Nastavenie ekvitermiky

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod Stefan » Str 26. Nov 2008 11:24:33

To je svata pravda, ale pre NED, pripadne pasivny dom. Ja mam podlahovku z r 97 a vtedy mi projektant povedal ze izolozia pod podlahu staci 6cm EPS a steny 5, ja som nastastie steny predimenzoval na 10cm. Dalej ako dosiahnut roznu teplotu v miestnostach. Ja jenoduco nezaspim ak je viac ako 19oC v spalni ??? Dalej nie kazdy tep zdoj dava rovnaku a stabilnu teplotu?
Coito, ergo sum :)
Obrázok užívateľa
Stefan
 
Príspevky: 111
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 19:43:50
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod emkac » Str 26. Nov 2008 13:27:54

Pockaj krak3n, Ty vravis, ze jedna z moznosti (a Ty ju povazujes za najvhodnejsiu), je vypnut ekviterm aj vnutorny termostat a nastavit na kotli nejaku teplotu, napriklad tych 26 a nechat to tak. Ze on sam si spravi vsetko potrebne?
a) Ako sa to zachova, ked chcem teploty rozne pre kazdu izbu? Tam asi plati priskrtenie prietoku. Toto s tym asi nema nic spolocne.
b) Co v pripade nahleho ochladenia. Ked prudko klesne von teplota. Povedzme ze straty mam 6-7, co este nie je NED. System stale bude kurit na rovnaku teplotu vody a v izbe sa rychlo vychladne. A kym zacne kurit viac, uz moze teplota vystupit hore. Ved na toto je asi ekviterm, nie?
c) Preco sa potom predavaju vnutorne termostaty a ekvitermicke cidla? Keby to co pises bolo relativne najvhodnejsie.
d) Otazka do plena. Ma to niekto takto? Ako ste s tym spokojni?
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod juve » Str 26. Nov 2008 16:14:58

Niečo podobné ako popisuje Krak3n mám v prevádzke ale zatiaľ len 2 mesiace takže môžem sa podeliť o skúsenosti len krátkodobé.Ale v novembri sme mali vonkajšiu teplotu už aj -8 .
Vstupná voda do podlahovky nastavená konštantne na teplotu 37 oC.Termostat on -off nastavený na teplotu 22oC bez útlmu zapína a vypína kotol podľa referenčnej miestnosti/severná izba/Teplotu v ostatných izbách som nastavil prietokmi podľa potreby. Kotol si moduluje výkon podľa teplôt vstupnej a výstupnej vody.
Zatiaľ v každej izbe je teplota ktorú som požadoval pri nastavovaní prietokov.Uvidím ako sa to bude správať v silných mrazoch -15,-20 vtedy pridám teplotu vykurovacej vody / ak bude treba / manuálne. Ak sa osvedčí takýto postup popr.pridám ekviterm kvôli komfortu ,ale s úplne jednoduchou krivkou /vonkajšia teplota 5oC=teplota vody 35oC ,vonk.tepl.-15oC=teplota vody 40oC
Po zime budem informovať.
Doteraz spotreba plynu priemerne 9 m3 denne aj s TÚV pre 6 osôb..Novostavba ,Porotherm 38 ,zatiaľ nezateplená
juve
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:52:03
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod Branulo » Štv 08. Jan 2009 10:54:20

Ahojte, Emkac, Juve, aku ste mali posledne tieto mrazive dni dennu spotrebu plynu?
Branulo
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:01:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod esde » Štv 08. Jan 2009 11:46:00

Musim suhlasit s krak3n. Prekvapuje ma ako casto ludia nedodrzuju zakladne pravidlo: udrzat veci co najjednoduchsie a komplikovat ich len ak je to naozaj nevyhnutne.
Som presvedceny ze v 99% RD staci na regulaciu pouzit kotlovy termostat a pri zmenach vonkajsich teplot ju trochu upravit. Ekvitermika ma jediny prinos, robi toto nastelovanie sama.
Samozrejme, sucasne regulatory obsahuju adaptivne mechanizmy ale, ako vsetko, ma to hacik(y),
- nesmie sa mu do toho kafrat prilis casto (nevie sa tak rychlo naucit - nastavit parametre)
- adaptacia funguje len do istych medzi. Casto sa ludia spoliehaju, ze "mudre" (hlavne aby to malo pekny display) regulatory dokazu zazraky. Ano, v ramci ich moznosti je to pravda, ale prietoky a hydraulicke nastavenie uz "dosolichat" naozaj nedokazu.

T.j. najskor si nastavit zakladne prietoky (aby sedeli s W do jednotlich vetiev, velmi pri tom pomoze meranie tlakov ) a az nasledne (ak vobec) pridavat regulatory.
Nezabudnut si na koniec napisat vysledok a dobre odlozit, po 10 rokoch uz pamat nemusi byt tak dobra. Pretoze 10 rokov na to nesiahnete. To je jedina skuska spravnosti o tom, ze vsetko je ok.

>Preco sa potom predavaju vnutorne termostaty a ekvitermicke cidla?
Rovnaky dovod preco sa predavaju rurky uz len s "kyslikovou barierou" a najvyhodnejsie je predsa stavat s porotermu 44 Si alebo prinajhorsom Ytongu lambada :-).
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod juve » Štv 08. Jan 2009 15:09:25

To branulo: Spotreba plynu priemerne na deň za december: 13 m3
za posledných 8 dní : 18 m3
vrátane Prípravy TÚV 6 osôb,podl.plocha 150 m2,Porotherm38, zatiaľ nezateplený,severné Slovensko,vonku kosa ako v Rusku :lol: :lol:
juve
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:52:03
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod Majo 2 » Štv 08. Jan 2009 15:31:28

Páni, a čo s elektrickým kotlom, pokiaľ viem tak lacné verzie neumožňujú plynulú reguláciu a bez akumulačnej nádrže sa špirála odpáli za chvíľu, mne sa pozdávajú obmedzovače teploty na spiatočke, nie je to ani moc drahé ale neviem aké sú s tým skúsenosti. Ako ďalšiu variantu vidím hrať sa z výkonom špirál ale to nie je riešenie. Projekt je pekná vec ale zmena krytiny na poslednú chvíľu bežná realita.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod Miro Ke » Štv 08. Jan 2009 19:25:26

chcem sa spytat na osadenie cidla pre ekvitermiku, Viem ze ma byt na severnej strane vo vyske cca 2-3 m aspon tak je to v navode, ale ja to chcem zapustit do fasady aby ta krabicka netrcala. Mam predstavu taku ze osadim krabcku cca. 15x15 z mriezkovym krytom a do nej osadim cidlo. Bude to Ok ale to musi trcat z fasady.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod Branulo » Štv 08. Jan 2009 21:12:56

Juve, Krak3n, pls. kde presne sa nastavuje pozadovana teplota obehovej vody? Mam Geminox a nikde to neviem najst. Riadok c. 57 je "Teplota spiatocky" a riadok c. 63 hovori o "Ziadanej teplote topnej vody". Obe tieto hodnoty len zobrazuju stav. Ake cislo riadku sluzi na nastavenie Teploty obehovej vody? Dakujem.
Branulo
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:01:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod juve » Štv 08. Jan 2009 21:28:11

Hmm.S Geminoxom ti určite pomôže Emkac,ten ho má naštudovaný.Ja mam kotol Immergas ,tam je nastavovanie V V jednoduchšie..
juve
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:52:03
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod emkac » Štv 08. Jan 2009 21:38:41

Branulo píše:Juve, Krak3n, pls. kde presne sa nastavuje pozadovana teplota obehovej vody? Mam Geminox a nikde to neviem najst. Riadok c. 57 je "Teplota spiatocky" a riadok c. 63 hovori o "Ziadanej teplote topnej vody". Obe tieto hodnoty len zobrazuju stav. Ake cislo riadku sluzi na nastavenie Teploty obehovej vody? Dakujem.


ked chces nastavit teplotu rucne, manualne, vtedy musis fyzicky odpojit ekvitermicke cidlo a aj termostat
potom vies na kotli nastavit pozadovanu teplotu vody

prave tie dve vyssie spominane srandy maju za ucelom to, aby si sa o teplotu vody nestaral
ty mas iba povedat, ake ma byt teplo
a oni sa postaraju o teplotu podla okolia

ak ich teda nechces vyuzivat, pristrojovo sa odpojit nedaju
teoreticky vies odpojit izbovy termostat (nastavenim nepouzivat vplyv vnutorneho priesotru), ale aj tak ti to nepomoze, lebo to bude stale riadit ekviterm a akekolvek nastavenie na kotli sa bude ignorovat

inac ja som sa na tento pokus neodhodlal, takze potom daj vediet ako si dopadol :-)
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod Branulo » Štv 08. Jan 2009 22:25:42

Emkac dakujem. Ale pravdu povediac, neverim, ze iba tebou popisanym sposobom sa to da nastavit :) Musia tam byt urcite aj ine sposoby....
Branulo
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:01:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod Branulo » Pia 09. Jan 2009 1:52:48

Ahoj emkac. Urobil som toto. Fyzicky som neodpojil vonkajsie cidlo a ani vnutorny regulator, ale vypol som vplyv priestoroveho regulatora na TO1 (riadok c.75), a taktiez som vypol adaptaciu topnej krivky (riadok c.77), dalej som dal na hodnotu 0 (nula) riadky c. 78 a c. 79. Hodnota Ziadanej teploty topnej vody (TO1) , ktora sa zobrazuje na riadku c. 63, sa da nastavit, resp. menit tak, ze budes menit Strmost topnej krivky na riadku c.70. Zavislost je presne podla grafu, ktory je pri tomto parametri uvedeny v navode pre QAA73.110, teda v zavislosti aj od tzv. Geometrickej vonkajsej teploty riadok c.54. Cize konkretne: vypol som od napajania kotol, tym som vlastne "vynuloval" regulator. Kotol som zapol. Vonku je -11oC, kedze regulator je "vynulovany", tak aj Geometricka vonkajsia teplota je -11oC. Urcil som si, ze chcem mat pri takejto vonkajsej teplote napr. 40oC teplotu topnej vody, tak na grafe som si pozrel, ze musim dat hodnotu Strmosti topnej krivky riadok c. 70 na 7,5. A ozaj, ked sa prepnes na riadok c. 63, tak ta hodnota teploty topnej krivky (40oC) sa tam zobrazi... Teraz uz len budem par dni sledovat teplotu vnutorneho prostredia v zavisloti od vonkajsej teploty. Az po tomto pozorovani vykonam dalsie zmeny, pravdepodobne zmenu Strmosti topnej krivky, riadok c.70.
Branulo
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:01:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod Branulo » Ned 22. Nov 2009 23:51:09

Dobry den vsetkym. Emkac, pamatas sa na tuto temu? ;) Prosim Ta, teraz s odstupom casu a s vacsimi skusenostami, ako mas nastaveny kotol, resp. parametre na regulatore. Pripadne aj vy ostatni, ktori mate kotle Geminox? Dakujem
Branulo
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:01:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod emkac » Str 25. Nov 2009 1:21:21

Pamatam sa. :-)

Kotol mam nastaveny uplne inak.
a) vypol som vplyv vnutorneho priestoru. Cize akekolvek vetranie mi nespina kurenie. Navyse som v danej izbe uplne priskrtil podlahovku, je tam kosa, cize by bol zblbnuty termostat.
b) tym padom som vypol adaptaciu krivky, kedze sa nema ekviterm podla coho ucit

Ostatne nastavenia:
70 - strmost krivky - 3,5
71 - min teplota TO1 - 10C
72 - max teplota TO1 - 40C
73 - paralelny posun TK - 0,0K
74 - typ budovy - tazka
75 - vplyv priestoru - ziadna
76 - SpidDif priestoru - 0,5K
77 - adaptacia TK - neucinna
78 - optimal zapnuti - 100min (to ani neviem co uz je :-))
79 - optimal vypnuti - 30 min (to ani neviem co uz je :-))

Teplota doma je OK, cca 24C. (prosim o teplote nediskutovat, to je v inej teme. Mame to skratka takto, a pritom tu nie je hic. Koniec diskusie. :shock: )
Akurat mam pocit, ze ked je pod 5C, kuri na tych 24, ked je nejakych 10C, kuri na 23,5. Nejako musim asi upravit krivku, ale to sa mi nechce. Mozno sa pohram so 73 a 76, este uvidim.
CO sa tyka spotreby, tak na kurenie je to v priemere 4,6m3, pricom beriem spotrebu od 12.10. do 20.11., kedy som si znacil stav. Ohrev TUV som uz odpocital, ten mam priblizne 1,2m3, co je priemer za obdobie od juna do oktobra.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron