar 2009 21:01:03
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: (Ne)súhlas seseda so stavbou domu

Poslaťod tomas g » Uto 14. Jún 2011 20:00:04

fabka2004 píše:ajk dodrzite platne odstupy od hranic pozemku, tak nie je co riesit



To nie je celkom pravda. Robil som dom, kde sme mali podobny pripad a museli sme dolozit studiu od stavebneho fyzika, ab sme dokazali ze sa nezhorsia pomery pod uroven pripustanu normou.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: (Ne)súhlas seseda so stavbou domu

Poslaťod sopecmario » Str 15. Jún 2011 6:35:11

Lubo, ako som pisal, ja mam pozemok 15m a dom je siroky 9m (ale mam len jedneho suseda).
Ak nie su okna z obytnych miestnosti, mozes ist az na 4m. Pripadne skus dom posunut trochu dozadu za susedov dom a mozes ist 2m od hranice ak treba.
sopecmario
 
Príspevky: 237
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 8:28:02
Bydlisko: PU
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat





Späť na Posudzovanie návrhov domov

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron