Problem s kurenim pri kotle Vitrix x12

Problem s kurenim pri kotle Vitrix x12

Poslaťod Bob » Pon 28. Feb 2011 18:29:43

Dobry den,
potreboval by som poradit. Mam kotol Vitrix x12 s regulatorom CAR s ekvitermickou regulaciou. Podlahovku v celom dome.
Teplota na termostate je nastavena dlhodobo na 21 C. Problem je v tom ze kotol kuri aj vtedy ak je teplota prostredia vyssia (bezne 21,5-23 C) ako nastavena-pozadovana teplota.
Proste kotol si kuri v nejakom svojom rezime, bezohladu aka je moja poziadavka.
Najprv som mal iba izbovy termostat, potom som pridal aj ekvitermiku ale stale to kuri rovnako. Ci je vonku +10 alebo - 10 C, ci zakurim do krbu... mam pravidelnu dennu spotrebu okolo 5 m3.
Moja otazka znie: Nemal by kotol pri vyssej izbovej teplote(21,5-23C) ako je pozadovana vypnut a zapnut az vtedy ak teplota v dome klesne na pozadovanu (21C). Dakujem za vsetky nazory.
Naposledy upravil emkac dňa Štv 03. Mar 2011 13:03:39, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy z "Vitrix x12"
Obrázok užívateľa
Bob
 
Príspevky: 170
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 9:52:04
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: Vitrix x12

Poslaťod Bob » Str 02. Mar 2011 23:47:20

Nikto s podobnym problemom?
Obrázok užívateľa
Bob
 
Príspevky: 170
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 9:52:04
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Problem s kurenim pri kotle Vitrix x12

Poslaťod emkac » Štv 03. Mar 2011 13:15:44

Ja mam podobny problem.
Kotol Geminox, ekviterm QAA73.

Ako nastavit ekviterm som uz riesil tu:
nastavenie-ekvitermiky-t25.html a ako-zmenit-nevyhovujucu-krivku-t2855.html

Dlho som pouzival nakoniec adaptaciu krivky pri vplyve vnutorneho priestoru. To mi nevyhovovalo, kedze termostat som mal v izbe, ktora bola najhorsia - neobyvana, nezariadena, nevykurovana. Tak som to zmenil na nejaku adaptovatelnu krivku bez vplyvu priestoru. To mi tiez nevyhovovalo. Ak sa dobre pamatam, pri teplotach 0-10 bola zima, pri ostatnych moc teplo. Potom som sa hral a dal som najmensiu krivku, ak je. Zacalo to byt najlepsie, ale len preto, ze kuril bud dobre alebo teplejsie, ako mal. Cize vacsi teplo, vacsia spotreba. Ale nesiel podla krivky! Ta podla dokumentacie kazala pustat do systemu napr. 24C, a system pustal 32C. Neriesil som to, kedze som nemal cas ani chut.
Pred nedavnom sa dana izba ale stala trvalo obyvatelnou, tak som to vratil na adaptovatelnu krivku s vplyvom vnutorneho prostredia. A kuri viacmenej rovnako ako pred tym. Cize kuri stale tak, ze je teplo alebo teplejsie. A uplne dlabe na vnutorny priestor. Ked sme isli na prazdniny prec, znizil som na termostate pozadovanu teplotu z 24 na 20. A ked som sa za par dni vrati, ziadna zmena.
Tak na to teraz kaslem. Kym sa doma citime dobre*, tak to neriesim. Ale ked RAZ namontujem rekuperaciu, potom to riesit budem a nastavim to snad spravne.

Mimochodom, ani jeden jediny krat system pri vyssie uvedenych nastaveniach nepocital s tym, ako mam casovo nastavene kurenie. T.j. mam nastavene, aby kuril (napr.) iba medzi 3.00 az 5.00 a 17.00 az 20.00, ale on kuri furt. Tiez to neriesim, lebo mi je to jedno. Minulu zimu som platil za plyn tolko, ze nie som nespokojny, tuto to bude horsie, ale to preto, ze je aj zima horsia.
A navyse to neriesim preto, ze vzdy si poviem - buducu jar montujem rekuperaciu, potom to doriesim. A prd, uz presli dve jari, a rekuperacka nikde. A ani tuto tretiu nebude, cize kurenie bud stale nenastavene.

*Doma sa citime dobre = je teplota cca 24, manzelke je akurat, ja chodim v kratasoch. :mrgreen: Akurat ta vlhkost by mohla byt lepsia ako 33%, ale to je na inu debatu.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Problem s kurenim pri kotle Vitrix x12

Poslaťod juro_b » Štv 03. Mar 2011 20:31:09

car regulator je dost komplikovany na nastavenie(ja ho nemam).podla mna to bude niekde v nastaveni.myslim,ze najlepsie ti poradi tvoj kurenar.ja mam klasicke priestorove termostaty s casovacom.
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Problem s kurenim pri kotle Vitrix x12

Poslaťod waldas82 » Pia 04. Mar 2011 8:20:54

Bob píše:Dobry den,
potreboval by som poradit. Mam kotol Vitrix x12 s regulatorom CAR s ekvitermickou regulaciou. Podlahovku v celom dome.
Teplota na termostate je nastavena dlhodobo na 21 C. Problem je v tom ze kotol kuri aj vtedy ak je teplota prostredia vyssia (bezne 21,5-23 C) ako nastavena-pozadovana teplota.
Proste kotol si kuri v nejakom svojom rezime, bezohladu aka je moja poziadavka.
Najprv som mal iba izbovy termostat, potom som pridal aj ekvitermiku ale stale to kuri rovnako. Ci je vonku +10 alebo - 10 C, ci zakurim do krbu... mam pravidelnu dennu spotrebu okolo 5 m3.
Moja otazka znie: Nemal by kotol pri vyssej izbovej teplote(21,5-23C) ako je pozadovana vypnut a zapnut az vtedy ak teplota v dome klesne na pozadovanu (21C). Dakujem za vsetky nazory.


Ahoj. Mal som tento isty problem (Victrix X26). Treba rozobrat kryt v spodnej casti kotla (tam, kde si napajal CAR) a tam je premostenie dvoch svoriek jednym kablom. To premostenie treba vybrat a malo by to ist.
waldas82
 
Príspevky: 43
Registrovaný: Štv 02. Apr 2009 6:50:57
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Problem s kurenim pri kotle Vitrix x12

Poslaťod Bob » Sob 05. Mar 2011 20:20:02

waldas82 píše:Ahoj. Mal som tento isty problem (Victrix X26). Treba rozobrat kryt v spodnej casti kotla (tam, kde si napajal CAR) a tam je premostenie dvoch svoriek jednym kablom. To premostenie treba vybrat a malo by to ist.

Dakujem ti pekne, vyzera ze to bude tym...
Premostenie som zrusil.... kotol nekuril az ked som zdvihol pozadovanu teplotu na termostate tak sa zapol. Budem to dalej sledovat.
Este raz vdaka.
Obrázok užívateľa
Bob
 
Príspevky: 170
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 9:52:04
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Problem s kurenim pri kotle Vitrix x12

Poslaťod Bororo » Sob 05. Mar 2011 20:28:08

dufam, ze si to zapajal sam a je to tvoja chyba a nie praca nejakeho kurenara... :oops:
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Problem s kurenim pri kotle Vitrix x12

Poslaťod Bob » Ned 06. Mar 2011 20:07:14

...zapajal mi to servisny technik ;)
Obrázok užívateľa
Bob
 
Príspevky: 170
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 9:52:04
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Problem s kurenim pri kotle Vitrix x12

Poslaťod Bororo » Ned 06. Mar 2011 22:12:06

Bob píše:...zapajal mi to servisny technik ;)


tak to potom skoda slov...
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia