Niekoľko rád pri realizácii vodovodnej prípojky

Niekoľko rád pri realizácii vodovodnej prípojky

Poslaťod Johny18 » Sob 23. Apr 2011 11:21:40

Chystam sa stavat dom a nakolko som v mnohych veciach laik, bol by som velmi rad, keby ste mi pomohli s niekolkymi radami ohladom realizacie vodovodnej pripojky

1. Kde je najlepsie urobit hlavny privod vody do domu? Niekde, kde budu kupelna? Alebo to moze byt aj do kuchyne a odtial sa urobia rozvody? Uvazujem nad tym preto, ze ak by som to chcel kopat az ku kupelni, tak mam tam mnozstvo kamenov a je problem kopat. Kuchyna bude na opacnom konci domu ako kupelna.

2. Do jednej ryhy chcem dat vodovodnu pripojku, a nad to vyssie kanalizaciu. Vykopal som teda trochu vedla ryhy jamu na plastovu vodomernu sachtu, vybetonoval spodok. Na prilohe je nakreslene, ako to chcem, modra ciara je vodovod, cervena kanalizacia. Daju sa ohnut LDPE rury do takeho pozadovaneho uhla?

3. Kedze vodu potrebujeme k stavbe, preto vodovodnu pripojku riesim teraz este pred zacatim stavby. Chcem to riesit tak, ze ked uz ukladam sachtu, vykopal som aj ryhu k domu, a ked to je uz vykopane, ulozim tam aj vodovod aj kanal. Obidva potrubia zatial ukoncim pred domom, a zostatok LDPE rury bude zatial stoceny v ryhe, kym sa neukonci hruba stavba. Moze to tak byt, alebo bude v niecom problem, ak LDPE potrubie necham zatial len tak volne pred domom?
Prílohy
Johny18
 
Príspevky: 40
Registrovaný: Sob 26. Mar 2011 20:57:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Niekoľko rád pri realizácii vodovodnej prípojky

Poslaťod fabka2004 » Sob 23. Apr 2011 12:57:15

urcite sa na fore odbornici na vodu poradia lepsie ako ja, ja sa vyjadrim len k tomu ze kde do domu priviest vodu, ja by som priviedol vodu vzdy do technickej miestnosti kde by som priviedol este jednu vodarensku LDPE a to koli buducej cene vody kedy urcite casom prejdete na vodu zo studne a na to treba mysliet uz v tejto faze a to minimalne ak uz na nic ineho tk na splachovanie zachodov, ale premyslel by som si aj napojenie celeho domu na studnu okrem studenej vody v kuchyni. dalej mozno bude casom treba vodu upravovat napr tu zo studni da sa to v sachte ale da sa to aj v tehcnickej ci uz formou katexu ci anexu a pod tak preto do technickej miestnosti pripojku

Inac studnu by som navrtal hned na zaciatku stavby cim sa Vam vyisti lacnou ponorkou, a ked nie tak tak ci onak by som sa uz rovno napojil na vodovod
To kadial tahat kanaizaciu akej velkosti kde ich spajat a pod na to treba vidiet projekt a ostatni poradia
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Niekoľko rád pri realizácii vodovodnej prípojky

Poslaťod joko » Pon 25. Apr 2011 22:10:07

Na začiatok napíšem, že so všetkým súhlasím čo Fabka napísal. Pramení to z jeho skúseností, nakľko už býva a vie ako prebieha celé poradie. Preto ja sa zamerám skôr na tie technické veci:
Jedna ryha - súhlasím, i keď na projekte určite máš dve. Ochranná zóna podľa normy je cca 50 cm od seba čo Ti výškovo možno ja vyjde.
Vodovodná prípojka - podľa pokynov vodární prípojka po šachtu by mala byť čo najkratšia, kolmo na šachtu a rúra by sa nemala ohýbať. Prakticky rúru dokážeš ohnúť na cca 0,5 m polomer, preto sa snaž to čo najviac narovnať pred a po šachte - menej ostro než ako je na obrázku. Trasa od vodomernej šachty už Vodárne menej zaujíma, tam si s trasou trochu môžeš improvizovať.
Kam s rúrou - rozhodne nie do kúpelne. Na koniec prípojke treba dať ventil - hlavný uzáver do domu, aby si v prípade prúseru nemusel napr. v zime liezť do šachty odstavovať dom od ulice. Kúpelku budeš mať oblozenú, tak tam nejaké dvierky v obklade Ťa asi nepotešia. Ak by si dal aj regulátor, filter , klapku, a všetko čo do plastovej šachty nevlezie, tak v kúpelke tiež by nepotešili. Aj keby si mal kotol - ohrev v kúpelni, tak prípojku smeruj do TM, špajza, garáž, pod schody , pod kuchynskú linku, atd , najhoršia je kúpelňa, a to jedine z estetických dôvodov.. :cry:
Dopojenie prípojky - vodu na stavbu budeš potrebovať. Je dobré mať vodomernú šachtu hneď na začiatok stavby, lebo nie je problém so zásobovaním. Ale - nechaj si osadiť šachtu, vodomer, a nechaj to vytiahnúť nad terén za vodomerom a ukonči to s výtokovým ventilom. Ak máš už hotovú hrubú stavbu, a máš možnosť osadiť ten ventil do interiéru stavby , tak nechaj napojiť prípojku hneď do domu, a nemusíš dva razy kopať, ale to asi ešte nemáš. Ak ešte nemáš ani základy, tak rob ako Fabka písal: do zeme pod stavbou natiahni dve rúry, nech trčia z deky na 1 m vysoko v mieste, kam budeš chcieť osadiť hlavný uzáver vody. Túto rúru až neskôr napojíš na vodomer, ale môže ostať zakopaná v ryhe. Druhú rúru si necháš do rezervy napr. pre studňu alebo naopak na zavlažovanie. Stojí to 5 eur, ale ak to tam pred stavbou nedáš, tak dodatočne pod dom to už nedostaneš. Ak nevyužiješ nič sa nedeje.
Studňa - zas dávam pravdu Fabke, za rok odtiaľ vytiahneš x l vody, vyčistíš studňu počas stavby, pri dokončení už čistú vodu si dáš na rozbor, a vieš na čo to môžeš použiť v dome, akú bude mať výdatnosť. Či bude iba na splachovanie, na pranie, TUV , na úžitkovú vodu, prípadne bude vhodná iba na závlahy Ti predpovie rozbor, a podľa toho môžeš plánovať vnútornú inštaláciu vody.
http://www.bvsas.sk/files/zakaznicka-zo ... sachty.pdf
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Niekoľko rád pri realizácii vodovodnej prípojky

Poslaťod Johny18 » Uto 26. Apr 2011 7:44:06

Super, dakujem za cenne rady obidvom, hlavne Jokovi za podrobny opis :)
Johny18
 
Príspevky: 40
Registrovaný: Sob 26. Mar 2011 20:57:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Niekoľko rád pri realizácii vodovodnej prípojky

Poslaťod Palino007 » Štv 28. Apr 2011 9:00:51

Pokial viem, nemozes ulozit kanalizaciu a vodovodnu pripojku do jednej ryhy. Nesplna to normu. Otazka je - platia tieto normy len pre verejne siete (mimo sukromneho pozemku) alebo pre lubovolne rozvody ?
Palino007
 
Príspevky: 187
Obrázky: 4
Registrovaný: Uto 19. Apr 2011 9:50:52
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Niekoľko rád pri realizácii vodovodnej prípojky

Poslaťod joko » Štv 28. Apr 2011 14:55:09

Palino007 píše:Pokial viem, nemozes ulozit kanalizaciu a vodovodnu pripojku do jednej ryhy. Nesplna to normu. Otazka je - platia tieto normy len pre verejne siete (mimo sukromneho pozemku) alebo pre lubovolne rozvody ?

Samozrejme nie je otázka počet rýh , ale vzdialenosť medzi vedením. V prípade voda - kanál je ochranné pásmo 50 cm. Ak vodu dá do jednej strany ryhy do hlbky 1.0 metra, a kanál šikmo hore nad vodu napr. 0,5 m , tak v pohode môže dosiahnúť predpísanú ochranu. Iná otázka je, kto to bude kontrolovať pri zasypaných prípojkách pri kolaudácii. To ochranné pásmo je kvôli poškodeniam pri výkopoch a opravách.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Niekoľko rád pri realizácii vodovodnej prípojky

Poslaťod Majo 2 » Štv 28. Apr 2011 15:27:29

len pozor na to, že vodárne môžu požadovať obhliadku prípojky ešte pred zásypom.

S týmto príspevkom autora Majo 2 súhlasil
joko
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Niekoľko rád pri realizácii vodovodnej prípojky

Poslaťod stano99 » Pon 23. Máj 2011 14:09:58

Otazka: Aku privodnu ruru LPDE, HDPE (PE80, PE100)? Ze vraj s modrym pasikom je na pitnú vodu. Je to pravda?
Obrázok užívateľa
stano99
 
Príspevky: 187
Obrázky: 0
Registrovaný: Pon 08. Nov 2010 12:37:18
Dal súhlas: 11 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Niekoľko rád pri realizácii vodovodnej prípojky

Poslaťod majko » Pon 23. Máj 2011 14:45:13

Zavisi od vnutorneho priemeru co potrebujes. LDPE je material menej pevny preto ma hrubsi stenu a mensi vnutorny priemer. Mne osobne vodar "prikazal" HDPE DN 32. Nakoniec som si nechal doviezt HDPE SC PLUS D32x3,0 PN16 SDR11 od campri. Mal by to byt material, ktory netreba zasypavat pieskom.
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron