Ako (ne)horí drevostavba

Ako (ne)horí drevostavba

Poslaťod Jarka » Sob 13. Jún 2009 0:06:18

Jarka
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 15:08:02
Dal súhlas: 146 krat
Dostal súhlas: 19 krat




Re: Ako (ne)horí drevostavba

Poslaťod quark » Uto 30. Jún 2009 9:15:15

vcelku zaujímaví link.
pre mňa nová informácia ohladne zateplovania otvorov :Chování fasády ukázalo důležitost v revidované normě 73 08 10 nové zaváděných požárních pásů z minerální vlny šířky 0.5 okolo každého okenního i dveřního otvoru. V průběhu požáru se totiž polystyren v okolí zmiňovaných otvorů zcela roztavil a na fasádě zůstalo pouze vlající vnější omítkové souvrství zateplovacího systému.
quark
 
Príspevky: 510
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:19:21
Bydlisko: Senica
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Ako (ne)horí drevostavba

Poslaťod Jarka » Pon 26. Júl 2010 23:34:52

Jarka
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 15:08:02
Dal súhlas: 146 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Ako (ne)horí drevostavba

Poslaťod MiroM » Uto 27. Júl 2010 7:23:03

Jarka, netreba klamat samu seba. Ak naozaj drevostavbu zachvati poziar, tak zhori ako fakla, s tym sa treba zmierit. Netreba sa uchlacholit par laboratornymi testami, kde drevostavba odolavala poziaru 6minut, 12 sekund a 15 stotin.

S týmto príspevkom autora MiroM súhlasili - 3
bulko_, deko, mico
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ako (ne)horí drevostavba

Poslaťod Jarka » Uto 27. Júl 2010 8:17:43

Nie. Čo ma nepoznáš? Skôr som chcela poukázať na tie závery - že drevostavba má byť z hľadiska PO urobená ozaj poctivo - pedantné uloženie izolácie, myslím, že je veľmi dôležité, aby to bola nehorľavá vlna a nie EPS či PUR pena medzi stojkami, že opláštenie znútra i zvonku má byť nehorľavé. Totiž toto isté platí sčasti aj pre podkrovia murovaných domov. Niektorí ľudia použijú miesto SDK alebo nejakého iného ťažko horľavého opláštenia drevené palubky alebo MDF panely Deos a pod. K tomu "ošidený" komín a je to.
Jarka
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 15:08:02
Dal súhlas: 146 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Ako (ne)horí drevostavba

Poslaťod spartakus » Uto 27. Júl 2010 8:20:02

jedinou vyhodou drevostavby je rychlejsia vystavba. vsetky ostatne vyhody, ktore vam rozpravaju reklamne reci stavitelov drevodomov su len pseudovyhodami. poziarna odolnost je napriek chemicky upravovanymi komponentami velmi slaba a aj testy z horeuvedenych liniek to potvrdili.
spartakus
 
Príspevky: 20
Registrovaný: Pia 04. Sep 2009 9:17:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Ako (ne)horí drevostavba

Poslaťod tomas g » Uto 27. Júl 2010 17:56:03

Nechcel by som, aby tu vznikol flame, ale musim viacerim z vas odporovat. Konkretne o tejto akcii nieco viem. Firma, ktora ju robila, je partnerom Knaufu v Cechach, spolu sme robili skusky poziarnej odolnosti drevostavieb s roznymi skladbami. Drevostavba ma viac vyhod - nielen rychlu vystavbu - aj nevyhod. Ja som vyhodu rychlej vystavby nevyuzil, napriek tomu, ak by som staval znovu (snad sa k tomu este niekedy dostanem ;) ), by som opat volil drevostavbu. Vyhody a nevyhody teraz nechcem rozvadzat, je to samostatna, dlha a subjektivna diskusia. Ale urcite medzi nevyhody drevostavieb nepatri slaba poziarna odolnost.
Uz cca 6 rokov sa zaoberam poiarnymi skuskami roznych materialov, som v kontakte s odbornikmi aj hasicmi. Pri poziarnej odolnosti drevostavby si kazda seriozna firma da fest bacha, pretoze je to bod, ktory sa klientom zda najslabsim miestom. Dovolim si tvrdit, ze minimalne 80% beznych rodinnych domov ma z poziarneho hladiska podkrovie v neporovnatelne horsom stave, nez vacsina drevostavieb - vidim to aj podla diskusii tu a na e-filipovi, ludia si jednoducho nedaju povedat.
Dalsia vec - laboratorne skusky. Poziarne skusky su ina kategoria, nez napr. laboratorne skusky tepelnej vodivosti, pri ktorych vyrobcovia kalkuluju s idealnymi podmienkami. Pri poziarnych skuskach (a videl som ich zopar) sa naopak simuluju podmienky, ake sa v reale dosahuju iba zriedka. A po dokonalom poziari musite zburat murovany dom rovnako ako drevostavbu - rozdiel je, ze drevostavbu iba pozametate zo zakladovej dosky :D.
Takze opat: poznam viacere body, v ktorych drevostavba vyhrava alebo prehrava oproti murovanej stavbe, ale poziar slabinou spravne realizovanej drevostavby urcite nie je.

S týmto príspevkom autora tomas g súhlasili - 3
jan45, Lena, mico
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Ako (ne)horí drevostavba

Poslaťod PrasinaPE » Uto 27. Júl 2010 20:12:26

Ja na rozdiel od citania clankov kolko vydrzi drevenny strop odporucam zadovazit si hasiaci pristroj.
Ruku na srdce, kolki z vas ho maju zakupeny? Ja mam doma dva :)
Pretoze ked zbadam, ze nieco hori tak som pripraveny zasiahnut, je mi jedno ci som v byte alebo v drevodome.
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Ako (ne)horí drevostavba

Poslaťod deko » Uto 27. Júl 2010 21:34:46

hmm lenze ten hasiaci pristroj sa dost blbo pouziva ked nie si doma :nie:

ak si doma, vypnes elektrinu, zoberies kybel a mas to v podstate rovnake ako s hasiacim pristrojom. ale mr.Murphy zariadi, aby nieco zahorelo prave vtedy, ked si minimalne 200 km daleko :dash
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Ako (ne)horí drevostavba

Poslaťod Jarka » Uto 27. Júl 2010 22:23:10

My tiež plánujeme hasiace prístroje (prízemie a podkrovie) - dokonca boli súčasťou projektu.
A požiarne hlásiče. ;)
Nie preto, že ide o drevostavbu, ale preto, že ten dom je novučičký, oddretý a budeme ho splácať do dôchodku. Aj v murovanom by sme zrejme mali tie protipožiarne srandičky.
Jarka
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 15:08:02
Dal súhlas: 146 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Ako (ne)horí drevostavba

Poslaťod Majo 2 » Uto 27. Júl 2010 22:28:31

hasiaci prístroj kupovať nebudem, ale nejakú CO2 fľašu si donesiem a požiarny hydrant mám skoro na dvore, ešte musím zohnať hadicu a prúdnicu.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Ako (ne)horí drevostavba

Poslaťod Dodo » Uto 27. Júl 2010 23:12:12

Majo 2 píše:hasiaci prístroj kupovať nebudem, ale nejakú CO2 fľašu si donesiem a požiarny hydrant mám skoro na dvore, ešte musím zohnať hadicu a prúdnicu.

Odporucam ti spavat v tomto http://www.pyrokomplet.sk/_nonepage/ind ... age=odev08
Per aspera ad astra
Obrázok užívateľa
Dodo
 
Príspevky: 328
Obrázky: 15
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:28:40
Dal súhlas: 117 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Ako (ne)horí drevostavba

Poslaťod Majo 2 » Str 28. Júl 2010 0:51:41

Dodo CO2 fľaše mám, tak neviem čo je na tom čudné, hydrant mám pri pozemku pre to že je tam koniec verejného vodovodu a všeobecne na konci býva hydrant použiteľný aj na preplach potrubia v prípade potreby.
Požiarnickú hadicu kupovať nebudem, predpokladám že ju zoženiem od požiarnikov a v prípade že by horel les alebo lúka 10 metrov od domu tak môžem hasiť, veď požiarnici to ku mne majú dobrých 100 metrov. :lol:
A teraz vážne : v ponuke mi chýbajú ponožky, hádam nebudem spať obutý. :?:
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Ako (ne)horí drevostavba

Poslaťod Lena » Ned 13. Mar 2011 4:26:52

Dôležitá je prevencia proti požiaru a to v každom objekte. Treba dodržiavať technolog. postupy pri zabudovavaní krbov a komínov.Nenechávať praženicu bez dozoru a malé deti v dosahu ohňa či zápaliek a t ď. :o Skutočný požiar pôsobiaci dlhšiu dobu poškodí statiku každej konštrukcie a to aj ocelovej či železobetonovej. A keď sme už pri nečakaných pohromách, nezničitelnosť a pevnosť murovaných stavieb preverili povodne na Slovensku, keď neodolali ani murované novostavby ,samozrejme aj následkom toho že stáli na problematickom mieste.Keď príde k nepredvídatelnej udalosti ,poškodí sa každá stavba.
Lena
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Ned 13. Mar 2011 0:41:45
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako (ne)horí drevostavba

Poslaťod edgarx » Pia 18. Mar 2011 17:14:42

poziarna odolnost sa da zlepsit SDK obkladom
Konštrukcie pozemných stavieb, Stavebná Fyzika, Projekcia pozemných stavieb
Obrázok užívateľa
edgarx
 
Príspevky: 20
Registrovaný: Pia 04. Mar 2011 21:35:11
Bydlisko: slovensko
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat





Späť na Montované stavby a stavby na kľúč

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron