Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod MiroM » Pia 27. Aug 2010 7:22:30

MichalV píše: Ta gulatina je dost neohybna, existuje na tahanie po streche nejake lanko? Jedna sa o ihlanovu strechu. Chcel by som to poriesit, ale neviem ako a do coho z hladiska financii idem.


8mm-ova gulatina sa ohyba dobre. Nie je problem v ohybani, skor v narovnani, aby to pekne vyzeralo. Uviazes drot niekde o strom a traktorom to opatrne vyrovnas, ide to aj osobakom. Ja som to vyrovnaval original kladkami(ruky ma boleli ako hovado). Ja som potiahol jednu vetvu z jedneho kusa drotu v dlzke 38m a v pohode som to ohybal na hrebeni vo vyske vyse 8m. Mozes pouzit tie nove lahke materialy(AlMgSi), ale bdu drahsie a potom je nutne pouzit aj ostatne komponenty drahsie-nerezove, takze sa to vsetko predrazi. Alebo mozes pouzit bleskozvod z Cu-ta je makka, ale tiez je to cenovo niekde inde.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat




Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod pepe949 » Sob 16. Apr 2011 20:55:21

MartinH píše:O tomto sa priamo nehovorilo, ale je problematicke spajat FeZn zemnic v betone a zemnic v pôde. Vylepsovat zakladovy zemnic dodatocne tycami je zly napad, ak by to niekoho lakalo. Elektrochemicke procesy spoje rychlo rozozeru.


No ja by som potreboval poradit prave v tomto... Podla projektu mam navrhnuty zakladovy zennic - drot FeZn 10 mm umiestneny asi 5 cm nad kamennym podsypom (teda v spodnej casti zakladov). Nakolko mam vysoko spodnu vodu (v zakladoch mam asi 30 cm vody :kill ), som nuteny zaklady spravit tak, ze odcerpam vodu a hned ich musim zaliat betonom, pokial mi tam nenatecie dalsia (resp. aj v prebehu zalievania odcerpavat vodu). Nemam teda cas montovat tam este bleskozvod. Znamemu robili bleskozvod tak (hoci nemal tento problem s vodou), ze mu dali tu gulatinu do zakladov az nad debniace tvarnice, teda pod "deku". Chcel by som to teda aj ja takto spravit. Chcel som to ale "poistit" tym, ze by som v mieste zvodov zatlkol pod zaklady zemniace tyce, vyviedol by som ich v zakladoch hore a tu by som ich spojil s tym zemniacim drotom FeZn nad DT. Je to teda zly napad??? Bude postacovat ten zemniaci drot nad DT???
pepe949
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Pon 19. Apr 2010 17:42:16
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod tienik » Sob 16. Apr 2011 21:39:59

no neviem, ja by som to tak nerobil - tam nie je iste nic a uz toboz nie konstantny zemny odpor.
Co tak urobit zemnic hore nad zakladovym vykopom, potom k nemu pridratovat kusy roksoru a nasledne to cele polozit na dno "vodnej priekopy" potom vycerpas vodu a beton veselo lejes.....
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod pepe949 » Sob 16. Apr 2011 21:52:51

Tienik, inak zaklady budem mat armovane (kvoli tej vode)... roxor 5 x 10mm zviazane kazdych 40 cm strmienkami...
1.) co tak na viacerych miestach spojit bleskozvod s tymi roxormi???
2.) A co hovoris na tie zemniace tyce???
3.) Ak nie, tak ako si myslel pridrotovat tie roxory?
pepe949
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Pon 19. Apr 2010 17:42:16
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod MartinH » Sob 16. Apr 2011 22:11:56

pepe949 píše:zaklady budem mat armovane (kvoli tej vode)... roxor 5 x 10mm zviazane kazdych 40 cm strmienkami...
1.) co tak na viacerych miestach spojit bleskozvod s tymi roxormi???
2.) A co hovoris na tie zemniace tyce???
3.) Ak nie, tak ako si myslel pridrotovat tie roxory?


Videli ste video z "Kníšky" ? (http://www.kniska.eu, casto spominana adresa)

Inak sorry, neviem poradit, lebo som nikdy nevidel zakladanie vo vysokej spodnej vode a preto mi nie je jasne, preco sa armovanie da spravit a zemnic nie. V kazdom pripade by som vsak predovsetkym hladal cestu, ako ten zakladovy zemnic spravit, lebo mat vela zeleza (zemnic a armovanie) v betone v spodnej vode je idealne.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod tienik » Sob 16. Apr 2011 22:57:46

ked tamto zelezo bude, tak isto prepojit.
Tiez si myslim, ze spolu z vystuzou by nemal byt problem dat aj zemnic.
Tie tyce... v porovnani zo zakladovym zemnicom toje ako keby som Ti ponukal SuperB, ale ty si dobrovolne vezmes S105. :)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod pepe949 » Ned 17. Apr 2011 0:46:31

Kedze sa tu niekde pisalo, ze sa neodporuca kombinovat rozne materialy v rámci bleskozvodovej sustavy, nevedel som, ze je mozne prepojenie zeleznej vystuze s FeZn zemnicom.
Teraz mi napadlo, ze kedze by sa to malo spojit so zeleznou vystuzou, dalo by sa to vlastne spravit tak, ze najskor nad zakladmi spravit zemnic, potom spravit vystuz, pod ktoru sa pripevni v pozadovanej vzdialenosti zemnic tak, ze sa na viacerych miestach pevne spoja tieto 2 celky pomocou spojok a zemniacej gulatiny (toho isteho materialu ako zemnic) a tento celok potom spustit do zakladov. V mieste zvodov potom nechat trcat hore vyvody.
- je to tak spravne?
- a este jedna otazka, niekde som cital, ze spoje by sa mali pred betonazou natriet gumoasfalfom. Plati to aj v mojom pripade, ak ano, tak vsetky spoje (aj tie, ktorymi budu prepojene tie 2 celky)?
Dakujem pekne za odpovede ;)
pepe949
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Pon 19. Apr 2010 17:42:16
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod Eval » Ned 17. Apr 2011 7:50:26

pepe949 píše:Kedze sa tu niekde pisalo, ze sa neodporuca kombinovat rozne materialy v rámci bleskozvodovej sustavy, nevedel som, ze je mozne prepojenie zeleznej vystuze s FeZn zemnicom.
V oboch prípadoch ide o železo (s prímesami).
Zo základnej školy si pamätám (čuduj sa svet, ale pamätám) postupnosť prvkov v elektrochemickom rade (zjednodušenom):
Na - Mg - Al - Zn - Fe - Pb - H - Ag - Cu - Pt
Čím ďalej od seba ti prvky sú, tým väčšie napätie vznikne na článku pri ich kombinácii (viď striebro-zinkové batérie) a zároveň rýchlejšia elektrochemická korózia.

pepe949 píše:- a este jedna otazka, niekde som cital, ze spoje by sa mali pred betonazou natriet gumoasfalfom. Plati to aj v mojom pripade, ak ano, tak vsetky spoje (aj tie, ktorymi budu prepojene tie 2 celky)?
Nielen spoje. Ale aj oblasť okolo prechodu medzi rôznymi materiálmi (typicky betón-zemina). Opäť kvôli elektrochemickej korózii.

Natri gumosafaltom minimálne všetky svorky a icho okolie na zemniči, miesta okolo prechodu drôtu z betónu do zeminy (min. 20cm na každ§ stranu). A nezaškodí zatrieť aj svorky pripojenia na armatúre.

Radšej viac ako menej. Ale zas nie celý zemnič :lol:
Nie som pokorený, len ryjem držkou v zemi.
Eval
 
Príspevky: 245
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 20. Okt 2010 10:42:33
Bydlisko: Lomnička
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 15 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod MartinH » Ned 17. Apr 2011 8:42:43

pepe949 píše:nevedel som, ze je mozne prepojenie zeleznej vystuze s FeZn zemnicom.


Preto som odporucal to video 8-)

pepe949 píše:Plati to aj v mojom pripade, ak ano, tak vsetky spoje (aj tie, ktorymi budu prepojene tie 2 celky)?

Ano, ako pisal tienik. Spoje a prechody. Gumoasfaltom by mal byt chraneny drot 30cm v betone a + 1 meter v zemi! Druha moznost je dat do betonu lacne zelezo a na pechod beton-zem a zem-vzduch pouzit drahy nerezovy material. Taketo specialitky ale v beznom elektro obchode nemaju alebo len na objednavku.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod boro » Ned 17. Apr 2011 11:58:38

pepe949 píše:- a este jedna otazka, niekde som cital, ze spoje by sa mali pred betonazou natriet gumoasfalfom. Plati to aj v mojom pripade, ak ano, tak vsetky spoje (aj tie, ktorymi budu prepojene tie 2 celky)?


Áno, všetky spoje. Len bacha na to, že gumoasfalt je na vodnej báze. Keď je voda vo výkope, tak gumoasfalt neuschne, voda ho zmyje.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod tienik » Ned 17. Apr 2011 12:14:16

No vidim ze uz vsetko bolo celkom spravne povedane :-)
Skusim este pomoct par napadmi, mozno pomozu a hlavne su v sulade z normou.

1) spoje v tvojom pripade mozeme rozdelit na dva druhy - tie "hlavne" co spajaju FeZn navzajom a "pomocne" co spajaju Fe a FeZN. Princip je taky, ze vsetky normou pozadovane parametre musi splnit uzmenovacia sustava z FeZN, to pripojenie vystuze su len plusove body naviac. Takze v tak tazkom pripade ako mas ty, by sa dalo spolahlivo relalizovat spajanie mechanicky - nie zvaranim. Plati ale pravidlo ze spoj bude 100% zaliaty v betone a 100% predimenzovany. Prakticky - dva kusy FeZn spojis nie jednou, ale dvoma rovnakymi svorkami. Pripojenie k vystuzi v principe izolovat nemusis, lebo sustava musi byt schopna prevadzky aj uplne bez neho.
2) vyvody zemnica budu v tvojom pripade viac nez problematicke a ked Ti mam pravdu povedat, pomocou FeZn kvalitne ani nerealizovatelne - vzhladom na nemoznost kvalitnej izolacie. Ja navrhujem tieto vyvody zhotovit nerezovou gulatinou. Je sice drahsia, ale nevyzaduje izolaciu a potrebujes jej len par metrov. Z FeZn sa spojit moze - cez klasicke spojky (opat 2x). Ja inac toto riesenie odporucam vzdy - odpada problem z izolaciou, co nie vzdy stavbari pri betonazi dodrzia a ak aj dodrzia, lahko ju poskodia.

Tento tvoj pripad je naozaj dobrou ukazkou toho, ze zemnic nie je len "nejaky" hodeny pasik na dne vykopu. Zasluhuje si to fakt velku pozornost, uz nikdy to totiz nebudes moct opravit. Ale zas ked si das zalezat, ziskas fakt spolahlivy a kvalitny zemnic na dlhe desiatky rokov. A to je zaklad spolahlivej ochrany pred bleskom a prepetiami - a to ani nehovorim o spolahlivom a bezpecnom prizemneni PEN vodica. Fakt na to nesetri.

Drzim palce!
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod pepe949 » Ned 17. Apr 2011 23:28:12

Dakujem vsetkym za cenne rady...

Spoje teda urcite zdvojim - istota je istota...
Tienik, este jedna vec, podla projektu ja mam vyvedenie uzemnovacich privodov zo zakladov tak, aby uz neprechadzali zemou. Nakreslene je to tak, ze vyvody idu kolmo hore v zaklade (v zakladovom pase a nad nim v betonovych DT) a zo zakladu vychadzaju az v hornej casti zakladu (v urovni deky). Prechod beton-vzduch je opatreny antikoroznou ochranou min. 10 cm v betone a 20 cm mimo beton. Aj v takomto pripade su tie vyvody z FeZn tazko realizovatelne?
pepe949
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Pon 19. Apr 2010 17:42:16
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod Eval » Pon 18. Apr 2011 7:41:33

pepe949 píše:podla projektu ja mam vyvedenie uzemnovacich privodov zo zakladov tak, aby uz neprechadzali zemou. Nakreslene je to tak, ze vyvody idu kolmo hore v zaklade (v zakladovom pase a nad nim v betonovych DT) a zo zakladu vychadzaju az v hornej casti zakladu (v urovni deky). Prechod beton-vzduch je opatreny antikoroznou ochranou min. 10 cm v betone a 20 cm mimo beton. Aj v takomto pripade su tie vyvody z FeZn tazko realizovatelne?
Myslím, že v tomto prípade môžeš spávať o niečo pokojnejšie ;)

tienik píše:Prakticky - dva kusy FeZn spojis nie jednou, ale dvoma rovnakymi svorkami.
To som zabudol napísať. Už nejak automaticky počítam "v pároch". To bude asi nejaká "profesionálna deformácia".

Mimochodom, máš dobrý tip na svorky? Budúci týždeň budem potrebovať zopár kusov.
Naposledy upravil MartinH dňa Pon 18. Apr 2011 8:53:11, celkovo upravené 1
Dôvod: technická oprava formátovania, chýbala zátvorka
Nie som pokorený, len ryjem držkou v zemi.
Eval
 
Príspevky: 245
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 20. Okt 2010 10:42:33
Bydlisko: Lomnička
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 15 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod boro » Pon 18. Apr 2011 9:57:07

Eval píše:Mimochodom, máš dobrý tip na svorky? Budúci týždeň budem potrebovať zopár kusov.


Tak bacha na skrutky a matice na niektorých svorkách. Tie čo sa mi minulý rok dostali do rúk boli vyrobené skoro z blata, nedali sa vôbec pritiahnúť (aj jedným prstom na kľúči som strhol závity).
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod xclaymanx » Pon 16. Máj 2011 19:28:58

Mal by som jednu otazku. V zakladoch mam zaliaty zakladovy zemnic ( pasovina ).Zo zemnica v dvoch protilahlych rohoch cez deku vychadza gulatina, ktora bude napojena na bleskozvod. Pri zakladani muriva mi jeden zvod vychadza presne cez stred prvej rady ytongu ( 250mm ). Zatial mam polozeny len prvy rad muriva. Drot planujem ohnut a v dalsich radoch gulatinu tahat po vonkajsej strane ytongu. Je tento postup spravny? Z hladiska bezpecnosti nie je problem, ze bleskozvod pojde stredom muru? Dava sa drot do neakej chranicky?
xclaymanx
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Štv 26. Feb 2009 9:53:46
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron