Potrebne naradie na stavbu

Potrebne naradie na stavbu

Poslaťod pohodak » Ned 24. Apr 2011 13:00:54

Helou vospolok,

hladal som temu, kde by zacinajuci stavebnici (ja) nasli zoznam naradia, ktore sa na stavbe "uzivi" a nenasiel...potesilo by info od ludi, ktori uz dostavali/koncia so stavbou, co vsetko budem potrebovat :)

s cim ratam - 2x uhlova bruska, okruzna pila (tu mam dost dilemu ci nekupit radsej kapovaciu, alebo rovno obe :D), priklepova vrtacka, 2x utahovacka, slaufvaha (pripadna nahrada kamaratov nivelak), ohybacka na zelezo, drazkovacka (oplati sa to kupit?)

samozrejme neriesim veci ako miesacka + antonicek, kladiva, klieste, tacky, kombinacky, lopaty, krompace apod, ktore su samozrejme :)
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat




Re: Potrebne naradie na stavbu

Poslaťod MartinH » Ned 24. Apr 2011 14:24:19

Vlastnymi rukami som postavil len drobnu cast, ale nabuduce by som urcite kupil:
- vysavac na jemny prach s oklepom filtra
- laserovy merac vzdialenosti

A k tym samozrejmym veciam este reflektory, predlzovacky a 2m vodovahu.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Potrebne naradie na stavbu

Poslaťod maniny » Ned 24. Apr 2011 14:33:58

To naradie asi bude aj zalezat od toho z coho a ako budes stavat. Ja mam pivnicu zaliatu v betonovych tvarniciach a nad tym prizemie a podkrovie z porobetonu. Obe deky zelezobetonove, salovania som si robil vsetky svojpomocne.
No a co som najviac pouzil ...

- ulhova bruska s velkym kotucom - pri pivniciach by sa uzivili aj dve v jednej diamant na tvarnice v druhej kotuc na zelezo, ja som to nakoniec poriesil tak, ze som kupil tie velke noznice na roxory s nimi to ide rychlejsie a do 12mm som to strihal v pohode
- elektricka retazova pila - pri salovackach sa bez toho neda
- kotucoa pila - deky som saloval na OSB dosky takze potrebne, ale rovnako tak pri salovani vsetkych schodist, je to nutne
- nivelacny laser - od salovania po montaz kuchynskej linky a vesanie obrazov
- elektropneumaticka priklepova vrtacka - nie nejake velke a tazke kladivo ale tak aby to malo tri rezimy vrtanie, vrtanie priklep a len sekanie - pri drazkovani v betone v pivnici to pomohlo
- skrutkovacku s dvoma baterkami ku koncu som si kupil este aj jednu skrutkovacku na elektrinu ked sa robil sadrokarton a pochodzny pojd, tak tam bolo vela srubovania a baterky uz mali dost
- na interierove drevenne dokocovacky som si kupil este hoblik a vybracnu brusku, ale to bolo na take jednorazovky s tym, ze s drevom budem robit vo vnutri aj nadalej
- no asi najviac zo vsetkeho som pouzival pocas stavby vo vsetkych etapach priamociaru pilku - velmi to pomohlo pri praci s porobetonom - vidiovy pilovy list je na drazkovanie super, neprasi to a ide ako do masla, samozrejma na drevo, ale vyrezaval som aj do dlazby, plechu plastov, pri kladeni podlah, lystovani - je potrebna ale silana pilka (ja mam 780W) s menitelnymi otackami a nastavovacim uhlom rezu
- teaz som si este kupil detektor vedeni, lebo nie vsetky fotky presne ukazuju to co by som potreboval vidiet ;o)

Drazkovacku som pouzival len na nadrazkovanie pre elektrinu v pivnici, to som nekupoval len si to pozical, je to velmi specializovane a dalsie pouzitie to uz nema.
maniny
 
Príspevky: 196
Registrovaný: Str 17. Mar 2010 14:25:18
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Potrebne naradie na stavbu

Poslaťod mlaco » Ned 24. Apr 2011 16:19:57

Napisat si na naradie datum kupy a nazov obchodu a dobre si odlozit blocky. Znackovu uhlovu brusku (125mm), skrutkovacku, priklepovu vrtacku.
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Potrebne naradie na stavbu

Poslaťod pohodak » Ned 24. Apr 2011 20:09:19

MartinH píše: A k tym samozrejmym veciam este reflektory, predlzovacky a 2m vodovahu.


jasne, toto su dalsie automaticke polozky spolu s napr. rebrikmi ktore som nespomenul ;)

MartinH píše: Vlastnymi rukami som postavil len drobnu cast, ale nabuduce by som urcite kupil:
- vysavac na jemny prach s oklepom filtra


toto ma celkom zaujalo, to si mal na podlahe taky bordel po robeni rozvodov, ci?

maniny píše:To naradie asi bude aj zalezat od toho z coho a ako budes stavat. Ja mam pivnicu zaliatu v betonovych tvarniciach a nad tym prizemie a podkrovie z porobetonu. Obe deky zelezobetonove, salovania som si robil vsetky svojpomocne.


bez pivnice, murivo porobeton, takisto monoliticky strop, mam tu na fore aj projekt

maniny píše: ulhova bruska s velkym kotucom - pri pivniciach by sa uzivili aj dve v jednej diamant na tvarnice v druhej kotuc na zelezo, ja som to nakoniec poriesil tak, ze som kupil tie velke noznice na roxory s nimi to ide rychlejsie a do 12mm som to strihal v pohode


tie mam uz 2, 230mm a 125mm, obe makita (na pozemku je stary dom a porezal som uz asi kilometer starych plotov :roll: ) tiez mam na ceste priklepovu vrtacku makita

maniny píše:- elektricka retazova pila - pri salovackach sa bez toho neda

mas nejaky konkretny tip? priznam sa ze nad tymto som vobec neuvazoval kedze pivnica nebude

maniny píše:- nivelacny laser - od salovania po montaz kuchynskej linky a vesanie obrazov

nad tym som rozmyslal, ale ma to vyuzitie hlavne v interieri, vonku radsej zneuzijem kamarata s nivelakom + slaufvaha...aj tak by som ho mozno kupil, ale tych ~140eu aj so stativom asi vyuzijem aj rozumnejsie

maniny píše:- no asi najviac zo vsetkeho som pouzival pocas stavby vo vsetkych etapach priamociaru pilku - velmi to pomohlo pri praci s porobetonom


opat, nejaky konkretny tip? ty si s tym aj rezal drazky do vymurovanych stien a nebodaj aj samotne kvadre? :shock:
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Potrebne naradie na stavbu

Poslaťod MartinH » Ned 24. Apr 2011 20:55:19

pohodak píše:toto ma celkom zaujalo, to si mal na podlahe taky bordel po robeni rozvodov, ci?


Mal a neraz. Sezona vysavania zacne osadenim okien a nikdy neskonci. Vysavat treba aj pod hydroizolacie, pod polystyren, pod dlazby, po sadrokartonistoch. Na male prace mam dva stare vyradene vysavace, ktore nechavam na stavbe dosluzit, ale sackove vysavace su nanic. Mal som aj dva separatory, ale nevydrzali dlho. Na velke vysavanie si preto poziciavam silny priemyselny, ale musim sa vopred dohodnut, prejst cez pol mesta, zaplatit a na konci dna ho poriadne vycistit pred vratenim. Keby som staval druhykrat, urcite by som si kvoli setreniu casu a nervov poriadny vysavac zaobstaral hned na zaciatku.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Potrebne naradie na stavbu

Poslaťod maniny » Ned 24. Apr 2011 20:57:49

Ja mam naradie len od makity a este dva kusky modry Bosch
Pokial ide o retazocu pilu, tak mam makita UC3520A doporucujem dokupit este aspon jednu retaz. V predajni kde som kupoval to aj prebrusuju za 1€.
Ono ked budes salovat monoliticky strop, tak zalezi, ci na to budes mat nejaky salovaci system, alebo ides klasickym sposobom t.j. stojky z lesa, hranoly a dosky. Ja som robil druhu alternativu, len som pouzil OSB 125x250cm, ale stojky boli z lesa, takze vsetko sa narezavalo na presno a klinovalo. Robit toto s benzinovou pilou je pakaren ... pomerat, nastartovat, odrezat, vypnut, niekedy opravit a to na kazdu stojku, hranoly, dosky ... dakujem pekne

Priamociaru pilku mam tiez od makity 4351FCT
Rezal som s tym priamo do porobetonovej steny. Potrebujes k tomu patricny pilovy list, ten co som kupil bol bosch, presne oznacenie si uz nepamatam. Kupil som 3 velkosti 4cm 8cm 12cm podla toho co chces rezat. Na drazky a rozne krabice som pouzival ten najmensi. Navrtas dieru min 8mm kde chces zacat, vlozis do nej list zapnes pilu a ide to. Si len obmedzeny tym, ze nedorezes az celkom k stene. V porobetone to ide ako v masle trocha to cukne na spojoch v lepidle, ale robi sa s tym dobre. Nereve to ako drazkovacka a hlavne z toho nie je tolko prachu. Ale napriklad aj priamo tvarnice, kde nerezes len napriamo, ale potrebujes nieco vyrezeavt, alebo v nejakom uhle a pod. Dost som sa s nou narezal, ked som obmurovaval pomurnicu a vyrezavacky okolo krokiev do tvarnic sa s tym robili dobre.
maniny
 
Príspevky: 196
Registrovaný: Str 17. Mar 2010 14:25:18
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Potrebne naradie na stavbu

Poslaťod emkac » Ned 24. Apr 2011 21:18:34

jednoznacne kvalitnu kovovu dlhu vodovahu!!!
pistol na montaznu penu!!!
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Potrebne naradie na stavbu

Poslaťod pohodak » Ned 24. Apr 2011 21:51:40

MartinH píše:Keby som staval druhykrat, urcite by som si kvoli setreniu casu a nervov poriadny vysavac zaobstaral hned na zaciatku.


teraz som pozeral nejake priemyselne vysavace karcher s oklepom filtra, cena okolo 170eu :?

maniny píše:Pokial ide o retazocu pilu, tak mam makita UC3520A (...) Robit toto s benzinovou pilou je pakaren ... pomerat, nastartovat, odrezat, vypnut, niekedy opravit a to na kazdu stojku, hranoly, dosky ... dakujem pekne


tuto viem mat za 115eu co nie je az take zle, ale doma mame 2 benzinove stihlky a celozivotneho lesnika, ktory si na takychto robotach zgustne :mrgreen: dosky sa daju rezat kocurom resp. priamociarou pilkou, takze tento nastroj asi kupovat nebudem

btw ja som povodne pochopil tie tvoje "salovacky" ako debniace tvarnice a preto sa mi to nejako nezdalo :D

maniny píše: Priamociaru pilku mam tiez od makity 4351FCT


ja rozmyslam nad 4350CT (185eu), na tu tvoju uvidim aku cenu dostanem...pripadne este Bosch GST 150 BCE za 194...

emkac píše:jednoznacne kvalitnu kovovu dlhu vodovahu!!!
pistol na montaznu penu!!!


k tym vodovaham, absolutne netusim ktorym smerom sa pozerat, mas nejaky dobry tip? moze byt connex? videl som aj digitalne bosch, ale to su neuveritelne palky a moc tym digitalnym neverim :?

pistol na montaznu penu ma bude trapit tak o pol roka, ale dik za pripomenutie :ano:
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Potrebne naradie na stavbu

Poslaťod zahradnik » Uto 26. Apr 2011 0:00:04

MartinH píše:
pohodak píše:toto ma celkom zaujalo, to si mal na podlahe taky bordel po robeni rozvodov, ci?


Mal a neraz. Sezona vysavania zacne osadenim okien a nikdy neskonci. Vysavat treba aj pod hydroizolacie, pod polystyren, pod dlazby, po sadrokartonistoch. Na male prace mam dva stare vyradene vysavace, ktore nechavam na stavbe dosluzit, ale sackove vysavace su nanic. Mal som aj dva separatory, ale nevydrzali dlho. Na velke vysavanie si preto poziciavam silny priemyselny, ale musim sa vopred dohodnut, prejst cez pol mesta, zaplatit a na konci dna ho poriadne vycistit pred vratenim. Keby som staval druhykrat, urcite by som si kvoli setreniu casu a nervov poriadny vysavac zaobstaral hned na zaciatku.


s tym vysavacom suhlasim...
co som sa navysaval na stavbe, tak to som este doma u rodicov asi nevysaval :-)
mam KARCHER WD3300 (tusim), ... nema oklep filtra, ale prestavka na vycistenie dobre padne.... sacky su nanic, velka spotreba a original drahe:) ale vysava sa velmi casto...

dalej doporucujem spomenutu pistol na penu... doporucujem aj kartusu na tmely (kvalitnu, nie plechovu za 3eura z bau--xu :) ...

dalej sa mi osvedcila murarska snura s kriedou na neustale znackovanie vysky.... (pred potermi, pred polozenim izolacii, pred sdk konstrukciou... a pod)
dalej nekonecne mnozstvo metrov (najlepsie take, co su 5m, a maju len centimetre, nie aj palce, omyly sa stavaju), nekonecne mnozstvo orezavacich nozikov (hlavne pri ukladani eps, a pod)
dalej sa mi osvedcil horak na natavovanie izolacie... (da sa aj pozicat po znamych)...
osvedcili sa aj noznice na roxor, do 16mm tusim...
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Potrebne naradie na stavbu

Poslaťod Maxo » Ned 29. Máj 2011 0:07:16

Radio, najlepsie znackove,ziadna Cina .... :lol:
Prílohy
Maxo
 
Príspevky: 446
Registrovaný: Str 29. Sep 2010 20:56:50
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 23 krat

Re: Potrebne naradie na stavbu

Poslaťod raven » Ned 29. Máj 2011 8:39:28

Všetko sa vyrába v Číne... ;) .
Ja mám už tretí rok Hyunday za 40€, čo má rádio, CD, MP3, SD, USB a žeby mal nejaký problém s prachom, tak neviem...
Kebyže by naňho spadlo niečo a pokazilo sa, tak kúpim ďalšie za ďalších 40€... :lol:

Ale kupovať METABO rádio za 240 € asi nie - nie som na toľko bohatý... :drink

Ale minulý rok ho tuším dávali ako darček ku nástrojom - tak vtedy je to už o inom... :lol:
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat





Späť na Osvedčené postupy, pracovné náradie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia