Aké máte skúsenosti s vaňovou lištou pod obklad?

Aké máte skúsenosti s vaňovou lištou pod obklad?

Poslaťod MartinH » Ned 22. Aug 2010 22:29:34

Stavitelia, je toto dobrá/pekná/praktická vec ?
Hodí sa aj na sprchovú vaničku ?
Prílohy
lista2.jpg
lista2.jpg (21.8 KiB) Zobrazené 1961 krát
lista.jpg
lista.jpg (7.9 KiB) Zobrazené 1961 krát
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: Aké máte skúsenosti s vaňovou lištou pod obklad?

Poslaťod PrasinaPE » Ned 22. Aug 2010 22:48:12

Asi nie, kedze by to vobec netesnilo vodu.
Ale su to 2 rozlicne listy na obrazkoch.
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Aké máte skúsenosti s vaňovou lištou pod obklad?

Poslaťod MartinH » Pon 23. Aug 2010 10:48:09

PrasinaPE píše:Ale su to 2 rozlicne listy na obrazkoch.

Hej, obrazky su len pre ilustraciu.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Aké máte skúsenosti s vaňovou lištou pod obklad?

Poslaťod PrasinaPE » Pon 23. Aug 2010 10:52:59

Listy sa tam davaju ak si to vyzaduje montazny list vane alebo sprchoveho kutu. Lepsie je to silikonom len vysparovat. Listy je pracnejsie namontovat , zrezat do uhla v kute atd., aj tak sa tam casto dodatocne dava silikon.
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Aké máte skúsenosti s vaňovou lištou pod obklad?

Poslaťod CherryAnn » Str 12. Jan 2011 19:29:43

PrasinaPE píše:Asi nie, kedze by to vobec netesnilo vodu.
Ale su to 2 rozlicne listy na obrazkoch.


Netesnilo? Ani keby sa este na to naniesol silikon? Mne sa to prave celkom paci, tu sparu medzi vanickou a obkladackami mame dost velku a silikon mi tam nevie zaschnut ...(Samozrejme po case zaschne, ale myslim, ze nie uplne spravne, lebo sa nam zacal odlupovat po par mesiacoch od nanesnia).
Obrázok užívateľa
CherryAnn
 
Príspevky: 16
Registrovaný: Str 12. Jan 2011 19:11:54
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Aké máte skúsenosti s vaňovou lištou pod obklad?

Poslaťod joko » Štv 13. Jan 2011 18:41:01

Problém býva skôr na strane vane a nie na lište. Ak totiž lištu osadíš podľa obkladu, tak je pravdepodobné, že po celej dlžke nebude priliehať na vaňu. Veľmi často a hlavne akrylátové vane majú "ovysnuté rohy" a ich horná hrana tak nie je rovná. Vyžaduje to podopieranie - priskrútkovanie rohov vaní, aby neklesali a potom tie lišty tesnia na cca 90%. Problémy ešte bývajú pri zarezaní pravouhlých rohov aby neprepúšťali. Ak kombinovať so silikónom, tak radšej iba silikón bez lišty. Ešte jedna nevýhoda tých lišt je, že trochu vody sa tam vždy dostane, aj keď už ďalej netečie, a práve táto voda spôsobí plieseň v uzavretých priestoroch pod lištou.
Pripúšťam, že silikón sa odlúpne od akrylátovej vane, ale pár mesiacov je veľmi málo. Pravdepodobne nie je dostatočne suché miesto kam to dávaš, inak väčšinou vydrží tak 2 roky, a schne 24 hod. pri bežných hrúbkach. Ak treba dávať viac ako cca 3 mm hrúbku, tak to treba robiť na viackát, a počkať kým jednotlivé vrstvy uschnú, lebo sušením strácajú svoj objem. Možno to je dôvod skorého odlúpenia.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Aké máte skúsenosti s vaňovou lištou pod obklad?

Poslaťod Wlado » Štv 13. Jan 2011 20:33:33

Ako píše Joko vane bývajú krivé, ja som to riešil lištou tak, že som lištu podsilikónoval pritlačil na vaňu a zafixoval klinčekmi. Na druhý deň som do toho nalepil kachličky. Lišta bola iná ako na obrázku kachlička sa zasúvala do lišty.
Obrázok užívateľa
Wlado
 
Príspevky: 412
Obrázky: 23
Registrovaný: Ned 28. Dec 2008 21:08:20
Bydlisko: DS
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 26 krat

Re: Aké máte skúsenosti s vaňovou lištou pod obklad?

Poslaťod CherryAnn » Pia 14. Jan 2011 16:54:07

Ďakujem za tip na ten silikón, mohla byť chyba naozaj v tom, že sme nanášali všetko naraz a potom to poriadne nevyschlo - lebo tie špáry sú tam dosť veľké. Teraz to budeme robiť znovu, tak skúsim tak, ako radíte, postupne. Ja mám podozrenie, že tomu odlupovaniu pomohla aj veľká vlhkosť v kúpeľni, neustále to musím čistiť Savom proti plesniam, ináč to tam začína plesnivieť :evil: A neviem poriadne čo s tým, už sme vymenili klasické dvere za tie "zhrňovacie", takže tam vzduch prúdi v podstate nonstop, ale aj tak nepomáha.
Obrázok užívateľa
CherryAnn
 
Príspevky: 16
Registrovaný: Str 12. Jan 2011 19:11:54
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Aké máte skúsenosti s vaňovou lištou pod obklad?

Poslaťod joko » Pia 14. Jan 2011 21:13:52

CherryAnn píše:Ďakujem za tip na ten silikón, mohla byť chyba naozaj v tom, že sme nanášali všetko naraz a potom to poriadne nevyschlo - lebo tie špáry sú tam dosť veľké. Teraz to budeme robiť znovu, tak skúsim tak, ako radíte, postupne. Ja mám podozrenie, že tomu odlupovaniu pomohla aj veľká vlhkosť v kúpeľni, neustále to musím čistiť Savom proti plesniam, ináč to tam začína plesnivieť :evil: A neviem poriadne čo s tým, už sme vymenili klasické dvere za tie "zhrňovacie", takže tam vzduch prúdi v podstate nonstop, ale aj tak nepomáha.

Ani ja Ti nedokážem nič múdrejšie radiť než vetrať.
K silikónu:
- V prvom rade kupuj sanitárny silikón s prísadou proti plesni. (tým nechcem tvrdiť, že to nebude plesnivieť, no možno menej)
- po vyškrábaní starého silikónu poriadne fénom vysuš hranu , ktorú ideš tesniť :!:
- snaž sa najprv vyplniť iba veľké diery tak aby druhú vrstvu mohol v kuse naniesť a prvá vrstva Ti tam nevadila.
- snaž sa silikón vyrovnávať "na sucho," bez saponátu na vyrovnanie, nech sa vrstvy zlepia k sebe
- dávaj primerané množstvo lepu do škáry, nech sa nerozotiera pri vyrovnaní povrchu, ale vždy na vysušený podklad
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Aké máte skúsenosti s vaňovou lištou pod obklad?

Poslaťod CherryAnn » Sob 12. Feb 2011 17:16:49

Ďakujem za rady, nakoniec sa toho chopil chlap, hodil v Hornbachu polhodinovú debatu s predavačom na tému najvhodnejšieho silikónu (kúpil daký s prísadou proti plesni, ako radí joko) a postupu, večer to spravil a zatiaľ (2 týždne) to vyzerá dobre, ale čo si budeme hovoriť, chce to dlhší čas, aby sme zistili, či to bude naozaj lepšie :) Určite je to menej odfláknuté ako prvý raz, ale zase ktovie, s tou vlhkosťou v kúpelke...
Obrázok užívateľa
CherryAnn
 
Príspevky: 16
Registrovaný: Str 12. Jan 2011 19:11:54
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Interiér, dizajn, nábytok, kuchyne, kúpelne

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia