Spätná kanalizačná klapka

Re: Spätná kanalizačná klapka

Poslaťod joko » Pia 20. Nov 2009 16:33:06

Majo 2 píše:pre priemer kanalizácie 300 mm je požadovaný minimálny spád 0,5% a keď je požadovaný tak hádam funguje.
tak by možno malo význam natiahnuť takýto priemer do obecnej kanalizácie.

Tých 0,5% platí už som to hore písal, ale platí pre obecnú kanalizáciu, kde dlžky sú o niečom inom, a hlavne prietok a priemery sú iné. Predsa v obecnej ti stále tečie voda, a stále sa to čistí. Ak sa tam nejaká usadenina tam nahromadí, iná to odnesie. V domovej kanalizácii tieto pravidlá neplatia. a ani na prípojke. Aj keď tiež v nutných prípadoch pripúšťam aj ja nižší spád ako 2%, no to vždy bez záruky na riziko investora. Norma jasne hovorí 2 - 3%. Samozrejme nevymyslel som to ja ja som to iba naštudoval. Ak by Jano mal možnosť napojiť do aspoň do stredu 300 priemeru, tak by som tam vedel kúžliť s laserom a podstivou podsypávkou, aby sa rúra dodatočne nepohla, ale ak má byť v prípojke takmer neustále voda, ktorá tam takmer vždy stojí a sedimentuje, tak do toho by som asi nešiel. Samozreje ber to ako môj názor .

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
MiroM
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat




Re: Spätná kanalizačná klapka

Poslaťod Maxo » Pia 06. Máj 2011 19:46:23

MiroM píše: sused obdalec ju ma a dost casto to cisti

Tak mam pocit ze som spravil blbost ze som sa na tu spatnu kan. klapku nechal nahovorit. :dash . "Sachtu" mam z 30 cm kan. rury. Udrzba v takej rure je takmer nemozna. Budem musiet to vymenit za nejaku plastovu alebo nebodaj betonovu aby som mal k nej pristup.
Maxo
 
Príspevky: 446
Registrovaný: Str 29. Sep 2010 20:56:50
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 23 krat

Re: Spätná kanalizačná klapka

Poslaťod joko » Ned 08. Máj 2011 19:32:49

Maxo píše:
MiroM píše: sused obdalec ju ma a dost casto to cisti

Tak mam pocit ze som spravil blbost ze som sa na tu spatnu kan. klapku nechal nahovorit. :dash . "Sachtu" mam z 30 cm kan. rury. Udrzba v takej rure je takmer nemozna. Budem musiet to vymenit za nejaku plastovu alebo nebodaj betonovu aby som mal k nej pristup.

Aký bol dôvod, že si to tam dal? má opodstatnenie, alebo iba niekto chcel zarobiť aby to predal , prípadne namontoval :?:
Klapku dávať iba opodstatnene, lebo o to treba starať.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Spätná kanalizačná klapka

Poslaťod jan45 » Ned 08. Máj 2011 19:45:13

laco 910 nepíše, ako hlboko má vyvedenú kanalizáciu z domu. Ak má možnosť, skrátil by som stupačku a z domu išiel v hľbke 0.5 m, Všetky ostatné rady sú energeticky a nákladovo náročnejšie.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Spätná kanalizačná klapka

Poslaťod jan45 » Ned 08. Máj 2011 19:46:26

laco 910 nepíše, ako hlboko má vyvedenú kanalizáciu z domu. Ak má možnosť, skrátil by som stupačku a z domu išiel v hľbke 0.5 m, Všetky ostatné rady sú energeticky a nákladovo náročnejšie.Nikdy som nedodržiaval projekty, ktoré kreslili hľbku vyústenia nad 80 cm.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Spätná kanalizačná klapka

Poslaťod Maxo » Ned 08. Máj 2011 20:07:38

Opodstanenie bolo " lebo je to dobra vec v pripade ze ... " klasicke reci. Teraz uz s tym asi nic nenarobim. Sice este nemam terenne upravy ale pravdepodobne ju vybrat a nejako nahradit nejakymi kolenami bude tazke. Musim sa poradit s dobrym vodarom ci sa to da,
inac budem musiet kupit alebo urobit sachtu. Povodny vodar povedal ze ze je to uplne bezudrzbove. Ze to kludne mozem zasypat. Na aspon docasnej 30 cm rure ako kontrolnej sachte pre tu klapku som trval ja. Inac tu klapku som chcel vyuzit aspon tak ze vyskusam vodotesnost kanalizacneho potrubia pod domom po prvej zime ( strach ze dom pracuje a potrubie pod domom moze prasknut).
Zatvoril som klapku ( inac nechapem naco je ta funkcia) a zacal som napustat vodu do kan. potrubia. Po polhodine mi bolo divne ze stale sa voda neukazala na najnizsom bode. Skontroloval som reviznu kanal. sachtu a voda si pomaly tiekla, co znamena ze slavna kanalizacna klapka mi vodu ( smerom od domu) vodu prepustala aj po zatvoreni tou ciernou packou. Aj ma to nahnevalo ale aj potesilo. Ale neviem ci mam kanalizacne potrubie pod domom OK.
Maxo
 
Príspevky: 446
Registrovaný: Str 29. Sep 2010 20:56:50
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 23 krat

Re: Spätná kanalizačná klapka

Poslaťod joko » Ned 08. Máj 2011 22:38:51

Najprv k tesnosti klapky. Samozrejme tá klapka od domu musí prepúšťať inak by to nepola spätná. Konštrukčne nie je stavaná na vodotesnosť. Ona zadrží nárazovú vlnu, a čím je vyšší protitlak, tým je klapka tesnejšia.
Čo sa údržby týka, klapka má vo vnútri rôzne "kúty - rohy - prekážky" kam sa môže a nemusí napr. toaletný papier zachytiť. Ak sa to stane, tak klapka prestáva tesniť. Ako si si určite všimol tak klapka sa dá otvoriť rozobrať a vyčistiť. To znamená že potrebuje prístup na oddeklovanie a prepláchnutie. Inak robí viac škody ako osohu.
Opodstatnené je hlavne na miestach , kde je predpoklad na spätné vlny v potrubí, pri nízko položených kanalizáciach, suterénoch, atd. Inak nemá čo hladať v dobre navrhnutom systéme.
Ak si presvedčený o tom, že to tam nemusí byť, tak je lepšie to vybrať než tam robiť šachtu.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Spätná kanalizačná klapka

Poslaťod Maxo » Ned 08. Máj 2011 23:07:44

Naco je tam ta cierna packa ? V tej polohe ako je na tom obrazku ide odpad smerom od domu ale v polohe kolmo na potrubie by odpad mala zastavit smerom od domu ( nechapem naco je to dobre). Ked pozeram e-filipa tak najlepsia odpoved je od SEVAK a.s.
http://www.e-filip.sk/default.aspx?ContentID=2361&ThreadID=171780&sortBy=question
"Zariadovacie predmety" :) mam nad urovnou terenu a tym padom nad urovnou reviznej sachty, tak asi nema opodstanenie. Este si zistim ako sa v dnesnej dobe cisti kanal - ci stale tym prudom vody ... Neviem ci sa bude dat vybrat, je to v zemi, tak rurami sa moc hybat neda. :dash
Prílohy
Maxo
 
Príspevky: 446
Registrovaný: Str 29. Sep 2010 20:56:50
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 23 krat

Re: Spätná kanalizačná klapka

Poslaťod bladerunner » Pon 09. Máj 2011 0:37:13

Nepotrebujes hybat rurami. Vyrezes klapku a osadis novy kus rury pomocou presuvnych hrdiel :idea: :idea:

S týmto príspevkom autora bladerunner súhlasil
joko
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat




Predchádzajúci

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron