vyber cerpadla

Re: vyber cerpadla

Poslaťod tienik » Uto 22. Feb 2011 12:29:02

ja len este pre info, ratajte s tym, ze ak davate vodaren do sachty nad studnu, tak su tam celkom zakerne podmienky pre elktroinstalaciu - vlhokost vzduchu skoro do 100%, ale hlavne kondenzujuca vlkost. Co je relativne vysoky vonkajsi vplyv, takze vsetko musi mat particne IP, a o prudovych chranicoch ani nehovorim.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




Re: vyber cerpadla

Poslaťod fabka2004 » Uto 22. Feb 2011 12:44:08

Ak bude tlakova nadrz umiestnena cca 1.2m nad dnom sachty tak z nej smerom do hlbky 1m pojde rura na vodu a po dlzke cca 50m vystupi z urovne -5m do domu cca 1m nad uroven terenu.

Teraz otazka ak bude tlakovy spinac 2.5 – 3.5 baru, aky tlak budem mat v dome?

Pytam sa koli tomu ze vybrane samonasavacie cerpadlo AQS (jednoducha vretenova konstrukcia, spolahliva) ma max vytlacnu vysku 40m a ja som si na zaklade nizsie uvedenych udajov spocital min dopravnu vysku cca 35 m pre 2atm v dome, resp 45m pre 3atm v dome

AQS 2 stupnove s motorom 1,5kW dava max vytlak 40m
vid priloha

bude fungovat toto cerpadlo o maximalnom vytlaku 40m tak aby spolupracovalo s uvedenym tlakovym spinacom ?


Info k vypoctu min dopravnej vysky:

cerpadlo cca 2,5m nad urovnou hladiny
uroven hladiny cca 5m pod urovnou terenu
dlzka trasy cca 55m
cca 4ostre 90° kolena na pripojenie cerpadla
potrebny tlak v dome nad 2 bary
Prílohy
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod joko » Uto 22. Feb 2011 20:53:59

tienik píše:
joko píše:Voľakedy predávali na toto špeciálny kus z liatiny, kde bolo nachystané závit na manometer, na tlakový spínač a na pretlakový poistný ventil, ktorá slúžila aj na vypustenie sústavy. Vložilo sa to do trasy, a všetko bolo na jednej tvarovke. No v obchode som to nevidel už hooodne dávno.


neuveris, ale niet tak davno som to riesil. Tusim toto si myslel aj ty, vsak?
http://www.vodnecerpadla.sk/vodnecerpad ... a-tvarovka

vtedy som to kupil v pohode

Vdaka za info. Ja som to poznal ešte liatinové a dlhšie na ležato, ale fungčnosť totožná a kvalita lepšia. Hneď so odložím link. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod fabka2004 » Uto 22. Feb 2011 21:12:21

tienik píše:ja len este pre info, ratajte s tym, ze ak davate vodaren do sachty nad studnu, tak su tam celkom zakerne podmienky pre elktroinstalaciu - vlhokost vzduchu skoro do 100%, ale hlavne kondenzujuca vlkost. Co je relativne vysoky vonkajsi vplyv, takze vsetko musi mat particne IP, a o prudovych chranicoch ani nehovorim.

moj elektrikar je sikovny, takze toho sa neobavam ...
do sachty mam privedeny trojfaz aby som nemal zuzenu moznost vyberu cerpadla
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod fabka2004 » Uto 22. Feb 2011 21:13:56

na zaklade porovnania som prisiel na to ze ponorky maju pri priblizne rovnakych parametroch nizsiu spotrebu az do 25%
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod tienik » Uto 22. Feb 2011 22:00:28

fabka2004 píše:Ak bude tlakova nadrz umiestnena cca 1.2m nad dnom sachty tak z nej smerom do hlbky 1m pojde rura na vodu a po dlzke cca 50m vystupi z urovne -5m do domu cca 1m nad uroven terenu.

Teraz otazka ak bude tlakovy spinac 2.5 – 3.5 baru, aky tlak budem mat v dome?

Pytam sa koli tomu ze vybrane samonasavacie cerpadlo AQS (jednoducha vretenova konstrukcia, spolahliva) ma max vytlacnu vysku 40m a ja som si na zaklade nizsie uvedenych udajov spocital min dopravnu vysku cca 35 m pre 2atm v dome, resp 45m pre 3atm v dome

AQS 2 stupnove s motorom 1,5kW dava max vytlak 40m
vid priloha

bude fungovat toto cerpadlo o maximalnom vytlaku 40m tak aby spolupracovalo s uvedenym tlakovym spinacom ?


Info k vypoctu min dopravnej vysky:

cerpadlo cca 2,5m nad urovnou hladiny
uroven hladiny cca 5m pod urovnou terenu
dlzka trasy cca 55m
cca 4ostre 90° kolena na pripojenie cerpadla
potrebny tlak v dome nad 2 bary


vzhladom na zakladne fyzikalne zakony je jedno v ktorom mieste bude tlakovy spinac, tlak v celom systeme (staticky) bude rovnaky. Ine by to bolo pri velkom odbere, kde uz dojde na rad dynamicky pokles tlaku - ludovo povedane "cerpadlo" nestiha. Ale myslim ze v ramci RD ide skor o nacerpanie do zasobnika a postupne pouzivanie, takze to nepripada do uvahy.
Rozdiel hydrostatickeho tlaku vodneho stlpca medzi zaciatkom a koncom potrubia samozrejme zanedbavam :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod troodon » Str 23. Feb 2011 7:33:30

to nie je pravda ze maju ponorky mensiu spotrebu aj moderne cerpadla maju nizku spotrebu ale v starej ceskej klasike to nie je len pre zaujimavost napr horizontalne odstredive cerpadlo MXH 205 ma len o malinko horsie parametre ako AQS-2 ale prikon elektromotora je 0,75kw co je polovicni oproti AQS .To je ale odstredive a to nesmie ist na sucho lebo zhori keramicka ucpavka ale aj medzi samonasavacimi cerpadlami taketo najdes.
troodon
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Uto 17. Mar 2009 21:32:56
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod joko » Str 23. Feb 2011 19:23:41

tienik píše:vzhladom na zakladne fyzikalne zakony je jedno v ktorom mieste bude tlakovy spinac, tlak v celom systeme (staticky) bude rovnaky. Ine by to bolo pri velkom odbere, kde uz dojde na rad dynamicky pokles tlaku - ludovo povedane "cerpadlo" nestiha. Ale myslim ze v ramci RD ide skor o nacerpanie do zasobnika a postupne pouzivanie, takze to nepripada do uvahy.
Rozdiel hydrostatickeho tlaku vodneho stlpca medzi zaciatkom a koncom potrubia samozrejme zanedbavam :-)

V plnej miere teraz nemôžem s tebou súhlasiť. Malá polemika aj tu môže vznikať - nedá sa to paušalizovať. A hlavne v takých prípadoch nie, ako má napr. Fabka.
Ako písal studňu má spojenú s domom s 55 metrami potrubia. Ako sme písali, na vzdušník v TM nemá miesto, tak to musí byť v šachte. Ak by ale na základe Tvojho odporúčania tlakový spínač dal do domu, je pravda, že po ukľudnení tlakových pomerov by fyzikálne zákony platili, ale počas prevádzky by to robilo problém z dôvodu dlžky medzi expanzkou a spínačom. Takže na malé vzdialenosti ano, ale pri tak dlhých vzdialenostiach ako je 55 metrov spínač by mal byť v blízkosti expanznej nádrže. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod fabka2004 » Str 23. Feb 2011 19:58:27

finalny vyber cerpadla dopadol takto:
ponorka 1" EVGU-16-8-GU080

vybral som staru osvedcenu klasiku SIGMA vterenovu konstrukciu,
je sice pravda ze to ma vyssiu spotrebu, ale dufam ze to bude vyvazene spolahlivostou a zivotnostou,
pokukoval som aj po Grundfose rade SQ 2-55 ale je to cca 2krat drahsie
a neviem kedy by sa mi navyse 300€ vratilo na spotrebe
EVGU ma spotrebu cca 1kW pricom Grundfos cca 0,6kW

k tomu vezmem tlakovu nadobu zatial som rozhodnuty pre 80 litr variantu
tlakovy spinac, manometer a ostatne ako je tvarovka a pod

PS: dno sachty vybetonujem z DT tak aby som vytvoril pevny zaklad na ktory umiestnim do cca 1m vysky na nohy (konzola) tlakovu nadobu

S týmto príspevkom autora fabka2004 súhlasil
joko
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod embe » Ned 05. Jún 2011 22:51:48

Trosku ozivim tuto temu. Kedze onedlho zacinam stavat, zaujimalo by ma, ci mam kupit nazaciatok nejake najlacnejsiu ponorku alebo mam rovno kupit finalnu ponorku,ktora sa bude pouzivat aj po nastahovani do domu?
Kazdopadne potrebujem mat sachtu ked chcem dat ponorku, spravne?
Aku ponorku zvolit a podla akych vstupnych parametrov? Myslim tym, ze co vsetko vstupuje do rozhodovania sa pre konkretnu ponorku?
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod fabka2004 » Pon 06. Jún 2011 7:56:55

na zaciatok je idelane skoro najlacnejsie cerpadlo, kludne aj kalovka, ktore vycisti studnu a ked sa aj znici ci uz pieskom ci zabudnutim v studni a dostane nohy, tak nebude az tak luto ... na druhej strane studna v danej lokalite pieskovat nebude, takze je na zvazenie uz rovno planovane buduce cerpadlo ...

urcite potrebujes sachtu a rovno aj uzamykatelnu

parametre cerpadla zalezia od sposobu buduceho vyuzivania, ak na to chces napojit komplet dom a aj zavlahu tak potrebujes min 40litr/min prietok, idealne od 60litr/min a tlak min 5barov aby si mal dostatocnu kapacitu na tlakove straty a prietok koli tomu aby si naraz vedel zavlazovat s viacero postrekovacmi, resp tryskami

takze min 40litr/min a min 5barov, a treba si pozriet krivky danych cerpadiel ...

v podstate mas dve moznosti bud zvolil klasiku to co mam ja, vid prispevok vyssie, alebo pojdes do drahsich zapuzdrenych Grundfosov, a tie pokiela nenasaju vacsie mnozstvo piesku, alebo do nich neudrie bliesk, tak vydrzia kludne aj 30r ...
s tym suvisi rozhodnutie ze ci na 220V alebo na 380V, pretoze potrebujes k tomu potiahnut ten spravny kabel, Sigma je na 380V, nove cerpadla su na 220V
k cerpadlu nezabudni neskor aj tlakovu nadobu min 80litr tvarovku, spatnu klapku,. filter, spinac ...

takze podla toho ake chces v buducnosti cerpadlo, tak podla toho tam privedies dany typ kabla

takze teraz len kalovku najlacnejsiu z Hornbachu a sustredit sa na stavbu

S týmto príspevkom autora fabka2004 súhlasil
joko
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod embe » Pon 06. Jún 2011 21:43:41

Vdaka Fabka. Nerad by som minal prachy navyse na "zaciatocne" cerpadlo. ale zase ked nemam plot a podobne tak sa tomu asi nevyhnem. Pojdem asi cestou tej Sigmy na 380v. Kazdopadne by som potreboval vediet:
- kedze mam studnu na opacnom konci pozemku ako je rozvodna skrina, robi sa to tak ze sa taha kabel v chranicke az k studni a v akej hlbke? Mam to tahat pri plote a je toto riesenie trvale?
- Kde kupit najlepsie tu nadrz a ostatne zariadenie do studne, vratane poklopu?
- roZmer sachty staci 1x1 m alebo musi byt 2x1 m a hlbka 2 metre staci?
- Dno studne staci vysypat makadamom alebo ulozit DT ci ake riesenie je naj aby pripadna dazova voda odtekala v pohode prec a nesla do studne?
- Nevies (te) poradit nejake konkretne lacne ale aspon ako- tak spolahlivu ponorku?
- vrch sachty sa musi salovat asi,vsak?
- na cerpadlo sa pripoji hadica a potom akym sposobom dostanem vodu cez hadicu von? Alebo musi byt komplet zariademie studne namontovane, aby sa voda dostala cez hadicu zo studne?
- predpokladam, ze vrt studne musi byt v sachte excentricky, no kolko cm od stien sachty?
- kedZe tiez robim ZR, tak mam vynechat 1-2 DT v stene sachty v hlbke 2,5m pre buducu ruru ZR, alebo ked dotiahnem ruru tak potom vyrobim dieru?
- ake DT najlepsie pouzit a treba ich lepit maltou alebo lepidlom?

Sorry za mozno pre niekoho stupidne otazky no pre mna velmi dolezite...
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod resta » Pon 06. Jún 2011 22:44:05

fabka2004 píše:finalny vyber cerpadla dopadol takto:
ponorka 1" EVGU-16-8-GU080

vybral som staru osvedcenu klasiku SIGMA vterenovu konstrukciu,
je sice pravda ze to ma vyssiu spotrebu, ale dufam ze to bude vyvazene spolahlivostou a zivotnostou,
pokukoval som aj po Grundfose rade SQ 2-55 ale je to cca 2krat drahsie
a neviem kedy by sa mi navyse 300€ vratilo na spotrebe
EVGU ma spotrebu cca 1kW pricom Grundfos cca 0,6kW

k tomu vezmem tlakovu nadobu zatial som rozhodnuty pre 80 litr variantu
tlakovy spinac, manometer a ostatne ako je tvarovka a pod

PS: dno sachty vybetonujem z DT tak aby som vytvoril pevny zaklad na ktory umiestnim do cca 1m vysky na nohy (konzola) tlakovu nadobu
podľa mňa si spravil dobre, že si vsadil na ponorku. Pri tvojej studni s priemerom 200mm by si mal podľa mňa problém s nejakým dlhším spustením čerpadla v prípade samonasávacieho. Už len pri cca 20 minútach to "vyčerpá" cez 6m vodného stĺpca (nepočítam prítok do studne) a to môže byť problém. Ponorkou nič nepokazíš a ešte k tomu je tichučká oproti samonasávacím.
resta
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Registrovaný: Pon 14. Feb 2011 10:03:55
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod fabka2004 » Uto 07. Jún 2011 6:13:18

pocas 1h bezania cerpadla naplno sa ukazalo ze sa znizila hladina o cca 10cm, je tu velmi silny pritok, vodny stlpec mam vyse 12m, ponorka bude umiestnena cca 3m pod hladinou
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod fabka2004 » Uto 07. Jún 2011 6:24:11

2 embe>
- kabel potiahnes v chranicke v hlbke takej aby si ho neposkodil pri beznych pracach v zahrade, kludne staci 50cm pod urovnou buduceho terenu, ja som ho tahal v ryhe kde som kladol Zemny Register, da sa aj pri plote, len si treba neskor davat pozor pri kopani zakladov na plot, alebo mozes zvolit aj docasne riesenie tym ze kupis dany kabel a budes ho pouzivat ako predlzovacku, cosi pri 380V neviem predstavit, predsalen som daval 75m kabel a ten je tazky, a neohybny

- nadrz kupis tam kde aj ponorku hoikde na nete cez eshop, ale aj joko mam kontakty
- poklop si bud spravis, el mozno sa da aj kupit ale pozor min 60x60cm aby si tam dal lahko nadrz, ale aj ty aby sui mal pohodlny vstup
- rozmer sachty min 2x2 m vonkajsok z DT 15 a hlbka cca 2 metre, to jest aby si sa tam v klude postavil, a nemusel tam byt zhrbeny a buchat si hlavu ked tam budes maniulovat ci kontrolovat cokolvek ... rozmer vonkajsi 2x2 preto ze studna bude v jednom rohu a potrebnujes tam dat aj tlakovu nadobu aj ine prislusenstvo a este aj neskor rozvody na zavlazovanie, filter, mozno jednotku a pod ...
- dno studne vysypat makadamom a neskor z 3ks DT si spravis osadenie na tlakovu nadobu
- vrch sachty sa musi salovat
- na cerpadlo sa pripoji hadica a bud zakopes uz priamo danu hadicu 1 col, alebo tam das docasne zahradnu hadicu
- predpokladam, ze vrt studne musi byt v sachte excentricky, no kolko cm od stien sachty- cca 20cm
- kedZe tiez robim ZR, tak mam vynechat 1-2 DT v stene sachty v hlbke 2,5m pre buducu ruru ZR, alebo ked dotiahnem ruru tak potom vyrobim dieru - jednoznacne vynechat uz teraz, ale vynechat aj na buducu hadicu do domu, aj na buduce hadice na zavlazovanie, takze celkove min 4ks DT
- DT 15cm v tvojom pripade budu OK, staci klast a vnutro vyliat betonom a samozrejme aj zvysle aj vodorovne pruty, dolezite su rohy, fi 8mm bude stacit, sptravit tak aby do rohov sli L-ka vodorovne, zvisle staci kazde DT jeden roxor
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť