ako jednoducho zistit ci mam v dome pretlak ci podtlak

ako jednoducho zistit ci mam v dome pretlak ci podtlak

Poslaťod fabka2004 » Štv 07. Apr 2011 15:32:49

Zdravim stavebnikov,

ako v dome zistim ci mam pretlak ci podtlak?

spojazdnil som RJ, zatial bezim nasavanim s fasady, neskor cez leto a cez zimu budem nasavat cez ZR.
Otazka je ako zistim ako si mam spravne nastavit pomer otacok ventlatorov aby som vo vnutri dosiahol rovnotlak?

predsalen mam rozne dlzky privodov a odvodov, tlakove straty su rozne na privode a odvode, takze urcite nemam rovnotlaky system a to sa bude roznit aj pri nasavani cez fasadu a nasavani cez ZR, otazka je ako jednoducho zistim ci mam akurat pretlak ci mam podtlak, aby som toto vedel eliminovat nastavenim pomeru otacok ventilatora

Dakujem
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat




Re: ako jednoducho zistit ci mam v dome pretlak ci podtlak

Poslaťod tienik » Štv 07. Apr 2011 15:45:40

Ja by som to videl len na zmeranie rozdielu absolutnych tlakov pri uzavretom dome.
Zjednodusene - velky igelit nalepit na otvorene okno a nejakym cinom zmerat na ktoru stranu je "vyduty".
Otazne je, nakolko vzduchotesny je dom....
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: ako jednoducho zistit ci mam v dome pretlak ci podtlak

Poslaťod fabka2004 » Štv 07. Apr 2011 15:56:44

obavam sa ze to nebude ono, ani nie tak vplyvom vzduchotesnosti domu, ale naopak ak je vonku vietor tak ten toto merianie ovplyvni, ale mozno sa mylim, za bezvetria by to urcite fungovalo
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: ako jednoducho zistit ci mam v dome pretlak ci podtlak

Poslaťod MartinH » Štv 07. Apr 2011 16:05:43

tienik píše:Ja by som to videl len na zmeranie rozdielu absolutnych tlakov pri uzavretom dome.
Zjednodusene - velky igelit nalepit na otvorene okno a nejakym cinom zmerat na ktoru stranu je "vyduty".
Otazne je, nakolko vzduchotesny je dom....


To ma sancu na uspech len pri absolutnom bezvetrii. U nas su take asi dva dni v roku, ale hadam fabka bude mat stastie.

Keby som bol McGyver, prestrcil by som von nejaku priesvitnu trubicku a spravil U sifon s trochou vody. Jeden koniec hadice vonku, druhy vnutri. Potom by som pozeral, ci hladiny v tom U su rovno vysoko alebo nie. Otazka je, ci by to bolo dost citlive. Tiez ma nenapada kade tu hadicku prestrcit, aby sa tym nanarusila vzduchotesnost ... No co uz, asi zo mna McGyver nebude.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: ako jednoducho zistit ci mam v dome pretlak ci podtlak

Poslaťod KoMiKo » Štv 07. Apr 2011 22:16:18

A čo tak trošku dymu (z vonnej tyčinky, alebo fajčiari z cigarety) fúknuť do štrbiny odchýleného okna a sledovať dym? Pre istotu to vyskúšať na všetkých stranách domu.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: ako jednoducho zistit ci mam v dome pretlak ci podtlak

Poslaťod MartinH » Pia 08. Apr 2011 7:51:05

fabka2004 píše:ako v dome zistim ci mam pretlak ci podtlak?


Este ma napadlo, ci sa da hovorit o jednom tlaku v dome. Ak su pustene ventilatory a vzduch je v pohybe medzi izbami, tak sa tlaky tym pohybom snazia vyrovnavat, teda nie su rovnake v celom dome.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron