Ytong, nosnost obvodovej steny, hrubka

Re: Ytong, nosnost obvodovej steny, hrubka

Poslaťod fabka2004 » Pon 10. Jan 2011 22:48:43

Eval píše:
caki píše:ytong ma novinku v podobe 200mm P6-650 ktora je o skoro o 6 eur/m2 lacnejsia ako P4-500 250mm
zacinam nad tym uvazovat na obvodove steny bungalowu - ale predpokladam ze ani pri takejto hrubke odhad nestaci a potrebujem statika
Mám projekt na bungalov z Porfix P3-520. Obvodové steny 250, vnútorné 200 a 150.
So samotnými stenami problém nebude.
Problématické môžu byť preklady a vence.

Tvarovky Ytong s vyššou pevnosťou ako P4 boli v ponuke už aj skôr. Len ako na potvoru, keď som zadával projekt a rozhodoval sa z čoho to nakoniec bude, tak neboli. A teraz už zase sú ... :(

problem moze byt aj so stenami napr ak bud vedla seba dva obrovske otvrory (presklenia) a medzi nimi len tenky stplik Ytongu a detto to iste v rohoch ...

co sa tyka prekladov a venca, tam nieje co rieit beton a konstrukcna vystuz totot riesi na mieru

PS. tiez som v danom case zhanal 20cm Ytong o vyssej pevnosti aj v CZ, HU, PL, AT ale marne
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat




Re: Ytong, nosnost obvodovej steny, hrubka

Poslaťod jan45 » Uto 11. Jan 2011 7:50:50

toto je odvážna a laická diskusia, bol tu link"prečo praskajú steny". norma nedoporučuje nosné steny pod 200mm a to sa myslí armovaná stena. ˇcasť slovenska je seizmická oblasť, pôsobia pritom vodorovné sily a potom už 20cm polystyrén prilepený na stene nepomôže. Ja tiež nemám statikov v láske, ale toto by som prenechal im.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Ytong, nosnost obvodovej steny, hrubka

Poslaťod Eval » Uto 11. Jan 2011 8:12:35

jan45 píše:toto je odvážna a laická diskusia, bol tu link"prečo praskajú steny". norma nedoporučuje nosné steny pod 200mm a to sa myslí armovaná stena. ˇcasť slovenska je seizmická oblasť, pôsobia pritom vodorovné sily a potom už 20cm polystyrén prilepený na stene nepomôže. Ja tiež nemám statikov v láske, ale toto by som prenechal im.
Nie je to až také horúce. Železobetón má hranicu niekde pri 120mm.
Mal som spravený aj statický výpočet pre 175mm murivo. No problem. Len viac práce s prekladmi a vencami. Ťažšie (a drahšie) tehly (VPC).
Pretože viem, ako sú robené normy, tak na ne (slušne povedané) kašlem. Konkrétny statický výpočet pre konkrétne použitie je vždy lepší než všeobjímajúca všeobecná norma.

fabka2004 píše:problem moze byt aj so stenami napr ak bud vedla seba dva obrovske otvrory (presklenia) a medzi nimi len tenky stplik Ytongu a detto to iste v rohoch ...
Aj z tohoto dôvodu mám jednu veľkú dieru (2800) miesto dvoch menších. ;)

BTW: Na tzb-info.cz položil jeden maník otázku, ako urobiť okno o šírke 5000mm bez použitia oceľových prievlakov (lebo tepelný most). Bungalov, ***therm 440, trámový strop, potencionálne vostavba podkrovia.
Nie som pokorený, len ryjem držkou v zemi.
Eval
 
Príspevky: 245
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 20. Okt 2010 10:42:33
Bydlisko: Lomnička
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 15 krat

Re: Ytong, nosnost obvodovej steny, hrubka

Poslaťod fabka2004 » Uto 11. Jan 2011 9:11:28

Eval píše:.... Konkrétny statický výpočet pre konkrétne použitie je vždy lepší než všeobjímajúca všeobecná norma.


presne tak,
vacsina ludi nema staticku stranku zanedba, hlavne predimenzuje zaklady, cim zbytocne a na skodu zatazi zakladovu sparu, pozuije zbytocne siroke a nenosne murivo, zaberu si drahe metre stvorcove zo zastavanej plochy, vytvoria si vyznamny tepelny most v oblasti styku pata muru a dalej nedba na technologicke postupy a tam kde treba tam nesetri, sak na co, a tm kde setrenie nie je na mieste, tak spekuluje ako usetrit ... jeden veniec je potom poddimenzovany, druhy silne predimenzovany, av konecnom dosledku celok je len taky silny ako je najslabsie ohnivko a prave staticky prepocet Vam nadimenzuje spravnu sirku a vysku zakladov situ presne pre Vase potreby na Vas pozemok na Vas dom na Vase zatazenie, urci min pevnost resp hrubku ak chcete daneho materialu v kritickych miestach, urci kolko a aka vystuz v prekladoch a pod ... a velmi podobne je to aj s tepelnotechnickym posudkom, predsalen energie odchadzaju z penazenky kazdy mesiac, takze tato „investicia“ sa jednoznacne vyplati, cim Vam minimalizuje tepelne mosty a optimalizuje jednotlive hrubky tepelnych izolacii, a ak pouzijete aj ceny jednotlivych matyerialov, tak na zaklade prepoctov napr pridate izolaciu na strope aj ked prepocet ukaze ze zvysena hrubka by sa hodila napr pod podlahu, ale kedze je nasobne drahsia, tak ... aspon tak som postupoval ja ..
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Ytong, nosnost obvodovej steny, hrubka

Poslaťod jan45 » Ned 16. Jan 2011 11:22:57

pre: Eval, si statik, alebo sa tak tváriš? To, čo si spočítaš a veríš tomu, nemôže sa pre iného použiť ak je to v rozpore s normou.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Ytong, nosnost obvodovej steny, hrubka

Poslaťod day » Štv 20. Jan 2011 16:50:11

cakam na odpoved statika, ale rad by som pocul aj Vas nazor,
mozem pouzit na obvodove mury porobeton s pevnostou P3-600 namiesto P4-700?

dakujem
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat




Predchádzajúci

Späť na Obvodové múry

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron