Kombinácia teplovodného krbu s akumulačnou nádržou

Kombinácia teplovodného krbu s akumulačnou nádržou

Poslaťod raven » Uto 13. Júl 2010 21:23:01

Zdravím :).

Pohrávam sa s kombináciou teplovodného krbu a akumulačnej nádrže s termostatickým ventilom smerom ku akumulačke od krbu a od akumulačky ku ústrednému kúreniu, spolu s plynovým kotlom, ku ktorému budem mať pripojený zásobník na ohrev teplej vody.
K tomuto nápadu ma inšpiroval tento článok :
http://technik.bloguje.cz/831326-podlah ... nadrzi.php
Akurát tam je napojená podlahovka a ja plánujem radiátory.

Moja zostava:

Radiátory : Korado (mám zakúpené)
Plynový kotol : Junkers Cerapur Smart ZSB-14-3C (mám zakúpený)
Ohrievač na teplú vodu : ST-120-2E (mám zakúpený)
Akumulačka : (nemám - plánujem 500 až 1000L - asi Dražice)
Teplovodný krb : (nemám - plánujem niečo takéto : http://www.krby-najlacnejsie.biznisweb. ... isz-wt-64/ )


1. Máte niekto podobne spravené kúrenie?

2. Akú teplovodnú krbovú vložku by ste mi odporúčili pri tepelných stratách 8 kW (kľudne dajte aj link, poprípade pošlite súkromnou správou)?

Keď som sa pýtal kúrenárov (old school skameneliny, ktoré poznajú len 24kW kotol) na daný problém, tak pozerali takto :shock: .
Preto sa pýtam radšej tu - tu mi skôr niekto poradí...
Vopred vďaka za odpovede... ;)
Naposledy upravil emkac dňa Pon 09. Aug 2010 15:55:32, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy z "Kombinácia teplovodného krbu s akumul. nádržou - poradte"
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat




Re: Kombinácia teplovodného krbu s akumul. nádržou - poradte

Poslaťod mendo » Uto 13. Júl 2010 22:43:04

Ja mam v plane nieco obdobne len do podlahy a bez plynoveho kotla (pri mojich TS sa mi plyn neoplati tahat)
mam vybrate 2 KV
1. v CR http://kamna.astranet.cz/store/goodsdet ... dsID=cn010
2. na SK http://www.krby-tuma.sk/product/edilkam ... l-21kw-40/

pri kombinacii s AN je skor priorita skombinovat to tak aby to bolo efektivne. Cize ci 15 alebo 24 kw KV zalezi len od toho kolko chces nabijat AN a kolko sa ma vybijat. Cize to vsetko zladit

este musim to niekomu skusenemu dat pozriet, ktoru doporuci. ceske kacky uz mam nachystane uz sa len rozhodnut.

Realizacia buduci rok, tak ma to nesuri
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: Kombinácia teplovodného krbu s akumul. nádržou - poradte

Poslaťod marek_kokso » Uto 13. Júl 2010 23:08:03

Ja realizujem niečo podobné v týchto dňoch, tiež do podlahy a bez plynu. Tepelné straty počítam okolo 5kW, krbovú vložku som vybral 10 kW s výkonom 8,7 kW do vody.
Odporúčam ešte raz zvážiť tie radiátory (čo môže byť problém, keď ich už máš kúpené). Na tento spôsob vykurovania sa oveľa viac hodí podlahovka. Záleží od toho, aký tepelný spád plánuješ. Ak budeš do radiátorov púšťať teplotu napr. 60/40, a nádrž nahrievať na cca 80 - 85 stupňov, tak nádrž využiješ len v rozsahu teplôt 80 - 60 stupňov, čo je veľmi málo. Pri teplote pod 60 bude voda v nádrží "studená" do radiátorov. Budeš musieť kúriť často a krátko.
Podlahovkou môžeš kúriť v rozsahu napr. 80 - 30 stupňov, takže po nabití nádrže máš pokoj na dlhší čas.
Ale dá sa to samozrejme aj s radiátormi.
Príklady zapojení nájdeš napr. tu http://www.aquador.sk/download/schema_zapojeni.pdf
marek_kokso
 
Príspevky: 108
Registrovaný: Str 05. Aug 2009 0:10:56
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Kombinácia teplovodného krbu s akumul. nádržou - poradte

Poslaťod marek_kokso » Uto 13. Júl 2010 23:31:12

mendo píše:Ja mam v plane nieco obdobne len do podlahy a bez plynoveho kotla (pri mojich TS sa mi plyn neoplati tahat)
mam vybrate 2 KV

ak máš nízke TS, tak z týchto dvoch vložiek jednoznačne odporúčam tú prvú. Edilkamin má výkon 21 kW, čo je pre Teba zbytočne veľa. Z toho len 60% ide do vody, zvyšok je výkon do vzduchu. V takej vložke nebudeš môcť zakúriť, lebo hneď budeš mať v izbe horúco.
Tiež som dlho uvažoval nad vložkou Aquador, práve kvôli veľmi vysokému podielu výkonu do vody - môžeš kúriť aj v prechodných obdobiach bez toho, aby si si prekúril zateplený dom. Napokon som sa rozhodol pre iného výrobcu, ale aquador je dobrá voľba
marek_kokso
 
Príspevky: 108
Registrovaný: Str 05. Aug 2009 0:10:56
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Kombinácia teplovodného krbu s akumulačnou nádržou

Poslaťod ziletka » Str 06. Apr 2011 10:15:39

to marek_kokso: aku vlozku si nakoniec kupil?
Ja prave pozeram na aquador prave kvoli nizkemu vykonu do vzduchu, ale neviem ci tie ich hodnoty mozu byt realne. Napr pri RS 12 pisu ze vykon do vody je 11kW a do vzduchu 2,2kW. Akurat ma zaraza ze maju len obycajne sklo a nie dvojsklo.
Este som mal tip na vlozky kobok. Ti robia na poziadavku aj s dvojsklom prave kvoli znizeniu vykonu do vzduchu ale pan mi povedal ze to vie spravit maximalne to ze do vzduchu pojde 1/3 vykonu a do vody 2/3. A prave to mi nesedi s tymi vlozkami Aquador.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Kombinácia teplovodného krbu s akumulačnou nádržou

Poslaťod Lubomir » Str 06. Apr 2011 10:29:22

Ahojte,
tiez idem podobnym systemom bez plynu s podlahovkou. Ja som na Conecu kupil toto (dostal som na vystaveny kus 20% dole): http://www.haassohn-rukov.cz/cz/produkt ... nikem.html
Paci sa mi tam, ze vykon sa da nastavit, ma to externy privod vzduchu a ma to dvojsklo. Tiez chcem do vzduchu co najmenej, ale to zalezi aj od obstavby krbu. To chcem co najviac odizolovat. Tiez planujem vzduch ktory ide okolo vlozky odvadzat potrubim niekam uplne inam, asi na chodbu, kde nie je termostat k podlahovke a kde mi nejake to prekurenie az tak vadit nebude.
Velkost akumulacnej nadrze odhadujem cca 700L, ale to este nie je uzavrete, v tom sa len snazim zorientovat.
Lubomir
 
Príspevky: 147
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:18:05
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Kombinácia teplovodného krbu s akumulačnou nádržou

Poslaťod marek_kokso » Str 06. Apr 2011 11:52:55

to ziletka: vlozku som si nakoniec dal doniest z polska - http://www.makroterm.pl/produkty/komink ... ominek-iii - aj na svk to niekto predava, ale o dost drahsie. Urcite technologicky nepatri k spicke, ale za tu cenu som zatial velmi spokojny. Dvojsklo to nema, ale ma ext. privod vzduchu, regulovany ventilatorikom. Podla teploty vody vo vlozke si pridava alebo ubera vzduch a ovlada cerpadlo do akumulacky.

to Lubomir: termostat k podlahovke by nemal byt v tej istej miestnosti, kde je krb
marek_kokso
 
Príspevky: 108
Registrovaný: Str 05. Aug 2009 0:10:56
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Kombinácia teplovodného krbu s akumulačnou nádržou

Poslaťod ziletka » Str 06. Apr 2011 12:03:47

a od aquadorky ta odradila len cena alebo si zistil aj nejaky dalsi zasadny rozdiel?
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Kombinácia teplovodného krbu s akumulačnou nádržou

Poslaťod marek_kokso » Str 06. Apr 2011 12:23:22

od aquadorky ma neodradilo nič, makroterm som uprednostnil hlavne kvôli tomu, že je v tom celý systém - krb, ext. prívod, čerpadlo, riadiaca jednotka, ochladzovacia slučka... Je s tým menej práce, poskladáš si to ako lego.
marek_kokso
 
Príspevky: 108
Registrovaný: Str 05. Aug 2009 0:10:56
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Kombinácia teplovodného krbu s akumulačnou nádržou

Poslaťod Lubomir » Str 06. Apr 2011 13:04:26

to Lubomir: termostat k podlahovke by nemal byt v tej istej miestnosti, kde je krb


Termostat nemam ako dat do inej miestnosti na danom poschodi, kedze je to spojena obyvacka s kuchynou a jedalnou a dole uz okrem vstupu a WC nic nie je. Ale temostat je pomerne daleko a aj preto chcem krb co najviac odizolovat od vnutorneho prostredia. Nech to teplo ide do vody ale nie do vzduchu, preto som aj nastojil na dvojitom skle.
Naposledy upravil MartinH dňa Str 06. Apr 2011 15:36:18, celkovo upravené 1
Dôvod: technická oprava formátovania, chýbala značka [quote]
Lubomir
 
Príspevky: 147
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:18:05
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Kombinácia teplovodného krbu s akumulačnou nádržou

Poslaťod AndyBe » Str 06. Apr 2011 22:03:14

jajha.. ale vam zavidim.. v dobrom

ja ked som kupoval krb tak 5 rokov dozadu o 2sklach este ani nebola rec.. a ked bola. .tak taky krb stal nad 60 000.

Ja mam edilkamn idro50, a keby nema do vzduchu taky brutalny vykon tak by mi dokonale vyhovoval.

Myslite ze sa da upravit jednosklo za dvojsklo? riesil to niekto?

soraz ze skacem do temy...
AndyBe
 
Príspevky: 130
Registrovaný: Pia 09. Júl 2010 17:28:11
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Kombinácia teplovodného krbu s akumulačnou nádržou

Poslaťod ziletka » Štv 07. Apr 2011 9:00:11

to AndyBe: volal som do aquadoru a bolo mi povedane ze vlozku RS 12 mi nevedia vyrobit s dvojsklom. Asi to nebude obycajne dvojsklo takze v tomto smere to vidim pesimisticky. Ale zas na druhej strane ak zarucuju ze do vzduchu ide cez to jednosklo len 2,2kW tak by to nemal byt taky problem hadam. Ale ty mas asi vacsi vykon do vzduchu.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Kombinácia teplovodného krbu s akumulačnou nádržou

Poslaťod AndyBe » Štv 07. Apr 2011 10:19:39

jo.. keby mam do vzduchu 2.2 tak to by som sem nepisal..

ja mam vela.. ta miestnost je vzdy o 3stupne teplejsia ako ostatne...

tam je len standartne sklo ktore ma za ulohu "kurit" a nie izolovat... musim to nejako vymysliet ako to sklo vymenit za dvojsklo...
AndyBe
 
Príspevky: 130
Registrovaný: Pia 09. Júl 2010 17:28:11
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 11 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron