Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod tienik » Uto 17. Máj 2011 20:01:08

marek_kokso píše:
MartinH píše:Pokial viem, chranicka v murive nie je nutna.

Ešte sa vrátim k tej chráničke, ako sa rieši prechod bleskozvodu cez EPS?


v netriestivej trubke o vnutornom priemere min 29 mm. Chranica musi byt spolahlivo mechanicky upevnena.
Ale ak sa da, treba ist mimo EPS.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod tienik » Uto 17. Máj 2011 20:04:00

xclaymanx píše:Este jedna vec ma trapi. Zakladovy zemnic som prepojil 6imi vyvodmi gulatiny s karisietami v zakladovej platni. Teraz som sa na http://www.kniska.eu docital, ze tie karisiete musia byt medzi sebou vodivo pozvarane, kvoli sile blesku, ktory by mohol poskodit platnu. Samozrejme ja tie karisiete pozvarane nemam, iba poviazane.
Aky mate na to nazor? Mam sa na to vykaslat, alebo spravit nove uzemnenie mimo domu?


z toho by som si vlasy netrhal.
Pises: zakladovy zemnic som prepojil.....z toho mi vychadza, ze zakladovy zemnic bol urobeny riadne podla normy a samostatne schopny zviest bleskovy prud.
Pripojenim kari sieti si viac menej vlastne len vykonal pripojenie vodivych casti budovy na zemnic - takze neuvazujeme s nimi ako zo zariadenim na prenos bleskoveho prudu do zeme.
Keby si tam ten zakladovy zemnic nemal, tak by to bol pruser, ale takto mozes fakt kludne spavat.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod tienik » Uto 17. Máj 2011 20:07:44

fabka2004 píše:vystuz Vam statik zvarat nedovoli a vie preco ... ak raz udrie blesk, tak spravi pomwerne slusne skody, iste daju sa minimalizovat, ale nie cestou zvaranych sieti ... spravne zvolte "stupen" ochrany a dnes uz aj bleskoistka do domu je standard, aj ked nie kazdy dom to ma, vela domov nema ani len bleskozvody



velmi spravne, nie sice "bleskoistka" ale oficialne zvodic prepetia, ale myslim ze si rozumieme :-)
Ochrana pred ucinkami atmosferickej elektriky je dnes povinna. A ona sa sklada z ochrany pred bleskom a ochrany pred prepetim.....tak oficialne by uz nemalo prejst reviziou nic kde maju byvat ludia a nema to bleskozvod solu zo spravne instalovanou prepetovkou.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod tienik » Uto 17. Máj 2011 20:09:43

Jookie píše:
Ja by som sa na to vykaslal. Vacsinu domov pocas ich existencie blesk nezasiahne a bleskozvody su tam skor ako nutnost kvoli stavebnemu uradu a zaroven aj ako ozdoba :lol: Navyse ak su po okoli vyssie objekty (stromy, domy, stlpy, ...) tak sa ta pravdepodobnost este znizuje. A ak raz do mojho domu udrie blezk, tak zanem podavat sportku :) (bleskozvod samozrejme mam).


to ze vacsinu domov blesk nezasiahne som uz par krat pisal. Ale na poveru o vysokych objektoch okolo uz doplatilo vela ludi. Nie je nicim podlozena domienka ze blesk buchne LEN do najvysieho objektu, je to jav prudko nevyspytatelny.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod steve33 » Uto 17. Máj 2011 22:23:44

...tienik ma pravdu. V Tatrach som zazil burku , kde blesky slahali nie do najvyssich bodov ale hoci kde do svahu-zrejme tam bolo bod zemou nejake lozisko rudy lebo si to neviem vysvetlit
Sent from my BlackBerry Q10
Obrázok užívateľa
steve33
 
Príspevky: 432
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 15. Okt 2010 22:00:29
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 24 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod kleine » Str 25. Máj 2011 10:08:32

tienik píše:inac, ak mam niekomu poradit, nikdy mu skryte zvody neradim. Skor sa mi paci vedenie zvodu pomocou specialnych svoriek poza zvod dazdovej vody. Je to nenapadne, ale v pripade potreby skontrolovatelne. Aj na pracu je to vyhodnejsie a v neposlednom rade, ak dojde k priamemu zasahu, tak ti maximalen trosku "prerovna" odkvapy, coz nie je taka skoda ako poskodena izolacia.


... trocha som si prestudoval tuto temu a asi pred rokom si spominal specialne svorky, rad by som to takto riesil i ja, mohol by si postnut ich obrazok alebo link na ne ?
kleine
 
Príspevky: 106
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 11. Dec 2008 18:51:13
Bydlisko: Kúty
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod tienik » Str 25. Máj 2011 11:41:49

len tak prve co ma napadlo:

http://www.zinkovo.sk/bleskozvody/svork ... -potrubie/

samozrejme, vyrobcov je viac, napriklad Dehn ich ma tusim aj vo viacerych odtienoch a tak. Len pozor, 99% je to tovar na objednavku, tak treba brat do uvahy cas.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod maniny » Pon 30. Máj 2011 23:24:17

Chcem sa spytat, kde ste kupovali material na bleskozvody v KE ?
Dik
maniny
 
Príspevky: 196
Registrovaný: Str 17. Mar 2010 14:25:18
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod bulko_ » Uto 31. Máj 2011 16:12:59

CB elektro kriva ulica
bulko_
 
Príspevky: 199
Registrovaný: Pia 10. Dec 2010 18:17:18
Bydlisko: KE
Dal súhlas: 38 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod eldodoxxl » Str 01. Jún 2011 16:43:22

Dobry den ja som mal alebo este mam v plane bleskozvod len som zneistel minule reportazou ze v trnave udrel glovy blesk a bleskozvod stiahol len 80%energie tak sa pytam ci nahodou ked si dam bleskozvod ci mi nebude tie blesky len viacej pritahovat ..moja pozicia domu je zboku humno asi tak 8m,od vychodu domasi tak 13m od zapadu potocik, luka, potok a stare stromy.
eldodoxxl
 
Príspevky: 26
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 26. Apr 2009 23:24:28
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod tienik » Str 01. Jún 2011 19:38:08

Gulovy blesk je dodnes nepreskumany a relativne neznamy prirodny ukaz, takze ked nevieme co to presne je, tak tazko sa pred tym chranit.
Pokial sa jedna o novostavbu, tak mate rozmyslanie ulahcene - bleskozvod tam byt musi.
Kazdopadne, pri udere blesku nehra velku ulohu poloha - neplati povera o najvyssom bode, alebo vode, atd....
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod juro_b » Str 01. Jún 2011 22:44:36

tienik,chcem sa spytat,ako je to s povinnostou mat na novostavbe bleskozvod-plati to od urciteho datumu vydania stavebneho povolenia,alebo je to povinne pri kazdej kolaudacii?ja totiz v projektoch ziadny bleskozvo nemam,ani revizak to nespomenul...kedze moj dom stoji v zastavbe,kde nie je ziadny bleskozvod,neplanujem ho davat ani ja.znamena to ze neskolaudujem?
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod tienik » Str 01. Jún 2011 23:00:25

Ahoj,

pritomnost bleskozvodu sa riadi platnym stavebnym zakonom - ktory sa odvolava na elektrikarske normy.
Kedze momentalne mame v normach zakotvenu povinnu ochranu objektov pre pobyt osob (vsetko obytne) pred ucinkami atmosferickej elektriny, tak tym padom je pritomnost nielen bleskozvodu, ale aj prepetovych ochran nutna. jedna sa o zariadenia urcene v prvom rade na ochranu zivota - tam niet vynimky.
Dana norma nepozna ziaden rozdie medzi normalnym RD a radovkou - proste vzdy riesi kazdy objekt ako keby okolo nic nebolo.
A na zaver, osobne viem o pripade, kde bez bleskozvodu nepresla kolaudacia. Takze zvaz, mozno za dake to € to spravneho vrecka to prejde, ale su to potom poistovne.....a hlavne tvoj zivot a tvoja rodina.
A povinnosti ohladom dodrzania noriem v oblasti elektriky sa vzdy riadia podla platnosti predpisov ku dnu vychodzej revizie.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod steve33 » Str 01. Jún 2011 23:58:46

Ahojte. Chcel by som v buducnosti dat satelit na zelezny stoziar/ruru cca.vyska 2,5m vedla domu. Treba to nejak poistit,uzemnit - urobit nejaku predpripravu ? Dakujem
Sent from my BlackBerry Q10
Obrázok užívateľa
steve33
 
Príspevky: 432
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 15. Okt 2010 22:00:29
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 24 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod tienik » Štv 02. Jún 2011 9:08:02

je rozumne ze na to myslis uz teraz. Chranit sa to musi - oddialenym jimacom. Laicky povedane, musis mat vedla taku tycku na bleskozvode, aby sa antena nachadzala v jej ochrannom uhle.
Tazko poradit vseobecne, finalne riesenie je vzdy prudko ine strecha od strechy.
Kazdopadne, ak ti ide popri mieste kde bude antena teraz zvod, tak je to ideal - k nemu potom pripojis tyc - jimac, vhodnej dlzky - ked uz budes vediet aka je antena.
Ak ho tam nemas, tak v ramci pripravy by som sa zameral na vyber miesta alebo na doplnenie zvodu v predpokladanom mieste.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron