Studňa v pivnici?

Studňa v pivnici?

Poslaťod andrei » Str 03. Feb 2010 21:25:44

Ahoj vospolok,

práve som vo fáze premýšlania nad projektom a potreboval by som poradiť z problémom. Na pozemku mám kopanú stuďňu, ale je umiestnená na takom mieste, že mi studna vychádza pod dom. Jediné riešenie čo ma napadá je čiastočné podpivničenie domu. A otázka je
- je problém studňa v suteréne?
- je možné iné riešenie? (podotýkam, že dom nie je možné posunúť na iné miesto)

Ďakujem za odpovede
Naposledy upravil emkac dňa Štv 04. Feb 2010 1:56:49, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy z "Projekt vs. studňa"
andrei
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Str 03. Feb 2010 21:16:36
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Studňa v pivnici?

Poslaťod raven » Štv 04. Feb 2010 9:34:16

My máme v rodičovskom dome tiež v pivnici studňu a poviem ti, že je to dosť výhoda - cez leto tam môžeš dať čerpadlo a zavlažovať...;-).
Na vrchu studne máme betónovú platňu, takže nehrozí, že by tam niekto spadol... 8-).
Nedostatky vyplývajúce zo studňe nemáme žiadne...
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Studňa v pivnici?

Poslaťod zahradnik » Štv 04. Feb 2010 20:37:58

na rodicovskom dome mame studnu v pivnici... v kotolni... voda je pitna...

nevyhody
- treba davat pozor, aby nenatieklo do studne.. podlaha byva spinava, zaprasena, takze ak by voda stiekla z podlahy do studne, tak problem s kvalitou vody
- ak sa meni saci kos, tak sa musi trubka rozoberat po usekoch cca 1,5m a rozsrobovat srobenie a nasledne spojit... robime to vecsinou traja... :-)
(nedajboze, aby padol hasak do studne :) )
- aspon u nas, treba davat pozor na 500rocnu vodu, aby potocik, ktory je vzdialeny cca 20m zrazu netiekol plny vody (rozvodneny)... inak mame vodu v pivnici a plavame :)

vyhody:
- napr. ze studna je stale dostupna kvoli udrzbe (v zime skontrolovat kos, sacie potrubie a pod) a udrzba sa robi v teple v pivnici
- dalej ma zatial nic nenapada... :) ale studna bola povodna, takze sa otec rozhodol nad nou postavit dom :)
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Studňa v pivnici?

Poslaťod joko » Štv 04. Feb 2010 20:39:59

Asi pred rokom sme to tu rozoberali, ale teraz som to nenašiel, možno niekto bude úspešnejší a nájde Ti to.
Vtedy sa písalo o tom, že kopať studňu pod domom a blýzko domu je rizkantné, z dôvodu, že studňa si vytvorí kavernu - dutinu plnú vody, prípadne aj bez vody, a tým môže narušiť statiku domu. Ja osobne tiež mám kopanú studňu v pivnici záhradného domčeku, tiež bez problémov, používam to hlavne v lete, ale ťahám z toho už 13 rokov. Pokiaľ je studňa už stará, vytváranie novej kaverny asi nehrozí, no rozhodne je to niečo iné ako studňa 5 m od stavby. V každom prípade by som odporúčal dom podpivničiť, lebo zo studne máš výpary, ktoré do interiéru nie sú najideálnejšie. Aspoň jednu miestnosť okolo studne s vodárničkou.
Ako laik, možno hrubšia základová platňa pre istotu by statiku domu vylepšila.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Studňa v pivnici?

Poslaťod andrei » Pia 05. Feb 2010 19:13:06

joko píše:Asi pred rokom sme to tu rozoberali, ale teraz som to nenašiel, možno niekto bude úspešnejší a nájde Ti to.
Vtedy sa písalo o tom, že kopať studňu pod domom a blýzko domu je rizkantné, z dôvodu, že studňa si vytvorí kavernu - dutinu plnú vody, prípadne aj bez vody, a tým môže narušiť statiku domu. Ja osobne tiež mám kopanú studňu v pivnici záhradného domčeku, tiež bez problémov, používam to hlavne v lete, ale ťahám z toho už 13 rokov. Pokiaľ je studňa už stará, vytváranie novej kaverny asi nehrozí, no rozhodne je to niečo iné ako studňa 5 m od stavby. V každom prípade by som odporúčal dom podpivničiť, lebo zo studne máš výpary, ktoré do interiéru nie sú najideálnejšie. Aspoň jednu miestnosť okolo studne s vodárničkou.
Ako laik, možno hrubšia základová platňa pre istotu by statiku domu vylepšila.


Práve preto píšem, aby som zistil možné riziká (alebo iné riešenia). Problémom je, že tá studňa tam už je a potrebujem na pozemok dostať dom. Bohužial kvoli rozmerom pozemku, stav. zákonom atd. mi vždy vychádza studňa pod dom. Ešte som rozmýšlal zúžiť dom v mieste kde je studňa na úkor tech. miestnosti, ale prišiel som k tomu, že to je hluposť.....
andrei
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Str 03. Feb 2010 21:16:36
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Studňa v pivnici?

Poslaťod joko » Ned 07. Feb 2010 11:35:32

Ak už je tam tá studňa, určite by som to využil či už na závlahy, na úžitkovú vodu v dome, ale je možnosť aj na TČ voda - voda. Treba sa však poradiť s ľuďmi, ktorý svoje tvrdenie dokážu aj s číslami podložiť. Nová studňa Ťa dnes vyjde na 1000 - 2000 Eur, tak by to bola škoda zahrnúť. Ja by som určite navrhol podpivničený dom, prípadne časť pivnice, kde nebude studňa tak využiť ako garáž, a nad studňou pevnejšiu deku. Určite sa to dá natoľko spevniť, aby dom stál staticky bez obáv. Na studňu dáš poklop, aby sa moc neodparovala, aby náhodou nekondenzoval v suteréne, a iba získaš.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Studňa v pivnici?

Poslaťod MartinH » Ned 07. Feb 2010 13:15:24

Bojnicky hrad ma studnu pod "domom" a ako bonus k studni aj kvaplovu jaskynu. Tiez som chcel z pivnice vchod do vlastnej jaskyne s jazierkom (ako prislusenstvo k saune), ake vykopali len samu hlinu....

No ale o studni sme chceli hovorit. Urcite by som zavolal geologa. Okrem spominanych aspektov moze z takej diery v zemi teoreticky prudit radon ako po dialnici.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
Pavlík Juraj, Ing.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Studňa v pivnici?

Poslaťod pohodak » Štv 13. Jan 2011 21:23:44

momentalne riesim podobny problem, studna mi vychadza pod dom...je stara asi 40 rokov, takze by to "malo" byt geologicky stabilne, ale chcem tam vymenit skruze...idem robit ciastocnu pivnicu a ta vychadza nad studnu takze toto by malo byt oka...rozmyslam ale ako odtial dostat vlhkost, rozmyslam ze tam dam dalsi odtah do rekuperacky, vidi s tym niekto nejaky problem? tiez vyvstava otazka ako poriesit hydroizolaciu a tu ochranu proti radonu, nejake navrhy? :)
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Studňa v pivnici?

Poslaťod emkac » Sob 22. Jan 2011 15:34:11

pohodak píše:rozmyslam ale ako odtial dostat vlhkost, rozmyslam ze tam dam dalsi odtah do rekuperacky, vidi s tym niekto nejaky problem? tiez vyvstava otazka ako poriesit hydroizolaciu a tu ochranu proti radonu, nejake navrhy? :)


vlhkost - odtah rekuperacky pomoze, a vyrazne. keby nahodou nie, vies tam mat aj nejaky vetrak? okno? svetlik?
hydroizolacia - coho? pivnice? potom ju urob normalne, ako klasicku hydroizolaciu pivnice, pricom zaizoluj do nejakej vysky aj samotnu studnu
radon - to nevyriesis, ale najprv si na radonovej mapke zisti, ci je to vobec problem. ak je, tak mas dve moznosti, bud si tam zavolas profimeranie, nech povedia, ci je to uz nebezpecna hodnota, alebo sa spolahnes na to, ze vetranie radon dostane prec. a kedze tam planujes rekuperacku, vetrat sa tam bude. cize radonu by som sa nebal.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Studňa v pivnici?

Poslaťod pohodak » Sob 22. Jan 2011 15:47:20

ja nebudem mat v celej pivnici problem dat okna, kedze pozemok je vo svahu, zvazuje sa od cesty a prave ta vzdialenejsia cast bude podpivnicena; takze s oknami som aj ratal :) na radonovej mape som v oblasti so strednym rizikom takze to nechcem nechat na nahodu

ad hydroizolacia - takze klasicky cela podlaha a dajme tomu meter do hlbky aj studnu, to bude ina sranda to tam dostat ale sak nejak si poradim :)
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Studňa v pivnici?

Poslaťod emkac » Sob 22. Jan 2011 16:25:54

ked tam budes menit skruze, vies to hned aj izolovat... aj ked ma napada, preco chces izolovat studnu do hlbky 1 meter?
zaizoluj skruze tak, aby sa vlhkost nesirila do poteru a potom tu izolaciu skor povytiahni trochu hore, nech sa vlhkost cez skruze nesiri do podlahy a aj nad nu
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat





Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron