rekuperácia na pôjde.

rekuperácia na pôjde.

Poslaťod tondo » Ned 09. Jan 2011 18:55:57

Chcem sa spýtať ľudí z fóra na informácie ohľadom rekuperácie. Dom už mám postavený, malý zvnútra 8x9, poschodový, sedlová strecha. Dočítal som sa na tomto fóre (okrem iných vecí) aj o vetraní, čo som doteraz neriešil, šak budem vetrať oknami. Chcel by som si svojpomocne spraviť vetranie v dome a pozdáva sa mi systém octopussy čo ponúka f. paul alebo aj Helios. Nemám však kde dať rekuperaciu, lebo nemám sklad ani kotolňu.
Napadlo ma, či by sa nedalo dať všetko na pôjd - aj jednotku aj hadice. Problém, že mám strop zateplený medzi hradami, či ako sa to volá, čiže najprv v šikmine a potom vodorovne.
Ta sa chcem spýtať, či môže byť jednotka v chlade, alebo ešte zatepliť aj hore pôjd - uzivatel Emkac to dajak tak robil. Hadice by som potom ťahal po pôjde, a spustil ich buď do sadrokartónového stropu horných izieb alebo ich ohol o 90 stupnov a zasekal ich v stenách domu a viedol do prízemia, cez deku a na prízemi ich vytiahol pod stropom zo steny von. Helios má v ponuka aj také stropné krabice, ale aj také stenové s mriežkou. Akurát bude treba urobiť drážky a potom ich zaomietať - btw. nebude to vidno, taká dorábaná omietka? No a sadrokartón ešte nemám, len paronepriepustnú fóliu, ta by som to len narezal a potom zalepil.
tondo
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Ned 09. Jan 2011 18:35:40
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: rekuperácia na pôjde.

Poslaťod tlčhuba » Uto 11. Jan 2011 13:33:40

Napisem ti moje skusenosti, lebo som sa trochu oklamal, tak aby si sa toho vyvaroval. Jednalo sa u mna o rekonstrukciu, takze som nemal tolko moznosti ako pri novostavbe, ak som nechcel moc burat...
Mam jednotku umiestnenu v zateplenom kumbale na pôjde a rozvody mam polozene na povale (t.j. pod rozvodmi je dreveny tramovy strop - horny a dolny zaklop). Na rozvodoch (helios) je volne polozena min. vata zatial v hrubke iba 20cm, budem este pridavat min. 10cm. Mylne som sa domnieval, ze ked dreveny strop nezateplim, ale dam izolaciu hore medzi krokvy (mam tam v dvoch vrstvach spolu 30cm), tak bude hore takmer taka ista teplota ako dole v interiery. Nie je, dokonca je rozdiel dost velky. Rekup. jednotke to nevadi, ale vzduch prudiaci v rozvodoch sa mi dost ochladzuje, a to mam pomerne male dlzky. Kym sa mi odsavany vzduch dostane do jednotky, strati cca 4-5 stupnov teploty, co je dost velky prieser. Ked dokoncim tep. izolaciu pôjdu, tak sa to trosku zlepsi, ale idealne to nebude. Takze celkom urcite tahaj rozvody v interiery, pokial mozno v podhladoch, po pôjde len nutne minimum.
Inak s fungovanim RJ som absolutne spokojny, stalo to vela, ale napriek tymto problemom to stoji za to.
tlčhuba
 
Príspevky: 29
Registrovaný: Štv 03. Jún 2010 15:41:35
Bydlisko: Trnava
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: rekuperácia na pôjde.

Poslaťod MartinH » Uto 11. Jan 2011 13:55:09

tlčhuba píše: Kym sa mi odsavany vzduch dostane do jednotky, strati cca 4-5 stupnov teploty, co je dost velky prieser


Da sa to este zachranit elektrickym doohrevom vzduchu.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: rekuperácia na pôjde.

Poslaťod tondo » Sob 15. Jan 2011 23:58:58

vdaka za postreh. Cize, ak by som dodatocne zateplil aj priestor nad povalou (pri -15 stupnov vonku,by na povale malo byt na povale 0 stupnov celzia), tak rekuperacna jednotka by tam mohla byt a rozvody by som musel umiestnit dakde pod povalu a nad sadrokarton? tie fley trubky, co sa tu snazia kupit niektori ucastnici fora by som mohol umiestnit nas sadrokarton, ale rozvadzace mi tam nevojdu. Tie, ak by som zateplil, by mohli byt na povale?? Alebo dat spravi ta mieru dajake 12 cm hrube rozvadzace, co sa zmesti nad sadrokarton, tolko miesta tam medzi hradami a sadrokartonom (foliou) mam. Abo urobit take rozvadzace z oranzovych odbockovych trubiek, ako tu jeden typek spravil? dikes
tondo
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Ned 09. Jan 2011 18:35:40
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: rekuperácia na pôjde.

Poslaťod mendo » Ned 16. Jan 2011 0:09:14

Ja to budem robit asi takto.Jednotku budem mat pod stitom, kde neplanujem zateplovat. Tam kde bude jednotka a rozdelovacie krabice spravim neaku zateplenu "budku" . Hadice z krabic hne pôjdu dolu medzi vatu. Ja si davam rozvadzace a vyustky robit vo firme , ktora vyraba veci pre vzducharinu a vychadza 4x lacnejsie ako "znackove" wamatech, helios, paul....
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: rekuperácia na pôjde.

Poslaťod tondo » Ned 16. Jan 2011 0:47:33

No, ta ma napadlo, ale teplotne to tiez bude nic moc. Ja mam ten problem, ze omietky uz su urobene. V poteri je podlahove topenie a neviem presne ako potiahnut hadice do prizemia.
Inac mam napadli aj dve decentralne jednotky, som nasiel od firmy Paul, typ ventos dc 50. Vie to odvetrat 100 m3/hod pri 50 Pa. Je to taka biela skrina 60x70 cm, co vyzera ako elektricky ohrievac, pripevni sa to na obvodovu stenu zvnutra domu, kde cez 2 diery to nasava cerstvy vzduch a vyfukuje smradlavy vzduch do rekuperatora a zbokov tej skrine je na jednej strane pustanie vzduchu do izby a z druheho boku odsavanie. Je model, co ma len zboku mriezky, ale aj model pre tzv. ostrovnu prevadzku, co ma zboku hrdla priemeru 125 mm a da sa tam napojit hadica alebo trubka. vid http://www.vetranie.sk/index.php?page=1_v_entos50 , ak admin dovoli.
Tak som si myslel, ze jednu tuto sradnu dam dole do spajze, kde mi to pekne cez 2 steny odvetra kuchynu a prevetra obyvacku. A na poschodi by som dal jednotku do kupelne, ktoru odvetra a cez dajaky system potrubia sadrokartone prevetra 3 izbicky. Dom je maly, takze dlzky potrubi by boli tak 3 x 6 m. Alebo jedno potrubie vetvene na 3 odbocky. Len neviem, ci by to ta jednotka potiahla, ked ma maly vykon. Poslal by som tu aj vykresy s mojou predstavou, ak by sa vedel a chcel dajaky vzduchar vyjadrit. :oops:
dikes.
Prílohy
ventos50dc_priklad_max.jpg
tak by som presne mohol umiestnit jednotku na prizemi. V kuchyni odtah, v obyvacke vyfuk. Jednotka v spajzi.
ventos50dc_priklad_max.jpg (46.15 KiB) Zobrazené 2208 krát
ventos50dc_2_max.jpg
ventos50dc_2_max.jpg (69.63 KiB) Zobrazené 2208 krát
ventos50dc_graf_max.jpg
ventos50dc_graf_max.jpg (64.05 KiB) Zobrazené 2208 krát
tondo
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Ned 09. Jan 2011 18:35:40
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: rekuperácia na pôjde.

Poslaťod tondo » Štv 20. Jan 2011 17:00:44

Vedel by mi niekto povedať, odhadnúť, aká by bola tlaková strata, ak by som použil naslednovnú konštrukiu potrubia?
1. rekuperačná jednotka ventos dc 50 decetrálka na ostrovné riešenie 100 m3/hod pri 50 Pa - vidˇprríspevok vyššie.
2. sonoflex 125 mm priemer, dĺžka asi 1 m. Možno 2 90 ° kolená aby som sa dostal k rozdelovaču.
3. jednoduchý rozdeľovač vzduchu spravený zo 6 ks HT kanalizačných odbočiek 110 na 75 mm napchatých do seba a 1 ks redukcie z 125 na 110 mm
4. 6 vetiev flexi potrubia fi 75 mm, každé v dĺžke 5 až 6 m, trasy vačšinou rovné alebo veľké oblúky. podľa papierov strata na 1m je 1 Pa pri 15 m3 /hod. Ohyby minimálne.
5. Koncový kus je 3 x stropná krabica s 2 prívodmi na flexi hadicu a ohnutá o 90° ako predáva napr. Helios. Výstup fi 125 mm. viď obrázok
6. tanierový ventil plastový 125 mm
Rozvody by som strčil pod sadrokarton.

Eventualne použiť spiro rury 100 mm a dať hlavnu vetvu a 2 odbočky.

Ide mi o tom, že táto jednotka by mi poriešila aspoň základne vetranie poschodia s 3 izbami a kúpelňou -t.j 20 až 30 m3/hod na izbu. Nie je barz drahá a možem ju dať na stenu na schodišti, keď už klasickú centrálku rekuperáciu s rozvodmi po celom dome nejako nemám barz kam dať.

Spodok domu obývačka a kuchyňu odvetrám takou istou jednotkou, ale tam mám kuchyňu, špajzu a obývačku vedľa seba, takže ju dám do špajzu, strata tlaku nebude veľká.
A na povalu sa vraj rekuperácia kvôli nízkym teplotám neodporúča dať.

Alebo sa na to vy...ť a nehať tak, bez vetrania. :dash

veľká vďaka
Prílohy
EDF-SK-BOX-125-2x75hlavni.JPG
EDF-SK-BOX-125-2x75hlavni.JPG (6.24 KiB) Zobrazené 1982 krát
tondo
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Ned 09. Jan 2011 18:35:40
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron