stavba altánku

Re: stavba altánku

Poslaťod MichalV » Sob 30. Apr 2011 22:39:42

jan45: dakujem
Obrázok užívateľa
MichalV
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 22. Júl 2010 14:26:11
Bydlisko: Hnúšťa
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 10 krat




Re: stavba altánku

Poslaťod jan45 » Ned 01. Máj 2011 9:10:39

profily sú správne, stľpiky by stačili 120x120, zavetrovanie sa dá urobiť z oceľovej pásky predáva sa s krytinou, pätky sa budú ťažko kopať 200x200, len vŕtať, alebo 300x300x500, až v podlahe zašalovať na 200x200, stľpiky upevniť na ukotvené profily, nesmú sa dotýkať betónu. Podmŕzanie tu nemá vplyv.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: stavba altánku

Poslaťod Grey1 » Ned 01. Máj 2011 20:10:01

jan45 píše:profily sú správne, stľpiky by stačili 120x120, zavetrovanie sa dá urobiť z oceľovej pásky predáva sa s krytinou, pätky sa budú ťažko kopať 200x200, len vŕtať, alebo 300x300x500, až v podlahe zašalovať na 200x200, stľpiky upevniť na ukotvené profily, nesmú sa dotýkať betónu. Podmŕzanie tu nemá vplyv.


no to nedotýkanie stĺpika s betónom mi je jasné. áno, rozmýšlal som to nejako vyvŕtať, videl som take zariadeníčko, prípadne šalovať a nechať dosky v zemi, ale ak to stačí pol metra, tak to teda spravím 300x300. tie kovové pätky už mám, len by ma zaujímalo, či má nejaký význam naváranie roxoru do Téčka na tú pätku do betónu, alebo je to zbytočné?
Grey1
 
Príspevky: 221
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:21:21
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: stavba altánku

Poslaťod jan45 » Pon 02. Máj 2011 10:26:16

ak to má dierku, stačí prestrčiť klinec, ak nie trochu zohnúť alebo pootočiť do vrtule.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: stavba altánku

Poslaťod sigma » Pon 02. Máj 2011 12:25:08

MichalV píše:Ja pridam foto zo stavby mojho pristresku.
https://picasaweb.google.com/1164875467 ... directlink

1. preco nie je symetricka strecha?
2. kolko cm je medzi stojkami? (svetla sirka pre 2 auta, neda sa mi poratat dlazbu)
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: stavba altánku

Poslaťod WYSIWYG » Pon 02. Máj 2011 13:38:42

Grey1 píše:Rád by som sa ešte uistil, či je nejaký problém, ak tento altánok umiestnim cca 60 cm od hranice pozemku, pričom to bude na južnej strane, takže altánok nebude cloniť susedovi ani nijak inak zavadzať.


Potešila ma nesebeckosť s akou Grey1 pristupuje k otázke. Vzťahy so susedmi sú dôležité. :ano:
Odpovedí o statike a konštrukcii sa tu nazbieralo neúrekom, ja sa na to pozriem možno z pohľadu susedských vzťahov:
- ak som dobre pochopil, jedná sa o severnú hranicu suseda, ergo južnú hranicu Grey1 - to je fajn ohľadom tieňa, u suseda skrátka tieň altánku nebude
- keďže altánok má mať podľa popisu robustnú konštrukciu (aj škridlovú strechu) - treba slušné základy (a vlastne podlahu altánku, všakže); keďže základy, sme pri ohlasovacej povinnosti na drobnú stavbu, stavebný úrad príslušnej obce môže tvrdo žiadať dodržanie stavebného zákona a umiestnenie základu 2 m od hranice pozemku
- ak by stavebný úrad nebol taký prísny, protestovať môže sused a má veľkú šancu, že uspeje; niet nad poriadnu susedskú diskusiu pred začiatkom takejto drobnej stavby
- vzdialenosť 60 cm od pozemku a presah 30 cm dáva čistú vzdialenosť 30 cm!!! je to málo, už len napríklad preto, že napadnutý sneh sa môže zošmyknúť na plot a poškodiť ho, nasleduje kolotoč so susedom alebo poisťovňou, atď.

S ohľadom na takéto a podobné argumenty treba riešiť detaily umiestnenia altánku. Alebo všeobecne drobnej stavby, pretože tie sa často bagatelizujú.
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: stavba altánku

Poslaťod Grey1 » Pon 02. Máj 2011 14:16:36

WYSIWYG píše:
Potešila ma nesebeckosť s akou Grey1 pristupuje k otázke. Vzťahy so susedmi sú dôležité. :ano:
Odpovedí o statike a konštrukcii sa tu nazbieralo neúrekom, ja sa na to pozriem možno z pohľadu susedských vzťahov:
- ak som dobre pochopil, jedná sa o severnú hranicu suseda, ergo južnú hranicu Grey1 - to je fajn ohľadom tieňa, u suseda skrátka tieň altánku nebude
- keďže altánok má mať podľa popisu robustnú konštrukciu (aj škridlovú strechu) - treba slušné základy (a vlastne podlahu altánku, všakže); keďže základy, sme pri ohlasovacej povinnosti na drobnú stavbu, stavebný úrad príslušnej obce môže tvrdo žiadať dodržanie stavebného zákona a umiestnenie základu 2 m od hranice pozemku
- ak by stavebný úrad nebol taký prísny, protestovať môže sused a má veľkú šancu, že uspeje; niet nad poriadnu susedskú diskusiu pred začiatkom takejto drobnej stavby
- vzdialenosť 60 cm od pozemku a presah 30 cm dáva čistú vzdialenosť 30 cm!!! je to málo, už len napríklad preto, že napadnutý sneh sa môže zošmyknúť na plot a poškodiť ho, nasleduje kolotoč so susedom alebo poisťovňou, atď.

S ohľadom na takéto a podobné argumenty treba riešiť detaily umiestnenia altánku. Alebo všeobecne drobnej stavby, pretože tie sa často bagatelizujú.


nesebeckosť.....ťažko povedať, ale viem, že je problém s takýmito vecami a mám s tým skúsenosti, nie so susedmi, ale napríklad s bankou. Keď máte na pozemku 50 ročné neskolaudované drevené stavby s betónovými platňami, banka sa Vás pri žiadosti spýta koho sú? prečo tam sú? prečo niesu skolaudované atď. čítal som nejaké diskusie aj na iných serveroch a čítal som aj o vzialenosti stavieb. na druhej strane, niektorí majú altánky so zadnou stenou, ktorú tvorí plot. Tiež som to tak chcel, ale keď som prepočítal, čo by ma stála vymurovať len tá stena, tak ma to prešlo. ako som písal, správne si odhadol, je to moja južná strana a jeho severná. základy chcem robiť na pätky a plochu pod ním asi zámkovú dlažbu. áno tie vzdialenosti môžu nakoniec tak dopadnúť, ale.... pýtal som sa ho a nevadí mu to. aj keď viem, že by najistejšie bolo to mať niekde podpísané. Strecha bude sedlová, tak ako som písal, dlhšia 4,5 metrová strana za rovno s plotom a teda šikminy strechy budú smerovať do bokov, nie smerom k plotu a od neho, takže poškodenie plota je nerealne, ibaže by padol altánok. akurát som volal s istou pani zo stavebného a povedala, že drobná stavba môže byť aj bližšie, tak aby som dokázal vykonať údržbu zo svojho pozemku, čo za daných okolností dokážem, dokonca odhadujem, že by mu nemala ani škridla padnúť za plot. 60 cm stĺpiky od plotu preto, lebo ak tam bude rásť tráva, chcel by som prejsť tadiľ kosačkou - mám šírku 50 cm.

trošku mi nieje jasné, prečo by mal mať robustne základy, keď sme písali o par príspevkou vyššie, že to bude mať pätky 300x300 pôdorys. robustnému hovorim niečomu inému, ale je to vec pohľadu.

ďakujem za reakciu, snaď som použil dostatočné argumenty, ale ak som niečo opomenul, napíšte mi, nech neurobím niekde chybu.
Grey1
 
Príspevky: 221
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:21:21
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: stavba altánku

Poslaťod WYSIWYG » Pon 02. Máj 2011 14:37:37

Zdá sa, že si myslel na veľa obmedzujúcich faktorov a si dosť dobre pripravený. Vrátane natočenia voči plotu. :ano:
Údržba je dôležitá, preto je vzdialenosť od hranice pozemku aj v záujme vlastníka - či už je to príspup s kosačkou, alebo oprava povrchu...

Robustnými základmi som myslel pomer k ploche altánku - áno, je to vec pohľadu.
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: stavba altánku

Poslaťod MichalV » Pon 02. Máj 2011 14:58:38

sigma píše:
MichalV píše:Ja pridam foto zo stavby mojho pristresku.
https://picasaweb.google.com/1164875467 ... directlink

1. preco nie je symetricka strecha?
2. kolko cm je medzi stojkami? (svetla sirka pre 2 auta, neda sa mi poratat dlazbu)


K bodu 1: strecha nie je symetricka pre to lebo som mal plechy dlzky 4,2m, tak som ich dal na dlhsiu stranu a na kratsiu som dal 4,2/2 (polovicu),
K bodu 2: rozmer mam 5x5 t.j. sirku jazdneho pruhu pre auto mam 2,5m. Dlzku celeho mam 6m, ale pod pristreskom je asi 4,7m.

S týmto príspevkom autora MichalV súhlasil
sigma
Obrázok užívateľa
MichalV
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 22. Júl 2010 14:26:11
Bydlisko: Hnúšťa
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: stavba altánku

Poslaťod Grey1 » Sob 14. Máj 2011 19:55:09

napadá ma ešte jedna vec s tým altánkom, na krokvy pôjde tatransky profil, potom dám foliu, mam este zo stavby tyvek difuznu a rozmyšlam nad tým, či je pri takejto stavbe treba kontralaty pre odvetrávaciu medzeru, alebo ani nie? nestačilo by nabiť len rovno laty? keby šli rovno laty, asi by som nemusel dávať krycie laty na boky, pretože krajné škridle by prekryli tú medzeru, ak by som dal kontralaty, tak si myslím, že by to nevyšlo. :?: nakonie, však ani odvetrávacie škridle tam nebudú a investovať do pásu pod hrebenáče sa mi tiež nevidí.

ked si to čitam po sebe tak asi blbost, ked by nahodou nafukal sneh pod skridle, tak by ostal na latách, ale aj tak by som rád počul iný názor
Grey1
 
Príspevky: 221
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:21:21
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: stavba altánku

Poslaťod Wlado » Ned 15. Máj 2011 8:12:32

Určite kontralaty inak bude teplo zo škridiel sálať do altánku a odvetrať hrebeňom. Nepomohlo by keby kontralaty boli tenšie ?
Obrázok užívateľa
Wlado
 
Príspevky: 412
Obrázky: 23
Registrovaný: Ned 28. Dec 2008 21:08:20
Bydlisko: DS
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 26 krat

Re: stavba altánku

Poslaťod jan45 » Ned 15. Máj 2011 8:15:23

altánok je nevykurovaný, prevetrávaný priestor, neplatia tam pravidlá z obytného domu. Fólia je zbytočná, je to len druhotná krytina, kontralaty taktiež, ale odvetral by som hrebeň, najmä ak budú plné štíty. Fólia je ochrana TI pred zavlhnutím tu jej neprítomnosť priamo signalizuje poruchy, opravy sú ľahko realizovateľné.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: stavba altánku

Poslaťod Grey1 » Ned 15. Máj 2011 8:59:23

jan45 píše:altánok je nevykurovaný, prevetrávaný priestor, neplatia tam pravidlá z obytného domu. Fólia je zbytočná, je to len druhotná krytina, kontralaty taktiež, ale odvetral by som hrebeň, najmä ak budú plné štíty. Fólia je ochrana TI pred zavlhnutím tu jej neprítomnosť priamo signalizuje poruchy, opravy sú ľahko realizovateľné.


no, štíty nebudú plné, podbytie krokiev som chcel perodrážkou a myslel som že tá fólia by bola fajn, aby drevo nenavlhlo, ale keď tam nebudú ani odvetrávacie škridle, tak asi nebude kadiaľ (mám totížto skúsenosti na dome, že keď napadne sneh a fúka od severu, tak mi nafúka cez odvetračky kopec snehu na fóliu, no tu nebude mať asi kadiaľ). takže bez fólie, kontralát, len laty a s tým hrebeňom, resp. hrebenáčmi no neviem, keď netreba kontralaty a štít nebude, asi netreba ani odvetrávať ten hrebeň. no viem ušetril by som si tieto veci, keby som dal nejaký šindel, ale keď mám na dome niečo, tak som si povedal, že to bude aj na altánku
Grey1
 
Príspevky: 221
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:21:21
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: stavba altánku

Poslaťod Grey1 » Sob 11. Jún 2011 15:13:58

rozmýšlam ešte nad vyplnením jednej steny ytongom, alebo tehlou. spravil by som nejaké základy, len neviem, či je nutné dávať izoláciu, alebo nie? hrúbku dám asi 12,5 cm.
Grey1
 
Príspevky: 221
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:21:21
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: stavba altánku

Poslaťod jan45 » Ned 12. Jún 2011 7:35:14

myslíš izoláciu proti vlhkosti?Ak áno, tak treba, bezpodmienečne.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron