rozvody vzt /"projekt"/- bude to fungovať?

rozvody vzt /"projekt"/- bude to fungovať?

Poslaťod bladerunner » Str 06. Apr 2011 22:28:44

Chystám sa na inštaláciu rozvodov vzt /vetranie/ v novostavbe RD.
V prílohe prikladám obrázky ako asi to bude vyzerať.
Materiál spiro, 160mm, 125 mm /možno aj 100 mm/, na prízemí v sdk podhľade, na poschodí v konštrukcii väzníkového krovu, prikryté izoláciou /sklenná vata/, jednotka bude vetracia s pasívnou rekuperáciou tepla, EC motory, max. hod. výkon asi 300-350 m3, za bežnej prevádzky predpokladám cca 80-100m3/hod, nasávanie na SV fasáde, výfuk na SZ.
Bude mi to s takými rozvodmi fungovať ? Alebo to má vyzerať nejak úplne ináč ?

Ešte zvažujem namontovať tlmič na prívod vzduchu na poschodie lebo tam bude o.i. aj nočná zóna /na elimináciu hluku od jednotky/, neviem či treba aj na prízemie, kedže tam bude len denná zóna.
Taktiež zvažujem mech. klapky do prív. potrubia pre prízemie aj poschodie, aby som vedel aspoň nahrubo zaregulovať - upraviť množstvo vzduchu pre prízemie a poschodie.
Keď nebude mať jednotka zabudovaný predohrev vzduchu, bude treba ešte namontovať elektr. ohrievač na prívod vzduchu do jednotky - vtedy asi budem musieť trošku potrubie v techn. miestnosti zmeniť, zvlášť keď som sa dočítal, že predohrev je lepšie namontovať paralelne, aby sa v mesiacoch keď nie je v prevádzke dal obísť.

P.S.1: otázku som dal aj na airforum, ale zatiaľ nikto nereagoval, tak dávam aj sem
P.S.2: sorry za zlú kvalitu obrázkov- fotil som to v noci mobilom
Prílohy
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat




Re: rozvody vzt /"projekt"/- bude to fungovať?

Poslaťod Nastas » Štv 07. Apr 2011 0:38:38

Ten návrh je len schématický. Chýba rez, skladba stien, štádium stavby a veľa iných detailov. Ale ide o vetranie. Rozvody 125mm. Dole síce málo detailov, ale stačí dva prívody. Hore ten odťah z chodby presunúť do šatníka. Od RJ po odbočky a na stúpačku 160mm. El.predohrev. Tlmiče ideálne štyri, min. jeden na cestu hore, alebo pred spálňu. Jednotku odhadom na 300 m3. Všetko cca do 5000.-EUR. Viac to sú už vychytávky.
Nastas
 
Príspevky: 186
Registrovaný: Pia 05. Dec 2008 20:51:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: rozvody vzt /"projekt"/- bude to fungovať?

Poslaťod bladerunner » Štv 07. Apr 2011 2:21:23

-návrh je len schematický - súhlasím, preto som slovo projekt dal do úvodzoviek. nakreslil som si to sám.
-rozvody budú spiro 160 a 125 mm /ten tretí prívod na prízemí asi len 100 mm/.
-odťah do šatníka - tiež nad tým uvažujem, ale pri kreslení, som sa snažil o max. jednoduchosť /krátke trasy, málo kolien, nutnosť prispôsobiť sa už existujúcemu sa stavu,.../, preto napr. už ani nerieším rozvody do zádveria a špajze, lebo by som musel robiť prestup cez ŽB veniec
- stavba je myslím v štádiu ešte vhodnom na realizáciu rozvodov - je naťahaná voda, odpad, elektr. káble, káble pre EZS, omietky okrem TM,WC, kúpelne, garáže
-el. predohrev plánujem, aj o tom píšem /prevencia zamrzania výmenníka/. ešte nie som pevne rozhodnutý, či budú dve paralelné potrubia, aby mimo zimných mesiacov vzduch nešiel cez predohrev /zbytočná tlaková strata/
-tlmiče - toto mi nie je celkom jasné, či stačí len jeden tlmič na prívod na poschodie /event druhý na prívod na prízemie/ - riešil by hluk od jednotky - alebo treba riešiť tlmenie hluku pred vyústením v každej izbe /tlmiče alebo nejaké flexibilné hadice napr. Sonoflex/- aby sa eliminovala aj tzv. telefónia medzi izbami. Toto neviem, že či keď budem mať rozvody zo spira ako na obrázku, tak či na poschodí budú problémy s šírením hluku medzi izbami. zatiaľ rozmýšľam len o jednom tlmiči /160 mm, 900 mm dľžka/ na prívod na poschodie.
- RJ asi Atrea Duplex 380 ECV alebo niečo s podobnými parametrami - ceny RJ sú fakt dosť mastné - plechová krabica + nejaká izolácia+ vymenník + 2x EC motory+ bypass, filtre, rozvodnica + nejaká regulácia a cena je vyše 2000 € :shock:
- do tých 5000 € by som sa mal zmestiť s rezervou /RJ, rozvody, el. predohrev, regulácia/

Ešte chcem uviesť, že keď sa urobia stropy, tak k rozvodom sa už nebudem vedieť dostať :? /nemám povalu, väzníkový krov, pultová strecha s nízkym sklonom/
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: rozvody vzt /"projekt"/- bude to fungovať?

Poslaťod MartinH » Štv 07. Apr 2011 8:36:30

Som laik a len som nieco odpozoroval na vlastnej stavbe. A moj pocit bol, ze planovanie rozvodov nie je exaktna veda, ale rozhoduju skusenosti. Takze berte moj nazor s rezervou.

Myslim si, ze na poschodi treba zrusit nasavanie pri schodoch 2.02, lebo silne znizuje ucinnost nasavania v kupelni 2.05. Dalej by som pridal vyustok v satniku. Vyvod na dolnej chodbe 1.06 mi pripada zbytocny, lebo z 1.09 uz prichadza mnozstvo vzduchu.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: rozvody vzt /"projekt"/- bude to fungovať?

Poslaťod bladerunner » Štv 07. Apr 2011 12:30:00

ad poschodie - zdal sa mi veľký nepomer medzi prívodom a odvodom vzduchu, keby bol len jeden odťah v kúpelni, preto som dokreslil aj na chodbu. výustok v šatníku myslíš pre prívod alebo odsávanie?
ad prízemie - tretí prívod na prízemí som dal, aby to bolo zhruba rovnaké ako na poschodí /3x prívod 2x odťah/ asi by som mal prepočítať, aké asi budú rýchlosti prúdenia vzduchu v potrubí pri danom priemere spira, objemu vzduchu a počte prívodov- logicky mi vychádza, že pri troch prívodoch bude rýchlosť prúdenia vzduchu v koncových vetvách pri rovnakom objeme vzduchu menšia ako pri dvoch.

najviac sa obávam hluku - ako už píšem v predch. príspevku, neviem či dať len jeden tlmič na prívod na poschodie /kde bude aj nočná časť - tlmenie hluku z rekup. jednotky/ alebo treba tlmič aj pre prízemie /denná časť/ alebo treba tlmič na prívod do každej izby /aby sa eliminoval prenos hluku medzi izbami/
najlepšie na tom je, že "vzduchár" by mal prísť už zajtra montovať rozvody, materiál je už na stavbe - zatiaľ sme boli dohodnutí len na jednom tlmiči.
ide mi hlavne o poschodie /spálňa vs detské izby/, lebo tam po spravení stropu už nebude prístup k rozvodom - preto som aj vetvenie kreslil tak, aby medzi izbami bola dostatočná dlžka potrubia.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: rozvody vzt /"projekt"/- bude to fungovať?

Poslaťod Nastas » Štv 07. Apr 2011 12:51:40

Daj do každej izby 50cm tlmič pred výustku a bude to ideálne. V dolnej kúpelni nemáš odťah. Dorob. Ešte raz: hore odťah z chodby do šatníka, dole prívody dva. Pri 125mm vyústeniach a plne otvorených ventiloch nemusíš nič počítať. Bude to dobre fungovať. odťah z kuchyne napoj cez y-ku. V komore je okienko-stačí. 160mm potrubie až po odbočky. Narýchlo toľko.
Nastas
 
Príspevky: 186
Registrovaný: Pia 05. Dec 2008 20:51:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: rozvody vzt /"projekt"/- bude to fungovať?

Poslaťod MartinH » Štv 07. Apr 2011 13:52:33

bladerunner píše:ad poschodie - zdal sa mi veľký nepomer medzi prívodom a odvodom vzduchu
....
výustok v šatníku myslíš pre prívod alebo odsávanie?

Nad tym som nerozmyslal, islo mi o to, ze ked sa vetra strojovo, malo by sa vetrat v kazdej miestnosti a satnik je stavebne oddeleny. Odvod by tam nebol zly, spalna by mala "samostatny okruh" a potom by kupelna nasavala cez chodbu z dvoch izieb. Cize aj po zruseni odsavania v chodbe by nebol velky nepomer.

najviac sa obávam hluku - ako už píšem v predch. príspevku, neviem či dať len jeden tlmič na prívod na poschodie /kde bude aj nočná časť - tlmenie hluku z rekup. jednotky/ alebo treba tlmič aj pre prízemie /denná časť/ alebo treba tlmič na prívod do každej izby /aby sa eliminoval prenos hluku medzi izbami/

Ja mam na konci potrubia s cerstvym vzduchom do izieb tzv. climaver, tlmi hluk od stroja aj medzi izbami.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: rozvody vzt /"projekt"/- bude to fungovať?

Poslaťod bladerunner » Štv 07. Apr 2011 14:38:59

chlapi ďakujem za rady.
vyzerá to tak, že ešte dokúpim nejaké 125 mm rúry a potiahnem odťah až zo šatníka.
s tými tlmičmi ešte neviem ako to spravím.
odťah kuchyne cez Y-ku - to myslíš miesto T-čka dať Y ? som myslel, že na odťahu to nebude až tak vadiť, že nebude plynulá zákruta.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: rozvody vzt /"projekt"/- bude to fungovať?

Poslaťod Nastas » Štv 07. Apr 2011 17:23:41

Bude to vadiť až to budeš čistiť.
Nastas
 
Príspevky: 186
Registrovaný: Pia 05. Dec 2008 20:51:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron