Vykon zemného registra

Re: Vykon zemného registra

Poslaťod hrubyv » Sob 12. Feb 2011 23:51:06

Ďakujem za radu s tým 30 st. kolenom a ta fotografia by pomohla lepšie ako dlhy popis. Čupil Kúpil si to ako originál T-kus v obchode?
Naposledy upravil MartinH dňa Ned 13. Feb 2011 10:27:34, celkovo upravené 1
Dôvod: oprava preklepu
hrubyv
 
Príspevky: 50
Registrovaný: Sob 28. Feb 2009 1:59:51
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Vykon zemného registra

Poslaťod hrubyv » Sob 12. Feb 2011 23:53:52

hrubyv píše:Ďakujem za radu s tým 30 st. kolenom a ta fotografia by pomohla lepšie ako dlhy popis. Kupil si to ako originál T-kus v obchode?

... kúpil nie "čupil" to je preklep, prepáč!
hrubyv
 
Príspevky: 50
Registrovaný: Sob 28. Feb 2009 1:59:51
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vykon zemného registra

Poslaťod fabka2004 » Ned 13. Feb 2011 22:57:33

od fy co mam RJ, ta ista co mas aj Ty, fotka bude zajtra, dnes som uz utahany
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Vykon zemného registra

Poslaťod MiroM » Uto 15. Feb 2011 14:59:32

fabka2004 píše:tlakove straty su zavisle na priemer, dlzke a pocte kolien a od prislusnych uhlov danych kolien
vyhnite sa pravouhlym kolenam,


Zabudol si na najdolezitejsi parameter a to prietok vzduchu. Pri prietoku 100-150 m3/h su tlakove straty male. Aj miestne straty (kolena, redukcie, odbocky) sa zacinaju prejavovat az pri vyssich vykonoch. Kto vsak vetra trvalo vyssim vykonom ako som napisal?
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Vykon zemného registra

Poslaťod hrubyv » Str 16. Feb 2011 17:03:58

Ako sa teda vypočítajú tie tlakové straty? Napríklad konkrétne pre tieto údaje: dĺžka potrubia 50 m, priemer 160 mm, uhly budú 2 krát (3 x 30 stupňové kolena). Je na to nejaký vzorec?
hrubyv
 
Príspevky: 50
Registrovaný: Sob 28. Feb 2009 1:59:51
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vykon zemného registra

Poslaťod dreamer » Str 16. Feb 2011 19:08:42

mozno sa to niekomu nebude pacit, ale soudruzi z nemecka odhovaraju od vzduchovych ZR , ako dovod sa uvadza problem s hygienou,
ak je to mozne radsej pouzite solankovy, jednotlky Duplex R umoznuje taketo napojenie

vela vykonu sa od toho ocakavat neda, funguje to ako protinamrazova ochrana
Obrázok užívateľa
dreamer
 
Príspevky: 213
Registrovaný: Pia 08. Máj 2009 11:52:41
Bydlisko: NZ
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Vykon zemného registra

Poslaťod mendo » Str 16. Feb 2011 19:22:19

V miestnosti, kde bude RJ mam rozdelovac podlahovky. Co tak napojit box predohrevu na rozdelovac? Mozno by to skôr ohrialo vzduch ako solankovy vymennik.
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: Vykon zemného registra

Poslaťod deko » Str 16. Feb 2011 19:42:04

dreamer píše:mozno sa to niekomu nebude pacit, ale soudruzi z nemecka odhovaraju od vzduchovych ZR

staci porovnat cenu solankoveho vymennika a klasickeho vzduchoveho registra a naklady na udrzbu solanky a vzdusaku. clovek nemusi byt storociami prevereny jasnovidec, aby pochopil kde ciha hlavny dovod preco tvrdia ze vzduchovy register je naprd...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Vykon zemného registra

Poslaťod MiroM » Štv 17. Feb 2011 8:54:22

hrubyv píše:Ako sa teda vypočítajú tie tlakové straty? Napríklad konkrétne pre tieto údaje: dĺžka potrubia 50 m, priemer 160 mm, uhly budú 2 krát (3 x 30 stupňové kolena). Je na to nejaký vzorec?


Da sa to aj rucne, je na to pomerne jednoduchy vzorec. Avsak pouzi radsej program PHLuft. Ja som pouzival ten + mal som jeden softik, ktorym sa pocitali miestne tlakove straty, pre rozne kolena.
Pri takej dlzke a takom relativne malom priemere uz tlakove straty budu relativne velke - samozrejme zavisi najma od prietoku, neviem, s akym prietokom uvazujes.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Vykon zemného registra

Poslaťod MiroM » Štv 17. Feb 2011 8:59:05

dreamer píše:mozno sa to niekomu nebude pacit, ale soudruzi z nemecka odhovaraju od vzduchovych ZR , ako dovod sa uvadza problem s hygienou,
ak je to mozne radsej pouzite solankovy, jednotlky Duplex R umoznuje taketo napojenie

vela vykonu sa od toho ocakavat neda, funguje to ako protinamrazova ochrana


Naklady na zhotovenie solankoveho registra budu radovo vyssie - musi sa pouzit rura z jedneho kusu (kvoli tesnosti). Vykonovo vsak ani solankovy register nie je zazrak. Na tzb-info sme si viaceri porovnavali vykony a bol tam aj jeden so solankovym ZR a vykonovo bol na tom horsie ako vacsina so vzduchovymi ZR. Neviem preco si kazdy predstavuje ZR ako liahen plesni a bakterii. Uz dlhsiu dobu sa chystam zmonitorovat kamerou moj ZR, potom sem hodim video aj s tymi hrozostrasnymi bacilami.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Vykon zemného registra

Poslaťod dreamer » Štv 17. Feb 2011 12:55:17

neviem ci sme uz neni moc offtopic
mam iba teoreticke skusenosti (bohuzial zatial), kazdy sa samozrejme musi rozhodnut sam, mne sa subjektivne vzduchovy ZR nepozdava
[*]ak dojde k pohybu ulozenych rur, mozu tam vzniknut preliaciny kde sa bude zhromazdovat skondenzovana voda
[*]bakterie sa rozsiruju aj pri teplotach pod 20stupnov
[*]udrzba -cistenie pokial nemas na kazdom zlome reviznu sachtu tak asi dost zlozite(moj predpoklad je ze pred ZR bude iba hrubozrnny filter a az za ZR sa umiestni kvalitny filter)

vykon vzduchovy ZR a solny roztok ZR -zrejme obdobny, pri vzduchovom je vacsi prierez rury co je plus, ale zase vzdcuh je oproti kvapaliny horsi vodic tepla

naklady na vystavbu -neviem porovnat, deko moze mat pravdu

S týmto príspevkom autora dreamer súhlasil
KoMiKo
Obrázok užívateľa
dreamer
 
Príspevky: 213
Registrovaný: Pia 08. Máj 2009 11:52:41
Bydlisko: NZ
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Vykon zemného registra

Poslaťod KoMiKo » Štv 17. Feb 2011 13:37:10

Ja sa pridávam k "RegistroSkeptikom", keďže jeho ekonomický prínos považujem za minimálny.

Návod na spočítanie výkonu ZR síce neviem uviesť, a ani som po tom nepátral, pretože je istá jedna vec: ak máš rekuperáciu s účinnosťou napr. 80%, pri ľubovoľnom výkone zemného registra z neho získaš iba 20%, tých zvyšných 80% z výkonu ide na úkor účinnosti rekuperátora. Takže ak by výkon rekuperátora bola aj 1000W, v kombinácii s rekuperáciou z toho získaš iba 200W. Tých 800W sa nestratí, ale o to menej potom môže ušetriť samotná rekuperačná jednotka.

Už sme o tom diskutovali zemny-register-k-rekuperacii-ano-ci-nie-t1125.html?hilit=zemn%C3%BD%20register preto to iba zhrniem dôvod môjho skepticizmu:
1/ Chladiaci výkon v lete minimálny (udáva sa, že lepšie ako cez ZR sa dom vychladí keď sa v lete noci otvoria okná)
2/ Výkon ZR v zime si konkuruje s výkonom samotnej rekuperácie
3/ Solankový ZR je zbytočne drahý a žerie elektrinu, rúra v zemi zase predstavuje niektoré riziká, ktoré už boli uvedené (plesne, radón...)
Jedinú zmysluplnú funkciu ZR vidím jeho použitie ako ochrana proti zamŕzanie rekuperácie a toto sa pre tých pár dní v roku dá riešiť elektrickým predohrevom.

Je to však iba môj názor a môžem sa aj mýliť ;) .

S týmto príspevkom autora KoMiKo súhlasili - 3
Majo 2, miskin, Yco
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Vykon zemného registra

Poslaťod deko » Štv 17. Feb 2011 14:31:00

a ja som registrooptimista. lebo

- prd mi zalezi na relativnej uspore, ked potrebujem usporit prachy (nasavany vzduch namiesto -15 ma cojaviem +2 stupne). potrebujem absolutnu a nie relativnu usporu, cize percenta ucinnosti su mi ukradnute.
- radon - register je vzduchotesny, cize ziadny radon sa priamo zo zeme do vnutra nedostane (a ak sa nejaky uvolnuje zo zeme, tak sa dostane aj priamo do rekuperacky).
-chladiaci vykon v lete - samozrejme ze sa daju v noci otvorit okna. preco ale cez cely den nenasavat vzduch s teplotou ako keby bola noc..
- plesne - to by hrozilo ak by sa register nepouzival par mesiacov. v prievane sa ale plesne usadzat nebudu.

howgh
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!

S týmto príspevkom autora deko súhlasil
MiroM
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Vykon zemného registra

Poslaťod KoMiKo » Štv 17. Feb 2011 15:52:05

Keď má nasávaný vzduch +2 stupňov namiesto -15, to vyzerá zaujímavo to by bol rozdiel 17 stupňov. Keby som mal iba ZR bez rekuperácie, tak by to naozaj mohlo niečo priniesť. Ale...

Prípad A/ ktorý nastáva počas 5 dní vykurovacej sezóny - vonku -15, vnútri +20
- Rekuperácia s 80% účinnosťou bez ZR mi púšťa do domu vzduch s teplotou cca 13 stup, t.j. rekuperácia "ziskala" 28 stupňov
- Rekuperácia s ZR (ktorý ohrial vzduch o 17 stupňov na +2 stupne) mi nebude púšťať do domu vzduch s teplotou 30 stupňov (13 + 17), ale iba s teplotou 16,4 stupňa, t.j. rozdiel bude iba 3,4 stupňa. Keď ZR "získal 17 stupňov, potom už rekuperácia z toho zvyšku dokáže "získať" už iba 14,4 stupňa (bez ZR mala zisk až 28)

Prípad B/ - priemerná vonkajšia teplota v mojej lokalite je 3,7 stupňa, vnútri 20
- Rekuperácia bez ZR mi púšťa do domu vzduch s teplotou cca 16,74 stupňa
- Rekuperácia s ZR ( ak ZR ohreje vzduch na cca 6 stupňov) mi púšťa do domu vzduch s teplotou cca 17,2 stupňa

No neviem, čo sa tu dá hovoriť o nejakej energetickej úspore :)
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Vykon zemného registra

Poslaťod fabka2004 » Štv 17. Feb 2011 16:52:18

2 KoMiKo: pre Vas je lepsie bez ZR mate vstup 13 stup, alebo ked mate vstup 16,4°C, matematika nepusti

S týmto príspevkom autora fabka2004 súhlasil
deko
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia