diskusia pasivna vs aktivna rekuperacia (NILAN vs HELIOS)

Re: diskusia pasivna vs aktivna rekuperacia (NILAN vs HELIOS

Poslaťod Martin Šperl » Pon 11. Apr 2011 20:44:07

miskin píše:Jasne, preto sa mi ten koncept paci. Technicky vzate je to velmi dobry napad. Keby to nebolo o cene, tak by som to bral, pretoze by to pre mna riesilo chladenie/dohrev vzduchu/TUV v jednom baliku. Tak isto, ako sa mi technicky paci aj TC na kurenie.

Ale teraz spat do reality, kde kurenie a ventilacia su najma o cene. Momentalne su TC aj aktivna rekuperacia pre moj dom nenavratne investicie, ale to sa raz lahko moze zmenit.

OK. Mně tahle odpověď stačí, děkuji.
Martin Šperl
 
Príspevky: 62
Registrovaný: Str 28. Apr 2010 22:10:09
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat




Re: diskusia pasivna vs aktivna rekuperacia (NILAN vs HELIOS

Poslaťod embe » Pon 11. Apr 2011 21:55:53

miskin píše:Cenovy rozdiel plyn x elektrina je na slovensku momentalne dost velky, takze TC musi mat COP vacsi ako 2.5 aby sme sa mali vobec o com rozpravat. Pri takomto COP zhruba ohrieva TC za rovnaku cenu, ako plyn. Kedze TC v tomto pripade je investicia navyse, musi mat COP o dost vyssi, aby bola sanca na navratnost investicie (co konkretne toto TC nema). Pri max vykone, ak sa nemylim, cca 2.5kW (z coho velka cast sa pouzije na opatovne dohrievanie vzduchu, takze do TUV pojde len mala cast z tohto vykonu) a pri rozdiele cien aktivna/pasivna rekuperacia cca 5000 EUR to nemoze prejst cez ziadnu kalkulacku, ktoru poznam :).


Nemam sice este projekt a spocitane tepelne straty atd ale pri kureni ciste elektrinou, pretoze plyn do domu nechcem, pri zatepleni podlahy 20cm, pri zatepleni obvodovych stien 25cm a stropu tusim 40 cms, mi tvrdis, ze stejne pre mna VP18 nema zmysel, resp pri zamere v lete chladit (kedze nemam ZR) a prihrievat vodu a samozrejme vetrat atd...mi za to nestoji a mam ist do normal pasivnej rekuperacie, kedze dom sa prehrievat nebude, teplu vodu zohrejem lacnejsie kotlom (ked preratam naklady na obstaranie aktivnej rekuperacie). Neviem ci som sa dobre spytal.
Mne sa to velmi paci to riesenie ale ako pozeram, vela veci mi nedocvaklo...pri tej cene VP18 je to ozaj otazne ci sa to oplati. Pre mna zakladom je vetranie - to musi byt...bezpodmienecne...zvysok je o komforte ako ste tu uz mnohi pisali...a zda sa mi ze je to velky luxus!
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: diskusia pasivna vs aktivna rekuperacia (NILAN vs HELIOS

Poslaťod Majo 2 » Pon 11. Apr 2011 22:32:35

Na koľko ochladzuje Nilan vzduch a aké má COP cez zimu nie je až tak podstatné, jeho potenciálna úspora je mimo vykurovacej sezóny, aspoň v bežnom dome.
Pri pasívnych domoch a tiež napríklad solárnym nastáva zlom v tom že to už nie je jedno, lebo prebytky tepla sa vyskytujú aj počas vykurovacej sezóny, tak potenciálne úspory Nilanu sú väčšie.
V takýchto domoch porovnávanie s plynom je do určitej miery bezpredmetné, lebo sa s ním vôbec neuvažuje.
V ďalekej budúcnosti si také niečo kúpim.
Ale aj tak je to úžasné, že povedzme nejaký nástupca bude ochladzovať výstupný vzduch na - 20 C° a to by pri prietoku 100 m3 za hodinu malo stíhať vykúriť PD bez vrtov alebo vonkajšej vzduchovej jednotky klasického TČ.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: diskusia pasivna vs aktivna rekuperacia (NILAN vs HELIOS

Poslaťod fabka2004 » Pon 11. Apr 2011 22:42:05

2 embe:

ide len o ich pomer a to co za to zaplatite a co ziskavate ... preto zjednodusene poviem ze postacuju rozvody z plastovych 160mm rur, jednoduchy protiprudny vymennik tepla dva EC ventilatory a jednoducha elektronika, hoc aj on off ... ostatne sa uz zacina nabalovat a cena stupa, komfort tiez, ale navratnost sa prudko znizuje, az sa preklapa do nenavratnosti pricom stupaju prevadzkove naklady, komplikovanost ....

preco nie ZR?
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: diskusia pasivna vs aktivna rekuperacia (NILAN vs HELIOS

Poslaťod embe » Pon 11. Apr 2011 23:15:57

fabka2004 píše:2 embe:
preco nie ZR?


Nestaviam svojpomocne...takze som sa rozhodol pre doohrev...a to chladenie...povodne som to velmi chcel ale ta cena a v kontexte zateplenia si prestavam mysliet, ze to ozaj bude treba...
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: diskusia pasivna vs aktivna rekuperacia (NILAN vs HELIOS

Poslaťod fabka2004 » Pon 11. Apr 2011 23:26:22

ved ZR nemusi byt draha polozka, samozrejme ze to nesmiete nechat urobit firme ... to potom ak nechate na firmu skoro cokolvek sa zacne prudko predrazovat, jasne ze si nebudete na dome robit napr sadrove omietky ci poter ci vaznikovy krov alebo krasne obkladacky ked ste ani jedno z toho predtym nerobili ... ZR svojpomocne je lacna zalezitost cena 200mm kanalizacnych ruru, cena vykopu a cena sachty a hned do sachty date aj studnu a cerpadlo a pod ...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: diskusia pasivna vs aktivna rekuperacia (NILAN vs HELIOS

Poslaťod Martin Šperl » Uto 12. Apr 2011 0:28:27

Shodli jsme se na tom, že když je aktivní rekuperace TČ a má stejnou spotřebu v poměru k výnosu... zbytek je zde http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f= ... p=964#p964
Martin Šperl
 
Príspevky: 62
Registrovaný: Str 28. Apr 2010 22:10:09
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: diskusia pasivna vs aktivna rekuperacia (NILAN vs HELIOS

Poslaťod majko » Str 13. Apr 2011 16:47:02

miskin píše: Ked zoberies, ze TC vzduch-voda vedia (niektore, nejako) ist do -25, .

Pozor to je rozdiel :D Take cerpadlo ide sice do -25C, ale to vobec neznamena, ze pri vstupnom vzduchu 20C ho ochladzuje na -25C !
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat

Re: diskusia pasivna vs aktivna rekuperacia (NILAN vs HELIOS

Poslaťod miskin » Str 13. Apr 2011 22:25:57

No to je samozrejme, bolo to o tom, ze -12 je v pohode realne.
miskin
 
Príspevky: 111
Registrovaný: Pon 22. Jún 2009 14:40:11
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: diskusia pasivna vs aktivna rekuperacia (NILAN vs HELIOS

Poslaťod embe » Str 13. Apr 2011 22:39:27

fabka2004 píše:ved ZR nemusi byt draha polozka, samozrejme ze to nesmiete nechat urobit firme ... to potom ak nechate na firmu skoro cokolvek sa zacne prudko predrazovat, jasne ze si nebudete na dome robit napr sadrove omietky ci poter ci vaznikovy krov alebo krasne obkladacky ked ste ani jedno z toho predtym nerobili ... ZR svojpomocne je lacna zalezitost cena 200mm kanalizacnych ruru, cena vykopu a cena sachty a hned do sachty date aj studnu a cerpadlo a pod ...


Dokelu Fabka :) myslim, ze si ma nalomil, silne uvazujem o tom ZR...vyriesilo by to "chladenie" v lete a taktiez predohrev...asi do toho pojdem....len si neviem predstavit to robit svojpomocne...asi budem musiet zohnat nejakych brigadnikov alebo co...achjo :roll:
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: diskusia pasivna vs aktivna rekuperacia (NILAN vs HELIOS

Poslaťod Martin Šperl » Štv 14. Apr 2011 0:15:12

embe píše:...myslim, ze si ma nalomil, silne uvazujem o tom ZR...vyriesilo by to "chladenie" v lete a taktiez predohrev...asi do toho pojdem....len si neviem predstavit to robit svojpomocne...asi budem musiet zohnat nejakych brigadnikov alebo co...achjo :roll:

Já přidám názor zase z druhé strany. Když zemní výměník, tak z hlediska hygieny jedině kapalinový. Můj názor na zemní výměník je pořád stejný, ale když už, tak kapalinový , protože vím, co ve vzduchových výměnících dokáže být. Nedaří se mi dohledat fotky a videa snímaná kanálovou kamerou, ale byla to dost síla. Video točil někdo ze Slovenska, ale už si nepamatuji, na kterém to bylo fóru. Našel jsem jen toto.
Neříkám, je to běžné, ale je to ta druhá strana mince. Vždy je potřeba dbát řádné sanitace a udržovat ZR v čistotě. Obrázek je extrém, uznávám. Existují i speciální materiály pro ZR, které mají antibakteriální povrch, to už je jiná kvalita a jiná cena. Dalším problémem je radon a s ním související vzduchotěsnost. Integrace šachty pro více účelů také nebude pávě díky prostupům a utěsněním šachty to ideální a jednoduše realizovatelné. Navíc nesmí se zapomínat na vybíjení ZR viz http://www.qpro.cz/?id=Zemni-vymnenik-kolektor . Dají se dohledat i další studie,ale přečtěte si nejdříve odkazovaný článek, zkuste si dosadit pár čísel a uvidíte, že na chlazení z toho moc velký výkon nedostanete. Já hlavní účel vidím jako protimrazovou ochranu.
Martin Šperl
 
Príspevky: 62
Registrovaný: Str 28. Apr 2010 22:10:09
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: diskusia pasivna vs aktivna rekuperacia (NILAN vs HELIOS

Poslaťod fabka2004 » Štv 14. Apr 2011 9:09:06

Pan Sperl,

tymto prispevkom a Vasou pernamentnou snahou o zavadzanie ste uplne stratili vaznost ktoru ste si dlho budovali.

Pan Sperl skuste odpovedat na moje ostre slova>
1. suhlasite ze spravnou pokladkou a teda dodrzanim technologickeho postupu, (co je obycajne velmi jednoduche) je nutne dodrzat spad strechy, kanalizacie a tiez aj ZR?
2. suhlasite ze ak nedodrzite spad, resp sklon strechy ci kanalizacie ci ZR nastavju problemy, ale ludia aj napriek tomu strechy chcu a maju, kanalizacie chcu a maju a ZR chcu a maju
3. suhlasite ze nedodrzanie technologickeho predpisu nevedie k zelanemu stavu (napr opacny sklon kanalizacie), ale naopak vedie k porucham, zatekaniu strechy, ci odpadnutiu kolesa z uata a pod.
4. suhlasite ze ZR ma zmysel
5. suhlasite ze vzduchovy ZR je lacnejsi ako kvapalinovy ZR a to ako investicne tak prevadkovo
6. suhlasite ze nemate relevantne informacie k danej fotke a teda ze akoukolvek prezentaciou co i len ukazanim tejto fotky a uz vobec jej interpretaciou prispievate k dezinformaciam, mytom a zavadzate

Kazdy jeden kto ma co i len stipku zdraveho sedliackeho rozumu pochopi ...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: diskusia pasivna vs aktivna rekuperacia (NILAN vs HELIOS

Poslaťod fabka2004 » Štv 14. Apr 2011 9:24:36

Pan Sperl,

teraz trochu faktov>
Primarna funkcia ZR je v protinamrazovej ochrana, a sekundarna vyplyva uz len z jeho vlastnosti,
spocitajte si ci sa oplati viacej ci ako protinamrazova funkcia dat jednoduchu spriralu alebo jednoduchy vzduchovy ZR alebo kvapalinovy ZR ... cisla a fakty nepustia, pridajte okrem vstupnych investicii aj prevadzkove naklady na vzduchovy resp kvapalinovy vymennik a cisla budu este vyraznejsie ze v prospech vzduchoveho ZR pisat uz snad nemusim a cislami to ja dokladovat nemienim, to uz spravili za mna ostatni

Ak niekto prezentuje nazor ze spravi zle strechu a na zaklade toho budete prezentovat ze strecha nema zmysel lebo do nej tecie apod tak … nech si kazdy spravi nazor sam.

Ak neviete dat relevantne informacie k danej fotke tak ma nulovu vypovedaciu hodnotu a ze ju ma vieme obaja, akurat Vy to priznat neopriznate, lebo by ste ju sem nedali, ale kedze ste ju sem dali tak musim reagovat.
ZR udrzovat v cistote plati to iste ako udrzovat v cistote klimu v aute ci rozvody vzduchotechniky po dome v tom sa isto zhodneme, takze na co ta demagogia a dezinformacia? ZR staci raz za cas, niekedy raz za X rokov preplachnut obycajnou vodou s peroxidom vodika, ktory nesmrdi a dokonale zabija vsetko co by co i len teoreticky tam mohlo byt, ale to ze tam nic nerastie nekvitne a neplesnie by mohli rozpravat Ti ktory ZR maju a prevadzkuju, ale Ti pisat nemusia, pretoze by museli napisat ze spravnou pokladkou ZR k tomuto NIKDY nedojde, a ze Vam nic nekvitne v aute v trasach klimy a pod to beriete ako samozrejmost, a to ze je tam tma, vlhko a pod a panuju tam skoro identicke podmienky ako su v ZR to uz neuvadzate, ale mali by ste pre objektivnost.
Pre objektivnost by ste mali uviest okrem zavadzajucih informacii hlavne pravdive a to ze je nutne dodrzat technologicky postup, a to plati na vsetko nie len pri pokladke ZR alebo kanalizacie pod dom ale aj pri murovani, ci peceni chleba, pri vsetkom a vtedy mate garanciu ze ak je to v sulade s technologickym predpisom tak to ci ono a aj ZR bude fungovat tak ako ma.
Sam pisete ze to je extrem a hovorite ze je to druha strana mince, ja tvrdim ze to nie je extrem ze je to nedodrzanie technologickeho postupu, a tvrdim aj to ze je extrem to co ste dokazali svojim prispevkom.
A evidentne nemate ani len zakladne znalosti v oblasti chemie, ked uvadzate ze „existují i speciální materiály pro ZR, které mají antibakteriální povrch, to už je jiná kvalita a jiná cena“ ... musim Vas vyviest z omylu, neexistuju specialne materialy, existuje obycajny plast (zamerne uvadzam plast aby ste si mohli dosadit sam za plast napr PE, PVC a pod) na povrchu ktorych je zopar zrniecok alebo len molekul obycajneho striebra ktore sa vsak velmi rychle vyplavia a sami vyrobcovia aj ked neradi ale ked musia tak priznaju ze ich aktivita rapidne klesa, rozumej extremne, az na nulu, pricom cena je vysoka lebo marketing a striebro, takze ten material bude obycajny plast s dobrym marketingom, ale na technikov a ludi znalych marketing neplati, platia zakony fyziky a chemie.
Radon nie je problem, Rn ide cestou najmensieho odporu takze urcite nepojde do ZR ale pekne ZR obijde, ze preco? staci sedliacky rozum, ale ten je nepriatel marketingu vsak pan Sperl.
Urcite je problem vzduchotesnost ak sa nedodrzi technologicky postup, vtedy je problem vsetko, ale ak nedotiahnete sroby na aute tak Vam koleso odijde napr na zakrute a ... padate zo skaly a to je problem, ale nie toho ze na autach by nemali byt kolesa, ale ... vsak pan Sperl.

Videli ste vobec ako vyzera obycajna kanalizacna rura ktoru ma drviva vacsina ludi pod domom, kde sa splachuje vsetko mozne do zachoda z drezu a pod?, aj po XY rokoch je taka ake je, schvalne, ake je? boli by ste prekvapeny v akom stave je, ze ta rura je cista a ze panuju tam podstatne nepriaznivejsie podmienky a napriek tomu vyzera ako nova rura preplachnuta vodou ...

Preco ste neuviedli rozsiahle vedecko-vyskumne prace a studie a publikacie ktore dokazuju pravy opak toho co pisete a venuju sa VZT a ZR, preco asi, lebo to nezapada Vasmu cielu, Vasmu marketingu, a ze ich je dost a ze su relevantne to vieme obaja, a pre serioznost by ste ich sem mali uviest, a tymto Vas verejne vyzyvam uvedte ich sem a spolu s nimi aj take iste studie ktore uvadzaju opak ... a ze tie studie ktore ZR zatracuju nie su viete Vy aj ja, ale povedzte to verejnosti na fore, ludia to od Vas ocakavaju.

2 all a admin> ospravedlnujem sa vsetkym za moje prispevky v tomto vlakne ale musel som reagovat tak ako som reagoval, pretoze sirenie polopravd a zavadzanie zo strany pana Sperla ma vytocilo, zaroven vsak davam priestor panovi Sperlovi na obhajenie jeho tvrdeni a jeho prispevku.
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: diskusia pasivna vs aktivna rekuperacia (NILAN vs HELIOS

Poslaťod MartinH » Štv 14. Apr 2011 9:54:03

Nechcem sa miesat do plamennej vymeny nazorov na ZR, len k otazke radonu chcem povedat, ze viem o ZR, ktory bol prave z tohto dovodu po meraniach radioaktivity odstaveny. Da sa diskutovat o o tom, ci spoje boli spravene na 100%, ale riziko prenikania radonu cez ZR je uplne realne.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: diskusia pasivna vs aktivna rekuperacia (NILAN vs HELIOS

Poslaťod fabka2004 » Štv 14. Apr 2011 10:18:21

sedliacky rozum vravi ze na to aby sa radon tlacil cez stenu z PVC namiesto toho aby isiel cestou radove tisic nasobne mensieho odporu cez zeminu je pravedepodobvnost rovnaka ako ked teplo nebude unikat tepelnymi mostami, ale pojde cez polystyren hruby aspon 50cm ... to je na planete zem vylucene asi tak rovnako ako ze jablko zo stroma nespadne do vesmiru ale na zem ...

urcite pri nedodrzani technologickeho postupu moze nastat hocico, ale diskusia o tom bude mat len jeden zaver a to ten ze treba dodrzat technologicky postup, a zaver bude ze nie riziko prenikania cez ZR je nerealne, ale ze prenikanie Rn do ZR je nerealne.
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron