Altair Individualny projekt bungalov

Altair Individualny projekt bungalov

Poslaťod altair » Pia 10. Jún 2011 22:59:56

Cafte

Prosim o pripomienky vseho druhu.
Bungalov, uzitkova plocha okolo 160 m2, zastavana 200m2. Nesnazime sa o ziaden NED, alebo podobne, samozrejme aby to bolo rozumne aj na realizaciu aj na prevadzku.
Pozemok cca 6.5 arov, sirka 21m dlzka ~ 30m - "priblizne" obdlznik - osadenie na pozemok dodam.
Pozemok ma mierny sklon - klesanie najvyssi bod je na vychode, najnizsi zapadny. Klesanie je hlavne "od ulice do zadu" JV->SZ cca 0.5m na 10m, Klesanie SV->JZ je minimalne.
Dom musi byt 6m od ulice (ulica je tam kde su auta).
Garaz nie, iba statie pred domom pre dve auta - asi s nejakym pristreskom.
Krb asi, strecha valbova (obdlznikovy podorys, sklon 30 st., podkrovie maximalne ako skladisko pre sanky, vianocny stromcek a tak, vstup z tej dlhej chodby), za domom terasa, pod nou pivnica cca 3x5m - bude vdaka klesaniu pozemku iba ciastocne v zemi (terasa bude cez meter nad urovnou terenu). Kurenie najskor podlahovka plyn, rekuperacia by potesila ale zatial som z toho debel - poctivo vam to tu studujem ;)
Rozpocet 150k :D horna hranica 180k, inac asi musime zmensovat :( Svojpomocne prace nehrozia, musel by som sam (veskera rodina mimo) a ani na to velmi nie som, takze odporucane partie.
Chceli sme 3 izby + obyvacka a hlavne kde sa da odkladacie priestory, dve kupelne a saunu :D - tot aktualny vysledok.
Pozemok uz mam, vsetky inzinierske siete.
Celkom by ma zaujimali aj vase "nastrely" ceny realizacie "obyvatelneho" domu.
Prílohy
Obrázok užívateľa
altair
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Pon 06. Jún 2011 13:43:43
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Altair Individualny projekt bungalov

Poslaťod emkac » Pia 10. Jún 2011 23:24:10

Rozpocet 150k na taky dom je uplne v pohode, to sa da postavit aj za menej. Tu mas podla mna este rezervu. Teda ked si tie partie budes zhanat sam.

No podme k domu....
plusy
vsetky kupelnoidne veci mas pri ceste, cize sa ti budu dobre tahat rozvody
mas oddelenu dennu a nocnu cast
vstup na zachod nemas hned z tej prvej "spinavej" chodby ale az z druhej

minusy
rozvody kanalizacie z kuchyne budes tahat daleko daleko
kuchyna mi pride uzucka na pracu, ale mozno je to len opticky klam


plus ja by som potiahol o kusocek ten roh obyvacky, nech tam nie je skok, ale nech je to zarovno detskej hostovskej

inac podla feng suej by si nemal mat kupelnu zo spalne... v spalni by nemala byt ani skrina ani vchod do kupelne :D


celkovo je to celkom slusne, teda na bungalov (tie ja velmi nemusim ;))

klasicka otazka - z coho budes stavat a ako planujes zateplenie? :shock:

a este ak chces, aby sa ti ludia vyjadrili k orientacii na svetove strany, tak sem vloz aj umiestnenie na pozemok vratane kompasoidnej sipky
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Altair Individualny projekt bungalov

Poslaťod altair » Sob 11. Jún 2011 0:02:08

Kompasoidna sipka na obrazku je. Umiestnenie na pozemok este spravim.
Z coho budem stavat ... no stavat budem :) no zatial je v plane tehla, ale ako to tu studujem ... tak este neviem. Prve kolo je ako tak ustalit studiu, teda rozmiestnenie izieb - to bude este "zariadovane" a potom pridu na rad technologie, materialy a tak postupne ... casom tu prihodim aj take otazky :D
Ze na bungalovy tu obzvlast nadsene reakcie nebyvaju som si vsimol, ale pozemok ako tak pusti a poschodove mi nejak nesedeli ...
Feng aj Suej budu pozvani, hadam sa to niecim vyvazi ...
Ten obyvackovy skok tam je zatial z viacerych dovodov ... aby to nebola "stodola" - ma to trosku pohladovo rozbit fasadu a ma pritienit letne slnko - v obyvacke maju byt cele okna - fakt a vychod na terasu - ten ma byt aj z jedalne. Ak by sa to vyrovnalo, uz by aj obyvacka bola asi privelka ... skusali sme to aj tak aj tak ...
Kuchyna by mala byt OK je tam 1,2m pracovna sirka a je dlha ... manzelkou odsuhlasene ;)
Rozvody ... ja viem ... a to este mozno bude voda s odpadom aj v komore ...
Vstup na WC je tak schvalne, aby navsteva nemusela ist von, ci uz z obyvacky, alebo z hostovskej, chodba bude vlastne "studena" ... ono z tej prvej chodby by to bolo aj jednoduchsie - teraz je vchod do wc vlastne za vchodovymi dverami.
Partie by mohli byt "doporucene" nejakymi malo znamymi co tu mam a stavali ... :?
Obrázok užívateľa
altair
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Pon 06. Jún 2011 13:43:43
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Altair Individualny projekt bungalov

Poslaťod altair » Sob 11. Jún 2011 21:28:42

Takze umiestnenie na pozemku:
V lavo je ulica, odtial vsetky pripojky: plyn, voda, elektrina (doplnene: aj kanalizacia). Bude odtial samozrejme vstup. Ten som trosku "travil" ze vchod je vlastne "zozadu" domu a celkom daleko (16m), ale uz som sa s tym celkom zzil a cela "tu horna" cast pozemku bude takto "privatna".
Samozrejme dalsia kompasoidna sipka ;)
Dakujem za komentare.
Prílohy
Naposledy upravil altair dňa Sob 11. Jún 2011 23:11:01, celkovo upravené 2
Obrázok užívateľa
altair
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Pon 06. Jún 2011 13:43:43
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Altair Individualny projekt bungalov

Poslaťod Botto » Sob 11. Jún 2011 22:04:17

+ pomerne vela odkladacich priestorov
+ kumbal pristupny zvonka
+ sauna v dome

- opticky malo miesta okolo jedalenskeho stola
- komplikovany pristup k saune
- velke presklenie jedalne otocene na SZ

Ak aj na obyvackovom JZ okne nebudu zaluzie, proti nizkemu a stale intenzivnemu slnku v lete paliacemu zo zapadu skor nepomoze ani ten metrovy presah strechy.

Pri niektorych otvoroch si stale nie som isty, ktore je okno a ktore dvere :roll: Co su tie tmave oblasti vedla sauny/rodicovskeho wc?
Obrázok užívateľa
Botto
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Ned 27. Feb 2011 22:53:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Altair Individualny projekt bungalov

Poslaťod altair » Sob 11. Jún 2011 23:04:19

Tie tmave miesta su sprchovacie kuty, mam tam nastavenu inu farbu - neviem preco mi ich stale dava take tmave ...
Jedalensky stol ... krb by mal byt mensi ako je nakresleny a aj ten mur za nim bude zarovno s komorovym murom, cize tam bude trosku viac miesta. Nejake miesto by mohlo spravit, ze bar a jedalenksy stol sa naraz pouzivat hadam casto nebudu (zatvarame ide sa jest :D ), takze barove stolicky budu "zasunute". A stol bude standardne otoceny o 90 stupnov pre 4 ludi (ak budu dve deti ;) ) - pre 6, pripadne viac, ak by bol roztahovaci, tam bude potom menej miesta ale, vojst by to teda malo/mohlo. Pozeram ze tam nemam rozmer ... od steny po zaciatok barovej stolicky je 2,7 m.
Sauna ... no tam v totmo pripade vysla. Boli rozne rozlozenia, ale nejak vyhrava tato z vela inych dovodov ... aspon bude pod rodicovskym dozorom ;) Sauna mozno bude podla financii asi realizovana ... ked na nu vyjde (uz sa vydim ako slintame a bude skor ako kuchyna :D ) ale proste ak by na nu chvilu nebolo, tak nech aspon bude "diera" v rodicovskej kupelni ...
Presklenie na SZ si idem este kreslit - urcite tam nejake bude kvoli presvetleniu kuchyne, ale slubil som si vyzualizovat ako to bude vyzerat z vnutra aj z vonku. S vyslednym presklenim sa musim vyhovorit na manzelku ;) ale je to odobrene aj projektantom ...
Jo okna mi to kresli divne, vyskusam ine, zatial som tam len tak nacapal 'prve" z ponuky programu. Dvere su "samozrejme" vchod a kumbal - ostatne na obvodovom mure su okna, na vnutornych samozrejme dvere. Plus ale dva vychodu na terasu z obyvacky a jedalne - tie tu zakreslene nemam. Dokreslim ;)
Chystam sa nejako vypocitat "presvetlenie" ... zaluzie by som nerad, to radsej slnolamy (neviem ako by na bungalove vyzerali) alebo potom nejaky markyzy, hlavne na zaciatok a koniec leta ked je slnko silne ale nie velmi vysoko ... Ale neviem ako si to myslel ... meter je v obyvacke tym vypustenim navyse plus k presahu strechy - tu zakreslenu nemam, myslim ze by mala byt 60 cm.
Tomu kumbalu sme radi aj my ze vysiel, bude na bicykle, kosacku a podobne veci ... cize urcite aj tak maly :D ale okrem neho zatial neplanujeme nic take - jedine teda ta pivnica pod terasou, ale ta bude uplne vzadu a so schodmi ...

Dakujem za pripomienky, teraz odpisujem aktualny postoj k nim, ale urcite si ich vsetky este postupne prejdem, aby som sa na ne nepozeral len tymto aktualnym postojom ...
Obrázok užívateľa
altair
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Pon 06. Jún 2011 13:43:43
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Altair Individualny projekt bungalov

Poslaťod MartinH » Ned 12. Jún 2011 8:07:55

Rodicovska kupelna + WC + sauna v prvom navrhu nevysli optimalne. Myslim, ze ciastocne rozdelenie na dve casti neprinasa efekt.

Ale hlavne zdravim priatelov sauny :drink . A prave preto pisem. Je to klasicka finska sauna alebo infra kabinka? V infra sa sedi, takze OK, ale finska by mala mat vnutornu dlzku lavice na lahnutie, cize vyska osoby + cca 10cm. Steny sauny maju cca 8cm kazda. Ak vidim dobre obrazok, lezanie ani pre jednu osobu nevychadza, a to by bola skoda. A propos pocet osob. Je to vec nazoru, ale pre jedneho moze byt saunovanie nudne, lepsie je s niekym sa rozpravat. Dvaja alebo traja by ste uz museli sediet, alebo este dvaja by mohli lezat na roznych urovniach, cize v roznych teplotach.

Medzi jednotlivymi kolami by sa malo oddychovat a to je druha otazka, ze kde?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Altair Individualny projekt bungalov

Poslaťod Botto » Ned 12. Jún 2011 10:00:52

Este mi napadlo - kupanie deti vo vani bude zlozite (trasa detska>chodba>spalna>rodicovska kupelna a potom spat). Mozno by som skusil spravit jednu velku 'spolocnu' kupelnu, v ktorej by bola vana i sauna a rodicom by som nechal len sprchovaci kut+wc.
Obrázok užívateľa
Botto
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Ned 27. Feb 2011 22:53:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Altair Individualny projekt bungalov

Poslaťod altair » Ned 12. Jún 2011 13:48:16

No ja som taky priatel sauny :D Saunovanie mam rad, ale kedze saunu nemame ani nikto koho poznam, tak sa saunujem raz za uhorsky rok. Sauna bude klasicka finska, infra su teraz in, ale ja som ju ani neskusal. Na lezanie tam priestor nebude - vnutorna dlzka okolo 150 cm, ak bude stena 8 cm, tak dlhsia by mohla vyjst 160cm. Sa priznam, ze ja som v saune este nelezal, vzdy iba sedel alebo taky polosed/pololah. Nohy sa vystriet dat budu ;) tak nejaky pololah s operadlom ... Viem, ze spravne sa ma lezat kvoli rovnomernej teplote a rovnakemu prehrievaniu ... Mali sme nakreslenu aj saunu 2x2 m, ale zvacsovala aj ostatne priestory - proste dispozicne lepsie pasuje takato ... Na webe som nasiel aj mensie a 2x2 su uvadzane uz ako pre 4 osoby ... aspon hadam bude lacnejsia prevadzka aj jej zadovazenie.
Mne znamy postup saunovania ma medzi pobytmi v saune iba ochladenie - tu sprcha za rohom (to cierne) a oddych az na konci. Oddychova cast pri saune nie je, viem si ju predstavit ( aj s bazenom a tak :twisted: ), ale to by bolo o inych peniazoch :( Takto sa pojde do obyvacky alebo az von na terasu, pripadne domaci do svojej izby ... je to zle? Pripadne ako konkretne by sa to dalo zlepsit?
Rozdelenie rodicovskej kupelne ... neviem ako konkretne to myslis ... No je oddeleny zachod. Povodny zamer dve kupelne bez wc a 2x wc s umyvadlom bolo o inych priestoroch - alebo "kamrliky" a aj dvere na chodbe navyse. Takze samostatne hostovske wc a dve "priestranne" kupelne s vlastnym wc ale aspon trosku oddelenym. V rodicovskej navyse oddelene aby sa lepsie odvetralo a eliminovaly "pachy" do spalne. A asi tam skusime dat aj nejake lahke posuvne dvere.

A kupanie vo vani ... hlavny kupac bude asi manzelka, ja si vystacim so sprchou, deti uvidime ... hadam bude takto rovnako ako sauna lepsie "pod kontrolou". "Detska" kupelna bude urcite stale cez chodbu. Detske su dve a priechodziu nechcem (aby mala dvere do oboch detskych). Ak by casom bola z jednej hostovska aby to nekazilo jej "sukromie". Cize takto je z vane navyse nasa spalna, chodba ostane vzdy.

Este ma napadlo, ze aby to tu neostalo, ze "ved som Ti hovoril a ty si stale hudies svoje" ... ak je niektora z pripomienok fakt "takto urcite nie", tak mi to prosim napiste polopate ;) A ak mate niekto dalsi rovnake pripomienky, tak napiste, ze mne to takto tiez nesedi, aby som nemal pocit ze sa to nepaci iba jednemu.
Obrázok užívateľa
altair
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Pon 06. Jún 2011 13:43:43
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Altair Individualny projekt bungalov

Poslaťod Eval » Ned 12. Jún 2011 20:46:37

A zamyslel si sa nad použitím posuvných dverí do pôzdra v stene?
Mohlo by to pomôcť s vyriešením niektorých stiesnených priestorov.
Nie som pokorený, len ryjem držkou v zemi.
Eval
 
Príspevky: 245
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 20. Okt 2010 10:42:33
Bydlisko: Lomnička
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 15 krat

Re: Altair Individualny projekt bungalov

Poslaťod vvv » Ned 12. Jún 2011 22:45:54

altair píše: A ak mate niekto dalsi rovnake pripomienky, tak napiste, ze mne to takto tiez nesedi, aby som nemal pocit ze sa to nepaci iba jednemu.


Rodicovska kupelna je velmi dobra poziadavka, ale napriek tomu by som vanu umiestnoval do kupelne pristupnej z ostanych casti domu. Deti zrejme este nemas, ale rucim ti za to, ze ked budu,tak sa radsej budu cvachat vo vani ako v sprche, hlavne kym su este male.
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat

Re: Altair Individualny projekt bungalov

Poslaťod MartinH » Ned 12. Jún 2011 22:53:48

altair píše:No ja som taky priatel sauny :D Saunovanie mam rad, ale kedze saunu nemame ani nikto koho poznam, tak sa saunujem raz za uhorsky rok. Sauna bude klasicka finska, infra su teraz in, ale ja som ju ani neskusal. Na lezanie tam priestor nebude - vnutorna dlzka okolo 150 cm, ak bude stena 8 cm, tak dlhsia by mohla vyjst 160cm. Sa priznam, ze ja som v saune este nelezal, vzdy iba sedel alebo taky polosed/pololah. Nohy sa vystriet dat budu ;) tak nejaky pololah s operadlom ... Viem, ze spravne sa ma lezat kvoli rovnomernej teplote a rovnakemu prehrievaniu ... Mali sme nakreslenu aj saunu 2x2 m, ale zvacsovala aj ostatne priestory - proste dispozicne lepsie pasuje takato ... Na webe som nasiel aj mensie a 2x2 su uvadzane uz ako pre 4 osoby ... aspon hadam bude lacnejsia prevadzka aj jej zadovazenie.
Mne znamy postup saunovania ma medzi pobytmi v saune iba ochladenie - tu sprcha za rohom (to cierne) a oddych az na konci. Oddychova cast pri saune nie je, viem si ju predstavit ( aj s bazenom a tak :twisted: ), ale to by bolo o inych peniazoch :( Takto sa pojde do obyvacky alebo az von na terasu, pripadne domaci do svojej izby ... je to zle? Pripadne ako konkretne by sa to dalo zlepsit?


Odporucany postup je 3 kola saunovania. Jedno kolo znamena asi cca 15 minut v kabinke, potom ochladit a potom dalsich 15 minut pohodlne oddychovat, kludne aj dlhsie. Na to treba priestor a lehatka alebo pohodlne kresla, kde nevadi, ze ste mokry od vody.

Hlavne vsak nechapem, preco vlastnu saunu planujete, ak nie ste velky priatel sauny a hned druha dolezita suvisiaca otazka na zvazenie je, ze lepsia kvalitna verejna sauna ako nudzova domaca. Teda za podmienky, ze nejaku mate v blizkosti. V meste to nebude problem (sauny, hotely, aquaparky, fitnes kluby), ale mimo mesta to moze byt zle.

Napr. tu v Bratislave v najblizsej saune v nasej stvrti sa plati 10€ na osobu, v cene je vstup do infra, parnej aj suchej sauny na tri hodiny. Sprcha, lehatka, obcerstvenie. Cize cisto ekonomicky domaca sauna nema logiku. Iba ak sa zoberie do uvahy sukromie, pohodlie, hygienicka uroven a je to vasa srdcova zalezitost, potom sa da povedat, ze ano, domaca sauna je super, ale potom presne viete, co chcete.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Altair Individualny projekt bungalov

Poslaťod ziletka » Pon 13. Jún 2011 13:31:17

niektore veci su tam divne zakreslene tak ak som nieco zle pochopil tak sa ospravedlnujem a oprav ma.

plusy: pracovna, technicka miestnost, WC pri vchode, kumbal pristupny z vonku (aj ked dost maly)

minusy: vanu by som tiez volil do kupelne ktora je spolocna. Pri spalni staci podla mna sprchovy kut. Tak isto nerozumiem rozdelovaniu WC a kupelne ked sa jedna o rodicovsku kupelnu. Tam to podla mna moze byt v jednej miestnosti. Takze do tej spolocnej kupelne na chodbe by som dal urcite vanu aj sprchac a chcelo by ju aj zvacsit. Tu rodicovsku naopak zmensit popripade zvacsit saunu. Z kuchyne sa da prejst do jedalne medzi pultom a krbom alebo nie? Ak ano, tak je to v poriadku.

Skus to nakreslit tak ze je jasne co je okno a co su dvere. Bude to prehladnejsie.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Altair Individualny projekt bungalov

Poslaťod joko » Pon 13. Jún 2011 20:40:16

Chcel si aby sme opakovali výhrady - návrhy, tak sa pripojím zo skúsenosťami zo sanity:
Schvalujem samostatnú kúpeľňu k spálny aj so saunou. Deti budú v saune pod kontrolou. V rodičovskej kúpelni by som zrušil polovicu priečky pred sprchou, pre mňa by bola dostačujúca pred WC. Čo by som ale spravil , ako to už bolo písané, vaňu venovať deťom do ich kúpeľne. Celkom iste to budú do 15. rokov využívať. Ak Maminka bude chcieť lebediť vo vani, tak buď dve vane, alebo ak uloží detičky spať následne zaľahne do detskej kúpelky.
Predpokladám, že otvor cez obvodový múr z detskej kúpeľne je okno a nie dvere na terasu. ;)
Schvaľujem WC v zádverí, len by som pripomenul, že bude najviac používané, tak by zaslúžila viac miesta na väčšie umývadlo :!: :cry:
Schvaľujem umiestnenia TM do stredu domu, malo by to fungovať bez cirkulácie TUV.
Asi by som sa pohral ešte s priečkami medzi kúpeľňami. Tým že rodičovské je prístupné výhradne zo spálne, trochu by som z nej ubral, a pridal do prístupnej kúpeľne.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat





Späť na Posudzovanie návrhov domov

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron