Zastavaná plocha

Zastavaná plocha

Poslaťod filipino » Ned 06. Mar 2011 19:17:31

Máme hotový individuálny projekt, ale oproti štúdii sa trocha zmenšili vnútorné rozmery izieb. Na pozemku máme regulatív 25% zastavanosť a max. 10 metrov šírka domu (vyplýva z odstupov od susedných domov).
Hodilo by sa nám ten konečný projekt zmeniť tak, aby šírka domu bola 10,5 m. Potom by tie izby vychádzali o čosi väčšie a bolo by to už celkom rozumné.

Šírku domu máme v projekte okótovanú ako celková šírka : murivo + izolácia + zakrytý odkvap a presah plochej strechy. Hovoril som projektantovi, že nech to prerobí tak, aby šírka domu (a zastavaná plocha) bola len podľa pôdorysu základov a muriva. Tam by sme ušetrili 2x20cm izolácie + 20 cm presah s odkvapom. Čiže spolu cca tých potrebných 50-60 cm.

On však povedal, že na stavebnom úrade nám to nemusí prejsť. Že závisí na úradníkovi ako tú zastavanú plochu zoberie. Keď sa na to pozerám laicky, tak ak sa zaizoluje starý dom, tak sa mu zastavaná plocha predsa nezväčší.

Nemáte skúsenosti ako toto stavebné úrady berú? Tento týždeň sa tam idem spýtať, tak aby som bol na nich pripravený.
Ytong 25+20EPS/14EPS podlaha/26-36 spadovy EPS v streche+25 ŽB strop/rekuperácia/trojsklá
filipino
 
Príspevky: 269
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 14:38:58
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 11 krat




Re: Zastavaná plocha

Poslaťod tomas g » Ned 06. Mar 2011 21:18:38

Presah strechy sa za normalnych okolnosti do zastavanej plochy nepocita. Su sice aj vynimky- napr. extremne vykonzolovanie a pod. - ale to asi nebude tvoj pripad. Zateplenie sa do zastavanej plochy pocita. Inac tvoj laicky pohlad nie je pravdivy - ak sa dom zatepli, zvacsi sa jeho zastavana plocha.

Zakon presne hovori:

Zastavanou plochou stavby sa rozumie plocha ohraničená ortogonálnymi (pravouhlými) priemetmi vonkajšieho líca zvislých konštrukcií všetkých nadzemných a podzemných podlaží do vodorovnej roviny. Izolačné prímurovky sa nezapočítavajú.

Zastavanou plochou nadzemnej časti stavby sa rozumie plocha ohraničená ortogonálnymi priemetmi vonkajšieho líca zvislých konštrukcií všetkých nadzemných podlaží do vodorovnej roviny.


Definicie su rozne - zalezi na tom, ci je to podla stavebneho zakona (tvoj pripad) alebo kvoli danovemu priznaniu.

Uzitocne linky na danu temu:
http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/co- ... na-plocha/
http://www.sksi.sk/buxus/generate_page. ... ad_id=3016
http://znalec.sk/dokumenty/znalec/tech_ ... pojmov.pdf

Ked robim projekt a bojujem v nom o kazdy centimeter pozemku, podobne pripady VZDY konzultujem so stavebnym uradom uz pri rieseni studie - a maly by to spravit aj tvoj projektant. Pretoze pravdu ma v tom, ze vela zalezi na tom na aku "tetu" narazi na urade.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Zastavaná plocha

Poslaťod filipino » Pon 07. Mar 2011 9:00:48

Inac tvoj laicky pohlad nie je pravdivy - ak sa dom zatepli, zvacsi sa jeho zastavana plocha.

hej ale nejde na stavbený úrad s tým, že sa mu zväčšila zastavaná plocha a že by mu to mali zakázať/povoliť zatepliť práve z tohoto dôvodu.
Ytong 25+20EPS/14EPS podlaha/26-36 spadovy EPS v streche+25 ŽB strop/rekuperácia/trojsklá
filipino
 
Príspevky: 269
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 14:38:58
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Zastavaná plocha

Poslaťod tomas g » Pon 07. Mar 2011 11:38:30

filipino píše:
Inac tvoj laicky pohlad nie je pravdivy - ak sa dom zatepli, zvacsi sa jeho zastavana plocha.

hej ale nejde na stavbený úrad s tým, že sa mu zväčšila zastavaná plocha a že by mu to mali zakázať/povoliť zatepliť práve z tohoto dôvodu.


Samozrejme, mas pravdu.

Ak by sme vsak mali byt striktne legalisticki, zateplenie nepatri medzi udrziavacie prace, na ktore sa nevstahuje ohlasovacia povinnost, takze aj na zateplenie treba v niektorych pripadoch stavebne povolenie, alebo aspon ohlasku. Prax vsak byva ina a ak by si vo vacssine obci prisiel na urad s niecim podobnym, tak budu na teba pozerat ako tela na nove vrata.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Zastavaná plocha

Poslaťod filipino » Pon 07. Mar 2011 13:08:49

tak som na stavebnom úrade dopadol presne ako píšeš. Okótované to má byť podľa najbližšej steny k susedovi, čiže aj spolu s okrytovaním odkvapu. Ono to v zvonku vyzerá ako stena. Izolácia je samozrejmosť ako si písal.

Čiže buď to môžeme obabrať tak, že urobíme projekt bez zateplenia a zateplenie dorobíme po kolaudácii, alebo úplne zmeníme projekt a budeme sa ťahať do dĺžky. Ani jedno nie je moc dobré.
Tretia možnosť nechať projekt tak ako je a izby vyjdú cca 11-12m2.
Ytong 25+20EPS/14EPS podlaha/26-36 spadovy EPS v streche+25 ŽB strop/rekuperácia/trojsklá
filipino
 
Príspevky: 269
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 14:38:58
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Zastavaná plocha

Poslaťod tomas g » Pon 07. Mar 2011 13:23:36

A kolko ti chyba do normalneho odstupu?
Pokial su to iba cm, tak to obycajne riesim tak, ze do projektu dam mensiu hrubku zateplenia a prei realizacii sa da vacsia - pri kolaudacii to nikto nepremariava.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Zastavaná plocha

Poslaťod Miro Ke » Pon 07. Mar 2011 15:43:17

pokial Viem tak sucastou projektu ma byt aj zaradenie do kategorie podla spotreby energie a neviem ako by sa SU pozeral na projekt, kde by vysiel R obvodovej steny na urovni <1
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Zastavaná plocha

Poslaťod filipino » Pon 07. Mar 2011 16:46:49

Nejde úplne o centimetre. Ideálne by bolo 50cm do šírky. Teda celkom zrušiť izoláciu na oboch stranách aj ten zakrytý odkvap. Asi sa na to vykašlem a celý ten projekt prerobíme nanovo. Môžeme vymeniť nosné steny z Ytonu 250 za Silku 150 (ak statik dá) a zmenšiť izoláciu z 20 cm na 10 cm (počas stavby by sa to zase zvýšilo). Tak by som si pomohol, ale statika by som platil druhý krát a stavebnú časť čiastočne tiež.

Urobil som chybu, že som to s projektantom zle odkomunikoval. Teraz máme celý projekt hotový a prebratý a nikomu sa nechce v ňom robiť zmeny (zadarmo).
Furt som sa kukal do štúdie a nevšimol som si, že v realizačnom projekte sú tie izby o toľko menšie. Keby som ho stopol skôr, tak by to bolo bez problému.
Ytong 25+20EPS/14EPS podlaha/26-36 spadovy EPS v streche+25 ŽB strop/rekuperácia/trojsklá
filipino
 
Príspevky: 269
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 14:38:58
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Zastavaná plocha

Poslaťod djanko » Štv 10. Mar 2011 19:14:43

to filipino: Presah strechy by sa pocital, iba keby bol nad 1200 mm. Tvoj presah sa urcite do zastavanej plochy nerata. Cize 400 mm mas usetrenych a ostava ti uz len 100 mm.
1. Bud ti tych 10 mm v dome chybat nebude a postavis dom o sirke 10 400 mm
2. Zakamuflovat koty v situacii a postavit dom o sirke 10 500 mm
3. Naprojektovat dom o sirke 10 400 mm so zapocitanim tensej skladby stien a urobis aj tak ake chces.

Urobil si podla mna chybu, ze si to konzultoval na stavebnom urade. Ak sa nejakej tetusky-uradnicky najprv spytas, ci nieco treba, tak vzdy treba. Odpovie ti hned a nie aby sa nad tym zamyslela.

to miro ke:
Miro Ke píše:pokial Viem tak sucastou projektu ma byt aj zaradenie do kategorie podla spotreby energie a neviem ako by sa SU pozeral na projekt, kde by vysiel R obvodovej steny na urovni <1


Pozeram, ze si asi z KE. Prekvapim ta, ze ani jeden stavebny urad v KE nevyzaduje tepelnotechnicke posudenie ku stavebnemu povoleniu. V zakone to sice je, ale netreba to. Neviem ako to je v pripade filipina, no je mozne aj to, ze nebude potrebovat posudok.
djanko
 
Príspevky: 9
Registrovaný: Pia 27. Aug 2010 12:43:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok
  • Obytná plocha
    od tinuska » Pia 15. Mar 2013 13:02:17
    2 Odpovede
    2938 Zobrazenia
    Posledný príspevok od tinuska Zobrazenie posledných príspevkov
    Sob 16. Mar 2013 13:28:57

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron