Zateplenie versus rosný bod

Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod Jarka » Pon 03. Jan 2011 15:12:02

Aj dvojpodlažné pasívne domy v Židlochoviciach na Morave majú na ytongu tuším 30 cm EPS bez kotvenia. Lepidlo celoplošne.
Jarka
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 15:08:02
Dal súhlas: 146 krat
Dostal súhlas: 19 krat




Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod pohodak » Pon 03. Jan 2011 15:20:38

EPS tusim do 8-9 metrov kotvit netreba, jednak to uvadzaju technicke listy vyrobcov dvak sa mi tomu nechcelo verit tak som si to overoval s dvomi projektantmi (u ktorych som si isty ze vedia co hovoria) a s dvomi ludmi co robia stavebny dozor, vsetci potvrdili ze to naozaj netreba, presietkovat a smitec
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol

S týmto príspevkom autora pohodak súhlasili - 3
Danky, drepo, Jarka
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod MartinH » Pon 03. Jan 2011 20:24:18

pohodak píše:EPS tusim do 8-9 metrov kotvit netreba, jednak to uvadzaju technicke listy vyrobcov dvak sa mi tomu nechcelo verit tak som si to overoval s dvomi projektantmi (u ktorych som si isty ze vedia co hovoria) a s dvomi ludmi co robia stavebny dozor, vsetci potvrdili ze to naozaj netreba, presietkovat a smitec

Naozaj netreba, ale ja som sa rozhodol ich davat.

mimo píše:
martinH píše:Moje maximum bolo 15cm, lebo inak by som musel kupit drahsie hmozdinky na ukotvenie, co by bolo sice mozne, ale z mojho pohladu zbytocne.


tak tu sa na danej logike nezhodneme, ja som dospel k nasledujúcemu realizačnému záveru:

eps na dome je v hrúbke 20cm, menej som ísť nechcel, ak rátam ako benefit nie len rosný bod v eps ale aj väčší chlad v dome v letných horúčavách. hmoždinky na kotvenie šli len do podlubia, pri správnom lepení eps nemám najmenšiu obavu z poškodenia zateplenia extrémnymi vetrami

Ide o priority, na co sa zamerat:
Ytong 30 a 15cm alebo 20cm robi rozdiel 100W v prestupe tepla na 100m2 obvodovej steny.
2-sklo alebo 3-sklo robi rozdiel 50W na balkonove dvere 4m2 skla.
Exterierova zaluzia robi rozdiel az do 800W pre slnecne ziarenie a hore uvedene presklene dvere.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod janopo » Uto 04. Jan 2011 12:56:46

kocur píše:Na jeseň som postavil novostavbu RD z Ytong P2-400, 30 cm hrubý a chcem to zatepliť 15 cm EPS.
Dnes už vďaka http://www.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=68&h=38&obor=9 viem, že rosný bod budem mať pri 2 stupňoch a nižších v Ytong-u. Zároveň však viem, že nikdy mi vďaka EPS nebude zamŕzať skondenzovaná vodná para v Ytong-u.
Dostane sa však vodná para z Ytong-u von, napríklad v lete?


Nemám technické vzdelanie a nech ten tvoj link a linky s ním súvisiace študujem akokoľvek, neviem zistiť kde ja budem mať rosný bod. Ako to z toho grafu môžem vyčítať?
Ďakujem.
janopo
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Uto 28. Dec 2010 15:30:51
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod Jarka » Uto 04. Jan 2011 13:42:18

Tá pomôcka na tzb-info je len orientačná. Lepší obraz si urobíte, ak si stiahnete program Teplo, už som tu dávala odkaz, na strane 2.
Celková bilancia bude v poriadku. Ona býva v poriadku aj pri skladbe hrubý ytong + 5 cm EPS, v lete sa všetko odparí. Ale ide tu aj o iné veci.
Jarka
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 15:08:02
Dal súhlas: 146 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod MartinH » Uto 04. Jan 2011 22:13:30

janopo píše:Nemám technické vzdelanie a nech ten tvoj link a linky s ním súvisiace študujem akokoľvek, neviem zistiť kde ja budem mať rosný bod. Ako to z toho grafu môžem vyčítať?
Ďakujem.


Samotna tabulka hovori o priebehu teplot v konstrukcii, to nie je kompletna informacia. Nedari sa mi vyhladat postup v starych prispevkoch, v skratke ho napisem este raz:

1. Najprv treba mat dobry odhad na teplotu a vlhkost v izbe. Ten isty vnutorny vzduch je aj v murive, pretoze zateplovaci EPS je nepriepustny material.
2. Potom treba spocitat, pri ktorej teplote sa tento vzduch zacne rosit. Tu je pomocka, ale ta adresa vyzera byt uz dozivajuca: http://old.chmi.cz/meteo/olm/Let_met/RV_x_Td/RV_x_Td.htm.
3. Murivo by nemalo byt nikde chladnejsie ako vypocitana teplota, aby nenastala kondenzacia. Z tabulky na TZB-info sa da overit, ci je to splnene alebo nie.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod lubo » Str 25. Máj 2011 15:21:55

Má použitie penetračného náteru na Ytongu pod PPS (30 Ytong + 20 PPS) nejaký vplyv na rosný bod?
Resp. môže penetrečný náter brániť odparovaniu vody (novostavba Ytong) z muriva, zvlášť pri uvažovanom paropriepustnom PPS Baumit Open?
lubo
 
Príspevky: 39
Registrovaný: Štv 26. Mar 2009 21:01:03
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Zateplenie versus rosný bod

Poslaťod jan45 » Str 25. Máj 2011 15:48:38

nie
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat




Predchádzajúci

Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron