Pivnica z kameňa a hliny

Pivnica z kameňa a hliny

Poslaťod hrubyv » Štv 20. Jan 2011 22:58:41

Prosím Vás ma niekto skúsenosť s výstavbou, alebo využívaním klenbovej pivnice na zeleninu. Ide o samostatnú pivnicu postavenú z kameňa a hliny (zeminy). Viem že stará babka takú pivnicu mala. Chcel by som niečo také postaviť aj ja no neviem ako nato išli starí majstri bez betónu?.
hrubyv
 
Príspevky: 50
Registrovaný: Sob 28. Feb 2009 1:59:51
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Pivnica z kameňa a hliny

Poslaťod Adam » Štv 20. Jan 2011 23:48:41

Bol som ako chlapec s otcom a dedkom, keď stavali také pivnice. Robia sa oblúkové rámy, na ktoré sa spraví debnenie z dosiek. Po vymurovaní pivnice (tiež treba vedieť ako zavrieť klenbu vo vrchole) a jej priťažení zeminou (proti vodorovným silám v päte klenby) sa debnenie opatrne rozoberie.
Alebo ju treba urobiť v tvare parabolického oblúka, ten prenáša čistý tlak, žiadne bočné sily. :D
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: Pivnica z kameňa a hliny

Poslaťod Dodo » Pia 21. Jan 2011 0:26:54

Urcite by bolo vhodne, ak sa chces na to podujat pod vlastnou reziou :roll:, zohnat si nejakeho starsieho Majstra, ktory este pamata stare casy, nech ti poradi.
Obycajnu valenu klenbu mozno zvladnes, len si treba uvedomit, ze pri nepresnostiach mozes prist v buducnosti o krk.
Stavanie klenby pomocou dreveného šalungu
+
Retazovka
Per aspera ad astra
Obrázok užívateľa
Dodo
 
Príspevky: 328
Obrázky: 15
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:28:40
Dal súhlas: 117 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Pivnica z kameňa a hliny

Poslaťod mp1 » Pia 21. Jan 2011 17:51:40

čítal som, že šalung možno vynechať - vykope sa do tvaru, položí sa klenba a potom sa podkope :-)))
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat





Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron