Využitie dažďovej vody v dome na technické účely

Využitie dažďovej vody v dome na technické účely

Poslaťod plachta » Sob 22. Jan 2011 12:28:50

Zdravím!
Viem, že sa tu už diskutovalo o zbere a využití dažďovej vody, ale chýbali mi praktické skúsenosti niekoho, kto dažďovú vodu využíva v dome napr. na pranie, splachovanie.
Oplatí sa to? :?

Plánujeme malý domček s pôdorysom 8.6x8.6 m a pri dome samostatnú garáž 7x4 m.
V projekte a stavebnom povolení máme podzemnú nádrž 3800 l s prepadom.
Dažďovú vodu chcem využiť minimálne na polievanie v záhrade, ale myšlienka, že by som ju vedel využiť aj v zime v dome, sa mi páči. Mám aj silné ekologické zmýšľanie, takže predstava, že miniem menej pitnej vody, ma hreje pri srdci, ale zas na druhú stranu nechcem ísť do nezmyselnej investície (v jednej firme by to bolo navyše asi 1500 - 2000 € oproti využitiu len na polievanie), ktorá mi ušetrí povedzme 30 € ročne (len príklad).
Má to niekto doma? Aké má skúsenosti, aké sú možné úskalia, životnosť, údržba? :?:
Budem povďačný za akékoľvek postrehy. :)
plachta
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Sob 22. Jan 2011 10:07:16
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Využitie dažďovej vody v dome na technické účely

Poslaťod ziletka » Pon 24. Jan 2011 13:07:39

no mna to komplet vyslo asi 1000EUR. 500EUR nadrz a 500EUR veci okolo toho. Jama sa vykopala popri kopani pripojok, objednal som viac piesku aby som ju mohol obsypat, hadica z nadrze sa potiahla pod drenazou okolo domu, kupil som malu vodarnicku. Neviem za aky cas ( a ci vobec) sa mi tato investicia vrati, ale kazdopadne ekologicke zmyslanie bol jeden z hlavnych dovodov realizacie.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Využitie dažďovej vody v dome na technické účely

Poslaťod mp1 » Pon 24. Jan 2011 19:07:12

knižnica - Dešťová voda pro dům a zahradu / Karl-Heinz Böse ; z nem. orig. prel. Ján Struška, je tam popis reálií z prevádzky.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Využitie dažďovej vody v dome na technické účely

Poslaťod tienik » Pon 24. Jan 2011 21:05:03

Ak to stalo 1000€, nie je uz lepsie porozmyslat nad studnou? Samozrejme ak je vhodny teren.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Využitie dažďovej vody v dome na technické účely

Poslaťod jan45 » Uto 25. Jan 2011 8:09:05

za polrok som ušetril asi 2 eur pri porovnaní faktúr za dva roky, ale pri investícii do 200 eur. Nemám nádrž, len vsakovaciu jamu, nevráti sa to, ale ušetril som 27eur odpojením dažďových zvodov a zaústením so vsakovacej jamy. Ale porovnanie je nepresné, bol iný počet bývajúcich.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Využitie dažďovej vody v dome na technické účely

Poslaťod ziletka » Uto 25. Jan 2011 8:30:39

to tienik: za 1000 EUR sa urcite oplati studna no zial u nas na kopci nie je vody takze som sa MUSEL ubrat tymto smerom

to jan45: ak chces dazdovu vodu len na WC tak sa to urcite neoplati. Ak s nou ale ides polievat travnik, zahradku, umyvat auto, chodniky ..... tak to uz je o niecom inom. Nehovorim ze za to vrati, ale myslim ze usetri viac ako 2 eura za pol roka.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Využitie dažďovej vody v dome na technické účely

Poslaťod MartinH » Uto 25. Jan 2011 10:41:19

ziletka píše:to jan45: ak chces dazdovu vodu len na WC tak sa to urcite neoplati. Ak s nou ale ides polievat travnik, zahradku, umyvat auto, chodniky ..... tak to uz je o niecom inom. Nehovorim ze za to vrati, ale myslim ze usetri viac ako 2 eura za pol roka.


Pri polievani mozno zahradkara potesi aj to, ze ma zo strechy mäkku vodu bez chloru. To sa neda exaktne prepocitat na usetrene centy.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
ziletka
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Využitie dažďovej vody v dome na technické účely

Poslaťod Miro Ke » Uto 25. Jan 2011 12:35:47

obzvlast je to dolezite pri skleniku, kde zalievanie stud.vodou moze viest k zasoleniu pody
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Využitie dažďovej vody v dome na technické účely

Poslaťod plachta » Str 26. Jan 2011 18:00:08

Ďakujem za všetky postrehy!

Ad žiletka: myslím, že 1000 € je dobrá cena - môžeš prezradiť, akú nádrž a veci okolo toho si použil?
U mňa navyšuje cenu asi aj to, že si to neviem sám urobiť.
Boli nejaké problém s údržbou systému?

Zatiaľ mi to vychádza, že sa mi asi neoplatí ťahať dažďovú vodo do domu, a že ju použijem len na záhradu. Škoda, že sa nebude dať použiť v zime - leda by som si urobil klzisko ...
Človek musí brať do úvahy aj ekonomickú návratnosť (tu si myslím, že je úloha štátu - podporovať ekologické riešenia, aby boli pre ľudí výhodné).

Stránky, ktoré propagujú využitie dažďovej vody, tvrdia, že sa najviac ušetrí na pracích prostriedkoch, lebo sa používa mäkká voda. Ale viem ja, koľko míňame za prací prášok? Musím sa opýtať ženy :lol:

2 ušetrené € jan45 na vode sa mi zdajú byť reálne, čiže čisto na vode sa asi veľa neušetrí.
Ďakujem a teším sa na prípadné ďalšie príspevky!
plachta
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Sob 22. Jan 2011 10:07:16
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Využitie dažďovej vody v dome na technické účely

Poslaťod ziletka » Uto 01. Feb 2011 8:45:54

https://picasaweb.google.com/ziletkadano/NasDomcek02#5532604187252179282

je tam aj viac fotiek z osadzania a napojenia

ceny v EUR

nadrz 5m3 498
hadica 53
EPS na zateplenie poklopu 0
napojenie zo zvodov do nadrze 0 (to neratam. tak ci tak by som to musel odviest do trativodu)
vodaren 212
bizuteria do nadrze (saci kos, spatna klapka, kolena, prechodky...) 29
rozvody po dome (rozdelovac, plasthlinikove hadice ...) este nemam hotove
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Využitie dažďovej vody v dome na technické účely

Poslaťod jan45 » Uto 01. Feb 2011 15:30:36

ospravedlňujem sa , malo tam byť 12, 2008-65, 2009-53, 2010- 21, vodáreň som dal v II.Q 2009, rok 2010je reálny, vodáreň 150 eur, pri cene 2 eur vod.+stočné ušetrené cca 30m3 návratnosť 1.5 roka
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Využitie dažďovej vody v dome na technické účely

Poslaťod DusanM » Sob 26. Feb 2011 23:55:22

Ak som dobre videl, voda do nádrže vteká práve tým hrdlom. Je to tak správne? Ako budeš realizovať čistenie nádrže keď vstup je obsadený kanalizačnou rúrou? A kde si umiestnil tú vodárničku?
DusanM
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Pia 19. Jún 2009 23:09:22
Bydlisko: Šurany
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Využitie dažďovej vody v dome na technické účely

Poslaťod ziletka » Pon 28. Feb 2011 8:22:41

DusanM píše:Ak som dobre videl, voda do nádrže vteká práve tým hrdlom. Je to tak správne? Ako budeš realizovať čistenie nádrže keď vstup je obsadený kanalizačnou rúrou? A kde si umiestnil tú vodárničku?

myslim ze sa tam bude dat dostat popri tej rure. uvidim ked ju pojdem prvy krat cistit. Vodaren som umiestnil do garaze.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Využitie dažďovej vody v dome na technické účely

Poslaťod Henry » Štv 21. Apr 2011 18:26:09

Uvažujem o využití dažďovej vody na pranie. Vraj minimálne tretinová úspora pracích prostriedkov a lepšie vyprané prádlo. To sú ale informácie od známeho, ktorý takto vodu využíva.
On má v pivnici kubíkovú plastovú nádrž (tú na europalete). Do nej ide potrubie od zberača z odkvapov. Niečo od vrchu nádrže má prepadové potrubie dn150 do jarku.
A tá najväčšia sranda je, že práčovňu majú v pivnici a teda nepotrebuje čerpadlo. Vodu má z nádrže priamo prepojenú hadicou do pračky. Nádrž má na podstavci vo výške cca 1m, vraj, aby mu vyšiel ten prepad.


Mňa to zaujalo, ale vadia mi tieto veci:
- Ak je strecha po dlhšom suchu zaprášená a osr.tá od operencov, s tým všetkým máme prať prádlo? Aký filter tento bordel odstráni a za akú cenu?
- Ak voda nejakú dobu stojí, môžu v nej vznikať rôzne organizmy. Stimulátorom môže byť aj znečistenie popísané vyššie.
- Obával by som sa pretekania počas prudkého dažďa, ak sa niečo upchá a nádrž je plná.
- Keďže nemám pivnicu, nie je jednoduché (lacné) nádrž umiestniť (zakopať) a treba ťahať potrubie dovnútra a použiť čerpadlo.

Čisto ekonomicky to je nevýhodné, ja predsa dotujem ekológiu zo svojich daní...
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Využitie dažďovej vody v dome na technické účely

Poslaťod MartinH » Pia 13. Máj 2011 18:20:53

Máte niekto, prosím, vlastné alebo inak hodnoverné údaje o spotrebe vody na polievanie záhrady ??

Tabuľkové čísla od predajcov a výrobcov mám, ale vraj sú "zaokrúhlené" nahor, aby podporili objem predaja. Tak som zvedavý, či je to pravda, alebo len ďalšia z milióna kolujúcich sprisahaneckých teórií.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Ďalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron