Bleskozvod a prípojnica vyrovnania potenciálov

Re: Bleskozvod a prípojnica vyrovnania potenciálov

Poslaťod tienik » Uto 07. Jún 2011 23:48:37

tak chlapi, ak tu zacneme detailne rozoberat vsetky druhy prepetoviek, mozeme ostatne temy zavret :-)
Zhodou okolnosti som prave tento tyzden na skoleni, kde viac menej kazdy den viac ako 4h nehovorime o nicom inom (stretnutie revizakov, projektantov a tak)
Problematika je to naozaj hodne siroka a musim povedat ze ani ja si o sebe nedovolim povedat ze na 100% ovladam vsetky detaily - je to obrovska oblast, v ktorej sa clovek musi zorientovat do detailov.
Problemom nie je ani tak navrhnut dobru ochanu, ako navrhnut ju za cenu z ktorej investor neodpadne :-). Preto je strasne dolezite dokazat spravne analizovat riziko.
Vela veci je pekne popisanych napriklad tu:
http://www.saltek.eu/sk/files/katalog%2 ... 1%20CZ.pdf
vseobecne sa oplati mrknut ich stranky cele, je tam fakt mnozstvo informacii z ktorych si clovek najde co potrebuje.

opat pripominam, neplatia ma za reklamu, ale fakt sa k tomu stavaju seriozne a podavaju mnozstvo informacii.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




Re: Bleskozvod a prípojnica vyrovnania potenciálov

Poslaťod tienik » Uto 07. Jún 2011 23:56:05

MartinH píše:
Nechcel som pouzivat odborne vyrazy, ked si ani sam naspamat nepamatam, ktory typ je ktory (pozdlzny vs. priecny). :oops:

Samozrejme suhlas, ze ked niekto vie, ake riziko hrozi, moze lahsie volit zbrane. Ktory typ prepatia sa teda da viac ocakavat v typickom rodinnom dome, ake si tu clenovia fora staviame? Ja som vychadzal z neodborneho "nic sa neda vylucit" a preto by som radsej bral 3+1 z dovodu, ktory som napisal. Rovno vsak hovorim, ze sa ma ani jedna moznost prakticky netyka.


skus mrknut teoriu tu:
http://ap.urpi.fei.stuba.sk/pkom/html/kapitola8.html, popripade na strankach Salteku co som daval v prispevku hore.
V principe, 95% RD co sa tu stavia potrebuje FLP-B+C MAXI/3 alebo 4 (TN-C/TN-S) a samozrejme Dcka pri citlivych strojoch.

Ale nesme sa zabudnut na ostrenie vyvodov von z domu a vsetkeho datoveho (anteny, ovladania, LAN, atd.) Proste treba si dom vziat ako schranku, kde musim mat pod kontrolou vsetko vodive co ide z vonku.

Mam pocit, ze po terajsich burkach to bude viac nez zretelne, comu s treba venovat :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Bleskozvod a prípojnica vyrovnania potenciálov

Poslaťod MartinH » Str 08. Jún 2011 1:18:53

tienik píše:skus mrknut teoriu tu:


Neviem, ci som otazku napisal jasne resp. ci sa dobre sparovali otazky a odpovede. Zrekapitulujem:
Hovorili sme o dome s 5-zilovym privodom (PE a N prichadza rozdelene)
Dalej sa spominal rozdiel medzi 4+0 a 3+1
A v tomto kontexte ma zaujimal Tvoj nazor, ze ktory typ prepatia sa da viac ocakavat v typickom rodinnom dome - priecne alebo pozdlzne?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Bleskozvod a prípojnica vyrovnania potenciálov

Poslaťod tienik » Str 08. Jún 2011 8:13:48

uz chapem. Ked budem dnes na prednaskach stihat, tak napisem :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Bleskozvod a prípojnica vyrovnania potenciálov

Poslaťod ziletka » Str 08. Jún 2011 13:38:26

tienik píše:skus mrknut teoriu tu:
http://ap.urpi.fei.stuba.sk/pkom/html/kapitola8.html, popripade na strankach Salteku co som daval v prispevku hore.
V principe, 95% RD co sa tu stavia potrebuje FLP-B+C MAXI/3 alebo 4 (TN-C/TN-S) a samozrejme Dcka pri citlivych strojoch.

Ale nesme sa zabudnut na ostrenie vyvodov von z domu a vsetkeho datoveho (anteny, ovladania, LAN, atd.) Proste treba si dom vziat ako schranku, kde musim mat pod kontrolou vsetko vodive co ide z vonku.

Mam pocit, ze po terajsich burkach to bude viac nez zretelne, comu s treba venovat :-)


otazka od amatera.ochrany B a C su v rozvodnej skrini. Ochrany D (ak som to spravne pochopil) su priamo za zasuvkou, cize v krabicke? Ak ano, zmesti sa do klasickej plytkej krabicky alebo na to treba hlboku? Kde sa tato ochrana D oplati davat? Myslim konkretne klasicke pristroje v dome. Alebo to zavisi od ceny pristroja? cize ak mam kotol za 400 EUR ale umyvacku za 1000 tak dam na umyvacku? Ale ak mam kotol za 2000 EUR a....
Da sa to namontovat aj dodatocne?
Dakujem
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Bleskozvod a prípojnica vyrovnania potenciálov

Poslaťod Jookie » Str 08. Jún 2011 13:50:27

ziletka píše:otazka od amatera.ochrany B a C su v rozvodnej skrini. Ochrany D (ak som to spravne pochopil) su priamo za zasuvkou, cize v krabicke? Ak ano, zmesti sa do klasickej plytkej krabicky alebo na to treba hlboku? Kde sa tato ochrana D oplati davat? Myslim konkretne klasicke pristroje v dome. Alebo to zavisi od ceny pristroja? cize ak mam kotol za 400 EUR ale umyvacku za 1000 tak dam na umyvacku? Ale ak mam kotol za 2000 EUR a....
Da sa to namontovat aj dodatocne?
Dakujem


Videl som prepatovu ochranu triedy D ktora sa vmontuje pod obycajnu zasuvku ak je dost miesta v krabicke, alebo uz hotovu zasuvku a ochranou triedy D asi za 50 Euro. Obe je mozne namontovat dodatocne, podla tej ceny som pochopil ze to nebudem montovat do kazdej zasuvky ale len do tych pre drahsie spotrebice :) Kazdopadne dost velke ceny za ochranu, ktora obsahuje suciastky v hodnote za 1 Euro...
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Bleskozvod a prípojnica vyrovnania potenciálov

Poslaťod MartinH » Str 08. Jún 2011 14:01:22

ziletka píše:Ochrany D (ak som to spravne pochopil) su priamo za zasuvkou, cize v krabicke? Ak ano, zmesti sa do klasickej plytkej krabicky alebo na to treba hlboku? Kde sa tato ochrana D oplati davat? Myslim konkretne klasicke pristroje v dome. Alebo to zavisi od ceny pristroja? cize ak mam kotol za 400 EUR ale umyvacku za 1000 tak dam na umyvacku? Ale ak mam kotol za 2000 EUR a....
Da sa to namontovat aj dodatocne?


Ochrana D sa vola po novom typ 3 a byva sucastou zasuvky alebo sa da domontovat, ak je miesto v krabici. Ochranny ucinok je udajne 5m po kabli oboma smermi. Inak povedane, ak je niekolko zasuviek blizko seba v elektrikarskom zmysle, jedna ochranna suciastka obsluzi vsetky.

Zaujimavy parameter je signalizacia poruchy ochrany - moze byt opticka (LEDka na zasuvke) alebo akusticka (bzuciak), ale pri dokupovanych moduloch je logicky len akusticka (teda ak to nie je nahradny diel). Opticka sa da lahko prehliadnut.

Nedavno som si instaloval take moduly, pridavam info.

Este poznamka k tomu miestu v krabici. Nerozmyslal som vopred a nakoniec som mal som zasuvku s bezsktrutkovymi kontaktami (styl Wago) a ochrana mala lankove vodice. Potreboval som este tri spojky, cim naroky na volne miesto stupli.
Prílohy
CZ275A.pdf
(125.69 KiB) 245 krát
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Bleskozvod a prípojnica vyrovnania potenciálov

Poslaťod ziletka » Str 08. Jún 2011 14:03:52

A co ta velkost? Co som pozeral na nete tak to nevyzera byt velke rozmerovo, ale da sa to prakticky zapojit v zasuvke ku ktorej ide privodny kabel a dalsi ide z nej do dalsej zasuvky?

edit: a ked ta nad tym rozmyslam tak vsade kde mam takuto zasuvku, ze od nej ide kabel do dalsej, tak tam mam aj hlboku krabicku, tak by to nemal byt problem vsetko tam pomestit.
Dakujem za info.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Bleskozvod a prípojnica vyrovnania potenciálov

Poslaťod MartinH » Str 08. Jún 2011 15:20:46

ziletka píše: ale da sa to prakticky zapojit v zasuvke ku ktorej ide privodny kabel a dalsi ide z nej do dalsej zasuvky?


Uplne bez problemov ide zapojit hotova zasuvka su zabudovanou SPD typ 3 v danom dizajne.

Ak sa to neda a ide o dodatocnu montaz, moznosti je niekolko a pripojit 3 sady vodicov na 2 sady kontaktov zasuvky je ta najhorsia :grc.

Pri skrutkovych zasuvkach a ak je dostatocne dlhy kabel, da sa s trochou manualnej sikovnosti vodic bez prerusenia medeneho jadra lokalne odizolovat na kusku pod skrutkou a potom ho viest dalej a napojit na SPD.

A posledna a vobec nie zla moznost je pouzit WAGO svorky (pri lankovych vodicoch SPD packove). Ma to aj iny priaznivy dopad. Citujem vlastny prispevok z inej diskusie:
----------------------------------
Napríklad zapojenie deviatich zásuviek, tri miesta po troch zásuvkách v spoločnom rámiku:
Bez odbočiek: istič-----1-2-3-----4-5-6-----7-8-9
S dvoma Wago svorkami: istič-----W1-----W2-----7-8-9, W1--1-2-3, W2--4-5-6

V prvom prípade 18 kontaktov (prechodových odporov) po poslednú zásuvku. V druhom prípade 10 kontaktov. Počítané len na jeden vodič, v okruhu sú samozrejme pracovné dva.
----------------------------------

Dufam, ze som tolkymi alternativami nenarobil velky chaos.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Bleskozvod a prípojnica vyrovnania potenciálov

Poslaťod mlaco » Sob 30. Júl 2011 14:19:28

Ohladom uzemnenia bodu rozdelenia v el. skrini (RE):

tienik píše:no, ak to ma byt dobre a na viac rokov, tak konkretne su moznosti:
1) popri kabli polozis pasovinu, alebo gulatinu az k domu - k zakladovemu zemnicu
2) ak mas kablovy privod do pripojkovej skrine - tam byva vyvedene kvalitne zemnenie
3) zatlcies tyce, konkretne 3, do trojuholnika v rozteci ich dlzky
4) zakopes spravne zemniacu dosku



Tienik, MartinH> podla projektu mam bod rozdelenia v elektromerovej skrini.

Chcem si overit ci mozem uzemenienie bodu rozdelenia prepojit so zakladovym zemnicom domu a nevyplyvaju z toho ziadne problemy.

Rozumiem tomu spravne, ze pri kontrolnom merani odporu zemnica bude nutne odpojit aj svorku v RE....?
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Bleskozvod a prípojnica vyrovnania potenciálov

Poslaťod MartinH » Sob 30. Júl 2011 14:41:00

mlaco píše:Chcem si overit ci mozem uzemenienie bodu rozdelenia prepojit so zakladovym zemnicom domu a nevyplyvaju z toho ziadne problemy.

To je povinne. Zakladom ochranneho pospajania (a teraz nehovorime o tom kupelnovom doplnkovom) je pripojenie uzemnenia, pripojenie ochranneho vodica (cize PEN v bode rozdelenia), privodnych kovovych potrubi a kablov a velkych kovovych konstrukcii. Pripajam vygoogleny obrazok.

Rozumiem tomu spravne, ze pri kontrolnom merani odporu zemnica bude nutne odpojit aj svorku v RE....?

Odpoji sa drot uzemnenia od svorkovnice ochranneho pospajania, aby nebolo meranie skreslene.
Prílohy
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Bleskozvod a prípojnica vyrovnania potenciálov

Poslaťod tienik » Sob 30. Júl 2011 17:56:37

mlaco píše:

Tienik, MartinH> podla projektu mam bod rozdelenia v elektromerovej skrini.

Chcem si overit ci mozem uzemenienie bodu rozdelenia prepojit so zakladovym zemnicom domu a nevyplyvaju z toho ziadne problemy.

Rozumiem tomu spravne, ze pri kontrolnom merani odporu zemnica bude nutne odpojit aj svorku v RE....?


Mylsim ze MartinH povedal vsetko potrebne.

Snad na vysvetlenie k tomu meraniu. Pri merani zemnica daneho domu sa musi od neho odpojit vsetko. Preto aj na EPS je vhodne pouzit origos svorkovnicu, kde sa s tym pocita. Ono je to nielen drot do RE, odpaja sa ta gulatina (alebo pasovina) ktorou je EPS zemnena ako celok.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Bleskozvod a prípojnica vyrovnania potenciálov

Poslaťod mlaco » Sob 30. Júl 2011 19:08:48

Chlapi, nejako ste ma zmiatli a zda sa mi to protirecive. MartinH vyssie pise ze spojenie bodu rozdelenia a zakladoveho zemnica je povinne. V predoslych stanach vsak Tienik pise ze bod rozdelenia (ak je na plote) potrebuje kvalitnu zem a tvrdi ze je zbytocne pracne robit 2 dobre zeme. A uvadza 4 moznosti (vyssie) ako uzemnit bod rozdelenia.

V mojom pripade sa stale bavim o bode rozdelenia v elektromernej skrini na hranici pozemku.

Hm...?
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Bleskozvod a prípojnica vyrovnania potenciálov

Poslaťod MartinH » Sob 30. Júl 2011 19:41:53

mlaco píše:V mojom pripade sa stale bavim o bode rozdelenia v elektromernej skrini na hranici pozemku.


Asi som necital pozorne. Cize bod rozdelenia je mimo domu a zemnic je v zakladoch domu, ved kde inde by mohol byt.

Bod rozdelenia sa ma prizemnit, to je uloha na riesenie na jednom mieste.

Ochranny vodic hlavneho privodu sa ma pripojit na ochranne pospajanie, to je druha uloha na riesenie na druhom mieste. Aj v tomto pripade je ochranny vodic ten zltozeleny, len sa nevola PEN, ale iba PE.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
mlaco
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Bleskozvod a prípojnica vyrovnania potenciálov

Poslaťod tienik » Sob 30. Júl 2011 20:04:23

mlaco píše:Chlapi, nejako ste ma zmiatli a zda sa mi to protirecive. MartinH vyssie pise ze spojenie bodu rozdelenia a zakladoveho zemnica je povinne. V predoslych stanach vsak Tienik pise ze bod rozdelenia (ak je na plote) potrebuje kvalitnu zem a tvrdi ze je zbytocne pracne robit 2 dobre zeme. A uvadza 4 moznosti (vyssie) ako uzemnit bod rozdelenia.

V mojom pripade sa stale bavim o bode rozdelenia v elektromernej skrini na hranici pozemku.

Hm...?


mozno sa to zda, ale neprotirecime si :-)
Obaja sme sa na to pozreli tak, ako keby bol bod delenia v dome.
Ale k tvojmu pripadu. Ako som pisal, v ramci normy nam vybiehaju dve veci ktore musis riesit:

1) Bod rozdelenia PEN na PE a N musi byt uzemneny, takze fakt potrebujes pri RE dobru zem. Je uz individualne ako to tam dosiahnut. Ak to nie je daleko od domu, potiahol by som FeZn fi10 od zakladoveho zemnica domu - to je istota.
2) Pri vstupe privodu do domu musi by ochranny vodic pripojeny na EPS objektu - najme kvoli zrovnaniu potencialov.
Takze prakticky z prveho rozvadzaca v dome drot Cu fi6 (minimum) ZZ do skrinky EPS.


Preto radsej vseobecne delim PEN v prvom rozvadzaci V OBJEKTE. Pretoze jednou ranou (prepojenim) riesim vsetko co odomna norma chce.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
mlaco
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť