zhoz pradla - ako na to?

zhoz pradla - ako na to?

Poslaťod yoyo » Str 02. Feb 2011 14:07:40

Mate niekto v dome urobeny zhoz pradla z podkrovia do suterenu? Zaujimaju ma technicke detaily - ako ste to riesili, aku ruru ste pouzili, ake dvierka a pod.. .

dakujem,
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: zhoz pradla - ako na to?

Poslaťod Lubomir » Str 02. Feb 2011 14:28:11

Tiez to momentalne riesim a sice zhoz cez dve podlazia. Zatial som nasiel nejake rury, ktore sa pouzivaju vo vzduchotechnike. Uvazujem o stvorcovom tvare nejakych 30x30cm alebo mozno az 40x40cm. Kolegov kamarat od vzduchotechniky mi odporucil http://www.tatraclima.sk/index.php?menu=02 ze oni beru od nich a povedal mi sumu odhadom okolo 60€. Vrch planujem zakoncit v skrinke, t.j. otvorim skrinku kde nebude dno ale rura a tam to hodim a padne to do pivnice. Tu sumu odhadoval len z hlavy bez toho aby to presne pozeral. A maju dvojmetrove kusy, ale ako to vyzera daju sa napajat. Skor ma mrzi, ze budem musiet presekavat cez zaliate stropy, ale co uz, kto nemysli dopredu hlavou, potom sa viac namaka.
Lubomir
 
Príspevky: 147
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:18:05
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: zhoz pradla - ako na to?

Poslaťod yoyo » Str 02. Feb 2011 15:06:37

Lubomir píše:Tiez to momentalne riesim a sice zhoz cez dve podlazia. Zatial som nasiel nejake rury, ktore sa pouzivaju vo vzduchotechnike. Uvazujem o stvorcovom tvare nejakych 30x30cm alebo mozno az 40x40cm. Kolegov kamarat od vzduchotechniky mi odporucil http://www.tatraclima.sk/index.php?menu=02 ze oni beru od nich a povedal mi sumu odhadom okolo 60€. Vrch planujem zakoncit v skrinke, t.j. otvorim skrinku kde nebude dno ale rura a tam to hodim a padne to do pivnice. Tu sumu odhadoval len z hlavy bez toho aby to presne pozeral. A maju dvojmetrove kusy, ale ako to vyzera daju sa napajat. Skor ma mrzi, ze budem musiet presekavat cez zaliate stropy, ale co uz, kto nemysli dopredu hlavou, potom sa viac namaka.


- preco si sa rozhodol pre stvorcovy tvar? ma to nejaku extra vyhodu vynimajuc to ze vzducharina pouziva take potrubia?
- nebojis sa ze ked ti dieta otvori tu skrinku, tak si ten zhoz 'pomyli' so smykalku?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: zhoz pradla - ako na to?

Poslaťod Lubomir » Str 02. Feb 2011 16:15:59

Stvorcovy otvor sa lahsie vyrezava aj lahsie nasledne saluje, tak to je asi jediny dovod preco stvorcovy. Teda este mne sa viacej paci.
Tiez sme riesili problem ako s bezpecnostou deti a asi dame tu ruru vyssie povedzme 100cm a ta skrinka bude vo vyske, teda pocitam, ze asi hore nebudu liezt a pchat sa medzi policky.
Lubomir
 
Príspevky: 147
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:18:05
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: zhoz pradla - ako na to?

Poslaťod koso » Str 02. Feb 2011 17:31:24

tiez som o tom kedysi uvazoval, a snad to dobuducna poriesim. - len nejake moje uvahy: ja by som mozno dal nejake koleno 90st. na poschodie na vstup na zhadzovanie - spravit nejaky kastlik a bolo by to priamo viditelne, na prizemi ako nadpojit aby sa aj odtial dalo zhadzovat - nejaky T-kus alebo nieco take... - len aby sa tam nezachytavali veci padane z vrchu, mozno 45st. odbocka a potom 45st koleno by to poriesilo?
ako s prenosom hluku? - najlepsie by to bolo uzavieratelne - nejake dvierka, pantiky a tak (tiez to sucisi s tym, ze keby tam boli na vstupe tie kolena, tak aby sa to dalo nejak uzavriet aby nebola diera len tak do steny) ... - len som nic podobne nenasiel co by sa dalo pouzit...
koso
 
Príspevky: 178
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:54:40
Bydlisko: Čadca
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: zhoz pradla - ako na to?

Poslaťod Dodo » Str 02. Feb 2011 19:04:16

Per aspera ad astra
Obrázok užívateľa
Dodo
 
Príspevky: 328
Obrázky: 15
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:28:40
Dal súhlas: 117 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: zhoz pradla - ako na to?

Poslaťod WYSIWYG » Str 02. Feb 2011 23:08:13

Dovolim si popisat, ako som to robil ja.
V prvom rade som nezabudol pri zalievani stropu prizemia na vynechanie otvoru pre buducu ruru.
Ako ruru som pouzil debnenie na stlpy (dostat v stavebninach - nieco podobne ako http://www.stroje-naradie.sk/nove/stroj ... 37069+.jpg).
Hore v kupelni je zamaskovana skutocnym antikorovym kosom na bielizen s poklopom a s vyrazenym dnom
(napriklad http://www.kinekus.sk/img/produkty/314000533.jpg, treba si najst vhodny priemer podla debnenia).
Rura teda presahuje podlahu o vysku kosa, dole usti do velkeho kosa na bielizen.
Riesenie mam sice len cez jedno poschodie, rura je 2-metrova. Existuju vsak aj 4 m, pouzitelne cez dve poschodia. ;-)
Kedze riesenie nie je v stene, povrchova uprava povodneho nevzhladneho povrchu debnenia je na lubovoli - napr. nater, tapeta.
Naklady v podstate za babku.

A pripadne otazky a kontrapriklady, ze je to len papier?
Nechcel by som tym papierom dostat po hlave... :lol:
Povodne je urceny na to, aby udrzal tazky mokry beton.
A navyse, spustame tadial, celkom logicky, len suchu bielizen.
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: zhoz pradla - ako na to?

Poslaťod yoyo » Štv 03. Feb 2011 9:05:44



- tak to su teda poriadne ceny za kus rury...
- je aj na SVK obdobna firma? Hladal som, ale zatial som nenasiel...
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: zhoz pradla - ako na to?

Poslaťod joko » Štv 03. Feb 2011 12:56:48

Prvé, čo by ma napadlo, tak 200 kanálová rúra napr. 2 - 3 m dlhá, hore 90 st koleno, prichytiť na dve objímky, a obaliť SDK. No videl som aj kastlík vyrobený čiste z SDK , dvojplášť, možno lacnejší materiál, ale podstatne pracnejšia robota. Vtedy to robil jeden odborník a jeden pomocník takmer 8 hodín bez tmelenia a brúsenia. Vtedy už tá rúra je podstatne lacnejšia. Na vhadzovanie stačia klasické plechové dvierka 300/300 do SDK. V prípade dvoch podlaží stačí vložiť kolmu odbočku - T kus.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: zhoz pradla - ako na to?

Poslaťod yoyo » Ned 13. Feb 2011 16:09:21

takze nikto nepozna nejaku firmu na SVK, ktora by sa tymto zaoberala?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: zhoz pradla - ako na to?

Poslaťod yoyo » Ned 29. Júl 2012 9:46:19

na zhoz pradla potrebujem dvierka. idealne by bolo, keby tie dvierka mali nejaky stavebny ramcek, ktory by som osadil do obmurovky toho zhozu pradla. nemate nejaku referenciu alebo tip kde by sa dali kupit taketo dvierka?

- nechcem aby to boli vyslovene "revizne dvierka", ktore su vyrobene z tenkeho plechu pretoze sa to bude otvarat/zatvarat pomerne casto
- ak by boli z MDF resp. z takeho materialu, ako sa robi kupelnovy nabytok, tak by to bolo OK
- dvierka sa daju urobit aj na mieru, ale nie je im jasne, ci napr. stolar bude vediet urobit/kupit nejaky stavebny ramcek na tie dvierka... resp. su nejake typizovane?
- daju sa taketo dvierka osadit aj inak - teda inak ako bez stavebneho ramceka?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: zhoz pradla - ako na to?

Poslaťod Lubomir » Pon 30. Júl 2012 12:56:17

Ja som nakoniec urobil nasledovnu vec a myslim, ze to funguje perfektne, vsetci co k nam pridu to obdivuju.
Ruru som nechal trcat zo zeme cca 30cm. Kedze je vedla vane, na vysku vane som urobil obmurovku z Ytongu tak aby som bol hore zrovno vane, zboku som ytong oprel o ruru a zpredu kde mal byt vstup som Ytong rozsiril cca o 5cm. Nasledne som vyrobil z MDF ramcek, kde na dolnu 30cm cast som dal slepe dvierka a na hornu cast som dal tiez cca 30cm sklopne dvierka. Mam tam sklopny mini piest. Myslim ze otvor mi vznikol vysoky cca 25cm, zatial je to uplne postacujuce, este sa nam za necely rok pouzivania nestalo, ze by to bolo malo a zaroven to je pre deti bezpecne, uz tam mali strcenu hlavu, ale prepchat sa tam by bolo ozaj umenie. Sklopne dvierka su super, lahky pristup. Ak bude zaujem a nezabudnem na to, mozem to doma este odfotit a dopisat sem presne rozmery.
Lubomir
 
Príspevky: 147
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:18:05
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: zhoz pradla - ako na to?

Poslaťod mimo » Pon 30. Júl 2012 15:31:43

- máme zhoz z horného šatníka do technickej, priamo do koša na prádlo vedľa pračky a sušičky
- pri zalievaní stropu sa vložila medzi výstuž tabuľa vyrezaného eps cca 45x45cm
- samotný zhoz, teda rúra, vyrobená zo sadrokartónu
- v hornom šatníku cca 70cm nad podlahou ukončená dvierkami (otvárajú sa dohora zatlačením dole)
- v technickej spustená pod strop cca 130cm

perfektná praktická vec
Obrázok užívateľa
mimo
 
Príspevky: 367
Registrovaný: Pon 30. Mar 2009 18:59:39
Bydlisko: Kvetoslavov
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: zhoz pradla - ako na to?

Poslaťod mimo » Uto 31. Júl 2012 7:49:54

pridávam fotky
Prílohy
Obrázok užívateľa
mimo
 
Príspevky: 367
Registrovaný: Pon 30. Mar 2009 18:59:39
Bydlisko: Kvetoslavov
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: zhoz pradla - ako na to?

Poslaťod yoyo » Uto 31. Júl 2012 8:33:08

mimo aky velky otvor ti nakniec vysiel pre ten zhoz? 40x40cm? je to postacujuce?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Ďalší

Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron