Prasknutá obruba na liatinovom krbe

Prasknutá obruba na liatinovom krbe

Poslaťod bigben » Str 17. Dec 2008 15:08:04

Zdravím všetkých,
vie mi niekto poradiť, mám na liatinovej vložke prasknutú obrubu v ktorej sú osadené dvierka. Vložka je myslým zoskrutkovaná z viacerých častí. Táto obruba je tiež priskrutkovaná (po slovensky prišróbovaná :) ). Myslím že tá prasklina nemá vplyv na horenie samotné, ale je to práve v mieste kde bol osadený kolík zatvárania. Ten mi teraz vypadol, čiže dvierka sa nedajú zaistiť. Je tá obruba aj nejak prilepená? alebo to drží iba skrutkami? Neviete poradiť niekoho kto je schopný zvariť liatinu v TT a okolí? Vložka je tuším francúzska Godin. Vďaka.
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat




Re: Prasknutá obruba na liatinovom krbe

Poslaťod joko » Str 17. Dec 2008 18:15:47

Zvárať liatinu nie je malina. Treba predohriať a postupne vychladzovať, a koumáci tvrdia , že väčšinou to praskne vedľa znova. Neviem, aký je to profil :?: ale možno by stálo za uváženie, že náhradu vyrobiť z ocele a nie liatinu zvárať. Samozrejme trochu iná rozťažnosť iný dezign atd. no z ocele by to už neprasklo. Málokedy bývajú lepené, väčšinou pri skrútkovaní je použitá ohňovzdorná šnúra.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Prasknutá obruba na liatinovom krbe

Poslaťod krak3n » Pia 19. Dec 2008 18:59:35

liatinovy "kruh" alebo uzavrety tvar nie je mozne zvarit.. stale to praskne .. aj pri predohreve. Existuje moznost to vyhriat nad 800 stupnov na nejakej ocelovej platni . tam zavarit (dakujem pekne za tu ziaru na zvaraca ;) a potom cele nechat aj s platnou vychladnut. Tak to ma sancu prezit zmenu plutia pri chladnuti. Akekolvek ine zvaranie skonci na 99% dalsou prasklinou po hoci miernom mechanickom namahani(poklepe atd). Zvarenie neuzavretych kusov je mozne s predohrevom a velmi pozvolnym chladnutim. Taktiez sa priklanam k tomu spavit ten kus zo zeleza.
krak3n
 
Príspevky: 142
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:47:06
Bydlisko: Kosice
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Prasknutá obruba na liatinovom krbe

Poslaťod bigben » Sob 20. Dec 2008 0:03:27

Viem že zváranie liatiny je "haluz", preto som sa pýtal či neviete o niekom z TT a okolia. Možno skúsim VÚZ BA. Snáď by to mohli "zvládnuť".
to krak3n: neviem ako to myslíte "uzavretý tvar"? akože profil O, alebo jokl? Mne praskla obruba ktorá je plochá s malým výstupkom (L). Asi bude lepšie to odfotiť a dať sem foto. Dúfam že zajtra vyjde čas na fotenie.
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Prasknutá obruba na liatinovom krbe

Poslaťod krak3n » Štv 08. Jan 2009 11:05:42

takot kruhovu obruc tvaru O z liatiny nezavarite ;) .. proste pri chladnuti zvaru praskne inde .. (bavime sa o sivej liatine a jej zvarani)
krak3n
 
Príspevky: 142
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:47:06
Bydlisko: Kosice
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat





Späť na Komín, krb

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia