vyber cerpadla

Re: vyber cerpadla

Poslaťod resta » Uto 07. Jún 2011 10:27:53

fabka2004 píše:pocas 1h bezania cerpadla naplno sa ukazalo ze sa znizila hladina o cca 10cm, je tu velmi silny pritok, vodny stlpec mam vyse 12m, ponorka bude umiestnena cca 3m pod hladinou
fúúú, tak to máš parádne :drink

to čerpáš priamo z Dunaja? :D
resta
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Registrovaný: Pon 14. Feb 2011 10:03:55
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 2 krat




Re: vyber cerpadla

Poslaťod embe » Uto 07. Jún 2011 14:13:01

:ano: Fabka
Mam este tri doplnujuce otazky:
- ako sa spajaju a izoluju chranicky v zemi v takej dlzke?
- nevies(te) poradit nejaky dobry pripravok na burinu/travu; ked pokosim ten prales co mam na pozemku aby som to osetril ze to vykape ale tak, aby to neznehodnotilo ornicu, ktoru raz budem davat naspat, ale nechcem aby ked to budu zhrnat bager aby tam boli tie korene a iny bordel
- kde najlepsie kupit v BA a okoli najlacnejsie vercajg ako hrable, ryl, lopaty a pod? Normalne v Hornbachu? Alebo?
- zavlaha a vsetko s tym spojene sa robi az nakoniec, vsak?

Vdaka!
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod theb » Uto 07. Jún 2011 14:44:45

nevies(te) poradit nejaky dobry pripravok na burinu/travu; ked pokosim ten prales co mam na pozemku aby som to osetril ze to vykape ale tak, aby to neznehodnotilo ornicu, ktoru raz budem davat naspat, ale nechcem aby ked to budu zhrnat bager aby tam boli tie korene a iny bordel


-> Ak tam chces mat travu (aj ked ju uz mas vysadenu), tak je velmi dobry postrek Kaput. Je to kontaktny herbicid, takze je dobre, ked aspon 4 hodiny po aplikacii neprsi. Ja bych tam vsak male deti nepustal ani potom.
U mna na pozemku som to skusil a musim iba odporucit, padla vsetka haved, aj bodliak, ktory je dost odolna burina.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod embe » Uto 07. Jún 2011 14:50:19

theb píše:
nevies(te) poradit nejaky dobry pripravok na burinu/travu; ked pokosim ten prales co mam na pozemku aby som to osetril ze to vykape ale tak, aby to neznehodnotilo ornicu, ktoru raz budem davat naspat, ale nechcem aby ked to budu zhrnat bager aby tam boli tie korene a iny bordel


-> Ak tam chces mat travu (aj ked ju uz mas vysadenu), tak je velmi dobry postrek Kaput. Je to kontaktny herbicid, takze je dobre, ked aspon 4 hodiny po aplikacii neprsi. Ja bych tam vsak male deti nepustal ani potom.
U mna na pozemku som to skusil a musim iba odporucit, padla vsetka haved, aj bodliak, ktory je dost odolna burina.


Diky, na tom pozemku neni este nic, iba burina a stavat sa len zacne v juli, cize ani deti ani nic...trava samozrejme OK ale nemusela by byt pokial sa zhrnie ornica...

Caf
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod fabka2004 » Uto 07. Jún 2011 16:47:09

resta píše:
fabka2004 píše:pocas 1h bezania cerpadla naplno sa ukazalo ze sa znizila hladina o cca 10cm, je tu velmi silny pritok, vodny stlpec mam vyse 12m, ponorka bude umiestnena cca 3m pod hladinou
fúúú, tak to máš parádne :drink

to čerpáš priamo z Dunaja? :D

da sa to tak povedat ... aj ked Dunaj je dost daleko, ale podunajska nizina ma svoje caro ..
vazne: sam som bol prekvapeny tak silnym pritokom, podla info od susedov tak oni ani pokles hladiny nepozoruju, asi som detailista, ale meral som to ...

este nemam nahodene svoje cerpadlo, to pride joko aj na ostatne veci okolo,
zatial som len chcel zistit pritok, pokles hladiny kapacitu a hlavne odpieskovat a "odkalit"
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod fabka2004 » Uto 07. Jún 2011 17:00:28

embe píše::ano: Fabka
Mam este tri doplnujuce otazky:
- ako sa spajaju a izoluju chranicky v zemi v takej dlzke?
- nevies(te) poradit nejaky dobry pripravok na burinu/travu; ked pokosim ten prales co mam na pozemku aby som to osetril ze to vykape ale tak, aby to neznehodnotilo ornicu, ktoru raz budem davat naspat, ale nechcem aby ked to budu zhrnat bager aby tam boli tie korene a iny bordel
- kde najlepsie kupit v BA a okoli najlacnejsie vercajg ako hrable, ryl, lopaty a pod? Normalne v Hornbachu? Alebo?
- zavlaha a vsetko s tym spojene sa robi az nakoniec, vsak?

Vdaka!

ak myslis chranicku na kabel, tak nijako, proste obycajna lepiaca paska
- idelany je totalny herbicid, Fondo resp Roundup ktory som prave pouzil nedelu rano ...
- tak na toto neviem odpovedat, vacsinu veci som zobral rodicom, Hornbach je drahy, ale ked nemas dost casu na hladanie kde co a a ake a preco, tak tam najdes vsetko pod jednou strechou
- zavlaha sa vacsinou robi az nakoniec, ale mysliet na nu treba uz teraz a to prave pre to aby si vedel si nechat chranicky, prestupy
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod joko » Uto 07. Jún 2011 21:44:40

To EMBE: Už bývam v Dubravke , 5 minút peši od miesta, kde sme sedeli minule. Daj termín a stretneme sa tam znovu, a všetko Ti vysvetlím. Písať by to bolo na pól hodiny. :oops:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod boro » Uto 07. Jún 2011 22:12:51

embe píše:- ako sa spajaju a izoluju chranicky v zemi v takej dlzke?
- nevies(te) poradit nejaky dobry pripravok na burinu/travu; ked pokosim ten prales co mam na pozemku aby som to osetril ze to vykape ale tak, aby to neznehodnotilo ornicu, ktoru raz budem davat naspat, ale nechcem aby ked to budu zhrnat bager aby tam boli tie korene a iny bordel
- kde najlepsie kupit v BA a okoli najlacnejsie vercajg ako hrable, ryl, lopaty a pod? Normalne v Hornbachu? Alebo?
- zavlaha a vsetko s tym spojene sa robi az nakoniec, vsak?


- zmrašťovacia bužírka / trubica
- zamulčovať (zakryť tmavou netkanou textíliou, fóliou, ...), herbicídy sú strašný bordel, to by som nedával
- napr. Kinekus, ale asi aj Tesco...

S týmto príspevkom autora boro súhlasil
jan45
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod fabka2004 » Str 08. Jún 2011 9:19:22

som chemik, a herbicidy bordel nie su, bordel dokaze narobit aj obycajna kuchynska sol, ktora je najbeznejsia chemikalia, svetko treba vediet pouzivat ... aj liek moze byt jed resp zbran ...

iste da sa to riesit aj inymi sposobmi a to mechanicky ... mozme sa vratit do doby kamennej, bez chemie by sme nemali dnesnu kvalitu a komfort a nemohli byt sme si uzivat vydobytky dnesnej doby, ved uz v dobe bronzovej chemia bola jednym z "hnacich motorov" zlepsovania kvality zivota, uz v dobach davnom minulych boli samani a iny alchymisti, a bola to taka empiricka pachemia
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod pepa » Pia 09. Mar 2012 11:43:46

Ozivim tuto temu. Mam na pozemku asi 5m od domu studnu. Asi vrtanu, neviem nerobil som ju ja, rura priemeru 200mm. Mam k nej dotiahnuty 3fazovy privod a ciernu vodarensku hadicu. V dome mam urobene jednoduche prepojenie, viem pouzit obecnu vodu, alebo studnovu, alebo studnovu do WC a pranie a zvysok obecnu. No a co teraz s tym ...

Co som meral, tak voda je asi v 7m hlbke, to znamena, ze asi potrebujem ponorne cerpadlo a k tomu tlakovy spinac. Bude to tak fungovat dlhodobo ? Ked tak nad tym rozmyslam, tak tych splachnuti na WC a obcas pranie, nie je az tak vela. Ak by sa teda studnova voda nepouzivala na vsetko. Ale aj tak sa mi zdaju ceny tych cerpadiel priserne vysoke. Bude to mat nejaku ekonomicku navratnost ?

Druhe riesenie s kopanim a murovanim velkej sachty, k tomu tlakovu nadobu, atd sa mi nechce robit uz vobec ... Je to nutne ?
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod fabka2004 » Pia 09. Mar 2012 13:03:14

ponorne cerpadlo z uvedeneho popisu je pre Vas vhodnejsie ...

ako dlhodobo to bude fungovat zalezi od cerpadla ake kupite, ako ho budete pouzivat a servisovat, a zvysok je na nahode ...

ekonomicku navratnost z mnozstva splachnuti WC (nevieme objem, intenzitu), z obcasneho prania a pod sa vyratat neda v porovnani s priserne vysokymi cenami vieme iba povedat ze ekonomicka navratnost je presne cislo ziskane z nepresnych odhadov ...

nutne to nie je

PS: matematika zakladnej skoly ... na to aby ste vedeli naklady potrebujete co najpresnejsie icla, tj, kvalita vody v prvom rade, stabilny pritok a prietok v druhom rade, dalej to zacina s prersnejsim cislom hladiny vody (asi 7m) ... atd
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod sigma » Pia 09. Mar 2012 13:05:38

a polievat zahradu budes cim? Ja mam ponorku (sigmu EVGU 1") a TN 100L. A vodu mam v -4m, ponorku v -7m.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod pepa » Pia 09. Mar 2012 16:26:28

Zahrada sa da riesit aj variantom B. Kupim lacne plastove ponorne cerpadlo za 50eur a polejem si s nim zahradu a hotovo.

A na vyuzitie studnovej vody v dome by som sa vykaslal, ak by to nemalo byt ekonomicky vyhodne ...

Rozbor tej vody som zatial nerobil, a ani netusim v ako stave je ta studna, ci by sa nemala najskor vycerpat a vycistit. Fakt do toho nechcem vela investovat. Tak 350eur vidim ako maximum.
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod joko » Pia 09. Mar 2012 20:18:47

Tak trochu reálne, ak Ťa zaujíma aj moja mienka.
Začal by som spotrebou. Vychádzaj z toho, že jedno spláchnutie WC je 6 - 3 litre, nech denne každý spláchne cca 3 - 5 krát krát počet osôb . Toto Ti dá nejaké číslo, čo ja neviem, lebo netuším koľký žijete v dome. Po prepočte na 10 - 20 rokov životnosti čerpadla a máš pomer návratnosti na WC. Nehovorím o cene stočného, ktorú by si pri splachovaní neplatil.
Píšeš pračka. Jedno pranie cca 15 - 20 l , v závislosti na pračke. Nech pračka pracuje 2x v týždni, tak to más 20 - 30 m3 za životnosť čerpadla.
K tomu ako bonus polievanie, ktoré by si už nemusel riešiť čerpadlom z Baumaxu alebo Hormbachu.
Teraz výdavky:
Studňu už máš, čo je asi najväčšia položky. Za normálnych okolností komplet vodárničku s ponorkou, vzdušníkon spínačom dokážeš nakúpiť za cca 500E, čo by mohol mať životnosť tých 20 rokov. ( 350 stojí iba čerpadlo)
Ideálne by bolo mať k tomu šachtu. To je položka v závislosti na Tvojej šikovnosti, lebo svojpomocne sa to dá relatívne aj lacno spraviť.
Ešte by si mohol nechať spraviť rozbor, nech vieš pred investíciou, či to vôbec môžeš použiť. To stojí nejakých 30 - 40 E. Pridal montáž , filter ...
Suma sumárum, odhadujem celkové investície na nejakých 800Euro.
Až následne môžeš počítať návratnosť.

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
fabka2004
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod fabka2004 » Pia 09. Mar 2012 21:05:50

pepa píše:Zahrada sa da riesit aj variantom B. Kupim lacne plastove ponorne cerpadlo za 50eur a polejem si s nim zahradu a hotovo.

A na vyuzitie studnovej vody v dome by som sa vykaslal, ak by to nemalo byt ekonomicky vyhodne ...

Rozbor tej vody som zatial nerobil, a ani netusim v ako stave je ta studna, ci by sa nemala najskor vycerpat a vycistit. Fakt do toho nechcem vela investovat. Tak 350eur vidim ako maximum.

joko napisal vsetko podstatne, fakt len obycajne dobre cerpadlo stoji 350€ ...

ja len tolko ze cerpadlom za 50€ zahradu nepolejete ... na poliatie zahrady potrebujete kubiky vody ... a teda stat s hadicou, tahat ju a cakat 4h kym to cerpadlo vytlaci vodu k hadici a aby tam bol este nejaky prud a prietok .... polievanie travnika si vyzaduje zavlazovaci system ... a na polievanie hoc ako pisete len hadicou Vam to cerpadlo neutiahne ani len najlacnejsi rozstrekovac noname plast z marketu

treba si uvedomit ze najvacsiu polozku a to samotnu studnu uz mate, takze navratnost viete lahko zratat na zaklade Vasich cisel, dalej vodu mate na pozemku ... zacat vycistenim studne, a potom si dat spravit rozbor a podla rozboru viete ci ano ci nie ...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron