Nilan VP 18 K EK19 - Ano ci nie?

Re: Nilan VP 18 K EK19 - Ano ci nie?

Poslaťod Martin Šperl » Ned 06. Feb 2011 13:39:57

majko píše:Mam hotovu hrubu stavbu, takze sa tiez riesim pripadne modely vykurovania a vetrania. Diskusia je tu vedena pomerne vo vseobecnej rovine, rad by som ju postrcil ku konkretnym cislam. Moj dom ma 110m2 a mal by sa dostat k spotrebe pod 30kWh/m2/rok, okamzita strata pri -15C do 3kW to vsetko s rekuperaciou. Bez rekuperacie mi to vychadza 54kW/m2/rok okamzita strata do 4,5kW z toho 1,8kW strata vetranim. Prinos rekuperacie teda spocitat viem, je to 24kWh/m2/rok x 110m2 je 2,64MWh rocne (v skutocnosti menej kedze v tom nie je zapocitana spotreba rekuperacie). A teraz by ma zaujimalo ci niekto dokaze pre tento priklad spocitat, kolko usetri "aktivna" rekuperacia.

Majko, na věc je potřeba se podívat z více pohledů:
a) spočítal jste, nějakou ztrátu se započítáním rekuperace. Neuvedl jste ale, jakou účinnost jste počítal.
b) uvádíte tepelnou ztrátu při -15°C, v tomto případě Vám ale žádná pasivní rekuperace nebude fungovat bez ZR nebo předehřevu venkovního vzduchu, protože by po chvíli zamrzla, resp. odstavila by ji protimrazová ochrana.
c) řešení ohřevu teplé vody.
d) řešení chlazení.
e) řešení dohřevu vzduchu.

Těchto pět základních hledisek je určující pro volbu rekuperační jednotky. V bodě a) se dostaneme jen k malému rozdílu, ikdyž se dá počítat, že aktivní rekuperace bude mít maximální účinnost, bude to jen v řádu procent maximálně v desítkách procent. Bod b) už je zajímavější, neboť ne každý chce a může stavět ZR a také v součtu investic se už můžeme dostat nastejno a pak budou zajímavá i ta procenta účinnosti navíc. Při stejné investici, mám účinnější a v kontextu zimního provozu bezproblémové zařízení. Bod c) už je trochu mimo, protože pasivní jednotky neohřívají vodu a museli bychom hodnotit a porovnávat s dalšími systémy. Chlazení z bodu d) je zajímavé opět z více hledisek (investice, provozní náklady, výkon). U jednotek s ohřevem vody je chlazení skutečně provozně zdarma, je to jen vedlejší nebo synergický efekt. Poslední bod e) opět závisí na tom, čím budeme rozdíl teplot po rekuperaci dohřívat. Následně můžeme zhodnotit (a odpovědět na otázku) úspory aktivní rekuperace. Ten, kdo topí tepelným čerpadlem, může dohřát vzduch záklaním topným systémem a neušetří nic. Tam, kde se topí plynem nebo dokonce elektřinou, pozná tento rozdíl už výrazně. Jen rekapituluji, po rekuperaci pasivní je do místnosti přiváděn chladnější vzduch, než je odtahován a tento rozdíl je potřeba nějak pokrýt. Což opět může v součtu ovlivnit celkové ekonomické zhodnocení přínosu aktivní rekuperace. Majko, proto nelze bez více informací specifikovat, o kolik více ušetříte a už vůbec to nelze zobecnit.
Martin Šperl
 
Príspevky: 62
Registrovaný: Str 28. Apr 2010 22:10:09
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat




Re: Nilan VP 18 K EK19 - Ano ci nie?

Poslaťod majko » Pon 07. Feb 2011 13:32:11

a) Pocital som 80 percent
b) Jednou z alternativ s ktorou pocitam je tepelne cerpadlo (vykon cca 6-7kW), druha cisto elektrina, predohrev by bol rieseny asi teplovodny vymenikom. ZR nemam v plane.
c) TUV planujem ohrievat s TC (alternativa cisto elektrina)
d) chladenie je planovane ako stropne, pasivne cez primar TC (ten bude osadeny aj pri alternative cisto elektrina), urcite nechcem chladit priamo vzduch.
e) vid b)

To ze sa mi TC ekonomicky nevrati viem uz teraz. Pocitajme teda ze budem riesit vsetko len elektrinou. Skusim napisat ako aktivnu rekuperaciu chapem ja. Opravte ma prosim ak sa mylim. Ako som dobre cital, pre vetranie je normou doporucena hodnota 0,5 nasobok objemu. U mna by to malo byt cca 300m3. To znamena 150m3/h. Klasicka rekuperacia ochladi vystupny vzduch z navrhovych 21C na X , ziskana energia sa pouziva na ohrev vstupneho vzduchu. Aktivna rekuperacia vsak dokaze ochladit tento vzduch az na teplotu Y. Takze ked dosadim spravne hodnoty X a Y ,spocitam to s tepelnou kapacitou vzduchu a jeho objemom co potrebujem na vetranie, mal by mi vyjst prinos aktivnej rekuperacie, alebo ? Akurat nepoznam zatial hodnoty X (nemal by byt problem zistit) a Y, skusim popatrat.
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat

Re: Nilan VP 18 K EK19 - Ano ci nie?

Poslaťod MartinR » Pon 07. Feb 2011 22:50:48

Mam par drobnosti k tejto diskusii:
- rury by som volil kruhove Spiro, take ake sa pouzivaju na vzduchotechniku. Podla mna je kruhove potrubie lepsie ako stvorcove, alebo obdlznikove. S izolaciou tohto potrubia nieje ziaden problem - existuje izolacia v podobe takej "pancuchy", ktora sa navlecie na ruru a je to :)

- zemny register by som neriesil. Ako tu uz niekto spominal, je s tym viac starosti ako osohu a zvytocne predrazuje cele riesenie. Ak nemate kde utopit prachy, tak dobra investicia je fotovoltaika :)

- pred rokom a pol, ked som kupoval VP18K, tak lepsiu cenu na aktivnu rekuperaciu som nezohnal nikde inde. Netusim, kam sa ceny pohli teraz.

Ak ma niekto zaujem pokecat a dozvediet sa o aktivnej rekuperacii a VP18 viac, prip. fotovoltaike, staci ma kontaktovat cez SS, rad sa podelim o skusenosti. Je pekne 100x pocut, alebo citat, ale lepsie 1x vidiet.
fotovoltaika, aktivna rekuperacia ... bez otazok nie su odpovede ;)
www.aktivnydom.eu
MartinR
 
Príspevky: 107
Obrázky: 12
Registrovaný: Uto 12. Máj 2009 15:20:02
Bydlisko: Pezinok
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Nilan VP 18 K EK19 - Ano ci nie?

Poslaťod vrto » Pon 06. Jan 2014 18:21:13

MartinR: ešte ma nepustí do SS.
Ako si na tom so spotrebou el., vieš dať nejaký komplexnejší prehľad, zhodnotiť skúsenosti s týmto systémom po dlhšom čase? Ďakujem.
vrto
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Pon 06. Jan 2014 16:40:27
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Nilan VP 18 K EK19 - Ano ci nie?

Poslaťod edo1 » Uto 07. Jan 2014 0:15:04

Ahoj. Tak Vám môžem poskytnúť nejaké spotreby rekuperácie tiež mám Nilan VP 18K. Dom: bungalov, úžitková plocha 120m2. Tepelné straty pri -15 4,2kW.
Túto zimu mám rekuperáciu nastavenú na 30% výkonu a mám ju zapnutú tak, aby išla 24hod a aby išiel aj 2hod kompresor-čiže ide na max posledné mesiace- prečo-odsledoval som si, že ked nie je zapnutá rekuperácia, klesala teplota v izbách a spínalo podlahové elektrické kúrenie. Teraz podlahovka spína ovela menej. Jediná výnimka, je ked svieti sklnko-túto zimu fakt málo, čiže november a december ide rekuperácia non-stop.
Spotreba: 31.10-21.11 205kW/h
21.11.-12.12- 204kW/h
12.12-6.1- 256kW/h

Ak niekoho zaujíma spotreba prechodné obdobie alebo leto, ked bežalo chladenie:
prechodné obdobie:
22.9.- 31.10- 210kW/h
Leto- chladenie
8.7.-6.8- 169kW/h

Subjektívne som maxim. spokojný, teplá voda absol. bez problémov, teraz sme 5- a ked sa kúpeme všetci /2deti zatial v plienkach/ absol. bez problémov, dost. aj zvýši. Chladenie je super- nevychladí to na 100% ako klíma ale je o super príjemné, tak akurát.
Ak budú nejaké otázky rád odpíšem E.

S týmto príspevkom autora edo1 súhlasil
vrto
edo1
 
Príspevky: 139
Registrovaný: Uto 13. Apr 2010 12:30:25
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Nilan VP 18 K EK19 - Ano ci nie?

Poslaťod vrto » Uto 07. Jan 2014 12:17:12

Ahoj, ďakujem za spotreby.
Mám niekoľko zvedavých otázok: od koho si Nilan kupoval, kto Ti robil rozvody, koľko to vyšlo a hlavne, dalo by sa to u Teba pozrieť ( manželka je trochu váhavá a myslím že by ju to presvedčilo). Otázok budem mať určite ešte viac, pokiaľ ma pustí do SS, tak to musím riešiť len takto. Alebo mi kľudne napíš na implementacia@gmail.com Ďakujem. L
vrto
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Pon 06. Jan 2014 16:40:27
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Nilan VP 18 K EK19 - Ano ci nie?

Poslaťod mbranza » Uto 07. Jan 2014 12:43:41

edo1 píše:Túto zimu mám rekuperáciu nastavenú na 30% výkonu a mám ju zapnutú tak, aby išla 24hod a aby išiel aj 2hod kompresor-čiže ide na max posledné mesiace- prečo-odsledoval som si, že ked nie je zapnutá rekuperácia, klesala teplota v izbách a spínalo podlahové elektrické kúrenie. Teraz podlahovka spína ovela menej.


Máte tedy nastavenou rekuperaci tak, aby ventilátory jeli 24 hod/den ale kompresor tepelného čerpadla, který je schopný ohřát vzduch/teplou vodu z odpadního teplého vzduchu, beží jen 2 hod/den?

Není to překlep? Protože jinak mi to přijde málo i na ohřev pouze TUV ( to chce cca 4-5 hod/den) a to nemluvím o dohřívání přívodního vzduch.

Jednotka Nilan VP18 nemá pasivní výměník (tak jako Nilan Compact) který by ohříval vzduch/ vodu v čase, kdy neběží kompresor. Pokud tedy nemáte heatpipe nebo zemní registr. Ale to by popíralo to, že dokážete částečně kompenzovat tepelné ztráty domu rekuperací - čili musíte přivádět teplý vzduch.
mbranza
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Str 20. Feb 2013 13:53:00
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Nilan VP 18 K EK19 - Ano ci nie?

Poslaťod edo1 » Uto 07. Jan 2014 13:22:32

Myslel som si, že sa to zle pochopí, ale sa mi to v noci už nechcelo prepisovať- moja chyba :D .
Ventilátory bežia na 30% výkonu a kompresor nonstop. ;)
E
edo1
 
Príspevky: 139
Registrovaný: Uto 13. Apr 2010 12:30:25
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Nilan VP 18 K EK19 - Ano ci nie?

Poslaťod mbranza » Uto 07. Jan 2014 13:53:52

edo1 píše:Myslel som si, že sa to zle pochopí, ale sa mi to v noci už nechcelo prepisovať- moja chyba :D .
Ventilátory bežia na 30% výkonu a kompresor nonstop. ;)
E


Tak to pak jo, děkuji.

Mohu se zeptat jestli máte izolované kompletní přívodní potrubí až k výústkům?

Případně z čeho máte rozvody (spiro + izolované flexi potrubí na koncích kvůli hluku)?

A také jestli nemáte heatpipe také od Nilanu?
mbranza
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Str 20. Feb 2013 13:53:00
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Nilan VP 18 K EK19 - Ano ci nie?

Poslaťod chagos » Uto 07. Jan 2014 15:12:01

Presne ako píše užívateľ mbranza, mne trvá ohriatie 180 l studenej vody na teplotu 55 stupňov približne 5 hodín. Vtedy beží kompresor so spotrebou 500 W. V prípade, že je voda ohriata, dohrieva prívodný vzduch tiež kompresor - jednotka funguje na princípe aktívnej rekuperácie. Ja teraz nevetrám nonstop, ale 4 hodiny od 11 do 15 hod /keď je vonku relatívne najteplejšie/ a potom prevetrám v noci od 01 do 02 hod. Tento časový interval, ako som písal, stačí na zohriatie vody, čo je vlastne teraz priorita. V prechodných obdobiach dohrievam prívodný vzduch intenzívnejšie, v lete zasa intenzívne chladím.

S jednotkou som spokojný, teraz mám spotrebu 2.5 kW denne, na zohriatie vody + extra dohriatie vzduchu, ak je voda teplá.

Mám NILAN VP18K EK9, TS domu je pri -11 stupňov 2,75 kW, spiro potrubie - prívody obalené v Thermosleev, celé rozvody sú pod 36 cm minerálnej vlny.

Škoda, že jednotka nemá pasívny výmenník /ako napr. NILAN COMPACT/, spotreba by bola asi nižšia.
chagos
 
Príspevky: 134
Registrovaný: Sob 07. Mar 2009 20:51:53
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Nilan VP 18 K EK19 - Ano ci nie?

Poslaťod edo1 » Uto 07. Jan 2014 18:57:56

branza- potrubie je uložené celé v minerálnej vlne- nad potrubím je všade 36cm vaty. Jediné slabé miesto je prechod potrubia cez žb deku, kde je koleno obstrieknuté pur penou- subj. ale nie dost. hrúbky, ale bral som to ako realizačný kompromis.
A pred každou výustkou je 1.5m na výfukoch a 1m na nasávani flexipotrubia. Heat pipe nemám, vtedy ešte neboli v ponuke.Zaznamenal som minulú zimu sporadicky odmrazovanie výparníka, ale žiadna dráma.

Chagos- nič v zlom, ale nechce sa mi veriť, že Vám stačí vetrať tak málo hodín. Ja ked vypnem jednotku tak za 3hod už cítiť nevyvetraný vzduch. Minulý rok som mal tiež vynechaných cca 6-8hodín vettrania, ale to sme boli mimo domu, teraz je manželka stále doma, preto mi to beží vkuse. Aspon je vzorová spotreba :D na porovnanie E
edo1
 
Príspevky: 139
Registrovaný: Uto 13. Apr 2010 12:30:25
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Nilan VP 18 K EK19 - Ano ci nie?

Poslaťod chagos » Uto 07. Jan 2014 19:18:51

Cez noc to hodinove prevetranie staci. Poobede, ked prideme domov z prace, tak je cerstvo. No a ked sme doma, tak kazdy clen rodiny je nauceny po pouziti WC alebo po sprche/vani stlacit tlacidlo, ktore zopne jednotku na 15 minut. Ak by som to spocital + tlacidlo v kuchyni, ktore s oblubou stlaca mamina pri vareni, urobi to este nejake 2 - 3 hodiny vetrania. Co skutocne bohate staci. Mame dost velky objem domu, sme styria, takze vydychany vzduch som zatial nezaregistroval.
chagos
 
Príspevky: 134
Registrovaný: Sob 07. Mar 2009 20:51:53
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Nilan VP 18 K EK19 - Ano ci nie?

Poslaťod Yco » Uto 07. Jan 2014 20:49:12

Yco
 
Príspevky: 52
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 18:02:51
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Nilan VP 18 K EK19 - Ano ci nie?

Poslaťod vrto » Štv 09. Jan 2014 22:41:06

Ako Vám, ktorí máte verziu EK9 napojenú na podlahovku, funguje obehové čerpadlo? Stačí pre všetky vykurovacie okruhy, alebo máte pri rozdeľovači napojené ďalšie?
vrto
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Pon 06. Jan 2014 16:40:27
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Nilan VP 18 K EK19 - Ano ci nie?

Poslaťod chagos » Pia 10. Jan 2014 10:10:02

Mám 11 okruhov, 150 m2, čerpadlo stíha v pohode, žiadne prídavné tam nie je.
chagos
 
Príspevky: 134
Registrovaný: Sob 07. Mar 2009 20:51:53
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 4 krat




Predchádzajúci

Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron